Forum Machete,Modelism,Hobby: VEB PLASTICART-DDR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VEB PLASTICART-DDR istorie,colectie,consideratii personale

#1 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 06 January 2010 - 04:02 PM

PREMISE

Poate multora,mai ales celor tineri,numele de Plasticart nu le spune mare lucru insa exista un grup mare de modelisti care au construit macar o data un model produs de aceasta firma.
Mai mult de atit,copilaria si visele multora iar mai apoi evolutia ca modelist au fost influentate decisiv de Plasticart,cu acele cutii alb-albastre pe care le cautam asiduu pe rafturile magazinelor de jucarii de pe vremea comunismului.
Printre acestia ma numar si eu care,in ultima vreme obsedat fiind de a-mi reface colectia RDG-ista,am initiat o adevarata vinatoare pe e-bay pentru a le gasi.Uneori am platit sume astronomice doar pentru a cumpara aceste raritati,mai ales pe cele pe care nu le-am avut niciodata si marturisesc,demersul meu a fost insotit de o mare doza de nebunie si emotie.
Din pacate,nu toate aceste modele au fost importate in Romania,ceea ce face si mai dificila gasirea lor.
Si pentru ca prieteni sint cei care te sprijina si te inteleg atunci cind ai nevoie,colegul Bill a fost prezent linga mine tot timpul,asistind la “marea infaptuire”.
Tot acest efort ar fi fost in zadar daca nu as fi incercat sa scriu despre istoria si modelele firmei Plasticart in dorinta de a dezvalui traseul unor pionieri in ale modelismului dar si de a face o incursiune in copilaria multora dintre noi,bintuiti si acum de amintirea acelor ani.
In toata aceasta aventura am fost sprijinit de celebrii Plasticart-Guru Richard Wimmer( www.familie-wimmer.com ) si Arne Goethe (www.arnes-modellbauseite.de )cu permisiunea carora am folosit fotografii si informatii din colectiile lor personale.
Le multumesc din suflet.


UN PIC DE ISTORIE

Dupa cel de-al II-lea Razboi Mondial,administratia sovietica de ocupatie din Germania de Est hotaraste printre altele ca in Republica Democrata Germana(DDR) trebuie sa se dezvolte printre altele si intreprinderi puternice din domeniul productiei de jucarii,care sa contribuie la “educatia in spirit creator,patriotic,marxist a tinerei generatii”.
In acest fel,apar brand-uri ca Piko(initial Pico) sau Plasticart.
VEB Plasticart s-a infiintat in 1958 la Zschopau,in Vestul Germaniei de Est ca fabrica producatoare de jucarii.
VEB inseamna “Volkseigener Betrieb”,adica intreprindere de stat,mai bine zis “in proprietatea poporului”
Intre 1958-1969 denumirea a fost KVZ (Kunststoff-Verarbeitung Zschopau)
Intre 1969-1973 numele se schimba in MPKAB ("VEB Modell -und Plastspielwaren Kombinat Annaberg-Buchholz")
Din 1973 pina in 1989 devine VEB Plasticart Zschopau pentru ca pina in 1991 sa se cheme Mastermodell GmbH.Brandurile de prezentare erau Mastermodell,ADP-Mastermodell(in colaborare cu ADP-producator de machete auto mai ales la H0) si NU-BEE.
In 1993 firma falimentara Mastermodell a fost vinduta prin Treuhand(un fel de AVAS al lor ) lui Manfred Wader care relocheaza fabrica la Elterlein,Saxonia.
Astazi Plasticart nu mai produce kituri ci doar jucarii si accesorii pentru bebelusi.
Dupa inchiderea firmei,unele matrite au fost preluate de Revell,altele de o firma poloneza(azi inexistenta),Wojar.
VEB Plasticart a produs de-a lungul istoriei sale,40 de modele,majoritatea airlinere scara 1/100 dar si unele la scarile 1/50,1/87 si,in ultima perioada 1/72.Din colectia Plasticart faceau parte si nava “Vostok” la scara de 1/25 percum si naveta “Buran” cu racheta “Energia” la 1/288.
Lista completa a intregii colectii este urmatoarea:
Aero 45 1/40
An-2 1/75
An-12 1/100
An-14 1/72
An-24 1/100
Baade 152 1/100
Beriev-6 1/72
B-727-100 1/100
Caravelle 1/100
Comet-4 1/100
DC-8 1/100
Il-4 1/100
Il-14 1/87
Il-18 1/100
Il-28 1/100
Il-62 1/100
Ju-23/24 1/72
Yak-24P 1/100
Yak-40 1/100
L-60 1/100
Let-410 1/100
Mercure 1/100
Mi-1 1/100
Mi-4 1/100
Mi-6 1/87
Mi-10K 1/100
MiG-15 1/50
MiG-21 1/100
Saab J35 1/100
Su-7 1/100
Trident 1/100
Tu-2 1/100
Tu-20 1/100
Tu-104 1/100
Tu-114 1/100
Tu-134 1/100
Tu-144 1/100
Tu-154 1/100
Vostok 1/25
Energia+Buran 1/ 288

Aceste modele nu s-au produs toate in aceeasi perioada,motiv pentru care pretul lor variaza foarte mult pe e-bay,functie de numarul produs si anul opririi fabricatiei.Tendinta actuala este de crestere a preturilor iar ritmul este sustinut.
Pe de alta parte matritele au fost aceleasi,modelele nesuferind nici o imbunatatire dealungul anilor.In cel mai bun caz s-a schimbat culoarea plasticului.
La momentul inceperii acestui articol,imi lipseau Baade 52,Il 14,Il 4,Vostok si Energia-Buran dar de fapt lista de completat e mult mai mare daca avem in vedere ca box-arturile au fost si ele diferite pentru acelasi model.
Nu voi incerca sa tratez fiecare model in ordine cronologica,si voi exemplifica cu poze din colectia proprie precum si din cele ale lui R.Wimmer si A.Goethe.
Nu vor lipsi mici comentarii asupra originalului dar si a modelului.

Pentru inceput,citeva imagini cu ceea ce am reusit sa string pe parcursul unui an si ceva:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata

Si iata si primele machete,realizate in cursul anului 2009.Voi reveni cu poze si comentarii la fiecare model,pe masura prezentarilor:
Imagine postata Imagine postata


Astazi,primul episod:

IL-14 scara 1/87 Deutsche Lufthansa DM-SBU

E primul model produs de Plasticart si s-a fabricat intre 1958-1969.Este la scara 1/87 desi unii spun ca ar fi la 1/72.Plasticart a mai construit un IL 14 scara 1/200 cu 2 motorase insa in serie foarte limitata despre care am putine informatii.

In timpul razboiului,unele aranjamente intre rusi si americani au facut posibila construirea avionului Dakota DC-3 sub licenta in URSS sub numele de Lisunov-2(Li-2).La inceputul anilor 50 a fost inlocuit cu Iliushin 12 si 14 (derivat din 12).
IL-14 a servit in multe tari,mai ales cele comuniste,inclusiv Romania.
In RDG,unul dintre IL-14 a avut inmatricularea DM-SBA care ulterior a primit-o un Antonov 24 B.A fost construit si in Cehoslovacia sub numele Avia 14,in RDG de catre VVB Flugzeugbau iar in China sub numele de Y-6.

La ora scrierii nu am reusit sa fiu (inca) propietarul unui asemenea model,doar a unei cutii goale,cu primul box-art.
Din pacate,nu cunosc sa existe la ora asta vreo firma care sa produca acest kit din plastic ci doar din carton.La un moment dat il faceau cehii de la Miku Model ca vacuform,insa se pare ca au dat faliment.

Fisa modelului Plasticart

Producator VEB KUNSTOFFVERABEITUNG ZSCHOPAU (KVZ)
Nr fabricatie 143445
Titlul produsului FLUGZEUG-MODELLBAUKASTEN IL-14
Nr.articol 5522/8
Pret 3.50 DM-DDR
Scara 1:87,pentru a fi potrivit intr-o diorama H0
Fertigungsprogramm (Programul de fabricatie.)
Avioane TU-114, TU-104, IL-18, IL-14, AN-2, MIG-15, L-60, DC-8,Super Aero 45 (mai tirziu s-a numit doar Aero 45), Caravelle
Elicoptere MI-1, MI-4
Decaluri Pentru versiunea INTERFLUG inmatriculare DM-SBU
Informatii aditionale :Cutia si instructiunile au logo-ul “cu sarpe”( Schlangenlogo) caracteristic pina in 1969.Fuselajul,aripile si motoarele sint din plastic injectat de culoare argintie(mai tirziu alba) iar rotile si elicele negre. Pentru ferestre se livra folie transparenta iar pentru antena,fir de nylon.
Boxart: Il-14 a avut doua box-art-uri.Primul,care poarta inscriptia “Lufthansa Modellbaukasten” a fost produs intre 1958 si 1963.Pe fata cutiei apare in coltul sting semnatura” Küstler”.Acesta a semnat box-art-urile doar pentru IL 14.Aero 45 si AN-2 Cel de-al doilea box-art a fost produs intre 1963-1969 si nu are semnatura ci doar Schlangenlogo


Valoarea pe e-bay este una dintre cele mai mari.In februarie 2009 s-au achizitionat 2 bucati:unul cu 201 euro(avind defecte),celalalt cu 322 euro.
Fotografiile de mai jos provin din colectiile lui Richard Wimmer si Arne Goethe:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata



AERO 45 scara 1/50 Deutsche Lufthansa DM-SGA si Cehoslovacia OK-FHN,OK-FAB

Si acesta este unul dintre primele modele si a fost produs intre 1959-1978.Este la scara 1/50 desi,masuratorile reale arata ca scara ar fi 1/41.

Aero 45 este un avion de mici dimensiuni,bimotor,dezvoltat si produs in Cehoslovacia dupa WW II,mai precis din 1946.Seamana izbitor cu Siebel 204,care,la fel ca si Me-109 a fost produs si in Cehoslovacia in timpul ocupatiei germane.
Aero 45 e considerat un avion de mare succes,folosit in multe tari din Europa si din lume,inclusiv in Romania(de exemplu cu inmatricularea YR-ACR).

Desi se mai gaseste inca pe e-bay, preturile sint prohibitive.Unele licitatii s-au incheiat la 150 euro dar eu am fost mai norocos si am gasit unul mai ieftin,de curind.
La ora actuala este fabricat la 1/72 de firma Amodel,culmea,cu aceeasi inmatriculare ca la Plasticart:DM-SGA!

Plasticart a fabricat acest model in doua inmatriculari:Deutsche Lufthansa DM-SGA si cea cehoslovaca,OK-FHN.
Modelul e produs dintr-un plastic dur,argintiu si are chiar interior cu persoane!

Fisa modelului Plasticart:



Producato:VEB KUNSTOFFVERABEITUNG ZSCHOPAU (KVZ)
Titlul produsului Sport- und ReiseflugzeugS u p e r A e r o 4 5(1959-1963) apoi,simplu AERO 45(pina in 1978)
Descriere instructiuni(1963-1969): Fertigungsprogramm (Programul de fabricatie.)
Avioane TU-114, TU-104,IL-62, IL-18, IL-14,AN-24, AN-2, MIG-15,MiG-21 L-60, DC-8,Comet 4,Saab J 35Super Aero 45 ,Caravelle
Elicoptere MI-1, MI-4,Mi-6,Jak 24 P

Scara:/50,real 1/41
Decaluri:Pentru versiunea Deutsche Lufthansa inmatriculare DM-SGA.(pina in 1963).Pentru versiunea cehoslovaca,OK-FHN si OK-FAB
Boxart :Aero 45 a avut trei box-art-uri:Primul,care poarta inscriptia” LUFTHANSA-MODELLBAUKASTEN Das moderne lehrreiche Kinderspielzeug aus Plastikmasse AERO45” poarta in coltul sting semnatura” Küstler”.Acesta a semnat box-art-urile doar pentru IL 14.Aero 45 si AN-2 Cel de-al doilea box-art a fost produs intre 1963-1969 si nu are semnatura,in schimb apare “logo-ul cu sarpe”Cel de-al treilea box-art a existat in perioada 1969-1978 si a fost realizat,se pare, de Reich.
Informatii aditionale: Macheta e produsa din plastic injectat argintiu,la fel si cupola,o noutate la Plasticart.Pilotii,pasagerii si interiorul sint produse din plastic albastru.Cutia contine un plic cu plastilina pentru lestare precum si o sticluta cu lipici.


Pozele fac parte din colectiile Richard Wimmer si Arne Goethe:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata
Ne vom revedea in curind cu alte modele.
Pina atunci,vizitati cu drag:
www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

#2 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 January 2010 - 11:03 PM

Serus,
Ma alatur prietenului Sandy in demersul de a aduce la suprafata amintiri din copilarie prin acest "Tribute to Plasticart" (ce nume de trupa de rock progresiv DDR-ista :whistle: ).
Astept continuarea si voi urmari fidel si aceasta etapa din midlifecrisis-ul tau dar si al meu....
Spor frate,
Bill :punk:

#3 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2010 - 11:09 PM

Minunata initiativa. Suspin de nostalgie. :whistle:

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 January 2010 - 12:35 AM

:whistle: Sandy spune-mi daca mai erau bune tubuletele de aluminiu . De obicei cand nu mai erau in strare lichida se transformau in ceva pasta pe care o puteam intinde cu degetul ca si un fard . In acea " stare" erau extraordinare la scoaterea in evidenta a detaliilor motoarelor dupa ce in prealabil le vopseam cu negru ( ulei sau duco sau sigmaron <?>). ... si ce fain miroseau ( eu aproape ma drogam cu mirosul ... ). Te urmaresc cu drag , in continuare .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 January 2010 - 12:42 AM


#5 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 07 January 2010 - 01:41 AM

Desi un "pic" mai tanar la finele comunismului din Romania am "prins" si eu un singur Plasticart, anume MI6, pe care l-am primit cadou de la parinti de ziua mea pe la inceputul anilor '90. Tin minte ca l-am asamblat si vopsit cu argintiul din recipientul "ca de pasta de dinti", si a stat mai multi ani pe un dulap la mine. Nu mai retin ce a patit, dar cert este ca incepand sa caut kituri asemanatoare m-am "lovit" de modelismul serios in revista TOP GUN care oferea machetele Revell la 1:72 prin comanda postala.
Sandy nu pot sa iti urez decat succes in stradaniile tale de completare a colectiei si de-abia astept sa (re)vad un Mi6 Plasticart.

#6 Useril este offline   xaba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 681
  • Inregistrat: 29-September 08
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatie

Postat 07 January 2010 - 09:06 AM

Eheeeiii...

Prima mea macheta a fost un SAAB Draken, am primit-o de la Tanti Vecina (sar'mana) de ziua mea. Se-ntampla prin '86. Dupa care am inceput sa le vanez eu. In pauza mare fugeam de la scoala pana la magazinul de jucarii de pe str. 6 Martie - asta de doua ori pe saptamana, cand stiam ca "se baga marfa". Colegul meu de banca avea un Mig-21, macheta pe care nu am reusit s-o am niciodata. A fost o mare trauma a copilariei mele. De atunci ma tratez. Cum psihologul e prea scump, am ales berea (se spune ca rezultatul ar fi acelasi).

Sandy, iti urez succesuri! O intrebare: pe lista ta Tu-2 figureaza la scara 1/100, dar, din cate imi amintesc, era la 1/72. Imi amintesc eu gresit?

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 January 2010 - 09:46 AM

Daaaa, mi-am adus aminte de copilarie!! Multe din aceste machete le-am avut, pacat ca in timp majoritatea sau sticat... si le-am aruncat! Prima macheta a fost un IL - 18 ( Interflug ) si l-am primit tot de ziua mea de la parinti. Aveam 7 sau 8 ani ( cred ) Astazi tot ce mi-a ramas este un mic Turbolet pe care cu cunostintele care le am acum, am sa-l restaurez.
Sunt sigur ca si multi dintre voi aveti machete si le mai lipseste una, alta si necesita restaurari. Ce am vazut prin pivnita : am niste elici si trenuri de aterizare, pale de elicoptere ( Mi 8 cred ) in stare destul de buna, am sa le caut,le fotografiez si voi posta pe forum. Cei interesati le primesc de la mine gratis.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 07 January 2010 - 09:49 AM


#8 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 07 January 2010 - 10:42 AM

Salutare,
Inainte de a trece la episodul 2 vreau sa va multumesc tuturor pentru atentie si incurajari.
O sa va si raspund punctual:
-TU-2 este intr-adevar 1/72-am gresit eu la redactare.Multumesc pentru corectare
-tuburile de lipici si vopsea,supa atitia ani sint perfect in regula.Nu le-am folosit decit ca sa le miros,pentru ca Plasticartomania iti intra in singe prin diverse porti de intrare....Chiar si decalurile sint ok-la multe dintre ele au chiar 40 de ani!

Munca de constructie a machetelor e doar la inceput,mai am mult pina sa termin colectia.Oricum,cam 80 % dintre ele au dubluri,in caz ca,cine stie....
Ma straduiesc sa folosesc tehnica anilor 2000 dar nu intotdeauna iese grozav.Lupta cu plasticul de la Plasticart nu e usoara:))

Tot ce va pot eu sfatui in cazul in care prindeti microbul -in ceea ce priveste e-bayul "Don't try this at home!"
Bill stie de ce:)
Voi reveni in curind cu noi modele.Pina atunci mai atasez citeva poze pe care nu am putut sa le uploadez ieri:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Toate bune,
sandy

Aceasta postare a fost editata de sandy: 07 January 2010 - 10:51 AM


#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2010 - 12:35 PM

M-am excitat un pic cand am vazut planurile alea de montaj. Saabul a fost si prima mea macheta, si de atunci visez sa fac unul la 72.
Are sa se implineasca candva. Si mai vorbiti de traume si sechele.

#10 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 07 January 2010 - 01:10 PM

Episodul 2:


Antonov 24 cara 1/100 inmatriculare Interflug DM-SBA

Interflug a operat zboruri cu aceste areonave pentru putin timp,doar intre 1965-1975,desi erau extrem de populare mai ales in tarile din blocul rasaritean.
In Romania aceste avioane au zburat pina la finele anilor '90.

Modelul propus de Plasticart a fost construit,se pare,intre 1968-1991 intr-un numar mare de exemplare ceea ce face ca pe e-bay sa poata fi gasit frecvent,la preturi rezonabile.


Fisa modelului Plasticart:
Producato:VEB KUNSTOFFVERABEITUNG ZSCHOPAU (KVZ)
Produs: AN-24 M(scara) 1: 100

Fertigungsprogramm (program de fabricatie):
Avioane:Tu 144,TU 154,TU 114,TU 104,IL 62,IL 18,IL 28,Comet 4,Caravelle,L-60,Saab J 35,MIG 21,AN-24,AN-2,DC-8,Boeing 727,IL 14,SU-7,MIG 15.
Elicoptere: Mi-1,Mi-4,Mi-6,Mi-10 K,Jak 24 P

Cutia contine piese de culoare alba,neagra(elici,roti) si argintie.
Decalurile au fost fabricate doar pentru varianta Interflug.Ciudat este faptul ca nu s-au produs si pentru varianta Aeroflot,asa cum se obisnuia.

Box-arturi:
AN-24 a avut,se pare 5 variante.
Prima varianta este cumva " de tranzitie",fiind produsa intre 1967-1973(foto colectie personala):

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

si e singura care are pictograma laterala pe alb,colorata:
Imagine postata

Cel de-al doilea tip a fost produs intre 1973-1978(foto R.Wimmer)
Imagine postata

Al treilea tip,cel mai raspindit,s-a produs intre 1978-1987(foto colectie personala):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Al patrulea box-art s-a produs intre 1986-1990(R.Wimmer)
Imagine postata

Si,inainte de obstescul sfirsit al firmei Plasticart,s-a livrat si sub denumirea de Master-Model(R Wimmer):
Imagine postata

A existat si o reeditare de la firma Dahlmann Modellspielwaren in Hildesheim care arata cam asa(colectie R.Wimmer):
Imagine postata

In anul 2009 m-am apucat si eu sa construiesc modelul AN-24 desi mi-a fost greu sa ma documentez deoarece inmatricularea DM-SBA a fost redata in extrem de putine fotografii.
Se pare ca,spre deosebire de colegele de flota care aveau partea inferioara vopsita in gri deschis,aceasta aeronava era in polish-aluminium.Din acest motiv,la vopsire am folosit si eu Alclad polish aluminium,sprayat cu aerograful.
Rezultatul nu e grozav,totusi,parca e mai bine ca atunci cind eram copil:))
Voi mai face si o alta varianta de inmatriculare,probabil cubaneza,daca voi gasi decaluri:

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

#11 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 07 January 2010 - 02:45 PM

Episodul 3

Iliushin IL-18 inmatriculare Interflug DM-STA scara 1/100

Este unul dintre cele mai dorite modele la ora actuala,ceea ce face ca valoarea sa pe e-bay sa oscileze in jurul a 100-120 euro.
Modelul este unul dintre primele produse de Plasticart,incepind cu 1960.Din pacte,productia sa a fost oprita prin 1980.
E sarac in detalii si e poate singurul model livrat fara stand de suspendare.Pentru echilibrarea greutaitii s-a livrat plastilina.

Cutia contine piese de culoare alba neagra si argintie,plastilina si un tub cu lipici precum si folie transparenta pentru geamuri.

Originalul a fost folosit ca mediu-lung curier in tarile blocului estic iar in Romania,chiar ca si avion prezidential.Interflug au folosit aceste aeronave pin prin anii 80,citeva fiind acum piese de muzeu(printre care si cel cu inmatricularea DM-STA)

Boxart:
Initial modelul s-a livrat semi-vopsit,cu albastru si cu inmatricularea estica Deutsche Lufthansa,intre 1960-1961(colectiile R Wimmer,A.Goethe):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Ulterior,modelul apare in cutia portocalie,pina in 1970 (R.Wimmer si colectia personala):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

O mega-raritate(si ciudatenie) este productia limitata,in 1960 a unei inmatriculari pentru Malev.Nu vreau sa ma gindesc cam cit valoreaza azi pe e-bay:).Attila din Budapesta se pare ca e unul dintre norocosii care l-au si construit(R.Wimmer)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

O alta ciudatenie e ca si cutiile diferau,functie probabil de tara unde erau exportate:
Imagine postata Imagine postata

Ultimul box-art,cel clasic,a rezistat pina aproape de 1980 si este creat de Reich,cel care va desena majoritatea cutiilor Plasticart(colectie personala):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Zilele trecute am terminat si eu lucrul la modelul Plasticart IL-18.
Dupa cum spuneam,el nu vine cu stand,asa ca i-am lipit eu unul.Partea inferioara e vopsita in gri-deschis,ca la aproape toate aeronavele Interflug.
Am folosit decalurile originale care,culmea,au rezistat si s-au comportat foarte bine.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Pina atunci va recomand cu drag:
www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

sandy

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 January 2010 - 10:25 AM

Haide-ti sa-l lasam pe Sandy sa spuna ce are de spus, iar comentariile sa le facem, eventual, intr-un topic separat! Parerea mea!

#13 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 08 January 2010 - 11:22 AM

Topicul e excelent, prezentarea minunata si e pacat sa ne abtinem chiar 100% cu reactiile ....
Oricum la final, toate episoadele pot fi insumate si puse frumos intr-un articol amplu, in partea site-ului ce contine articole.
Felicitarile mele Sandy pt. rabdare si pasiunea fata de VEB Plasticart.

#14 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 10 January 2010 - 04:57 PM

Sandy... :whistle:

#15 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 11 January 2010 - 01:59 PM

Salut,
Multumesc tuturor.Acest serial se pare ca va dura extrem de mult asa ca,daca administratia forumului va fi de acord,la final vom pune toata aceasta istorie intr-un spatiu anume dedicat.
Pina atunci:

Episodul 4

Tupolev TU 154 scara 1/100

Modelul TU 154 a fost unul dintre cele mai longevive si a fost produs intre 1973 si 1991.Este considerat a fi unul dintre cele mai reusite,avind detalii in relief iar imbinarile realizindu-se relativ bine.

Originalul este o aeronava trijet,mediu-lung curier,dezvoltata de biroul A.N.Tupolev in anii 60 si a constituit in anii 70-80 coloana vertebrala a Aeroflot si a companiilor aeriene din inca 17 tari in care a fost exportat.
Desi intilnirile neasteptate cu solul din ultimii ani au fost tot mai dese,este considerata o productie de succes a sovieticilor.
Avionul a fost importat si de catre Romania iar Tarom care se pare ca a avut 7 bucati.
Cel cu inmatricularea YR-TPB s-a prabusit in apropierea coastelor Mauritaniei in 1980 si cu exceptia unei persoane,au supravietuit cu totii.
Povestea fascinanta a acelei aventuri probabil ca multi dintre voi au urmarit-o in mai 2009 la Antena 3 "Reporter special-Supravietuitorii" dar din pacate eu nu am mai gasit-o pentru ilustrare.

Din capul locului,modelul a avut doua variante de inmatriculare: Interflug DM-SEH si Aeroflot 85006.Ciudat si interesant e faptul ca pentru aceste doua inmatriculari au fost create box-art-uri diferite,probabil ca semn de pretuire pentru fratii sovietici.

Primele doua box-art-uri au fost lansate concomitent in 1973 si s-au produs pina in 1987 iar realizarea lor apartine lui Reich(Colectie R.Wimmer si colectia personala):

Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Aldoilea box-art este produs din 1987 pina in 1989(colectia personala):

Imagine postata Imagine postata Imagine postata

In tulburii ani 1990-1991 modelul se livreaza sub brandurile Playfix kits si Model Master(R Wimmer si Aukro):
Imagine postata Imagine postata

Firma poloneza Wojar dar si Dahlmann il reediteaza citiva ani mai tirziu(R Wimmer):
Imagine postata Imagine postata


Iata citeva imagini din colectia R Wimmer cu acest avion construit in cele 2 variante undeva in anii 80:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Eu ma pregateam sa fac varianta Interflug insa colegul Bill mi-a facut rost de pe net de o inmatriculare Tarom,foarte rara,YR-TPC.
Decalurile nu se potrivesc la geamuri(ciudat,nu cunosc sa mai fie TU 154 1/100 produs de altcineva) asa ca le-am tot ciopirtit ca sa arate cumva.
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Deoarece mai am inca doua modele neconstruite,ma gindesc ca in viitorul apropiat sa ma apuc de varianta Aeroflot.
Si,nu uitati sa-i vizitati pe cei care m-au ajutat:
www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

sandy

#16 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 12 January 2010 - 01:20 PM

Episodul 5

Tupolev TU-144 scara 1/100

Tupolev 144 este o macheta destul de simpla,ca si originalul,dealtfel.Produsa din 1969 pina in 1991,TU 144 este un model relativ usor de gasit la preturi ok.
Ca model e unul relativ in regula,respectind destul de bine originalul,fiind reprodusa functional chiar articulatia anterioara a "nasului" avionului.

Proiectul unui avion supersonic de pasageri a fost publicat de sovietici in 1962 in revista Technology of the Air Transport.La scurta vreme,biroul lui Alexei Tupolev este insarcinat sa dezvolte proiectul iar la 31 decembrie 1968,prototipul cu inmatricularea 68001,ilustrat si de modelul Plasticart,face primul zbor,cu doua luni inainte de concurentul sau vest-european,Concorde.
In 1969,iunie,TU-144 poreclit si "Concordski" sparge pentru prima data bariera sonica iar in iulie,devine primul avion comercial care atinge Mach 2.
S-a discutat mult despre activitati de spionaj ale rusilor care ar fi furat planuri de la Concord.Nu voi intra in astfel de amanunte aici.
Chiar daca TU 144 si Concord seamana izbitor,exista multe deosebiri tehnice date si de faptul ca sovieticii aveau in plan folosirea avionului lor in scopuri militare.
In 1973,TU 144 cu inmatricularea 77102 se prabuseste la Paris Air Show,acest lucru dind o mare lovitura programului de dezvoltare ulterioara a avionului.
In general,s-a constatat a fi o aeronava extrem de nerentabila si cu foarte multe probleme tehnice si tehnologice.
In total s-au fabricat 16 bucati iar ultimele doua au fost dezmembrate in 2006.

Probabil ca in euforia generala din 1968,data de primul zbor al lui TU 144,marketingul Plasticart decide sa iasa pe piata rapid cu acest model,mai ales ca nu aveau un alt concurent.
Asadar,in 1969 apare primul box-art(colectia personala cu modelul chiar din 1969!):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Cel de-al doilea box-art se produce intre 1978-1987:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Cel de-al treilea e produs intre 1987-1990:
Imagine postata Imagine postata

Cel de-al patrulea,sub brandul Master Model si mai apoi ADP Master Model s-a produs din 1990 pina in 1991(colectia R Wimmer):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Constructia modelului meu nu a fost foarte dificila.Dupa ce am studiat o sumedenie de poze cu inmatricularea 68001-early version,am constatat ca avionul era in intregime vopsit in alb.:

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Pina la un nou episod,va invit sa vizitati:
www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

sandy

#17 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 12 January 2010 - 02:47 PM

Dupa cum imi mai aduc aminte, in cazul decalurilor care nu se potrivesc la ferestre (se alungesc si nu mai pica bine pe geamuri), acestea se taie din loc in loc.

#18 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 12 January 2010 - 03:04 PM

Vezi postareasandy, la 12 Jan 2010, 13:20, a spus:

Tupolev TU-144 scara 1/100
[...]
In total s-au fabricat 16 bucati iar ultimele doua au fost dezmembrate in 2006.

O mica divagatie. Unul dintre cele 16 avioane a fost folosit ca platforma de test pentru un avion remotorizat si cu ampenaje canard amplasate dupa cabina. Proiectul a murit inaintea retragerii Concordului din folosinta.
http://en.wikipedia....-production_use

#19 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 15 January 2010 - 12:50 PM

Episodul 6

Tupolev TU 134 1/100

Toti colectionarii de Plasticart sint de acord ca este cea mai buna productie a acestei firme.Pentru vremea respectiva era o macheta lucrata ingrijit,cu multe detalii,nituri,antene si chiar gravuri in sant.
Chiar si proportiile sint destul de bine respectate iar constructia nu creaza mari probleme.
E relativ usor de gasit pe ebay.
Desi sint surse care indica productia acestu model incepind cu 1963,eu personal am dubii si estimez ca an de pornire 1965.E doar o opinie personala.
Cert este ca Plasticart l-a produs pina in 1991,cind"a tras pe dreapta".
Ulterior,ADP MasterModelle continua in anii 90 fabricatia modelului in tot felul de inmatriculari.
Nu am date daca se mai face in ziua de azi.

In 1960,Nikita Hrushciov face o vizita in Franta si este impresionat de avionul Sud Aviation Caravelle.La intoarcere ,"porunceste" biroului Tupolev sa dezvolte un proiect concurent care primeste numele de TU 124 A si care zboara pentru prima data in iulie 1963.
Acesta este si motivul pentru care am indoieli ca modelul s-a fabricat din 1963.Sa se fi miscat Plasticart chiar atit de repede?
Tu 134 a fost produs in peste 800 de exemplare si a fost folosit in 42 de tari,mai ales cele comuniste.Avionul zboara si astazi dar din cauza normelor de zgomot va fi inlocuit in urmatorii ani.Ca si curiozitate,primele modele de TU 134 erau prevazute cu motoare fara inversor ceea ce facea ca aeronava sa fie una dintre putinele care foloseau parasuta de frinare.
Celebrul "bot de sticla" de la versiunile TU 134 si TU 134 A a fost inlocuit odata cu modelul TU 134 A2.

Decalurile livrate de Plasticart au avut 3 variante
CCCP 65610 Aeroflot,Interflug DM SDC si Interflug DDR SCA.Ulterior,dupa 1990 ADP a livrat in cutii si alte inmatriculari.

Urmatoarele box-art-uri s-au produs pentru TU 134( R.Wimmer si A.Goethe):

1.1963(1965-parerea mea) pina in 1972:
Imagine postata Imagine postata
Initial,erau decaluri doar pentru Aeroflot desi box-art-ul era desenat de Reich cu inmatriculare Interflug.
Asa arata modelul(R Wimmer):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Ulterior,Plasticart livreaza si decaluri Interflug.(R Wimmer,A.Goethe):
Imagine postata Imagine postata
Cert este ca inmatricularea DM-SDC este gresita.Ea apartine unui TU 134 AK,fara bot de sticla.Probabil ca producatorii s-au prins si au schimbat inmatricularea in DM-SCA,ceea ce e corect pentru TU 134 A.
Din 1981 inmatricularea devine DDR-SCA,deasemeni corecta.

2.1972-1988 este perioada pentru al doilea box-art.
Reich a redesenat coperta,in sensul ca a mutat avionul cu botul spre dreapta si a mai adaugat detalii.Dar,inscriptionarea DM-SDC ramine pe desen,ceea ce,repet,e total gresit.Mai ales ca in cutie erau decaluri DM-SCA si DDR-SCA(colectia personala si R.Wimmer):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postataImagine postata
In aceasta perioada se livreaza decaluri pentru Aeroflot sau Interflug pe sistem oua Kinder,fara sa stii ce-i in cutie.

3 Intre 1988-1991 avem un nou box-art:(R Wimmer)
Imagine postata
Observati ca deja se livrau si decaluri CSA(Cehoslovacia).

4.Chiar in ultima perioada apar si alte prezentari fie ca Master Model,fie in ca ADP Master Model cu tot felul de inmatriculari(R Wimmer):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Modelul pe care l-am facut eu e inmatriculat Interflug :
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Spor la treaba!
sandy


www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

#20 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 15 January 2010 - 03:58 PM

Episodul 7

Iliushin IL 62 scara 1/100

In cazul meu,de aici a pornit totul.Nu o sa uit ca aveam 5 ani si tatal meu mi-a adus acest model pe care l-am construit impreuna.
Se gaseste destul de frecvent pe ebay la preturi intre 25-50-60 euro,functie de box-art.
Este un model mediu ca si calitate a detalierii.Unii modelisti au avut surpriza sa gaseasca in anii 86-90 TU 154 in cutii de IL 62 si invers.Box-arturile fiind foarte asemanatoare in acea perioada(avind in comun si uritenia,as zice eu),e normal ca "doamnele" DDR-iste de la ambalare sa mai dea chix.

Modelul a fost produs intre 1965 si 1989 si la fel ca in cazul multor produse Plasticart,reproduce un prototip,avind inmatricularea CCCP-06156.

Originalul a zburat pentru prima data in 1963 si impreuna cu Vickers VC 10 au fost singurele avioane comerciale cu patru reactoare,cite doua conjugate pe o nacela.IL 62 a fost dezvoltat pentru a inlocui turbopropulsorul long range cu elici duble TU 114.
De la intrarea in serviciu operativ in 1967 si pina la finalul productiei in 1995 s-au construit 292 aeronave care au servit atit scopurilor civile din 42 companii cit si celor militare.
Multe IL 62,mai ales foste Interflug au devenit piese de muzeu in Cehia,Germania,Austria,Cuba sau China.
Unul dintre aceste exemplare,Interflug DDR-SEG are o istorie cu final destul de ciudat,dar frumos.
La 23 octombrie 1989,acest IL 62 este aterizat pe o pasune linga Stölln/Rhinow intr-o operatiune dificila si foarte riscanta dar si faimoasa.Din fericire nu s-a intimplat nici un accident ,avionul devenind muzeu pentru comemorarea lui Otto Lilienthal.Aeronava-muzeu a fost botezata "Lady Agnes" ,dupa numele sotiei lui Lilienthal.

Primul boxart s-a produs din 1965 pina in 1968 iar macheta se livra doar cu decaluri Aeroflot CCCP-06156(R.Wimmer,A.Goethe):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Alte "bunatati" care se mai gaseau in cutie:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Al doilea box-art se produce intre 1968-1987si e conceput de Reich.Incep sa apara si decaluri Interflug care tot pe sistem "oua Kinder" difera ca inmatriculare de la cutie la cutie.Puteai gasi DM sau DDR-SEA,SEB,SEC,SED,SEG,SEM,SEH etc.Ca sa fie treaba clara,pe la mijlocul anilor 80 erau coli de decaluri cu mai multe inmatriculari in aceeasi cutie.(colectie prsonala si A.Goethe,R Wimmer):
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Al treilea box-art,care seamana mult cu cel de la TU-154 s-a produs pina in 1989(R Wimmer)
Imagine postata
Dupa cum vedeti,pe cutie e Aeroflot,in cutie e Interflug.Cool!

Dupa 1990,s-a livrat sub brand-ul Playfix Kits(R Wimmer):
Imagine postata

Mai apoi,ADP Master Modell face un alt box-art si apar si alte inmatriculari,se pare ca si LOT(R Wimmer,A Goethe)
Imagine postata Imagine postata

Iata si imagini cu modelul pe care l-am construit eu:
Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Spor si multumiri:

www.familie-wimmer.com
www.arnes-modellbauseite.de

sandy

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi