Forum Machete,Modelism,Hobby: Neseriozitate magazine romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Neseriozitate magazine romanesti

#61 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 05 January 2011 - 04:13 PM

Ca unele chiar sunt serioase si ca nu e musai sa ne riscam intotdeauna cu cele online.

#62 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 29 August 2012 - 11:15 PM

In categoria neseriozitatii incep sa intre si cei de la sierr.ro.Stiu ca multi colegi au comandat de la ei si nu au avut probleme,si s-ar putea sa fie doar un caz izolat ceea ce am patit eu cu ei .

In data de 17.04.2012 ,am facut o comada la ei de 14 seturi de tevi de tun.Pe site-ul lor produsul comandat de mine aparea ca fiind in stoc.A doua zi am primit un mail prin care mi se spunea ca nu au decit o parte din produsele comadate pe stoc dar le aduc in 6-7 saptamini.Am acceptat termenul impus de ei iar dupa expirarea celor 6-7 saptamini m-am decis sa mai astept.Cind s-au implinit 10 saptamini ,a mluat iar legtura cu ei si mi s-a spus ca nu au reusit sa aduca produsele ,dar urmeaza sa le aduca.Am spus ok,si am asteptat in continuare.In final dupa 4 luni foarte amabili cei de la sierra,imi recomanda sa renunt la comanda facuta si sa nu mai astept produsele ca doar pe site scrie clar ca stocul este zero.Dupa ce i-am explicat stimabilului domn ca la data la care au am facut comanda produsele apreau in stoc,iar o stimabila colega de la sierra mi-a confirmat ca la 17.04.2012 aveau o parte din produse pe stoc,iar eu cind am facut comanda nu scria stoc zero,nu am mai primit nici un fel de raspuns.

Daca dupa 10 saptamini cind eu i-am contactat,mi-ar fi spus ca nu pot onora comanda,nu as fi vazut nimic neserios la ei.Acum dupa ce m-au facut sa astept 4 luni si ceva zile ,sa imi spuna ca nu onoreaza comanda mi se pare cam deplasat sa ii mai cataloghez ca firma serioasa.



#63 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 05 October 2012 - 11:02 AM

Experienta mea cu Hobbyx :

Am comandat ceva de la ei si am impresia ca daca nu ii sunam nu trimiteau pachetul, Asta pe langa ca initial mi-au zis ca ma suna inapoi si nu m-au sunat. In plus, nu aveau ceva produse din cele comandate, dar nu m-au anuntat decat in momentul in care am sunat eu a 2a oara. E inadmisibil sa imi ajunga coletul de la un magazin din Cehia mai repede ca de la Hobbyx ...

Aceasta postare a fost editata de septemberChild: 05 October 2012 - 11:07 AM


#64 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 July 2013 - 01:19 PM

In privinta comertului din Rromanistan, experienta mea este impartita. Cred ca am facut macar cite o comanda la fiecare din magazinele on-line de la noi... Parc Models, Machete.ro si HobbyZone sint in topul seriozitatii si promptitudinii. Orice comanda a fost onorata in timp foarte scurt, completa si legal(cu factura). Orice problema legata de stoc a fost lamurita imediat la telefon, si rezolvata prompt. In schimb, HobbyX si de-acum disparutul Modelism se afla la polul opus. Si daca Modelismul doar intirzia comenzile sau nu aveau tot timpul in stoc produsele prezentate pe site, HobbyX sint campionii absoluti ai nepasarii, intirzierilor si...scuzelor ! Nu am obtinut comenzile date decit in urma mail-urilor repetate, telefoane peste telefoane, intirzieri ca la CFR...Ultima comanda, cindva in iarna, prin februarie parca. Fac comanda, o confirma prin mail, si...pauza. Nimic. Nada. Nothing. Circul cunoscut cu mailurile, promisiuni...Ma plictisesc, fac o comanda la polonezii de la SuperHobby, mi se livreaza cu promptitudine in doar 4 zile. Dupa doua saptamini, iar mail de la HobbyX, iar scuze si promisiuni...Dupa alte 10 zile, apare in sfirsit si comanda...De toata jena...In strainatate, doar citeva experiente: cumpar eu de la un magazinas de aici din Braila un kit Heller, Hurricane Mk.I, parca. Sigilat. Cind desfac, nu avea cupola. Completez eu talonul ala mic ce insoteste instructiunile, si-l trimit cu posta in Franta. Dupa doua saptamini, primesc un micro-coletel, o cutiuta de carton ceva mai mare ca cea de chibrituri, cu piesa lipsa. Chapeau-bas, monsieurs! Comanda facuta la Hannants. Primit factura si confirmare de expeditie...in 5 zile aveam coletul. La fel, la Super Hobby. Ucrainienii de la Hobby.dn sint frati buni cu HobbyX... Facut comanda, asteptat o saptamina, confirma comanda si-mi zic ca-n 7 zile trimit factura(ca sa pot plati prin pay-pal) si...nimic . Am asteptat o luna, dupa care am plecat in concediu...Gasesc cind ma intorc acasa factura pe mail, in care eram somat sa platesc in 3 zile de la primire, sau anuleaza comanda...Atita tupeu si nesimtire m-a lasat masca!! Adica eu astept ca prostul o luna jumate, iar ei nu pot astepta mai mult de 3 zile...E greu tare sa fii serios. Si aici, si aiurea, exista comercianti seriosi, pentru care satisfactia clientului este primordiala, si comercianti hahalere, care-si ascund nepriceperea, nepasarea si nesimtirea intr-un ambalaj ridicol de scuze .

#65 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 03 July 2013 - 10:46 AM

Pot sa confirm si eu ca parcmodels (Dl. Pavel) , sunt foarte seriosi , niciodata nu am avut probleme de intarziere, iar kiturile cu probleme au fost inlocuite, cu scuzele de rigoare din partea lor, desi vina nu le apartinea.La Hobbyx nu am mai comandat demult, dar in trecut nu am avut probleme cu ei.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi