Forum Machete,Modelism,Hobby: Jagdtiger Henschell - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jagdtiger Henschell Italeri 1/72[????]

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 November 2009 - 08:01 PM

Un kit frumos desi incorect...
Sa incepem cu inceputul:
M-am apucat in primul rand, de trenul de rulare-uraciunea uraciunilor :pardon: .Senilele,pe langa ca sunt incorecte ca reprezentare,sunt complet stirbe pe interior-se pare ca le-au picat dintii :pardon: .Galetii-care trebuiau sa fie dubli-sunt intr-o bucata si destul de badarani-au avut nevoie de un mic sant[care in final s-a acoperit de pigmenti] :clapping: .Roata tractoare[dintata] avea incorectul nr de 18 dinti...am "scos" 9 dintre ei -ca un bun stomatolog. :80: Roata intinzatoare[ultima spate] era prea apropiata de galeti,asa ca am mutat-o cu 5 mm mai in spate.All in all,cam asta ar fi despre trenul de rulare,totul remediabil,mai putin senilele-care se pot si astea "masca" intr-o diorama. :-) .

Cutia blindata este reprezentata destul de frumos[fara prea multe piese],cu optiunea de a lasa toate trapele deschise-ceea ce mi-a placut mie cel mai mult la acest kit.Totodata ti se da si ce sa bagi in acele trape :drinks: ...3 figurine absolut superbe,una intreaga si 2 busturi.Cablurile de remorcare sunt destul de uratele asa ca le-am inlocuit capetele cu unele de la Dragon.Am mai adaugat si o mitraliera in spatele cutiei blindate...si cam atat, deoarece-cireasa de pe tort-la o comparatie cu un kit Dragon [care il am in lucru in paralelel],am observat ca este cu 5 mm mai scurt ,lucru care il face mai aproape de scara 1/76 decat de 1/72-o "chestie" pe care sincer eu nu ma pricep cum s-ar putea remedia sau "masca".

In sfarsit,cum zicea si fratele Marhaba,o poza face cat o mie de cuvinte...

Wittich front,Germania 1945....

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Pareri,va rog....

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 November 2009 - 11:29 PM

Frate Dani, "te-ai scos".
Desi judecind dupa sumedenia de critici la adresa kitului,nu cred ca ti-a fost tocmai simplu.
Mai bine Dragon decat Italeri.

Si mai bine: 1/35 decat 1/72 :pardon:

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 13 November 2009 - 06:46 AM

Vezi postareadani, la 12 Nov 2009, 20:01, a spus:

Un kit frumos desi incorect...
...Roata intinzatoare[ultima spate] era prea apropiata de galeti,asa ca am mutat-o cu 5 mm mai in spate...
... deoarece-cireasa de pe tort-la o comparatie cu un kit Dragon [care il am in lucru in paralelel],am observat ca este cu 5 mm mai scurt ,lucru care il face mai aproape de scara 1/76 decat de 1/72-o "chestie" pe care sincer eu nu ma pricep cum s-ar putea remedia sau "masca"...
Pareri,va rog....


Frate Dani... io nu-s in masura sa-zi zic despre cat te-ai scos, totusi, remarc fidelitatea ta in flamura braillismului... ceea ce nu pot decat sa salut !

Pe de alta parte... desi io stiu bine despre adictia ta spre modelism-viteza, scopul final al acestor "sectiuni speciale", este ca proiectele postate in ele sa fie oleaca mai bine documentate... in beneficiul tuturor fratilor forumisti.
De aceea, recenzia pe care o faci kitului trece cu vederea HIBA lui principala, pe care tu o interpretezi cu mirare genuina si cu observatia ca ar fi "mai mult 1/76"...
PRINCIPALA problema este ca, sasiul acestui kit este comun cu cel al KT-ului aceleiasi firme ( Esci/Italeri ). Chestiunea este complet ERONATA, pentru ca, in realitate sasiul unui Jagdtiger este MAI LUNG decat cel standard, de la KT ! Eroare este comuna TUTUROR kiturilor din epoca ( anii 70-80 ), in toate scarile ( 1/48 Bandai si 1/35 Tamiya ).
De aceea, "corectia" ta de a-i muta rotile intinzatoare cu 5mm spre spate ( exact lungimea lipsa... ) nu rezolva problema, ci-l faca sa arate SI MAI ERONAT si iesit din proporti...
Cred ca ar fi fost de interes ca se ne dai un link spre aceasta recenzie si... sa o citesti :

http://www.onthewaym...gdtigerprev.htm

Dragon, care a editat doua kituri in anii din urma, s-a descurcat MULT mai bine. Iata-l pe cel cu "suspensie Porsche" :

http://www.onthewaymodels.com/reviews/Drag...Porscheprev.htm

DAR, de departe cel mai extraordinar si fabulos kit in braille (crede-ma, vorbesc in cunostinta de cauza), este cel semnat de MR-Models, care foloseste SUPERBA suspensie Revell :

http://www.onthewaymodels.com/reviews/MrMo...gdtigerprev.htm

Asa ca, as sfatui asa cum banuiesc ca ai face si tu, pe fratii "inca" amatori de braillescale... sa se fereasca de reinbutelierea Italeri a vechiului si ERONATULUI kit Esci :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 01.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg


#4 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 13 November 2009 - 08:08 AM

Vezi postareaDRAGOS, la 13 Nov 2009, 06:46, a spus:

... sasiul unui Jagdtiger este MAI LUNG decat cel standard, de la KT ...


Cu 260mm mai exact.

Inteleg ca ai preferat alta inmatriculare decit cele existente in kit. Pentru 331 din kit aveai o schema destul de spectaculoasa.
Imagine atasata: Untitled_1.jpg

In ceea ce priveste vopsirea ma intreb daca la scara asta n-ar merge un weathering bazat pe uleiuri in loc de pigmenti. Stiu ca asta nu se impaca cu viteza ta de executie, dar poate ar merita sa incerci.

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 November 2009 - 07:02 PM

PRINCIPALA problema este de fapt ca este in 1/76...Pana acum n-am vazut pe nimeni sa-l compare cu Dragonul[care este un kit corect in dimensiuni],lucru pe care eu l-am facut....desi nu sunt un nit-picker.Fata de Dragon totul e sub-dimensionat cu cei 5mm...corpul tancului,cutia blindata,aparatoarea tunului,tunul,etc.

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 16 November 2009 - 06:35 AM

Vezi postareadani, la 15 Nov 2009, 19:02, a spus:

PRINCIPALA problema este de fapt ca este in 1/76...Pana acum n-am vazut pe nimeni sa-l compare cu Dragonul[care este un kit corect in dimensiuni],lucru pe care eu l-am facut....desi nu sunt un nit-picker.Fata de Dragon totul e sub-dimensionat cu cei 5mm...corpul tancului,cutia blindata,aparatoarea tunului,tunul,etc.


Dani... in mod normal as lasa asta sa cada, asa cum pohtesti matale... nu de alta, dar discutia asta despre JT-urile brailliste devine ciclica, plicticoasa si cu un aer deja-vu ! S-a tot repetat de-alungul anilor, culmea... tot in topicuri de-a lu' matale.
Io'te-o acum trei ani :

http://www.cartula.r...1-72-t1414.html

... acum doi ani :

http://www.cartula.ro/forum/Jagdtiger-Hens...1-76-t2394.html

... si in alte ocazii, mai private au ba... ori alte topicuri...
As lasa-o asa, dar, ce zici matale ar implica faptul ca JT-ul Esci/Italeri ar fi subdimensionat spre 1/76, DAR in principiu CORECT in acea scara. Chestie TOTAL FALSA, care poate induce in eroare si in aruncatul paralelor degeaba, pe unii frati care-ti citesc asertiunile.
Ei bine, NU CONTEAZA sub sau supra/dimensionarile, CI CONTEAZA faptul ca proportiile sunt ERONATE, deoarece kitul se bazeaza pe sasiul de KT !
NORMAL ca si proportiile corpului superior/camerei de lupta/etc., au fost comprimate ARTIFICIAL, ca sa se potriveasca pe ERONATUL sasiu !
Deci, NU POTI afirma ca-i un kit in 1/76, deoarece are restul elementelor ( trenul de rulare, etc. ) proportionate in 1/72.
In 1/76, ASA CUM STI, exista un kit produs de Fujimi. Uite-l mai jos, in varianta lui "hi-tech", cu ceva PE-uri si piese din metal alb:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 38045_2.jpg
  • Imagine atasata: 38045.jpg
  • Imagine atasata: 38045_1.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi