Forum Machete,Modelism,Hobby: meeting aviatic la Clinceni - 6 iunie 2009 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

meeting aviatic la Clinceni - 6 iunie 2009

#1 Useril este offline   D13-th_Mytzu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 29-May 09

Postat 29 May 2009 - 11:50 AM

Sambata 6 iunie 2009 va avea loc pe Aerdromul Clinceni traditionalul meeting aviatic sustinut de Aeroclubul Romaniei, dedicat zilei copilului - initial meetingul trebuia sa aibe loc pe 31 mai, insa acesta s-a amanat cu o saptamana. Informatiile sunt luate de pe siteul rospotters: http://romanian-spotters.forumer.ro/demons...lului-t2067.htm

Citeaza

Sambata, 6 iunie, la aerodromul Clinceni, judetul Ilfov, are loc, intre orele 11 si 13, mitingul aerian dedicat Zilei Copilului.
Printre participanti se numara Hawks of Romania si Iacarii Acrobati.



De asemenea, ziarul Libertatea organizeaza un concurs, pentru copiii cu varste cuprinse intre 10 si 14 ani. Cine doreste "sa dea o tura" cu Iacarii acrobati e rugat sa trimita pe avion@libertatea.ro o poza cu un avion facut din hartia ziarului Libertatea. 10 copii vor fi selectati pentru a lua parte la zbor(e vorba de cele mai reusite modele) Anuntul oficial e disponibil in suplimentul dedicat copiiilor, din ziua de 1 iunie, distribuit gratis cu ziarul



Asociatia "Aripi Romanesti" va fi si ea prezenta cu un mic stand de carte de aviatie.

Aceasta postare a fost editata de D13-th_Mytzu: 29 May 2009 - 11:50 AM


#2 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 June 2009 - 10:33 AM

Tocmai am primit comunicatul oficial al Aeroclubului, pe care il redau mai jos:

Citeaza

AEROCLUBUL ROMÂNIEI ORGANIZEAZĂ O DEMONSTRAŢIE AERONAUTICĂ CU OCAZIA ZILEI INTERNAŢIONALE A COPIILOR


Sâmbătă 6 Iunie 2009, începând cu ora 10.30, Aeroclubul României organizează o demonstraţie aeronautică la Aeroclubul Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucureşti – Aerodrom Clinceni, Şoseaua Alexandriei nr. 16 Jud. Ilfov.

Evenimentul este dedicat Zilei Internaţionale a Copiilor.

Programul de zbor va avea durata de aproximativ două ore şi va include acrobaţie aeriană cu avioane şi planoare, zboruri demonstrative cu aeronave ultrauşoare motorizate, balon cu aer cald, salturi cu paraşuta.

Intrarea publicului va fi gratuită.

Manifestarea se va bucura de participarea domnului Radu Berceanu, Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii. Vor lua parte, de asemenea, personalităţi ale vieţii publice, reprezentanţi ai administraţiei publice centrale şi locale.

Vor putea fi urmărite în evoluţie elicoptere şi avioane reactive ale Forţelor Aeriene Române.

Demonstraţia se va desfăşura cu participarea componenţilor Loturilor Naţionale de Zbor cu Motor, Planor şi Paraşutism şi a formaţiei de înaltă acrobaţie „Hawks of Romania” ale Aeroclubului României, precum şi a formaţiei de acrobaţie „Iacării Acrobaţi”, companiilor Special Air Services, Alfa Air Services, Regional Air Services şi Fly Level. De asemenea, vor participa aeronave ultrauşoare motorizate private.

„Hawks of Romania” este formaţia demonstrativă de 4 avioane a Aeroclubului României. Formaţia evoluează pe avioane de înalta acrobaţie Extra 300L de fabricaţie germană, unice în ţară.

„Iacării Acrobaţi” este o formaţie de acrobatie privată, specializată în zboruri demonstrative la joasă înălţime, care evoluează pe 2 avioane YAK-52 produse la Aerostar Bacău.

Special Air Services, Alfa Air Services şi Regional Air Services sunt companii private specializate în operaţiuni de taxi aerian şi şcoală.

La aceasta demonstratie va participa si Aeroclubul Szeged din Ungaria cu un planor de inalta performanta.


In zilele 04.06 si 05.06.2008 presa este invitata intre orele 10.30 si 13.00 pentru a urmari antrenamentele, pentru zboruri de prezentare, interviuri.

Persoane de contact:
Comandantul Aeroclubului Teritorial “Aurel Vlaicu” Bucureşti – Aerodrom Clinceni, Mihai Dobre

tel.: 0726 678 536




Aeroclubul Romaniei

Director General
George Rotaru


http://www.youtube.c...h?v=y9PLZ1c-NR8



Imagine postata

Imagine postata

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 05 June 2009 - 07:25 PM

A avut loc un accident mortal la Clinceni cu un aparat Extra 300L. Nu se cunosc circumstantele. Probabil mitingul se va anula.

Aceasta postare a fost editata de eugen: 05 June 2009 - 07:26 PM


#4 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 05 June 2009 - 09:29 PM

Mitingul a fost anulat.Din pacate asta este aviatia. Dumnezeu a mai luat la El un mare pilot:(
Dumnezeu sa-l odihneasca pe cel care a fost Mihai Dobre Tone!

#5 Useril este offline   ovi one 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 02-June 06

Postat 05 June 2009 - 09:45 PM

Tare dureros,Mihai zbura incantator, Dumnezeu sa-l ierte!

#6 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 05 June 2009 - 09:47 PM

Dumnezeu sa-l ierte! Intotdeauna am fost impresionat de evolutiile sale formidabile! Mare pacat!

#7 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2009 - 09:47 PM

Zi de doliu pentru aripile romanesti. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 June 2009 - 09:50 PM

Pacat, mare pacat. Dumnezeu sa-l odihneasca!

#9 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 05 June 2009 - 10:02 PM

Odihneasca-se in pace...

#10 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 06 June 2009 - 11:04 AM

Din cate am aflat pana acum, la al treilea zbor al serii, probabil si ultimul al zilei, in jurul orei 20:00, aeronava se afla in zbor la o altitudine de 100-150 metri, cand pilotul a raportat prin radio catre CZ ca are o problema cu comenzile aeronavei. Imediat dupa aceea, aeronava a intrat intr-o evolutie necontrolata virand brusc si accentuat pe partea dreapta, intr-o vrie plata, luand contact cu solul 8-10 secunde mai tarziu, la aproximativ 1km de pragul pistei. Martorii au relatat ca motorul nu s-ar mai fi auzit cu cateva secunde inainte de impact. In urma contactului cu solul, un incendiu violent a izbucnit, care a fost stins abia la sosirea pompierilor.
Din ce s-a spus, pana la aceasta ora, defectul a survenit in zona directiei sau a profundorului.

#11 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 06 June 2009 - 04:35 PM

Escadrila Albastra a mai recrutat un Pilot. Dumnezeu sa-L odihneasca.

#12 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 06 June 2009 - 04:44 PM

Dumnezeu sa-l odihneasca!

#13 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 06 June 2009 - 08:02 PM

Si cand au plecat la Szeged si cand s-au intors, avionul lui (nr.2) a avut niste scurgeri in zona bechiei(au pus o sticla de plastic sa nu curga pe platforma)daca va uita-ti bine in poza o sa vedeti sticla.
Imagine postata

#14 Useril este offline   Tineghe 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 22-April 09
  • Location:Deva
  • Interests:Zborul si de ceva timp Machete (aero)

Postat 06 June 2009 - 09:32 PM

Nu vreau sa intervin cu rautate, dar unde era acea sticla este o teava pe unde se scurge surplusul de ulei, datorat manevrelor de acobatie.Nu stiu acuma de ce au pus sticla atunci acolo.

#15 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 07 June 2009 - 11:16 AM

Ca o ironie a soartei, din cind in cind, Aeroportul Clinceni is-i cere tributul in vieti omenesti,ca sint parasutisti sau piloti,numai Dumezeu decide.Din nefericire am fost si eu martorul unei tragedii aviatice la Clinceni,cind un instructor cu elevul sau au cazut cam la 50-80m de locul unde ma aflam eu

#16 Useril este offline   electric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 08 June 2009 - 10:15 AM

Ceremonia funerara a lui Misu va avea loc marti, 9 iunie 2009, incepand cu ora 13.00, la Cimitirul Capra, in Bucuresti. http://wikimapia.org.../Biserica-Capra

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi