Forum Machete,Modelism,Hobby: Conectare compresor cu aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Conectare compresor cu aerograf

#1 Useril este offline   Mike 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 15-October 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Chitara, Modelism, Egiptologia

Postat 15 October 2009 - 09:23 AM

Salutare,

Am achizitionat recent compresorul AS-189 de la HobbyX si furtunul de cuplaj BD-24. Aveam mai demult un aerograf rusesc - tipul "Alex". Problema e ca nu stiu de unde as putea lua si ce piesa trebuie sa iau ca sa conectez furtunul de cuplaj cu aerograful respectiv.

Pentru cei care stiu.. va rog sa ma ajutati :hug: .

Toate cele bune!

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 16 October 2009 - 09:47 AM

Salut,
gasesti conectica la orice magazin cu piese pentru instalatii, cele pentru apa sunt ok si pentru aer comprimat.
De regula este vorba despre trecerea de la 1/4" la 3/8" se gasesc piese din alama pentru asa ceva.
Nu imi dau seama din poza ce are compresorul. Daca foloseste o mufa rapida, de tipul celor industriale pentru aer comprimat, se gaseste si o trecere de la filet la acest tip de conector.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 October 2009 - 09:55 AM

Rogi un strungar sa-ti faca o reductie/adaptor intre furtun si aerograf, alta cale nu-i! Acum eu nu stiu ce diametru/filet are mufa furtunului, dar cred ca poti sa-i faci un filet corespunzator diret pe stutul aerografului. Din pacate nu-l am la indemina sa fac o poza, eu asa am rezolvat problema.

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2009 - 10:12 AM

Filetele de pe aerograf sunt 1/8" (cel mai probabil), sau M5...

#5 Useril este offline   Mike 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 15-October 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Chitara, Modelism, Egiptologia

Postat 16 October 2009 - 10:55 AM

La furtunul de cuplaj scrie: Adaptor G1/8". Deci banuiesc (nu ma prea pricep) ca asta inseamna ca merge cu aerografe care au filet 1/8". Dar cu filet-ul rusescului, nu prea se pupa :(. Deci o fi M5? Cum imi dau seama si ce as putea face? Evident ramane varianta strungarului, dar nu cunosc asa de multi :).

Furtunul de cuplaj merge direct la compresor, fara alti conectori intermediari.

Eventual o sa revin cu niste poze.. dar am un feeling ca Z-mare are dreptate :((.

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2009 - 11:05 AM

Nu cunosc aerograful ala rusesc, asa ca nu stiu ce sa zic clar...

De masurat filetul, il masori simplu. Masoara diametrul, si pe urma masoara pasul (masori mai multi pasi, care se pupa bine pe gradatiile unei rigle, ca sa afli pasul e o simpla impartire)

#7 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 16 October 2009 - 04:45 PM

Ai grija la filetul aerografului. Fiind rusesc acesta poate avea filet "pe stanga" . Adica in momentul in care vrei sa insurubezi reductia sa fie nevoie sa o rotesti spre stanga nu spre dreapta . De aceea studiaza si acest aspect inainte sa mergi sa-ti faci piesa !
:hug:

#8 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 16 October 2009 - 06:58 PM

Aproape sigur furtunul respectiv are 1/4".
Nu-mi dau seama cu certitudine din fotografie, dar am cumparat unul care arata similar si are conectica respectiva.
Eu am folosit un adaptor 1/4" la 3/8", se gaseste aproape sigur conectica, mai cauta inainte de a apela la strungar.

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2009 - 07:41 PM

Stageexp, eu cred ca mult mai probabil n-ai fost atent ce problema are Mike, si vorbesti in necunostinta de cauza. Daca tot incercam sa ajutam, primul pas e sa vedem daca si zicem bine ce zicem...

Daca te uiti la furtunul despre care e vorba, scrie destul de clar pe pagina (link-ul e in postare) ca filetul furtunului este de 1/8" in capete. Daca ne mai uitam nitel, Mike vrea sa conecteze furtunul in cauza la un alt aerograf si acolo are probleme.
Poate n-oi fi vazut eu printre cele cateva zeci de aerografe p-alea bune, dar nici unul n-avea cupla de 1/4" pe corp. Nici n-ar avea cum, ca e cam mare. Daca vorbim de un pistol de vopsit industrial, acolo da, ai 1/4"...

Deci, Mike, tind sa cred ca problema ta de a face un adaptor de la 1/8" la filetul de pe aerograf, n-ar fi prea complicata. Dar cum n-ai precizat pe unde te gasesti... As avea pe-acasa si tarozi+filiere de 1/8", si cam tot ce se poate pe filet metric... Doar sa nu te grabesti, si sa zici ce filet e defapt... Cu pas pe stanga tare ma indoiesc, rusesc sau nu, ca nu se prea folosesc filete 'pe invers' la asa ceva...

#10 Useril este offline   Mike 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 15-October 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Chitara, Modelism, Egiptologia

Postat 17 October 2009 - 04:09 PM

Deci m-am lamurit.. filetul pe aerograf e normal, nu pe "invers" si este un M5, cum banuia cartula mai devreme. Furtunul are cuplaj 1/8'' deci imi trebuie un adaptor de la 1/8'' la M5 (un adaptor care sa fie "tata" ptr cuplaj furtun si "mama" ptr cuplaj aerograf). cartula crezi ca poti face asa ceva? Daca ma poti ajuta ar fi grozav, eu nu ma prea grabesc... Altfel, o sa incerc varianta cu strungarul..

Aceasta postare a fost editata de Mike: 17 October 2009 - 04:09 PM


#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2009 - 04:39 PM

Tot nu mi-ai zis de pe unde esti... Am ceva piese cu 1/8" filet exterior, care trebuiesc doar filetate la interior pe M5. Apropos, e M5 x .8 normal, corect? nu cu vreun alt pas. As avea si M5x.5, dar trebuie sa stiu exact... Rezolvam

#12 Useril este offline   Mike 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 15-October 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Chitara, Modelism, Egiptologia

Postat 17 October 2009 - 04:48 PM

Din Bucuresti.. mi-am actualizat profilul :hug:. Da, cred ca e M5x.8, nu pare un pas asa de mic ca .5.

#13 Useril este offline   bel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 173
  • Inregistrat: 07-April 09

Postat 25 June 2010 - 04:39 PM

am eu filiera si tarod M5x 0.5

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi