Forum Machete,Modelism,Hobby: Neseriozitate magazine romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Neseriozitate magazine romanesti

#21 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 February 2010 - 01:25 PM

Trebuie clarificate cateva aspecte care vad ca nu se cunosc:

La pretul cu care se cumpara o marfa din UE se adauga automat TVA 19%. Daca este adusa din spatiu non EU se mai adauga si vama si taxele platite comisionarului vamal. La toate astea se adauga cheltuieli de transport, comisioane bancare (la o firma serioasa nu poti plati prin Paypal, platesti prin transfer bancar, cam 50-60 euro comision, depinde de suma) deci mai pui vreo 20%. Din start pretul creste cu 40% peste pretul de achizitie. Daca esti distribuitor trebuie sa prevezi un adaos pentru tine dar si pentru vanzatorul final. Un adaos decent nu poate fi sub 30%. La 20% te tarasti de pe o zi pe alta si speri ca statul sa scoata impozitul forfetar ca altfel inchizi. Deci in cazul ideal ar fi 19% TVA+ 20 % transport, comisioane (fara vama) + 30% adaos importator + 30 % adaos distribuitor final= 99% deci dublu fata de valoarea de achizitie.

Numai ca daca ai acest pret lumea se duce la danusmaximus ca sa comande la Moduni, acelasi produs dar cu 3 lei mai ieftin. Deci pretul trebuie scazut. La TVA nu poti umbla ca se duce buhul pe forumuri ca nu dai chitanta. La comisioane bancare, transport, vama comisionari vamali nici atat. Atunci trebuie sa iti scazi adaosul. Mai vine si un concurent care nu da chitanta, deci vinde fara TVA, impozit profit, taxe, etc. deci are un avantaj competitiv de cel putin 19% in fata ta.

Asa ca ajungi sa pui 20% adaos, vinzi singur ca nu iti permiti distributie deoarece nu ai de unde sa le dai un pret competitiv distribuitorilor, si o lungesti de la o luna la alta strangand ban dupa ban pana cand ai de o noua comanda. Mai vine un client care iti zice ca lipsea cupola si iti descompletezi un kit ca sa i-o inlocuiesti, iti mai fura din marfa DPD-ul, iti mai fura magazionerul in aeroport, iti vine comanda vineri seara si platesti pana luni depozitare pe trei zile, mai vine protectia consumatorului in vama sa te intrebe de ce nu ai prospect in romana desi tu ai dar nu te-ai gandit sa il trimiti neamtului ca sa ti-l puna in colet, mai stai o saptamana cu marfa in vama ca intre timp a aparut o lege si fiecare importator trebuie sa aibe nu stiu ce ausswaiss, etc. tot sistemul este facut sa te "incurajeze".

Dupa toate aceste suturi ai macar mangaierea ca traiesti si ai facut ceva bun pentru modelistul roman. Care modelist roman sta comod in fotoliu, pe partea ganditoare, in fata tastaturii, si te invata cum sa faci afaceri si iti spune sa te lasi daca nu esti capabil.

PS1: Intrebati la BRD de curiozitate cat costa implementarea si costul lunar pentru solutia lor de plati on line.

PS2:

Clientul: Inainte sa comand trimit acest mail ca sa stiu daca sunteti magazin on line serios, sa stiu, ca am mai luat teapa cu alte magazine din astea on line.
machete.ro: Nu suntem seriosi, mergeti la alt magazin.

QED

#22 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 24 February 2010 - 02:20 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 24 Feb 2010, 13:25, a spus:

Trebuie clarificate cateva aspecte care vad ca nu se cunosc:

La pretul cu care se cumpara o marfa din UE se adauga automat TVA 19%. Daca este adusa din spatiu non EU se mai adauga si vama si taxele platite comisionarului vamal. La toate astea se adauga cheltuieli de transport, comisioane bancare (la o firma serioasa nu poti plati prin Paypal, platesti prin transfer bancar, cam 50-60 euro comision, depinde de suma) deci mai pui vreo 20%. Din start pretul creste cu 40% peste pretul de achizitie. Daca esti distribuitor trebuie sa prevezi un adaos pentru tine dar si pentru vanzatorul final. Un adaos decent nu poate fi sub 30%. La 20% te tarasti de pe o zi pe alta si speri ca statul sa scoata impozitul forfetar ca altfel inchizi. Deci in cazul ideal ar fi 19% TVA+ 20 % transport, comisioane (fara vama) + 30% adaos importator + 30 % adaos distribuitor final= 99% deci dublu fata de valoarea de achizitie.

Numai ca daca ai acest pret lumea se duce la danusmaximus ca sa comande la Moduni, acelasi produs dar cu 3 lei mai ieftin. Deci pretul trebuie scazut. La TVA nu poti umbla ca se duce buhul pe forumuri ca nu dai chitanta. La comisioane bancare, transport, vama comisionari vamali nici atat. Atunci trebuie sa iti scazi adaosul. Mai vine si un concurent care nu da chitanta, deci vinde fara TVA, impozit profit, taxe, etc. deci are un avantaj competitiv de cel putin 19% in fata ta.

Asa ca ajungi sa pui 20% adaos, vinzi singur ca nu iti permiti distributie deoarece nu ai de unde sa le dai un pret competitiv distribuitorilor, si o lungesti de la o luna la alta strangand ban dupa ban pana cand ai de o noua comanda. Mai vine un client care iti zice ca lipsea cupola si iti descompletezi un kit ca sa i-o inlocuiesti, iti mai fura din marfa DPD-ul, iti mai fura magazionerul in aeroport, iti vine comanda vineri seara si platesti pana luni depozitare pe trei zile, mai vine protectia consumatorului in vama sa te intrebe de ce nu ai prospect in romana desi tu ai dar nu te-ai gandit sa il trimiti neamtului ca sa ti-l puna in colet, mai stai o saptamana cu marfa in vama ca intre timp a aparut o lege si fiecare importator trebuie sa aibe nu stiu ce ausswaiss, etc. tot sistemul este facut sa te "incurajeze".

Dupa toate aceste suturi ai macar mangaierea ca traiesti si ai facut ceva bun pentru modelistul roman. Care modelist roman sta comod in fotoliu, pe partea ganditoare, in fata tastaturii, si te invata cum sa faci afaceri si iti spune sa te lasi daca nu esti capabil.

PS1: Intrebati la BRD de curiozitate cat costa implementarea si costul lunar pentru solutia lor de plati on line.

PS2:

Clientul: Inainte sa comand trimit acest mail ca sa stiu daca sunteti magazin on line serios, sa stiu, ca am mai luat teapa cu alte magazine din astea on line.
machete.ro: Nu suntem seriosi, mergeti la alt magazin.

QED



SAU

poti sa nu bagi o groaza de bani in marfa sa aiba romanii stocuri de unde sa poata cumpara, sa nu te certi cu vamesii, curierii si distribuitorii, sa nu-ti maninci unghiile ca-ti ia statul trei sferturi din ce faci, ci sa pui o seama de poze pe un rahat de site si sa aduci marfa numai dupa ce-ti dau gurluii banii. Ai rezolvat si treaba cu impozitele, vei trai cu ceva in plus fiind mult mai calm si nestresat si totul va fi ok. Atita doar ca va dura cu 3 saptamini in plus pina ajunge marfa omului in mina, dar asta nu conteaza pt ca oricum nemultumirea-i mare.

Situatii din cele descrise se intilnesc la orice fel de case mai mari sau mai mici si nu cred ca pot fi generalizate. Am luat de n ori marfa de la Hobby Easy si ultima data mi-a trimis jumate marfa dupa 2 luni iar restul dupa 3 luni n-am nici un semnal de la ei. Spre deosebire de Dani, eu am avut o experienta inaltatoare cu HLJ-ul cind am facut vineri comanda si in urmatoarea marti am ridicat-o de la posta romana. Deci situatii si situatii.

Astia ai nostri dupa ce ca sunt atit de putini , sa le mai frecam ridichea pret de vreo 500 de postari , ca poate n-or mai fi nici astia.

#23 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 24 February 2010 - 02:46 PM

perfect de acord cu Olaf.
cand faci un lucru legal in tara asta dai numai de piedici si gropi. de multe ori nici nu se merita stresul si efortul; mai bine te faci politician si furi cat poti :drinks:

#24 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

  Postat 05 March 2010 - 07:58 PM

Astazi am ridicat de la posta coletul de la hobbyx si desi a trecut aproape o luna de la comanda, mi-am zis pana la urma bine ca a ajuns.

Comanda era o macheta + 5 vopsele + masking tape

Cand am deschis, am descoperit ca toate fusesera inghesuite in cutia machetei, care avea ramele rupte sau taiate in mai multe parti sa faca loc la restul. Cateva alte piese erau rupte din ramele lor. Peste toate erau puse 2 cataloage (nesolicitate) cu o greutate de peste jumatate de kilogram (la o greutate totala a pachetului de 1,4 kg). Mai jos situatia in care este macheta in cutie. Nu mai comentez nimic.

Imagine postata

#25 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2010 - 11:11 PM

Vezi postareaszek, la 24 Feb 2010, 14:46, a spus:

perfect de acord cu Olaf.
cand faci un lucru legal in tara asta dai numai de piedici si gropi. de multe ori nici nu se merita stresul si efortul; mai bine te faci politician si furi cat poti :blink:



Eu am inceput sa fac trei lucruri legale in aceeasi tara de care aminteati.
Acestea s-au fasait dupa cum urmeaza.

1. Marfa furata de transportator.
2. proiect furat de primarie (primar) - ala grasu fara carnet de conducere
3. chilotzareala esuata.

Momentan sunt functionar public la guvern. Da si cu asta mi-am luat teapa ca nu am intrat pe usa care trebuia.
Eu sunt ala care face ca guvernul sa aibe IN MEDIE salarii normale.
D-aia pe mine sa nu va bazati dpdv comercial :bang:

Aceasta postare a fost editata de wurger: 05 March 2010 - 11:12 PM


#26 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 05 March 2010 - 11:38 PM

ce sa zic....despre cei de la hobbyx sunt destul de multumit. am dat comanda intr-o joi seara si vineri dimineata m-a sunat sa ridic comanda de la magazinul GSM. singura kestie care probabil ca nu tine de hobbyx in sine, e tantia aia de la GSM & chei &RCA sau ce mai e p-acolo care are o greata p ea de nu poti sa i-o tai cu un kil si-un tir bonus de lamai. nu stie sa salute se uita la tine de parca ai fi unul din ultimii oameni. in plus, daca nu are sa iti dea rest (in cazul in care vii cu bani mari) ti-i arunca inapoi pe masa si i se rupe de tine. pt hobbyx pana acum ..tot respectul.

#27 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 12:32 AM

Vezi postareaOlafTheViking, la 24 Feb 2010, 13:25, a spus:

Dupa toate aceste suturi ai macar mangaierea ca traiesti si ai facut ceva bun pentru modelistul roman. Care modelist roman sta comod in fotoliu, pe partea ganditoare, in fata tastaturii, si te invata cum sa faci afaceri si iti spune sa te lasi daca nu esti capabil.


Inteleg ca aceasta remarca imi este adresata. Imi aduce aminte de cuvintele lui nea' nelu care spunea la adresa "golanilor" care il injurau ca ar trebui sa ii fie recunoscatori ca a salvat Romania de la anarhie si pierderea suveranitatii in 1990, si omul chiar credea ceea ce spune. Probabil ca fiecare isi construieste o fantezie in care traieste si astfel percepe lumea si pe sine insusi. Revenind la problema de fata, ca modelist de ocazie nu simt deloc nevoia de a simti o profunda recunostinta fata de o firma sau o persoana care reprezinta o firma care imi vinde un bun in conditiile anterior prezentate. Probabil ca, cu ceva ani in urma, alta era situatia. Nu prea exista nici Internetul, ce sa mai vorbim de comenzi online? Dar acum am de ales: comand de la o firma din Romania cu riscurile de rigoare, inclusiv mi se da si un raspuns "pertinent" ca la noi, cum esti pus la punct daca comentezi ca ceva scartaie, sau mai pierd o luna cu birocratia bancara, mai fac un cont si un card pentru tranzactii exclusiv online si cumpar direct din strainatate. Mai au si aia bube, dar gasesti pana la urma un magazin serios, care functioneaza pe baza de economie de piata si nu de "sacrificii" pentru "nerecunoscatori" care "gandesc cu fundul". Un lucru devine clar, pe masura ce globalizarea patrunde si la noi si comertul online va face tara de origine irelevanta, o serie de firme care nu au ce cauta pe piata vor dispare, asemeni dinozaurilor sau teoriei evolutioniste.

#28 Useril este offline   arsenescusorin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 311
  • Inregistrat: 21-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 03:39 AM

chilio, da-o incolo de chitanta. te vaieti ca nu sti daca au platit statului sau nu taxele. eu as fi extaziat daca nu as primi chitanta niciodata. or muri politicienii de foame saracii sau nu or mai avea bani sa faca parcari in loc de spatiile verzi; sau mai sti poate o primii un salariu mai mic vreun bugetar deasta cum sunt bulangii de la OPC. de astia de la revell ma mir ca ei imi par seriosi, mai als la preturile pe care le au...

Vezi postareachlio, la 21 Feb 2010, 18:59, a spus:

Hobbyx mi-a trimis coletul FARA CHITANTA, iar Surface primer-ul de la Tamiya avea multe!! straturi de praf.Bineinteles nu avea cutie.

Revell.ro - nici astia nu au auzit de chitanta.Dar inschimb m-au intrebat in ce judet stau desi le-am indicat codul postal.Mi-au intarziat comanda din pricina asta.Cred ca nu prea le merge netu:))

Singurii care au trimis chitanta si au fost promti au fost machete.ro
De la parc models comenzile vin cel mai repede(sunt iesean)



Traim in ROMANIA, DE CE VA MAI MIRATI ?!


#29 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2010 - 07:26 AM

Da-o incolo de chitanta, dar da-o incolo si de limba romana?

Aceasta postare a fost editata de Dragos_P: 06 March 2010 - 07:28 AM


#30 Useril este offline   cmusat2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 06 March 2010 - 11:08 AM

Si eu am comandat de la parcmodels sau machete si totul a fost ok de fiecare data :bang: . Adevarat ca am comandat ce era trecut in stoc si in 3-4 zile coletul era deja la mine.
La Hobbyx nu am apelat inca dat fiind preturile ceva mai maricele :blink: cu toate ca ma tentau mai multe produse din oferta lor.
Eu cred ca e foarte bine ca avem aceste magazine autohtone de unde ne satisfacem nevoile modelistice, chiar daca avem si varianta comenzii on-line la magazine din alte tari.
Personal in urma cu 3-4 ani comandam exclusiv de la luckymodel sau hobbyeasy din HK :-o . Adevarat, la vremea respectiva dolarul era cotat la 2,4-2,5lei si euro era 3,4-3,5lei, deci se merita sa achit si taxele de transport via Airmail si tot ajungeai la un pret rezonabil pt. un kit.

Intre timp lumea s-a schimbat in rau, euro si dolarul sunt la pretul pe care il stim si azi atat cat mai prestez eu acest hobby, aprovizionarea personala si a unui prieten o facem in totalitate de la magazinele autohtone mai sus pomenite.
Parerea mea este sa sustinem eforturile prietenilor de la parcmodels, machete, hobbyx, xaba, revell.ro pentru ca au riscat sa se implice intr-o afacere care nu are un sector de piata prea numeros la noi si ne ofera, in limita posibilitatilor, sansa sa achizitionam produsele de care avem nevoie. Din pacate suntem una din tarile cu nivel social foarte scazut si acest hobby este destul de restrans la noi.

Locuind in Timisoara, am posibilitatea de a trece granita in Ungaria destul de des. Si acolo in ultimii ani lucrurile s-au schimbat, zic eu in mai rau, la Szeged de exemplu mai exista un singur magazin din 3, iar partea de modelism static s-a c-am subtiat considerabil.
Si la Budapesta (oras cu 2 milioane de persoane) s-au inchis unele magazine, prin cele in care am fost sa stiti ca erau 2-3 persoane n-am gasit inghesuiala niciodata. Deci lumea se schimba...si ma gandesc daca nu cumva in 10-15 ani v-om avea doar alternativa comenzilor on-line. Dar sper sa ma insel.

Le doresc succes celor care conduc astfel de afaceri pentru a ne satisface noua celor "bolnavi" de modeling nevoile si dorintele. :-(

#31 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 06 March 2010 - 01:24 PM

Ai mare dreptate.

#32 Useril este offline   TATRA 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 04-November 07
  • Location:IASI
  • Interests:Machete tramvaie si tramvaie in general

Postat 06 March 2010 - 09:35 PM

Un site foarte bun, in special pentru pasionatii de machete feroviare, este: acesta :-( . Poate ca unii stiti de el.
Au o gama larga de materiale pentru peisagistica si teraformare. Nu am avut niciodata neplaceri din partea lor si ii recomand cu toata inima. Coletele le ridic de la sediul Urgent Curier Iasi =@ , pentru a nu plati 20 de lei in plus pentru 800 de metri :blink: de la iesirea din Iasi pana la blocul meu. De la Bucuresti coletul ajunge in maxim 2 zile de la efectuarea comenzii. Site-ul este actualizat si sunt postate numai produsele avute pe stoc.
Spor la cumparaturi! :-o
P.S. Un alt magazin on-line il gasiti aici . Baietii sunt la inceput dar promit multe! :bang:

Aceasta postare a fost editata de TATRA: 06 March 2010 - 09:44 PM


#33 Useril este offline   chlio 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 05-January 10
  • Location:London
  • Interests:web design, modelism

Postat 18 March 2010 - 07:53 PM

lipsa chitantei la o vopsea, da-o incolo.dar cand eu intentionez sa cumpar un compresor de acolo si la prima comanda nu am primit chitanta de la ei, tu ca un cumparator de buna credinta ce parere iti faci de acel magazin? te risti sa cumperi un produs de 500 lei care nu are garantie? cum dovedesti ca ai cumparat acel produs de acolo? te rogi sa nu ai nevoie de garantie?



Vezi postareaarsenescusorin, la 6 Mar 2010, 03:39, a spus:

chilio, da-o incolo de chitanta. te vaieti ca nu sti daca au platit statului sau nu taxele. eu as fi extaziat daca nu as primi chitanta niciodata. or muri politicienii de foame saracii sau nu or mai avea bani sa faca parcari in loc de spatiile verzi; sau mai sti poate o primii un salariu mai mic vreun bugetar deasta cum sunt bulangii de la OPC. de astia de la revell ma mir ca ei imi par seriosi, mai als la preturile pe care le au...


#34 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 18 March 2010 - 08:38 PM

Eu am cumparat un compresor de la ei (Hobbyx), am avut garantie si mi-a fost si reparat fara nici un fel de problema. Cred ca ar trebui sa privim si din punctul de vedere al comerciantilor care incearca sa supravietuiasca in aceasta perioada nu foarte roz.

#35 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 March 2010 - 02:36 AM

Vezi postareachlio, la 18 Mar 2010, 19:53, a spus:

te rogi sa nu ai nevoie de garantie?


Totdeauna. :hi:

#36 Useril este offline   cmusat2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 168
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 20 March 2010 - 10:01 AM

Vis-avis de magazinele romanesti,

Vrea sa va spun ca luni pe 15 martie pe la ora 10,30 dimineata am comandat de pe parcmodels.ro produse.
In jur de ora 15 aceeasi zi, verificandu-mi meilul aveam mesaj de la ei despre comanda mea cu statusul - LIVRATA. :hi:
Miercuri 17 martie la ora 10 dimineata avizul de primire era in cutia mea postala.
Factura era in cutie la locul ei.

Bravo domnul Pavel si echipei Parcmodels. :good:

#37 Useril este offline   andreic 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 12-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2010 - 09:57 AM

Citeam parerile voastre si mi-a placut ca nu e o discutie prea aprinsa, deoarece sunt mereu cele doua tabere: clientul si vanzatorul.

Eu am sa va spun ca modelismul nu e deloc o afacere deocamdata in Romania. Multi o transforma in afacere pentru ca a fost o pasiune la inceput. Deci ei pleaca cu ideea de a creste hobby-ul in tara si incearca sa o faca asa cum stiu ei mai bine. Unora le reuseste mai bine, altora ... mai putin. Dar intentia tuturor e una singura: sa deschida mintea romanului si spre altceva.

Desigur, exista costuri ale supravieturii unui comerciant pe care acesta si le asuma. Eu nu sunt adeptul expunerii motivelor pentru care unui comerciant ii este greu sa supravietuiasca pentru ca este alegerea lui sa faca asta. Dar nu sunt adeptul nici al discutiilor interminabile despre o chitanta pentru un tub de vopsea sau alte proceduri insignifiante in momentul asta. Acum e foarte important ca ai gasit exact tubul de vopsea pe care il cautai si mult mai putin important e daca ai primit si o chitanta pentru el. Daca va creste volumul vanzarilor, fiti siguri ca si procesul de vanzare se va imbunatati. E un lucru natural, pana la urma.

Eu stiu ca multi incurajeaza cumparaturile din strainatate si in acelasi timp se plang de magazinele romanesti. Asta nu aduce nimic bun pana la urma si nu ajuta nici comerciantul, nici clientii din Romania. Singurii care au de castigat sunt magazinele din strainatate :hi: . Si ganditi-va cat de departe suntem ... nu avem aproape nici un magazin adevarat de hobby la strada. Eu chiar cred ca un oras precum Bucurestiul ar trebui sa aiba chiar un magazin mare de hobby, destul de diversificat. Chiar asta discutam la ToyFair cu o firma de distributie si ... nu cred ca m-a crezut pe cuvant. Deci, ca sa traim intr-o lume mai buna, modelistic vorbind, trebuie sa o dezvoltam impreuna, clienti si comercianti.

#38 Useril este offline   Cyborg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:WW2 armor, Sci-Fi scratchbuilding

Postat 24 March 2010 - 10:35 AM

Bine ai grait!

#39 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2010 - 11:57 AM

Eu nu am avut nicio problema cu magazinele online din ro. Tristetea mea este ca nu exista un magazin cu adevarat specializat pt acest hobby, un magazin de unde sa intrii si vanzatorul sa stie ce cauti si, eventual sa-ti dea si alternative. Era magazinul de la Cocor, etajul 3, omul acela(nu stiu daca este pe aici pe forum) chiar se implica(cel putin aparent pt incepatori) si-ti dadea sfaturi, intrebai de un cod de culoare si iti cauta alternativa la tot ce avea, te intreba pt ce-ti trebuie si eventual iti spunea ca nu e recomandat culoare data de producator ci alta...acum, ne multumim sa cotrobaim prin supermarketuri\magazine de copii\alimentari\etc si sa ne rugam sa nu fim nevoiti sa punem intrebari ca nu are cine sa raspunda.
dar, pana una alta zicem merci si pt astea si zicem merci ca exista cartula.ro unde sa intrabam inainte.
numai bine.

#40 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2010 - 12:44 PM

Vezi postareabalki, la 24 Mar 2010, 11:57, a spus:

Eu nu am avut nicio problema cu magazinele online din ro. Tristetea mea este ca nu exista un magazin cu adevarat specializat pt acest hobby, un magazin de unde sa intrii si vanzatorul sa stie ce cauti si, eventual sa-ti dea si alternative.


Eu zic sa ne multumim cu magazinele online din romania. Cele patru sit-uri consacrate - xaba.ro, hobbyx.ro, parc models.ro si machete.ro ofera produsele cele mai importante de care avem nevoie. Un magazin specializat numai pe asaceva nu va functiona bine niciodata aici. Motivul este evident - banii sunt putin la noi iar educatia copiilor spre acest hobby a avut si are de suferit din aceeasi cauza! Consider ca dupa ce ai o experienta cit de cit, nu mai ai nevoie de propunerea sau sfaturile vinzatorului. Forumul nostru este sursa cea mai buna de informatie, aici se pot afla multe lucruri pe care un vinzator de multe ori nu le stie!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi