Forum Machete,Modelism,Hobby: F6 F3 Hellcat - Alexandru Vraciu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F6 F3 Hellcat - Alexandru Vraciu Eduard 1/48 - Orange line ( Profipack )

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 January 2010 - 09:46 AM

Salut,

Revin cu un nou WIP al avionului pilotat de un faimos pilot al Marinei Statelor Unite - Alexandru Vraciu.
As dorii sa spun citeva cuvinte despre acest kit dupa care am sa-l prezint si la care voi posta si citeva fotografii.
Deci in primul rind fiind obisnuit sa construiesc machete Revell, Italeri, Tamiya, ICM si Hasegawa mi-am propus sa cumpar o macheta de la un producator de la care nu am mai cumparat decit fotoincizii.
Prezentarea produsului pe sit-ul Eduard este deja foarte bine si frumos realizata. Odata ce primesti cutia si o desfaci gasesti un kit la care nu prea mai ai ce comenta. Calitatea pieselor comparabila cu cele de la Tamiya dar avind masti gata taiate, fotoincizii pentru detalierea motorului, bordului, bombelor si al trenurilor de aterizare aduc mai multe cirese pe tort.
Componentele avionului mi se par foarte ingrijit lucrate iar detiile sunt foarte fine, gravarile sunt fine si uniforme.
Instructiunile sunt imprimate pe hirtie semilucioasa color iar schemele de vopsire mi se par cu mult mai frumos realizate decit la multi alti producatori renumiti.
Decalurile sunt complete pentru 5 variante si produse de cartograf.
Deci in concluzie, eu sunt foarte impresionat de acest kit si sper sa-l pot construii atit de usor pe cit pare din instructiuni.
Atasez citeva fotografii ale acestui superb kit si sper sa ma pot apuca de el in cel mai scurt timp.
Pina atunci , numai bine, Tibi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09221.JPG
  • Imagine atasata: DSC09222.JPG
  • Imagine atasata: DSC09223.JPG
  • Imagine atasata: DSC09224.JPG
  • Imagine atasata: DSC09225.JPG
  • Imagine atasata: DSC09226.JPG
  • Imagine atasata: DSC09228.JPG
  • Imagine atasata: DSC09229.JPG
  • Imagine atasata: Alex.Vraciu.JPG

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 22 January 2010 - 10:11 AM


#2 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 22 January 2010 - 10:54 AM

O intrebare pentru administratorii forumului: Pot posta aici scanul articolului din AeroMagazin despre Alex Vraciu ? Tibi este de acord, acordul celor de la revista nu il am (oricum imi sunt datori cu abonamentul neonorat pana la capat, desi a fost platit...)

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 12:35 PM

Raspunsul este "nu".

#4 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 22 January 2010 - 12:37 PM

Vezi postareacartula, la 22 Jan 2010, 12:35, a spus:

Raspunsul este "nu".


Okie, ma conformez, scuze.....

#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2010 - 01:06 PM

Am si eu acelasi kit si e superb. Abia astept sa il vad gata pe al tau...

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 January 2010 - 01:13 PM

Da, intradevar este! Am sa ma apuc de el curind, dar am in lucru cele trei Mustang-uri. Dupa ce termin doua din ele ( care vin vopsite numai in argintiu si antireflex in oliv drab) ma apuc de Hellcat si merg in paralel cu ultimul Mustang care are o vopsire mai complexa decit Mustang-ul E2 S.

#7 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 22 January 2010 - 05:13 PM

O sa ai surprize la montat, asa incantat am fost si eu la achizitionarea primului Eduard si chiar si la al treilea kit tot am gasit probleme la montat. E un post cu un 109 e la 1\32 si proprietarul a avut probleme de genu.
Oricum nu vreau sa te dezamagesc, nu se compara cu Tamiya, dar daca ai lucrat Revell si Italeri atunci nu-i mare fas.

Spor si astept sa vad un anumit Mustang.

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 22 January 2010 - 05:14 PM


#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 22 January 2010 - 05:43 PM

Vezi postareatibi22, la 22 Jan 2010, 09:46, a spus:

Deci in concluzie, eu sunt foarte impresionat de acest kit si sper sa-l pot construii atit de usor pe cit pare din instructiuni.


Sunt foarte bucuros ca ai ales acest minunat subiect si, voi fi mai mult decat interesat sa urmaresc cu mare atentie interpretarea adusa de tine acestui kit, in "unica scara adevarata".
Sunt bucuros, pentru ca am o mare slabiciune pentru aceasta minunata felina... si pentru letala ei gratie... de locomotiva zburatoare.
Pentru a completa prezentarea ta, mi-as permite sa sugerez si aceste recenzii :

http://www.cybermodeler.com/hobby/kits/edu..._edu_8221.shtml

http://modelingmadne...eviews/8221.htm

http://www.hyperscale.com/2008/reviews/kit...1reviewbg_1.htm

Din pacate, in opinia mea, lucrurile nu-s in totalitate asa de roze.
Se pare ca mesterii cehi, nefiind vorba de f'un teutonism zvasticat si indigest, l-au tratatat oleaca mai in gluma.
Cel mai tare ma deranjeaza cockpitul, nesimtit de subdetaliat si simplificat, sensibil inferior chiar si fata de mult mai batranelul Hasegawa. Batranel care are si o elice mult mai buna.
Alta zona in care cehii si-au aratat delasarea, este baia trenului. Care-i superioara fata de cea de la Hase, dar... este simplificata pana in limita acceptabilului.
Kitul Hase are mult mai fin si mai realist reprezentata rampa de evacuare a aerului de racire al radiatorului de ulei, par'egzamplu', zona caricatural de simplificata de artizanii Eduardieni. In rest... kitul Hasegawa este fara de apel surclasat, de cel pe care l-ai ales pentru proiectul tau.

In general ai dreptate... poti construi un model ochios si elegant, doar cu ce ai prin cutie. In afara de roti. Care sunt cam nasoale si, oricum incorecte pentru felina zburata de Alexander Vraciu.

Succes !

#9 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 22 January 2010 - 06:56 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 22 Jan 2010, 17:13, a spus:

O sa ai surprize la montat, asa incantat am fost si eu la achizitionarea primului Eduard si chiar si la al treilea kit tot am gasit probleme la montat. E un post cu un 109 e la 1\32 si proprietarul a avut probleme de genu.
Oricum nu vreau sa te dezamagesc, nu se compara cu Tamiya, dar daca ai lucrat Revell si Italeri atunci nu-i mare fas.

Spor si astept sa vad un anumit Mustang.


Buna Daniel! Multumesc pentru avertizare! Totusi sper sa nu fie cazul la acest kit. Dece spun asta, corespondez din cind in cind cu acest tip din Austria. El a facut deja macheta si a fost foarte multumit. Kit-ul lui sa imbinat perfect, uite rezultatul : F6 F3 Hellcat - Modellversium

Off topic : piesa lipsa a ajuns astazi! Multumesc! Acel Mustang este deja dat cu primer Tamiya... sper sa-l termin cit mai repede.

Vezi postareaDRAGOS, la 22 Jan 2010, 17:43, a spus:

Din pacate, in opinia mea, lucrurile nu-s in totalitate asa de roze.
Se pare ca mesterii cehi, nefiind vorba de f'un teutonism zvasticat si indigest, l-au tratatat oleaca mai in gluma.
Cel mai tare ma deranjeaza cockpitul, nesimtit de subdetaliat si simplificat, sensibil inferior chiar si fata de mult mai batranelul Hasegawa. Batranel care are si o elice mult mai buna.
Alta zona in care cehii si-au aratat delasarea, este baia trenului. Care-i superioara fata de cea de la Hase, dar... este simplificata pana in limita acceptabilului.
Kitul Hase are mult mai fin si mai realist reprezentata rampa de evacuare a aerului de racire al radiatorului de ulei, par'egzamplu', zona caricatural de simplificata de artizanii Eduardieni. In rest... kitul Hasegawa este fara de apel surclasat, de cel pe care l-ai ales pentru proiectul tau.

In general ai dreptate... poti construi un model ochios si elegant, doar cu ce ai prin cutie. In afara de roti. Care sunt cam nasoale si, oricum incorecte pentru felina zburata de Alexander Vraciu.

Succes !


Buna Dragos,
Multumesc pentru informatii. Stiu toate aceste link-uri si micile probleme. Daca te uiti la urmatoarele kit-uri Hellcat de la Eduard, multe componente mai sunt inbunatatite si inlocuite cu cele de rasina. Si ce nu a facut Eduard a facut Aires. Dar hai sa vorbim serios, cite kit-uri sunt facute perfect in asa fel incit sa nu fie nevoie de modificari? Putine!
Eu nu urmaresc (inca) sa fac un kit cu detalii la greu (inca nu am experienta necesara) vreu sa imi inbunatatesc cunostintele in constructie step by step. La acest kit nu voi include alte upgrade-uri decit niste roti cu adevarat mai reusite din rasina (daca gasesc!) .

Mai vorbim, numai bine!
Tibi

#10 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 22 January 2010 - 10:37 PM

Hei la multi ani tipule. :whistle:

Sorry de offtopic

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 April 2010 - 09:19 PM

Va salut!

M-am apucat de treaba la Hellcat-ul lui Vraciu.
Pina acum totul decurge bine, dar este mult de lucru :thumbsdown: Am facut citeva teste de inbinare si sunt foarte multumit, sper sa fie asa tot modelul.
Am reusit sa vopsesc cu verde pentru interior tot ceea ce trebuia sa capete aceasta culoare. Interiorul este acum gata, inclusiv drybrushing, wash si fotoincizii. Urmeaza ca maine sa inbin fuselajul si sa vopsesc motorul care a primit deja de astazi un primer pentru metale peste care voi aplica maine vopsea Gunze H 218 Aluminium.
Va las cu citeva fotografii, revin peste citeva zile cu mici progrese.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09583s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09584s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09588s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09591s.jpg


#12 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 15 April 2010 - 10:24 PM

Salut subiectul fiind printre preferatele mele.
Nu cochetez cu 1/48, dar remarc din prima consolele laterale subdetaliate chiar si fata de un 1/72.
Ce mi se pare neinregula insa si poate fi reparat cu usurinta, este acea culoare crem de pe extremitatile bordului. Nu imi amintesc sa fi vazut acolo decat Interior Green sau, daca nu ma insel, negru. NU altceva.
Pozele color atasate color sunt ale unui avion restaurat, dar site-ul de unde le-am luat nu mai exista... deci nu pot preciza sursa exact.
Spor la treaba in continuare! :thumbsdown:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: f6f_01.jpg
  • Imagine atasata: f6f_06.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-458-1271362819.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-458-1271362837.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-458-1271362853.jpg
  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-458-1271362866.jpg

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 15 April 2010 - 10:41 PM


#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 April 2010 - 08:00 AM

Bazu, multumesc pentru poze. Am si eu ceva referinte (Aerodetail Hellcat). Legat de interior, daca spui tu, asa o fi. Detaliile or fi sarace, dar din pozele tale recunosc multe din componente, poate mai trebuie sa le mai evidentiez putin, sa vad ce mai pot face. Panourile laterale de pe panoul de bord sunt verzi nu crem. Culoare este falsa din cauza luminii (deh, asa e cind fotografiezi seara cu lumina artificiala :thumbsdown: ) Intradevar, culoarea este mai deschisa decit culoarea (gunze) cu care am vopsit tot cockpit-ul, acest lucru am observat si la niste panouri laterale de la P 51 D Mustang. Probabil cei de la Eduard nu nimeresc culoarea. Ei, nu pot fi perfecti in tot ceea ce fac :-D

#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 April 2010 - 07:31 PM

Va salut! :clapping:
Am mai reusit sa lucrez putin, din pacate sunt tare racit, as ca weekend-ul asta am stat mai mult in pat si dimineata neparat la televizor (Formula 1)... Oricum, am facut ceva progrese si sunt destul de multumit de rezultat.
In afara de ceea ce va arat acum prin fotografii, mai am aproape gata motorul, ampenajele, doua seturi de roti sunt gata pentru vopsire ( set-ul original si un set de rasina CMK ) multe componente mici care sunt debavurate, slefuite si pregatite partial pentru lipire, partial pentru vopsire... Mai am pe jumatate gata aripile. Sper ca in cursul saptamanii sa termin de finisat toate componentele si sa trec la lipirea aripilor si profundoarelor pe fuselaj...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09592s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09595s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09596s.jpg


#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 April 2010 - 10:28 PM

Salut!

Am mai lucrat la Hellcat trecind cu succes peste cele mai grele faze de finisaj.
Inainta sa va zic pe scurt ce am mai facut, vreau sa va spun ca sunt foarte impresionat de acest kit chiar daca nu este 100% perfect (dar oare care este??!) , pina acum nu fost nevoie sa chituiesc decit in trei locuri, unde am folosit super glue si cantitatea nu a depasit marimea unei gamalii de ac! Si am mai folosit putina foaie de stiren pentru a ingusta gaura unui profundor (vezi mai jos explicatia)
Dupa inbinarea fuselajului am observat unul din cele doua mici defecte al kit-ului. Partea stinga a fuselajului este cu aproximativ 0,4 mm mai lata decit partea dreapta, daca macheta ar fi fost fara acea structura s-ar fi rezolvat rapid, dar asa a trebuit sa finisez cu atentie fiecare "tabla" care imbraca fuselajul. Pe intradosul fuselajului a fost mai usor de finisat, in schimb extradosul mi-a dat de lucru si a trebuit sa si regravez mijlocul. Micile detalii care sau pierdut in urma slefuirii au fost refacute.
Al doile mic defect este stuctura in care intra profundorul din partea stinga, din pacate "gaura" este putin prea mare si ramanea "luft" asa ca am completat aceasta zona cu foaie subtire de stiren.
Ieri am lipit profundoarele de fuselaj, astazi am reusit sa lipesc aripile. Sunt foarte multumit de rezultat.
Bombele si suportul lor sunt gata, dupa cum vedeti in poza a facut o mica modificare, stifturile de plastic au fost taiate si am lipit cu super glue stifturi din metal, asa imi usurez munca si la vopsire... :hi: Stifturile bombelor vor fi scurtate dupa vopsire.
Si motorul este gata vopsit, mai urmeaza sa aplic firele pentru bujii care sunt din fotoincizii.
Restul pieselor sunt pregatite pentru grunduire, si macheta va primi un singur strat de grund alb.
Pentru Hellcat am cumparat si un set de roti din rasina CMK, care este cu profil (inel) doarece cele originale par a nu fi corecte pentru acest avion. Oricum eu le voi vopsii pe amindoua si vom vedea care varianta ajunge pe macheta, contez pe ajutorul celor care cunosc bine acest avion! :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09597s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09598s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09599s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09600s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09601s.jpg


#16 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2010 - 10:35 PM

foarte frumos tibi...

#17 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 29 April 2010 - 11:08 PM

super misto tibi! sii....vorba ta, astept cu interes the big finish! :hi:

#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 May 2010 - 06:22 PM

Revin dupa ceva timp si va multumesc Romulus si Gaby pentru parerile voastre! Gaby, the big finish va venii dar incet... :8P: nu ma grabesc la macheta asta.
Intretimp incep sa intru pe linie dreapta ( desigur una lunga! ) unde voi avea nenumarate faze de vopsire.
Am reusit sa lipesc parbrizul si am mascat toate geamurile cu mastile primite la acest kit. Potrivirea este buna, sunt totusi curios sa vad rezultatul final si sa fac o comparatie cu ceea ce am facut eu cu multa migala la machetele anterioare...
In prima faza am vopsit cu H 58 Interior Green culoarea de interior al ramelor.
Elicea este vopsita complet in galben, urmeaza sa maschez capetele care vor ramane galbene si aplic maine negru (Tamiya TS 14 Gloss Black).
Ma gindesc sa fac in premiera pentru mine si vopsea ciupita, inca nu m-am hotarit la metoda. Poate imi puteti da si voi sugestii cum sa realizez mai usor acest efect . :pc:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09603s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09604s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09605s.jpg


#19 Useril este offline   QUICK 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 29-September 09

Postat 06 May 2010 - 10:17 PM

Aici sunt cateva tehnici interesante. Si mai era o tehnica prin care se folosea maskol, dar nu mai gasesc link-ul. Bafta.
http://bestpilots.typepad.com/my_weblog/20...king-paint.html

Aceasta postare a fost editata de QUICK: 06 May 2010 - 10:22 PM


#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 May 2010 - 11:00 PM

Am mai facut si eu niste mici progrese...
In primul rind, am resit sa dau in grund piesele mici. Elicea a fost vopsita cu negru lucios, lasind doar capetele in galben. Urmeaza sa mai aplic culoarea Intermidiet Blue in zona coafei. De asemenea, bombele sunt vopsite si terminate. Motorul este si el finalizat, am reusit cu multa munca sa aplic firele. Aici tin sa spun ca fotoinciziile care reproduc firele, nu se potrivesc chiar bine, ma batut la un moment dat gindul sa fac eu firele din sirma de cupru. In cele din urma am renuntat, dar idee ramane daca am sa mai fac un avion similar (poate un F 6 F5 ) din seria Weekend Edition.
In cursul saptamanii, incerc sa aplic si pe avion grundul si sa trec incet la vopsirea lui.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC09609s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09610s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09616s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09620s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09622s.jpg
  • Imagine atasata: DSC09624s.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi