Forum Machete,Modelism,Hobby: C-47 Skytrain - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

C-47 Skytrain

#1 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 05:31 PM

Buna ziua,

Mi-am cumparat prima macheta din viata mea, exceptandu-le pe cele pe care le faceam cand eram copil cu ajutorul tatalui meu, si as avea cateva intrebari daca ma puteti ajuta:

Figurinele cu omuletii din cockpit ar trebui vopsite daca ar fi sa ma iau dupa ce imi zice in plansa. Are rost? Adica, mie mi se par mici, ca sa colorez diferit casca, pantalonii, jacheta si cizmele se merita?
Am vazut in alte posturi ca multi dintre cei experimentati nu folosesc figurinele. Eu sincer m-as chinui si le-as pune, ca doar e prima macheta :pardon: , dar aici e problema: le vopsesc sau nu? Adica iese ceva mai frumos daca le vopsesc, avand in vedere ca-s asa mici, sau ori nu le pun, ori le pun asa cum sunt ele acum, de o culoare verde-kaki?

Multumesc.

#2 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 08 November 2009 - 05:49 PM

Vezi postareaBodo, la 8 Nov 2009, 17:31, a spus:

Figurinele cu omuletii din cockpit ar trebui vopsite daca ar fi sa ma iau dupa ce imi zice in plansa. Are rost?


Salut

Daca e kitul italeri 1/72, carlinga e asa de mica incat nu prea ai ce sa vezi in interior, daca folosesti si figurile nu stiu daca se mai vede ceva inauntru. Frumos ar fi sa le vopsesti daca tot vrei sa le pui in cockpit, desi o sa te cam chinui. Curele si alte maruntisuri ce mai sunt pe figurina incearca sa le vopsesti cu varful unui ac sau a unei scobitori.
Parerea mea e sa lasi carlinga goala, pentru ca figurinele alea nu sunt atat de bine realizate, dar e macheta ta.
Spor la modelit :pardon:

#3 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2009 - 06:07 PM

Vezi postareanorbi, la 8 Nov 2009, 17:49, a spus:

Salut

Daca e kitul italeri 1/72, carlinga e asa de mica incat nu prea ai ce sa vezi in interior, daca folosesti si figurile nu stiu daca se mai vede ceva inauntru. Frumos ar fi sa le vopsesti daca tot vrei sa le pui in cockpit, desi o sa te cam chinui. Curele si alte maruntisuri ce mai sunt pe figurina incearca sa le vopsesti cu varful unui ac sau a unei scobitori.
Parerea mea e sa lasi carlinga goala, pentru ca figurinele alea nu sunt atat de bine realizate, dar e macheta ta.
Spor la modelit :pardon:



Da intr-adevar este Italieri, ar fi trebuit sa precizez asta...Deci daca ma chinui sa le pun si sa le vopsesc arata mai bine. Multumesc pentru raspuns

Aceasta postare a fost editata de Bodo: 08 November 2009 - 06:07 PM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2009 - 09:48 AM

Parerea mea: nu te mai chinui! Figurinele se pun doar cind vrei sa faci o diorama, in rest nu are rost.

#5 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2009 - 10:01 AM

Si inca o intrebare :

Voi respectati ad literam ce culori se spune in plansa ca trebuiesc folosite? Adica mie mi-ar trebui 13 culori daca e sa ma iau dupa plansa.
Voi cum procedati? Le vopsiti exact ca in plansa sau va alegeti modelul care vi se pare mai interesant? Am gasit tot felul de modele pe net, unele mai frumoase chiar decat ce imi arata mie pe cutie deci...

#6 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 09 November 2009 - 11:16 AM

Deobicei in instructiuni se dau niste culori ca echivalenta, dar asta nu inseamna ca sunt si cele corecte, nu toate firmele dau culorile exacte care trebuiesc folosite. Daca esti destul de priceput poti lua niste culori de baza si sa faci amestecuri.
Pentru macheta ta ti-as recomanda sa ai minim alb mat, negru mat, olive drab, dark ghost grey, galben si un aluminiu ceva, cu astea ar trebui sa te descurci pentru ce ai tu acolo.

Daca ai gasit ceva pe net si iti place mai mult nu este obligatoriu sa faci varianta de vopsire care ti-o recomanda in cutie.

Spor,
Norbi

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2009 - 07:41 PM

Citeaza

Voi respectati ad literam ce culori se spune in plansa ca trebuiesc folosite
Depinde. Cum zicea si Norbi, culorile din instructiuni pot fi putin airea, asta deoarece producatorul kitului vrea sa vinda anumite vopsele. (Italeri - ModelMaster). In alte cazuri culorile indicate sunt corecte, dar poti alege si alte variante de camuflare, dar e bine sa fie documentate bine, nu cu profile supte din pix, pardon, pensula!

#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 12:43 AM

Vezi postareanorbi, la 9 Nov 2009, 11:16, a spus:

Daca esti destul de priceput poti lua niste culori de baza si sa faci amestecuri.
Pentru macheta ta ti-as recomanda sa ai minim alb mat, negru mat, olive drab, dark ghost grey, galben si un aluminiu ceva, cu astea ar trebui sa te descurci pentru ce ai tu acolo.

Mai pune bani si de un rosu (aproape orice avion tot are un bec rosu), daca nu vrei sa te prinda si sa-ti ia gatul cand umbli la oja.
Rosul te ajuta mult la obtinut maro.

#9 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 08:12 AM

Glumesti sau vorbesti serios cu oja? Merge amestecata cu vopselele?
Daca ar fi doar pentru un bec ceva cred ca as scapa cu gatul la locul lui... :pardon: sper... :pardon: :drinks:

#10 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 10 November 2009 - 08:42 AM

Nu te-as sfatui sa amesteci oja cu vopselele (cel putin nu cu alea modelistice).
In principiu, iti poti vopsi avionul cum poftesti, insa pentru a face o MACHETA, e bine sa respecti cadrul istoric si sa-l vopsesti in camuflajul real. Asta necsita putina documentatie inainte, insa, cu cat mai multa munca, cu-atat mai multe satisfactii :D
Bafta la modelit si asteptam poze cu C-ul!

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2009 - 10:29 AM

Eu am o vorba: nu strica o macheta de 30 euro, facind economie de 2 euo, la vopsea. Daca ai de gind se faci machete, o sa ai nevoie nu de 13 culori ci de 130! Daca vrei sa faci doar un singur avion, no problem, vopseste-l cu ce vrei si cum vrei! :pardon:

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2009 - 05:36 PM

Vezi postareaBodo, la 10 Nov 2009, 08:12, a spus:

Glumesti sau vorbesti serios cu oja? Merge amestecata cu vopselele?
Daca ar fi doar pentru un bec ceva cred ca as scapa cu gatul la locul lui... :pardon: sper... :pardon: :drinks:

Doar un bec, doua. Pentru suprafete mari, nicio sansa.

#13 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2009 - 03:15 PM

Multumesc mult pentru sfaturi. Sincer, as vrea sa iasa ceva frumos de aia si intreb cum ar fi mai bine sa fac.

Si inca o intrebare: voi ce folositi pentru degresare? Eu am incercat cu apa si sapun dar tot sare vopseaua, asa ca pe roti a trebuit sa dau a 3a mana din pacate..

#14 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 07:06 AM

pune si tu poze cu modelul si evolutia lui te rugam

#15 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 09:08 PM

Din pacate nu am avansat asa mult si calitatea pozelor lasa mult de dorit deoarece le-am facut cu telefonul...:(

Si lasa mult de dorit...asta e cand se hotaraste nevasta sa "scape" camera pe plaja in concediu.....
M-am ambitionat si am pus si omuletii ...sper la final sa arate acceptabil

http://img269.images...grafia0042.jpg/

Ar mai fi trenul de aterizare vopsit deja si apoi sa termin ce mai am de montat. Si the funny part cu grunduitul, vopsitul, lacuitul s.a.m.d.

Sper sa se inteleaga ceva din poze, omuletii i-am vopsit mai galbeni in sperante ca or sa de vada..:).

A da, si sry pentru a 3a poza, m-am grabit sa le pun si am uitat s-o mai flip-uiesc.

Si cam asa ar trebui sa arate la final...inca mai caut pe net poze si modele deci mai dureaza putin :)

http://www.cavanaugh...om/Skytrain.htm

Aceasta postare a fost editata de Bodo: 13 November 2009 - 09:16 PM


#16 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 09:27 PM

mi se pare mie sau e chituit? :drinks: daca da, asta e Foarte bine. eu la inceput nici vopsea nu luam, dadeam cu ce aveam prin garaj! Bravo! Daca ai rabdare sunt convins ca o sa iasa ceva fain!

#17 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2009 - 09:58 PM

Vezi postareabalki, la 13 Nov 2009, 21:27, a spus:

mi se pare mie sau e chituit? :drinks: daca da, asta e Foarte bine. eu la inceput nici vopsea nu luam, dadeam cu ce aveam prin garaj! Bravo! Daca ai rabdare sunt convins ca o sa iasa ceva fain!



Dap, am incercat sa-l chituiesc cat mai smooth si mai frumos sper sa iasa ok. Am luat un putty de la vallejo si pare bun. De aia nici nu am avansat prea mult, il bibilesc cat mai mult pentru ca daca iese cat de cat frumos primul nu ma demoralizez :D. Si mai va intreb cate ceva pe voi cei mai experimentati, mai citesc cate ceva pe forum si uite asa usor usor mai lipesc o bucatica :). Si la sfarsit astept parerile voastre, dar mai ales criticile, pentru ca sa invat :).

#18 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2009 - 10:06 PM

Revin dupa mult timp , din pacate, cu o problema la care am nevoie de un sfat daca se poate:

Am luat un primer de la valejo in ideea sa fac o treaba cat mai buna dar am o problema in 2 locuri... :

http://img697.images.../dsc00023qq.jpg

http://img442.images.../dsc00024hm.jpg

Doar in astea 2 locuri am patit asa si asta chiar si dupa a 2a mana, prima oara am sters cat inca era proaspat, am lasat sa se usuce si am dat iar. Exact acelasi "model" .....Cineva o idee, un sfat va rog?

A , si inca ceva: la o imbinare chituita dintre aripa si restul fuzelajului nu prinde nici daca ma rog de el.....

HELP

Aceasta postare a fost editata de Bodo: 12 December 2009 - 10:07 PM


#19 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 13 December 2009 - 11:08 AM

Salut,

Te-as ajuta eu dar imaginile nu sunt clare! Vad ceva crapaturi dar an nevoie de o imagine mai buna.
Intrebare: ai spalat macheta inainte de a da cu primer? Spalare cu detergent de vase ma refer. Daca da atunci este posibil ca in acel loc sa fi pus mina dupa si ai mai tras un strat de grasime pe plastic, sau nu sa spalat bine.
Faptul ca primerul nu prinde pe chit ma surpinde! De regula astea doua se "inteleg" foarte bine.
Pe viitor daca folosesti primer, te sfatuiesc sa folosesti Tamiya, cel gri la inceput mai ales daca ai avut mult de chituit si slefuit la macheta, cel alb peste cel gri si inainte de vopsire sau poti aplica direct alb la machetele la care nu ai avut mult bibilit :drinks: fara sa mai dai cu gri. Sunt cele mai bune de pe piata si iti fac viata mai usoara!

Ce poti sa faci tu acuma - incearca sa cureti locurile respective ori cu alcool izopropilic (sper sa mearga ), ori slefuiesti la ud cu smirghel de 800 sau mai fin ( 1000 sau 1500 ) .

Succes!

#20 Useril este offline   Bodo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 08-November 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2009 - 06:40 PM

Pozele sunt facute cu telefonul de aceea sunt asa neclare... Din pacate nu am o camera la foto deocamdata deci....

Referitor la poza nr 1, locurile in care n-a prins primerul sunt lucioase, chiar zici ca e dat cu ceva pt luciu pe portiunile alea.
Iar in a doua poza totul e ridat, arata ceva gen coaja de portocala. O sa caut maine sa cumpar de undeva si alcool izopropilic, daca nu merge dau cu smirghel.

Sper pana la urma sa iasa ceva bun..Multumesc pentru sfaturi

P.S. : Am spalat macheta cu Fairy :). Culmea este ca partea din spate a avionului a fost cel mai bine spalata, pentru ca in fata mi-a fost cam frica sa nu intre apa in avion sa decoloreze omuletii, mai am geamul cel mai mare de pus la carlinga. Chiar nu stiu ce i-oi fi facut din greseala.

Aceasta postare a fost editata de Bodo: 13 December 2009 - 06:45 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi