Forum Machete,Modelism,Hobby: Neseriozitate magazine romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Neseriozitate magazine romanesti

#41 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 24 March 2010 - 05:52 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 24 Feb 2010, 13:25, a spus:

La pretul cu care se cumpara o marfa din UE se adauga automat TVA 19%. Deci in cazul ideal ar fi 19% TVA+ 20 % transport, comisioane (fara vama) + 30% adaos importator + 30 % adaos distribuitor final= 99% deci dublu fata de valoarea de achizitie.


QED


Nu am nimic cu nimeni, asta e criza peste tot, dar TVA ul noi il platim nu importatorul ca deasta se numeste tva intracomunitar. :hi:

#42 Useril este offline   mihai26ab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 31-January 10
  • Location:Alba Iulia

Postat 23 April 2010 - 06:59 AM

Apropo de de ce se discuta aici,am facut comanda pe toate cele 3 site-uri
-Parc Models- :clapping:
-Machete.ro- <_<
La ambele magazine online nu am ce sa bag de vina,tot respectul,sunt servicii de calitate!
In schimb am facut o comanda pe hobbyx pe data de 15 aprilie cu 2 lucruri care sunt pe stoc si nu am primit nici pana astazi un mail sau un telefon in care sa imi spuna cineva daca a plecat comanda sau nu!Cei de la machete.ro te suna sa confirmi comanda(inca o data :-D ),cei de la parc models iti trimit mail cum ca,comanda e livrata,de la hobbyx nimic!Pacat pentru ca e un magazin foarte bine pus la punct,gasesti,zic eu,tot ce vrei intr-un singur loc,dar daca nu sunt seriosi degeaba!Sper sa ma insel,mai trag speranta...

#43 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 23 April 2010 - 07:16 AM

Ciudat... eu am comandat de multe ori de la hobbyx si nu am avut probleme... e adevarat insa ca poate intarzia uneori comanda... dar... ajunge de fiecare data :clapping:

#44 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 23 April 2010 - 08:49 AM

Vezi postareaDGDaniel, la 24 Mar 2010, 18:52, a spus:

Nu am nimic cu nimeni, asta e criza peste tot, dar TVA ul noi il platim nu importatorul ca deasta se numeste tva intracomunitar. :clapping:


Era un calcul care demonstra de ce creste pretul instantaneu cu 19% cand vrei sa faci afaceri legal.

In cazul TVA-ului extracomunitar se plateste anticipat cand scoti marfa din vama urmand sa recuperezi cu taraita din vanzare.

#45 Useril este offline   mihai26ab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 31-January 10
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 April 2010 - 04:42 PM

Inainte de a posta pe forum,am trimis si la hobbyx um mail in care i-am intrebat ce si cum!Pe la ora 13,ieri,m-a sunat cineva de acolo si mi-a zis ca din cauza norului de cenusa,nu a putut ajunge marfa si am primit promisiunea ca luni dimineata pachetul e la posta!Sa vedem...!Vorba cuiva:mai bine mai tarziu decat niciodata!

#46 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2010 - 11:34 AM

A doua oara cand comand de la Parc Models. Nota 10 pentru feedback si promptitudine! :pardon:

#47 Useril este offline   Andrei_Popescu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 07-May 10
  • Location:Alba-Iulia

  Postat 29 May 2010 - 05:39 PM

Pe site-ul Hobbyx.ro am vazut unele produse la pretul de 0 ron. :) (ex: AC12104 F-18C HORNET CHIPPY HO )

#48 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2010 - 10:26 AM

Eu am comandat de vreo trei ori de pe hobbyx.ro, am inteles ca majoritatea produselor trebuiesc comandate si de ei la randul lor de afara sau ceva de genul, deci la primele doua comenzi am dat telefon dupa vreo 10 zile sa vad daca se intampla ceva cu comanda mea. Si eu lucrez cu comenzi de produse de afara si stiu cum e cand intarzie comanda, ce reactii au clientii s.a.m.d. Mi s-a spus ca in maxim 4-5 zile va fi depusa la posta catre mine. Asa a fost. A treia comanda insa nu a mai sosit deloc. Nici eu nu am mai dat telefon, am vrut sa vad daca se oboseste cineva sa-mi dea macar un mail nu zic telefon ("ca costa"). NImic. Am proforma generata automat pe mail cu data 15.05.2010. A trecut o luna si un pic. Si nimic. Comandasem kitul Dragon DR61014 Tiger I Late Production w/Zimmerit 2./s.Pz.Abt.102 care am vazut ca a fost la o promotie extrem de atractiva. In fine. Intr-adevar pe hobbyx apar listate kituri si firme ce nu apar pe machete.ro sau parc dar sincer acum prefer sa platesc in plus si sa le iau de afara decat sa stau s-astept poate se sinchiseste cineva de la hobbyx cu un telefon sau macar un mail sa-mi zica "bre vezi ca nu mai vine coletu apucete de alta macheta sau iesi la o bere".

P.S. - pentru machete.ro si parcmodels nota 10

Aceasta postare a fost editata de Buss: 27 June 2010 - 10:28 AM


#49 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 02:12 PM

Aviz..."amatorilor" ca mine...am comandat mai multe chestii de la hobbyx.ro, printre care si un sidecutter despre care am fost anuntat ca nu e pe stoc dar ca voi primi alt model in schimb in aceeasi bani more or less, total comanda 124 RON, ridic azi pachetul..total de plata 139 si un sidecutter de care mi-e si scarba sa ma ating, il voi arunca direct la gunoi....dupa ce ca are urme mai mult decat evidente de uzura ca sa nu spun jeg mai e si crapat unul dintre varfuri...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_3650.jpg
  • Imagine atasata: IMG_3649.jpg
  • Imagine atasata: IMG_3648.jpg


#50 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 08:15 PM

Nasol. Hobbyx ro e mai mult de cumparat machete sau produse rare, care se aduc la comanda si care nu se regasesc la celelalte magazine online romanesti. Asta e singurul lui avantaj.

#51 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 December 2010 - 08:26 PM

Vazand imaginile si din ceea ce spui tu ,intr-adevar e cam nasol Muggs.
Ai incercat totusi sa iei legatura cu ei, pentru a lamuri problema ? Poate vina o poarta cel/cei care se ocupa de ambalare/coletarie.

Din fericire pana acum, experienta mea cu ei nu a fost una negativa, ma rog, am avut unele hai sa le spunem, neintelegeri, insa cu ajutorul unui dialog prin mail, totul s-a rezolvat, cu bunavointa atat din partea mea ca si cumparator, cat si ca si promtitudine din partea vanzatorului.
Chiar as fi curios care este explicatia celor de la mag. in ceea ce te priveste.
Sa ne tii la curent, please.

#52 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 28 December 2010 - 08:57 PM

Īn ceea ce mă priveşte, nu am avut nici un necaz cu ei.

#53 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2010 - 09:46 PM

Muggs, inainte de a da cu parul, trebuia sa lamuresti problema cu cei de la Hobbyx!! Abia daca nu exista comunicare trebuia sa scrii pe forum. Asa ca ...atentie!

#54 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2010 - 09:53 PM

No offense dar nu vad ce as mai avea de lamurit...nu e ca si cum mi-ar fi gresit ceva la comanda sau un produs brand new ar fi avut vreun defect de fabricatie...e ca si cum as fi comandat o farfurie si as fi primit prin colet una din care tocmai s-a mancat.

Eu unul nu mai fac nici un demers, o sa cumpar altul de afara.

#55 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 10:15 PM

Eu cred ca Muggs are dreptate.Eu personal am facut zeci de comenzi pe site-ul ala.Nu am avut cine stie ce probleme(intarzieri la livrare ,asta da,insa doar atat).Intr-un anume fel,as putea sa spun ca le-am facut nitica reclama ,chiar aici pe forum (fara intentii oneroase).Dar ceea ce a primit Muggs ... nu se face .Din poze,intr-adevar,se pare ca scula aia arata folosita(chiar bine de tot).Corect ar fi fost sa i se spuna omului ca nu mai exista disponibila.Sau sa i se "taie"din pret.
Cam are dreptate ,n-as prea zice ca da cu parul;si-a spus omul supararea.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 December 2010 - 10:16 PM


#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2010 - 10:26 PM

Sa lamurim treaba: pe acest site nu se face publicitate, nici pozitiva, nici negativa!! In concluzie: Muggs trebuia sa vorbeasca cu ei, sa vada ce si cum. Daca tipii erau mojici, da, se putea atrage atentia. Altfel...
Orice comentarii in plus vor fi sterse. Daca Muggs vrea sa lamureasca problema, bine, daca nu, iarasi bine, e alegerea lui!

#57 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 December 2010 - 10:29 PM

Bine ,tac.
Topicul asta ...

#58 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2010 - 01:01 AM

Vezi postareamuggs, la 28 Dec 2010, 21:53, a spus:

Eu unul nu mai fac nici un demers, o sa cumpar altul de afara.


Nu cred ca este cazul sa comanzi asa ceva de afara. Vad ca esti din Bucuresti. Eu am cumparat un side-cutter excelent de la unul din magazinele de electronice de pe Maica Domnului. Tot acolo gasesti si alcool izopropolic daca lucrezi cu vopsele acrilice.

#59 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 05 January 2011 - 12:43 PM

Pentru cei care pleaca in concediu prin Transilvania, am gasit 2 magazine
- in Sighisoara, mai exact in cetate este un magazin de jucarii Ursuletul sau ceva de genul asta; are tancuri, avioane si masini
- in Sibiu, Promenada sau un Mall cu nume asemanator, un magazin cu jucarii unde am gasit vopseluri, paint remover, pensule scule, submarine, navomodele, avioane, masini, tancuri, etc.
Daca sunteti prin zona merita vizitate.

#60 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2011 - 03:58 PM

Si ce treaba are ce ai postat tu cu neseriozitatea magazinelor romanesti????

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi