Forum Machete,Modelism,Hobby: Neseriozitate magazine romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Neseriozitate magazine romanesti

#1 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 04:16 PM

Comanda online facuta la hoobyx facuta acum 10 zile, sunat personal dupa 5 zile pentru ca nu aveam niciun semn de la ei, mi s-a zis ca ma suna inapoi, de atunci nimic.

Comanda online facuta la trenulete.ro tot acum 10 zile, am fost informat pe mail cat ma costa transportul curier, dupa care niciun semn de la ei.

Mers personal la magazinul Caro de pe Stefan cel Mare, acolo vanzatorii nu stiu nimic. Orice ai intreba ridica din umeri si spun ca nu sunt cu modelismul. Daca mai pui si vreo intrebare codificata gen "masking tape" se uita ciudat la tine. Impresia pe care o lasa e ca vor sa scape cat mai repede de tine.

Domnilor cu astfel de magazine, daca nu va intereseaza sa vindeti sau sa satisfaceti potentialii clienti, nu inteleg de ce mai tineti magazinele astea. Doar asa sa va aflati in treaba?

#2 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 19 February 2010 - 04:47 PM

da..cei de la magazinul caro nu prea au treaba cu modelismul...am fost p-acolo sa iau niste kestii.unele le aveau, altele nu.ideea e ca sunt asociati cu cei de la machete.ro. numai ca am avut surpriza sa vad ca la produse isi pun si comisionu lor. :drinks: . daca un wash la machete.ro e 8 lei, la ei e 10. pai asa asociati pot avea peste tot. cand am fost eu la ei, tipu se uita la mine ca la masini straine si m-a pus sa caut intr-o cutie unde erau puse claie peste gramada wash-uri, zemuri pt decaluri, primer-i, lacuri...etc. etc. etc. am zis ca e prima si ultima oara cand mai trec p acolo. cat despre cei de la hobbyx.ro, nu pot zice cuvinte de rau ca m-au servit de fiecare data cand am avut comenzi la ei.

#3 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 19 February 2010 - 04:59 PM

Pana acum si eu am comandat la hobbyx.ro. Se pare ca acum la inceput de an se misca putin mai greoi pentru ca am o comanda data de pe data de 11 care inca nu a fost expediata din cate stiu ci abia pe luni o vor expedia. Dar nu ma pot plange, am cerut chestii care nu le aveau pe stoc asa ca-i inteleg. De cate ori am sunat sa cer informatii tipul de acolo a fost dragut, si coletele au fost livrate ok desi o durat ceva pana la expedite, dar cum ziceam nu lucreaza cu un stoc cu diversitate mare.
Deci ... rabdare de machetist ... ca or sa vina.

Aceasta postare a fost editata de milisss2: 19 February 2010 - 05:00 PM


#4 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2010 - 05:31 PM

Cei de la hobbyx.ro au fost plecati din tara, scria mare pe site-ul lor ca pot sa trimita comenzile abia dupa 14 februarie parca

#5 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 05:52 PM

Vezi postareabog_ldx, la 19 Feb 2010, 17:31, a spus:

Cei de la hobbyx.ro au fost plecati din tara, scria mare pe site-ul lor ca pot sa trimita comenzile abia dupa 14 februarie parca


Comanda am facut-o cand s-au intors in tara, pe 10 februarie parca.

#6 Useril este offline   setal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 24-November 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism

Postat 19 February 2010 - 07:08 PM

Eeee suntem in romania....asa se misca treburile la noi.....

Apropos de comenzi.....am facut si io o comanda in aceeasi zi una un Anglia (magazinul lui Radu Barzan-un Domn- si foarte serios cu produse de calitate) si una in romania.......ghici care a ajuns prima.....
-si ambele au venit cu Posta Romana

Pentru cei de la hobbyx ce sa zic sunt foarte seriosi....dar repet suntem in romania..........

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 February 2010 - 07:34 PM

Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar cred ca pe undeva va ambalati degeaba. Aceste fireme, de cele mai multe ori, au extrem de putin angajati, care, in 8 ore trebuie sa se ocupe de cam ....multe. Cred ca cel mai bine ar fi ca ei sa posteze pe site un anunt de genul: comanda dumneavoastra va fi onorata in x zile de la primirea solicitarii. Abia daca nu se tin de acest angajament am putea discuta.

#8 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 19 February 2010 - 07:44 PM

Din pacate la noi firmele care se ocupa de asa ceva nu au nici pe departe vanzarile si profitul celor din alte tari...asa ca pana sa le acuzam de neseriozitate sa ne bucuram ca exista

#9 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 19 February 2010 - 08:27 PM

sunt si eu asociat la un magazin online (nu de modelism) si pot spune ca vina, de multe ori, nu e numai al magazinului, ci si al curierilor/postei romane.

exemple:
chemi curierul sa preia coletele, nu vine, desi il suni de 5 ori
scrii clar pe colet si aviz ca vrei ca livrarea la client sa aibe loc joi, intre 10-14.00, el se duce la 18.00.
faci reclamatie la firma de curierat, te fac pe tine si pe clientul tau mincinos
posta romana: culmea e ca si-au imbunatatit timpii de expeditie si calitatea serviciilor foarte mult in ultimii ani...

vorba lui Setal: traim in Romania...

legat de HobbyX, numai vorbe bune. de fapt la toate magazinele de hobby de la care am comandat am avut numai experiente bune.

#10 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2010 - 09:02 PM

De la HobbyX am mai comandat de cateva ori si au trimis in timp rezonabil, dar acum mi-a sarit tandara ca am comandat in mai multe locuri si de nicaieri nu am reusit sa primesc in timp util ce am comandat. Ceea ce nu prea inteleg comerciantii de la noi e ca viitorul este al marketingului online, oamenii sunt tot mai ocupati, traficul tot mai aglomerat, de aceea comanda de pe net si asteapta sa primeasca coletul la usa. Este o raritate la noi sa vezi un site cu plata online (cu cardul) si livrare prompta in 24 de ore. Parerea mea e ca daca vrei sa te apuci de o afacere, macar fa-o cum trebuie, nu ca merge si asa. Poate nu sunt clienti destui in Romania pentru aceasta nisa, dar un magazin online bine pus la punct si cu preturi convenabile, nu ar avea comenzi si din Polonia, Bulgaria sau alte tari ale UE? Altfel, scuze se gasesc pentru orice...

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 February 2010 - 10:21 PM

Eu am dat comanda tot pe 10 si am primit coletul pe 18-ma refer la hobbyx,evident;n-am nimic de reprosat.
Daca vreti model de seriozitate,va spun eu unu: am dat un mail catre frantujii de la Azimut;raspuns: mumu.
Am revenit,cu acelasi text,de data asta in engleza:raspuns,asemenea MUMU.
Nici macar nu s-au sinchisit sa scrie ceva,orice:"n-avem,nu stim,du-te ma-n....noastra,ba p-a matii" etc.Orice,da' sa scrie.
Cei de la Blast Models.com(tot frantuji) trimit coletul in ziua in care ai comandat,sau a doua zi-intrebati-l pe Danus Maximus.
Accurate Armour: i-am intrebat despre un anume kit,daca-l au pe stoc sau ba.Mi-au raspuns dupa vreo 45 de minute(era ora 20,00 la noi,deci la ei era sase seara);au zis" toate produsele noastre se afla pe stoc"!!!!!
Tot de la ei: "goods are ships away" si dupa cinci zile erau in Bucale.Si Scotia nu-i colea,peste deal.Amu'cei drept ca Royal Mail nu-i Posta Romana sau oarece firma de curierat; e Royal Mail.Punct.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 February 2010 - 10:24 PM


#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 21 February 2010 - 02:04 PM

Scuze ca ma bag si eu, nu am intentia sa apar hobbyx sau oricare alta firma online, dar consider firma una dintre cele mai bune si de incredere ce avem pe aici.
Dragos, comenzile pe car le-ai dat probabil au fost cu articole care nu sunt pe stoc. Probabil exista o diferenta in timp de livrare intre produse. Spre exemplu, daca te uiti pe site, ai sa vezi ca unele produse nu sunt pe stoc dar se pot livra in termen de 5 zile! La altele nu scrie acest lucru. deci presupun ca termenul de livrare este mai indelungat.
O alta chestie este si costul efectiv al livrarii, probabil ei mai asteapta si alte comenzi din tara pentru a le cumula si de a avea un cost de livrare cit mai rezonabil din strainatate spre Romania.
Asta este parerea mea, sper ca nu supar pe nimeni!

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2010 - 06:32 PM

Intr-adevar, despre Hobby-X am auzit numai cuvinte bune.
Din pacate insa prima mea experianta personala a fost una putin cam neplacuta.
Am facut comanda inainte sa plece din tara si a durat mult. Ok, am intrat pe site sa iau telefonul sa-i sun si am vazut anuntul - Am inteles. Asa e civilizat.
Ulterior am fost sunat sa ma duc sa-mi ridic coletul. Pai de ce am mai dat adresa !?
Ok, comanda era de mica amploare. Trebuia sa ma duc la un magazin de reparatii GSM. Il prind in pauza de masa (de care n-aveam de unde sa stiu). Parlamentez cu ei sa-mi strecoare totusi pachetelul prin crapatura usii. Mi-l dau, dar pe un post-it era trecut un pret cu 5 lei mai mare. :drinks:
Dau telefon la un prieten, sa intre pe net sa imi dea telefonul sa-l intreb pe nenea de ce e asa. Sun, imi spune ca e o greseala. Ma intorc si primesc inapoi cei 5 lei.
Eu sigur am ghinion de felul meu dar.....In cazul in care poate comanda e prea mica ca sa merite expeditia la adresa apropiata din bucuresti, n-ar fi mai bine sa-mi spuna si sa ma duc la domnul acasa. Cu ocazia asta poate ma mai lipesc de vreo vopsea sau mai stiu eu ce. Magazinul GSM e la o distanta mica de sediul Hobby-X. Sau sa puna o clauza - pentru cei care stau la 2 km distanta nu se face expeditie ci si le ridica singuri. Mi s-ar parea mai ok decat sa astepti aiurea sau sa o iei in directie opusa casei cand iesi de la servici.

#14 Useril este offline   chlio 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 05-January 10
  • Location:London
  • Interests:web design, modelism

Postat 21 February 2010 - 06:59 PM

Hobbyx mi-a trimis coletul FARA CHITANTA, iar Surface primer-ul de la Tamiya avea multe!! straturi de praf.Bineinteles nu avea cutie.

Revell.ro - nici astia nu au auzit de chitanta.Dar inschimb m-au intrebat in ce judet stau desi le-am indicat codul postal.Mi-au intarziat comanda din pricina asta.Cred ca nu prea le merge netu:))

Singurii care au trimis chitanta si au fost promti au fost machete.ro
De la parc models comenzile vin cel mai repede(sunt iesean)



Traim in ROMANIA, DE CE VA MAI MIRATI ?!

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 21 February 2010 - 07:09 PM

Cele mai multe comenzi on-line le-am facut la parcmodels.ro si intotdeauna am fost super-multumit...In schimb am facut odata o comanda masiva[vreo 30 de kituri] pe HLJ.com si am asteptat dupa ea vreo 3 luni.Mi-a ajuns intr-un moment total nepotrivit...mi se nastea al doilea pitt-bull :drinks:...de atunci m-am linistit cu site-urile din-afara.

#16 Useril este offline   CristianD 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 12-March 09
  • Location:Ploiesti

Postat 21 February 2010 - 08:21 PM

am facut comenzi la cele 3 magazine mari de machete de pe la noi. hobbyx, machete.ro si parcmodels. de toti am fost multumit ca timp de livrare. de la hobbyx am ridicat intodeauna produsele de la magazinul GSM, dar intodeauna trimiteam un mail prealabil lansarii comenzi si ii intrebam de timpul de livrare , nu intodeauna am comandat ce aveau pe site dar imi comunicau daca este pe stoc la furnizor , pretul si timpul de livrare !

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2010 - 11:01 PM

E, atentie mare pentru cei care mai ridicati marfa de acolo:

Magazinul are pauza de masa intre 12 si 14. Ca sa nu ajungeti intr-o situatie jenanta. Adica sa se uite trecatorii cum faceti gimnastica la geam in timp ce cei dinauntru se uita la tine calmi si mesteca.

#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 22 February 2010 - 03:52 PM

Personal experienta mea cu hobbyx a fost intotdeauna buna.

#19 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 22 February 2010 - 04:46 PM

Si eu am comandat de la cele trei site-uri de machete de la noi din tara si cu toti am avut experiente OK.
- Trebuie sa intelegem ca sunt firme mici, ca momentan e o perioada economica realmente grea (cei care nu lucreaza intr-o firma mica/mijlocie in perioada asta nu stiu daca inteleg exact situatia) si asta cu atat mai mult cu cat sunt firme de nisa nu vanzatori de produse de uz casnic sau legume, si nu pot asigura serviciile fara cusur pe care ni le-am dori. Eu personal incerc sa inteleg asta si nu-mi doresc sa ma intorc la perioada livian&dr. ghinea. De bine de rau avem reprezentate cam toate firmele mai mari de machete, am inceput sa avem si accesorii de rasina sau PE, avem vopsele de la vreo 3-4 producatori mari, e binisor spun eu. Poate nu stiati ca in SUA cat e de mare nu mai sunt disponibile excelentele materiale Tamiya (chituri, primere, etc) sau ca frecvent pe forumul ARC oameni din tari precum UK sau Suedia se plang ca de cand cu criza nu mai au acces la vopsele Revell sau Gunze sau mai stiu eu ce. Cunosc personal pe cativa din cei ce se afla in spatele firmelor si stiu ca nu le este foarte usor la vremea asta.
- Cat priveste seriozitate sau neseriozitatea romaneasca aici fiecare are parerea lui, dar eu stiu ca singurele locuri pe unde am trimis banii (ce-i drept suma mica) si nu mi-a mai venit nici un fel de marfa a fost site-ul sau a venit cand eu uitasem de comanda a fost luckymodel si inca unul tot de prin asia al carui nume imi scapa acum. Un altul de prin cehia nu mi-a raspuns la mailuri deloc. In schimb am avut experiente foarte bune cu hannants sau cu un site de aerografe din belgia, obeliks sau ceva de genul, care insa din pacate are niste preturi enorme la transport. Parerea mea e ca aceste magazine romanesti se incadreaza in jumatatea buna a seriozitatii.
-Avand in vedere cele spuse mai sus eu sunt multumit ca exista atat aceste firme cat si cei doi-trei mijlocitori care ne ajuta sa comandam mai comod de afara. E bine ca al nostru coleg a incercat sa ne avertizeze asupra unui lucru care i s-a parut incorect dar cred ca e putin exagerata reactia. Pentru mine unul asteptarea la biroul de posta vamal, durata comenzii precum si taxele mari de transport ma fac sa prefer inca furnizorii locali.

#20 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 24 February 2010 - 12:08 AM

Eu si cu hobbyx.ro ne intelegem foarte bine. 2 exemple:

1. Am comandat aerograf + furtun. Mi-a venit coletu, insa, cand l-am deschis, nema furtun. Ma impacientez (nu s-a mai intamplat sa primesc ceva in lipsa, de la ei sau parc sau machete.ro), si trimit un mail cum ca eu am platit si pentru aerograf si pentru furtun, insa n-a ajuns decat primul. Primesc, in aceeasi zi un mail de la ei, in care isi cereau scuze si promiteau ca il vor trimite imediat. A ajuns a doua zi sau a treia, fara sa platesc absolut nimic, nici macar taxele postale.

2. Tot la hobbyx am comandat acu ceva zile, un Me 163 Komet (EVIDENT), de la Academy. Dupa cel mult 2 ore imi trimit un mail cum ca nu-l au pe stoc si nu stiu cand or sa-l mai poata aduce. I intreb de kometul de la HobbyBoss, si, in decurs de cateva minute, imi raspund din nou, detaliat, de ce nu pot aduce curand kitul academy si ca cel hobbyboss o sa soseasca la sfarsitul lunii (nu al lumii).

Din modesta-mi experienta, cand au pe site produsul in stoc, in 4, hai 5 zile, ajunge.
Cand nu-l au, dar il pot aduce repede, comanda vine in cel mult 8 zile. Depinde de posta romana si de ce zile de sarbatoare (legale, of course), sunt intre data trimiterii coletului si data sosirii. Ca atunci au angajatii de posta liber de la stat pe scaun (unii....multi).

Daca esti din iasi vorbeste cu Pavel. Noi ne intalnim o data la luna (in ultima duminica), la Moldova Mall, la etajul cu mancare. Si vii atunci si iti inhati coletele, fara a mai plati taxa postala.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi