Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I Ausf. H Revell 1:72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I Ausf. H Revell 1:72

#41 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 05 July 2009 - 08:05 PM

@Dani
Exact ce ai pus nu e bun din cauza cutiei din spatele turelei.Daca era fixata cu bride era cutia veche mare, care nu este prezenta in kit-ul Revell.Iar 832-ul avea escape hatch etc.

Pana la inmatriculare mai ai de munca.Da-i 'nainte cu constructia.Pentru planurile alea ai mai tot ce-ti trebuie.

#42 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

  Postat 05 July 2009 - 09:12 PM

Salut baieti,

multumesc ca v-ati dat peste cap sa-mi faceti pe plac, dar am rezolvat singur. :lol:

Am gasit niste informatii extrem de folositoare la momentul de fata.

In cartea " Panzer Colors III " scrie ca blindatele din sPzAbt 501, prima unitate blindata sosita in Nordul Africii avea blindatele initial vopsite total in Sand Brown si de-abia in primavara lui `43 au fost vopsite in verde-oliv. Adica tancurile pentru care am eu decal, adica 813 si 142 , inainte sa fie vopsite verde-oliv cum zice revell au fost sandy yellow. Si in pozele din carte, tancul are culoare deschisa, deci nu e exclus sa pot face un 813 pre-1943 . Nu e camuflaj de iarna, dar e bine. Orice decat culoarea aia oribila, gri-sobolan. Si prefer 813 pentru ca 142 are senile in partea stanga a turelei, unde eu am astupat deja gaurile.

Cat despre senile, il rog pe tgr sa se uite in poza urmatoare si sa-mi zica daca vad bine: nu-s senile de early , mi se par mai late fata de ex cele de pe Pz III, care arata cam ca si alea care ziceai tu ca-s early. Nu te atac, doar sunt fericit ca "m-am scos" :hi:
Vedeti ce poate face juma` de ora de documentatie? :p

P.S Chiar asa de "rar" H-ul asta? :-D

Edit: am uitat sa pun poza

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 05 July 2009 - 09:17 PM


#43 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 05 July 2009 - 09:51 PM

BAI Meschersmit!! Te afunzi din ce in ce mai rau IN TAMPENIE! :-D
Stai la prima alegere "822" si nu mai stresa lumea cu inutilitati!!!!! SENILA DE ERLY ERA FARA DINTI PE ZONA UNDE CALCA PE PAMANT CEA DE LATE ERA CU DINTI!!!!!!!!
SE CORECTEAZA ALSTFEL LA REVELL: O MONTEZI PE ROTI SI DUPA O SLEFUIESTI PANA NU MAI ARE DINTI SI RAMANE LISA!!!!! AI TREI POZE PUSE DE MINE DE UNDE SE VEDE CUM TREBUIE SA FIE!! :lol:

Fa modelul dupa poze/desene si lasa tampeniile si cautarile tale fantasmagorice dupa lucruri ca sa "te scoata".

Ai pus piesa care ti-am zis pe blindajul tunului??

#44 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 05 July 2009 - 10:30 PM

Da, am adaugat acea piesa.

Dar acuma nu mai inteleg nimic. Tu zici sa raman pe 822, tgr imi zice ca nu pot sa-l fac....

De aia am cautat eu cai verzi pe pereti. Ca nu mai inteleg nimic.

#45 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 06 July 2009 - 01:25 AM

Man, :hi: acuma nu stiu.Daca Cata zice ca mananc @#%$& :p probabil ca asa e, ca-i mai batran omu si mai cunoscator ca mine :-) .Eu mai zic inca o data faza cu cutia respectiva.Daca n-am dreptate, asta e...free up si invatam amandoi fara nici o suparare si ne vedem la vopsire.Mie acolo imi place. :-D Libertate...
Deci:
Si eu tot un tigru alb am de fabricat.
1.Si tot cautand am gasit poza 1.Care zice ca-i un tigru din regimentul 2 Das Reich.Nu trebuie ochelari sa vezi ca-i un 83X.Aceeasi poza apare aici, unde sunt numai tancuri ale regimentului doi Das Reich(asa sustin autorii).Tot acolo exista si galeria asta.In ambele galerii apare tigru 822 impreuna cu altii identici(821/832/811/812/801/800/841 etc.)Daca te uiti la pozele din partea dreapta a tigrilor(la aia la care se vede), vei vedea acelasi gen de cutie de boarfe, taiata concav in zona escape hatch.

2.Taietura respectiva nu-si avea rostul decat daca foloseau cutie veche gen tunisia(poza 2).Cutia respectiva are laturile stanga si dreapta paralele si este ceva mai mare.Daca era plasata pe o turela de early tarzie acoperea partial escape hatch-ul.Daca nu privesti de deasupra tancul e destul de greu de identificat.Privit din lateral iti poti da seama ca nu e cutie normala pt. ca e prea lata si merge pana in pistol port.O cutie normala lasa un loc liber pana la pistol portul respectiv.
Daca te uiti la galeriile cu regimentul 2 Das Reich o sa vezi ca toate au cutia lata.La 811 asta se vede ce-l mai bine.Daca ai ochi buni vezi chiar si la 822 caracteristica asta aici.(scuze de poza)

3.Iar ca ultim argument, iti ofer poza 3.Unde in revista Tank Power Tiger vol.1 scrie clar ce si cum.(am subliniat cu rosu)

Deci 822-ul ala impreuna cu toate(probabil) din regimentul 2 Das Reich aveau o cutie pe care tu nu o ai.
:lol: Ironic, avand un kit tunisian ar fi trebuit ca cei de la revell sa-ti fi oferit mura in gura ce-ti trebuia pt. 822-ul tau.Dar nu au facut-o, cum David Byrden afirma aici.

Coreland ce zice David, cutia normala apare in februarie 43, cu faptul ca tancul era incaltat cu senile de transport si deja pe front in poza 3(tot in feb '43- deci avea si escape hatch), tancul 822 nu a avut cutia de o ai tu in kit.


Sper sa ma fi putut urmari.Decizia e a ta.Oricum o fi eu doar am incercat sa te ajut.Daca am gresit imi cer scuze!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dh.jpg
  • Imagine atasata: hdetfrj.jpg
  • Imagine atasata: Untitled.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 06 July 2009 - 02:04 AM


#46 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 06 July 2009 - 09:08 AM

Pai, nu as putea incerca sa fac o cutie tunisiana din asta?

#47 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 06 July 2009 - 10:25 AM

Fratilor ce zice fratele TGR e drept dar, el gandeste in 1/35 si nu stie ca la al tau 1/72 lipsesc inca 5 caracteristici/piese fata de orice varinata ai vrea sa faci!!!
Solutia este: un tigru de iarna unde cu zapada, diverse accesorii, lovituri simulate, etc sa ascunzi acele defecte/piese lipsa!!
Cum ascunzi cutia care este mai mica? Pui pistol port mai aproape de cutie pe o parte si pui o prelata lunga unde cutia se imbina cu turela asftel incat sa acunzi acel gol. Daca nu faci putin iluzionism ai de corectat o viata la acel kit.
Ganditi-va ca a aparut Tigru I Dragon la 1/72! :lol:

#48 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 06 July 2009 - 11:22 AM

Vezi postareaCata, la 6 Jul 2009, 11:25, a spus:

Fratilor ce zice fratele TGR e drept dar, el gandeste in 1/35 si nu stie ca la al tau 1/72 lipsesc inca 5 caracteristici/piese fata de orice varinata ai vrea sa faci!!!

Sorry!
Singura scara existenta pt. mine.
1/35 rulez! :lol:

Citeaza

Pai, nu as putea incerca sa fac o cutie tunisiana din asta?

Daca ai cartele telefonice prin casa, poti sa incerci sa faci una da.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 06 July 2009 - 11:24 AM


#49 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 27 July 2009 - 08:52 PM

Acu` ca am revenit acasa ( era sa scriu cu forte improspatate ) cu forte imputinate am revenit acasa si am purces la undreptarea greselilor, adeca repararea cutiei. Putea fi si mai bine dar am zis ca daca tot vine prelata peste sa o las ceva mai bruta, nefinisata. Ce ziceti, e bine? Am facut-o si "scobita" in zona pistol port-urilor, ce-i drept in partea stanga mai putin reusita.

Imagine postata

#50 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 09 August 2009 - 12:01 PM

Ok! Las-o asa si treci mai departe! Este buna sa dea forma pentru prelata, sau poate pentru un steag.

#51 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 10 August 2009 - 05:42 PM

Vezi postareaCata, la 9 Aug 2009, 12:01, a spus:

Ok! Las-o asa si treci mai departe! Este buna sa dea forma pentru prelata, sau poate pentru un steag.


Eeei, si tu! Ma misc mai incet! :-D

Intre timp am mai completat turela, urmand ca dupa ce se usuca vopseaua sa ii dau camuflajul de iarna.
Apropos, decaluri de unde? :whistle:

Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata

#52 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 August 2009 - 08:35 AM

Hai ca-i de bine! :whistle: Culoarea de baza era PANZER GREY!! :-D

#53 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 11 August 2009 - 08:51 AM

:whistle: :-D :friends: :-o :rofl:

Pai eu ce am cantat pana acum? Sa fie sandy yellow :-P

#54 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 11 August 2009 - 11:14 AM

Vezi postareaMesserschmitt, la 11 Aug 2009, 08:51, a spus:

:whistle: :-D :friends: :-o :rofl:

Pai eu ce am cantat pana acum? Sa fie sandy yellow :-P


Ok, am mai gasit pe undeva si panzer grey, asa ca zilele astea re-vopsire...

#55 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 13 August 2009 - 06:49 PM

Job done. Cu mari emotii, deoarece vopseaua era in proces avansat de uscare si am avut emotii ca o sa iasa naspa. Efectiv era o pasta, am scos-o din cutiuta cu o spatula...

Turela e deja in proces de camuflare cu alb. Pentru camuflaj folosesc nimic altceva decat acuarela data "la ud", adica cu cat mai putina apa. Avantajul e ca reproduce darele de bidinea si e si mai putin opaca decat o vopsea, permitand acele shade-uri de vopsea spalata. Singurul dezavantaj daca pot zice asa e ca trebuie sigilat..

In "Tiger in action" scrie:

Citeaza

In the Winter of 1942-43, washable White paint was used as camouflage in snow-covered areas.


deci chestia e cat se poate de autentica.

Prefer metoda asta decat drybrush-ul, deoarece daca ai gresit se poate repara mai usor..

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#56 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 August 2009 - 02:47 PM

Intrebare: ce fel de mudguard si "aparatoare" de esapament avea tigrul meu? In cele trei - patru poze puse de voi, in fiecare e diferit!

#57 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 14 August 2009 - 03:41 PM

Vezi postareaMesserschmitt, la 14 Aug 2009, 15:47, a spus:

Intrebare: ce fel de mudguard si "aparatoare" de esapament avea tigrul meu? In cele trei - patru poze puse de voi, in fiecare e diferit!


Asa.
Daca nu le ai nu le mai pui.

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 August 2009 - 04:44 PM

Eu nu le-as mai pune nisci pe cele din fata si spate; "scoate animalu'" din el .( "prarerea mea ":whistle: )

#59 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 14 August 2009 - 04:46 PM

Baieti, felicitari, munciti si ptr uni mai lenesi precum subsemnatul :-D . Am de unde alege inmatriculari ptr tigrisorii mei, ati oferit documentatie cu caru.
Sa nu conteniti sa va contraziceti si cu privire la alte asemena tanculete.
Multumesc. :whistle:

#60 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 14 August 2009 - 04:54 PM

Vezi postareadany, la 14 Aug 2009, 17:44, a spus:

Eu nu le-as mai pune nisci pe cele din fata si spate; "scoate animalu'" din el .( "prarerea mea ":-D )

Subscriu. :whistle:

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi