Forum Machete,Modelism,Hobby: washuri si alte tehnici - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

washuri si alte tehnici pentru un incepator curios

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2011 - 01:35 PM

La plititoare, rugina e aia care predimina. Dar vorba lui Longinus, trebuie stiute mai multe.

#42 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 08 February 2012 - 08:45 PM

Va salut!
Am de vopsit un avionas cu una din vopselele de la Revel care daca am inteles eu bine sunt emailuri.
http://www.anticsonl..._1_1020843.html
Ce solutie de wash imi propuneti si ce fel de lac pentru final. Poate cineva sa ma ajute la modul cat mai concret cu localizare de loc pentru achizitionare materiale?

#43 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 12 February 2012 - 02:26 PM

Vezi postareatibi22, la 24 March 2010 - 12:52 PM, a spus:

In cazul in care vrei sa faci wash cu acrilice, sfatul meu este sa folosesti cam 70 - 80% apa iar restul vopsea acrilica. Eu folosesc vopsea Revell, macar pentru astea sunt bune ca in rest nu-s de nicio treaba! Merge orice fel de detergent de vase lichid. Este foarte important ca macheta sa fie "sigilata" cu lac lucios, altfel rezultatul nu va fi cel pe care-l astepti. Stergerea se poate face dupa citeva minute (aprox. 3 minute). In cazul in care ai exces de vopsea sau anumite locuri sunt patate, curatirea se poate efectua foarte usor cu pasta de dinti sau mai bine cu pasta de lustruit Tamiya Compound Fine.

That's all! :hi:


Va salut!
Sa fie sigilata cu lac lucios si inainte si dupa wash?

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 February 2012 - 05:16 PM

Inainte obligatoriu lac lucios, dupa, lac cu tusa ceruta de "original", adica lucios, mat sau semimat.

#45 Useril este offline   Shony 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 13-January 12
  • Location:Bucuresti, Blaj
  • Interests:Motociclism

Postat 20 February 2012 - 10:07 AM

Va salut!
Acest produs http://www.machete.r...bon-black-30ml- combinat cu apa si detergent de vase poate fi folosit pentru evidentierea panourilor (wash)? Poate fi indepartat excesul prin stergere cu servetel? Sau ramane lipit?

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2012 - 11:02 AM

Este un pigment negru ( pulbere de negru de fum) pe care il poti amesteca cu apa si detergent.
Daca il folosesti ca atare, suprafata trebuie sa fie mata, daca il folosesti in amestecul de mai sus, suprafata trebuie sa fie lucuioasa.
Detergentul din amestec face ca aderenta la suprafata sa fie mica, deci se poate sterge.
Sugerez ca inainte de folosire pe macheta sa faci niste teste pentru a doza cit mai convenabil cantitatile si a urmari efectul final.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi