Forum Machete,Modelism,Hobby: My Mustang - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

My Mustang Colectia de P 51 Mustang diversi producatori construite de Tibi

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 November 2009 - 11:07 PM

Incep acest nou topic in care vreau sa prezint toate machetele P 51 Mustang in diverse variante si de la diversi producatori de machete pe are vreau sa le construiesc in urmatorii ani! Ha Ha!
Dupa ce am facut un Mustang de la ICM, mi-am zis sa fac acum originalul de la Tamiya. Kitul Tamiya este mai bun in privinta potrivirii pieselor dar la detalii parca ICM este pe alocuri putin mai rafinat. Am construit macheta in acelasi fel ca si cel de la ICM, vopselele de interior fiind aceleasi. Bordul in schimb nu include fotoincizii asa cum am facut la P 51 ICM doar centurile pilotului pe care le-am fost cumparat mai demult...
Vopselele exterioare au fost majoritatea vopsele Tamyia Laquer (din spray decantate si vopsite cu aerograful). Singura gresala a fost folosirea vopselei albe care este acrilic lucios si iau trebuit 2 saptamani sa se usuce bine!
Decalurile de la Kit au fost exceptionale, multe parti curbate au putut fi modelate cu betisoare cu vata inbibate in apa fierbinte! Am folosit si putin Micro Sol dar cu apa calda a mers parca mai bine si mai repede.
La sigilarea decalurilor si a machetei am folosit lac semi lucios de la Gunze Sangyo ( B 502).
Macheta are si doua hibe, dar va las pe voi sa le descoperiti!
Cam asta ar fi cu Mustangul P 51 D Tamiya.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09044s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09045s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09046s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09047s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09048s.jpg


#2 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 21 November 2009 - 05:31 PM

Foarte frumos l-am vazut azi la alba si arata super!!! :-D :-D :-o

Aceasta postare a fost editata de norbi: 21 November 2009 - 05:33 PM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 November 2009 - 08:33 PM

Intr-adevar, o macheta pe cinste! :-D :-D :-o :hi: :hi: :hi:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 November 2009 - 08:33 PM


#4 Useril este offline   vio007 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 16-October 09
  • Location:Sighisoara

Postat 21 November 2009 - 09:26 PM

saptamana viitoare sper sa vad toata colectia lui Tibi, pe viu :-D :-D :-o

#5 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 November 2009 - 10:28 PM

Tibi,ce sa zic,orice hibe ar avea macheta ta,e clar ca nu sunt atat de evidente cat sa deranjeze,retina mea mai putin experimentata nu a sesizat nimic dubios,s-a bucurat (ea,retina) de inca o lucrare meseriasa
BRAVO :-D
Spor si numai bine :-o
PS-poate ne spui tu pana la urma ce hibe sunt :-D

Aceasta postare a fost editata de axor: 21 November 2009 - 10:29 PM


#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 November 2009 - 09:57 AM

Ma bucur ca va place si acest model.
Am uitat sa fotografiez intradosul avionului care este destul de important din punct de vedere al micilor detalii si al marcajelor. Am o fotografie care arata cit de cit ceva .
Numai bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09022s.jpg


#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 November 2009 - 10:13 AM

Salut Tibi
Frumoasa macheta. Un american cu forme frumoase si vopsire pe masura.
Atentie la gurile armelor de 50 de calibre.
Sa ai spor in continuare.

#8 Useril este offline   viopa 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 536
  • Inregistrat: 01-September 07
  • Location:Campia Turzii

Postat 22 November 2009 - 03:14 PM

L-am vazut la Alba Iulia, este superb!

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 March 2010 - 07:42 PM

Va salut!

Sa pus putin praful pe acest topic, dar astazi reusesc sa-l sterg si ai dau putin lustru! :bang:
Am reusit sa termin primul Mustang dintr-o mica serie de 3. Dar nu va dura mult pina prezint si al doilea Mustang care cred ca va fi gata saptamana viitoare.

Deci noul Mustang, este un F 6C, o varianta de recunoastere, dar care a fost folosit cu succes si in lupta. Din pacate, fotografii cu avionul original am numai unul singur, cu toate ca am tot sapat pe net, m-am capatuit cu o gramada de informatii despre Mustang-uri, acest avion apare numai intr-un singur loc, cu o singura fotografie. Cu toate astea, m-am hotarit sa-l fac pentru faptul ca aveam decalurile de la Aero Master si mi-am propus sa incerc ceva nou mie, sa vad daca sunt in stare.
Pentru acest mic proiect, nu am vrut sa cumpar machete scumpe, daca le busesc nu ma costa mult. Deci am exclus Tamiya, dar mi-am propus sa cumpar doua machete ICM care cu toate ca sunt cam strimbe, cu putina ambitie le scoti cum trebuie. Zis si facut, am cumparat un Kit P 51 B/C si unul de P 51 D.
Singura diferenta mare intre un P 51 B/C si acest F 6C este partea din spate al fuselajului , mai exact prelungirea ampenajului vertical, in rest exteriorul este in cea mai mare parte identic. Puteam sa rezolv acest lucru si altfel, dar veti vedea peste ceva timp dece am ales aceasta varianta! :bang: Diferentele sunt in interior, aceste avioane fiind dotate cu mai multe aparate de fotografiat. Am incercat sa reproduc macar orificiile acestor camare pe partile laterale al fuselajul ( dupa aripa). Unele variante au avut aparate de fotografiat si in spatele pilotului, in zona aparatului radio, totusi dupa informatiile subtiri furnizate de Aero Master nu reiesea nimic clar, asa ca nu m-am mai incumetat sa fac ceva acolo.
O mica probleme am avut cu suportul scaunului care nu a fost livrat cu kit-ul, efectiv lipsea de pe culee, dar pina la urma l-am facut eu si mi-a iesit foarte bine.
Singurele fotoincizii folosite sunt centurile de siguranta Eduard, eu le-am pus dar trebuie sa te straduiesti sa le vezi! Bordul este cel original, vopsit in negru mat iar instrumentele le-am scos in evidenta prin drybrushing.
Macheta a fost vopsita cu grund gri apoi alb, am avut la fiecare etapa cite ceva de corectat. Culmea era ca anumite zgirieturi sau lovituri ce le incaseaza kit-urilein fabrica nu le-am vazut imediat, ma tot trezeam cu cite ceva nou...
Pentru cei interesati vopselele folosite sunt Tamiya AS 12 Bare Metal Silver, TS 14 Gloss Black, XF 62 Oliv Drab, XF 1 Matt Black si Gunze Sangyo Interior Green H 58 si Revell 91 email . Lacurile folosite Tamiya X 22 ( un singur strat subtire ) si Gunze Sangyo B 502 Semi Gloss pentru sigilarea decalurilor. Absoult toate vopselele au fost diluate cu diluantul Gunze Mr. Color Thinner (inclusiv Revell!).
Pentru scoaterea in evidenta a panourilor am folosit din nou trucul cu vopsea Aqua Revell negru si maro diluate cu multa apa si putin detergent de vase, invatat aici pe forum si prezentat de cartula! :bang:

Ok, va las ca vorba multa saracia omului, sper sa va placa macheta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: F_6_C_Satans_Son.JPG
  • Imagine atasata: DSC09362s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09363s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09364s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09365s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09366s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09370s.jpg
  • Imagine atasata: Fotomontaj01.jpg
  • Imagine atasata: Fotomontaj02.jpg


#10 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 07:47 PM

Foarte frumos. Le asteptam pe toate...

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 07:59 PM

Vezi ca la F-6C nu prea ai camerele cum trebuie... Cea din spatele pilotului era in mod cert prezenta, si avea o decupare in plexi, vizibila dealtfel foarte clar si in poza postata. In plus, aparent, aparatul avea camera ventrala, in spatele evacuarii de la radiator. Cel putin asa pare din poze, insa e greu de spus cu certitudine de 100%. Ce e cert din poza e ca nu avea camera laterala, nu se vede defel in poza postata... Si nu prea era genul de modificare "la unitate".

Inca ceva... Ai montat rezervoarele pe suporturile de bombe... Alea nu aveau ce cauta acolo. "moatele" alea de pe pilon erau suportii pentru rezervoarele suplimentare. In capete aveau cate un surub pentru stabilizarea rezervorului.
Suportii pentru bombe erau montati DOAR pentru bombe.

#12 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 02 March 2010 - 08:12 PM

Salut Tibi ! Frumoasă herghelie!!!!

Acum e tārziu dar la următorul, dacă a tot īn aluminiu īcearcă vopsirea de care am vorbit. Sunt convins că īţi va ieşi foarte frumos

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 March 2010 - 08:38 PM

Vezi postareacartula, la 2 Mar 2010, 19:59, a spus:

Vezi ca la F-6C nu prea ai camerele cum trebuie... Cea din spatele pilotului era in mod cert prezenta, si avea o decupare in plexi, vizibila dealtfel foarte clar si in poza postata. In plus, aparent, aparatul avea camera ventrala, in spatele evacuarii de la radiator. Cel putin asa pare din poze, insa e greu de spus cu certitudine de 100%. Ce e cert din poza e ca nu avea camera laterala, nu se vede defel in poza postata... Si nu prea era genul de modificare "la unitate".


Cartula eu nu te contrazic cu camerele din spatele pilortului, dar nu am avut referinte bune, asa ca nu l-am facut. Dar cele din lateral sunt desenate pe instructiunile Aero Master, eu le-am reprodus. Am spus ca nu am poze cu acest avion, cu un alt F 6 C am gasit si are camerele laterale. Aici m-am gindit la un compromis! Asa a iesit.

Vezi postareacartula, la 2 Mar 2010, 19:59, a spus:

Inca ceva... Ai montat rezervoarele pe suporturile de bombe... Alea nu aveau ce cauta acolo. "moatele" alea de pe pilon erau suportii pentru rezervoarele suplimentare. In capete aveau cate un surub pentru stabilizarea rezervorului.
Suportii pentru bombe erau montati DOAR pentru bombe.


Aici nu te inteleg ce vrei sa spui.
Este drept ca este un Mustang restaurat dar uite aici o poza si exact asa este reprodus si de mine.

Vezi postareavlad, la 2 Mar 2010, 20:12, a spus:

Salut Tibi ! Frumoasă herghelie!!!!

Acum e tārziu dar la următorul, dacă a tot īn aluminiu īcearcă vopsirea de care am vorbit. Sunt convins că īţi va ieşi foarte frumos


Va multumesc Romulus si Vlad!

@ Vlad - M-ai facut curios cu trucul asta, dar am sa-l incerc altadata, acum toate trei au trecut de faza argintie. Eventual cind fac macheta Spirit of St. Louise...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 46116_P_51C_10NT_8.jpg


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 08:40 PM

Pai m-am bazat strict pe poza de ai postat-o in topic, cu AX G S/N 2103622... Ce-am spus eu se vede in poza aia

In genere, exista camera ventrala (sau macar portul). Camerele laterale au fost in spatele pilotului (ca era cel mai simplu). Insa, odata cu aparitia F-6D, si imposibilitatea de a mai monta camera oblica in cockpit, s-a ajuns la solutia montarii camerei laterale desupra celei ventrale, in fuselaj.

Oricum, deschizatura camerei nu arata asa, cu sticla in plan vertical. Era sticla optica speciala, si era paralela cu sticla obiectivului..
Vezi o poza aici: http://www.aero-web.org/database/aircraft/...age.htm?id=7786

#15 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 March 2010 - 08:48 PM

Salut Tibi,
Nu cunosc indeajuns avionul sa pot emite pareri, insa la realizarea vopsirii si a finisari te pot felicita. Foarte frumos !
Spor,
Bill :bang:

#16 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 02 March 2010 - 09:58 PM

Tibi :bang: ma faci sa innebunesc cand vad mustangurile tale. Mustangurile sunt printre avioanele mele preferate.
Superba realizare!! :bang:

#17 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 March 2010 - 10:06 PM

Mersi Bill si Norbi,

Ma bucur ca va place, mai sunt doua pe linia de productie... Sper sa termin unul next week!

#18 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2010 - 10:11 PM

Foarte frumoasa lucrare.
Se vede ca esti perfectionist la finishuri.
Felicitari si sper sa-ti vezi visul cu ochii.

#19 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 02 March 2010 - 10:14 PM

Super tare :bang: :bang: :bang: ;-) :dribble: , cel de next week astept cu nerabdare sa-l vad. M-am dat pe o corabie acum, dar am vreo 5 avioane americane care asteapta. :dribble: :dribble: :dribble: :dribble: :dribble:

#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 02 March 2010 - 10:24 PM

Vezi postareawurger, la 2 Mar 2010, 22:11, a spus:

Foarte frumoasa lucrare.
Se vede ca esti perfectionist la finishuri.
Felicitari si sper sa-ti vezi visul cu ochii.


Multumesc wurger, ma straduiesc sa finisez machetele cit mai bine. Dar nu este usor si am un dusman comun tuturor - scamele si praful...

Vezi postareaDGDaniel, la 2 Mar 2010, 22:14, a spus:

Super tare :bang: :bang: :bang: ;-) :dribble: , cel de next week astept cu nerabdare sa-l vad.


Ma bucur ca iti place , si sper sa iti placa si cel care urmeaza sa iasa :dribble:

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi