Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL-7a , PZL 11c, scara 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL-7a , PZL 11c, scara 1/72 sau cronica unor machete nereusite

#41 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2011 - 07:02 PM

Inima mea se bucura cand vede ca nu e singura :crazy: . In nebunia ei.
Iata totusi 2 poze foarte bune cu suprafata aripii de la un PZL 11 de muzeu.
Imagine atasata: PZL11_jdd08.jpg
Imagine atasata: PZL11_jdd09.jpg
Singurii la care am vazut ca au reusit sa reproduca asa ceva sunt cei de la Encore.

#42 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 10 June 2011 - 11:19 PM

Profit de topicul deschis pe tema PZL 11 sa va dau 2 vesti. Una buna si, normal, una rea.

Am cumparat de curand Notita Tehnica a avionului PZL 11 (asta e vestea aia naspa) si ma bate gandul sa fac o editie facsimilata (asta ar fii vestea buna).

O scanez, o prelucrez sau o xeroxez direct sa vedem cum iese mai bine si mai curat, ii pun o coperta laminata sa justifice sumele halucinante pe care le voi cere si.... astept macar 10 cumparatori. Dar, cum ziceam, doar ma bate gandul, si eu inca rezist bataii.

Pana una alta niste poze cu ce contine.

P.S. Nu trimiteti PM ca vreti oarece detaliu de acolo din notita, pentru ca:
1 Nu va cred ca le pastrati doar pentru voi, asa cum s-a mai intamplat cu alte materiale pe care mi le-ati cerut.
2 Daca chiar arde si vreti detalii le pun aici in topic sa beneficieze toti de ele.

P.P.S Cei implicati in construirea machetelor de PZL in acest topic pot cere detalii suplimentare din Notita.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 June 2011 - 07:50 AM

Marinelule, reproducerea acelei suprafete este, la scara 1/72, un chin, daca nu chiar o imposibilitate. Aripa din kit avea simulate acele santuri, nu tocmai cite erau un realitate, dar erau simulate. Din pacate, cum spuneam mai pe la inceputul topicului, avea, atit pe extrados, cit si pe intrados, un defect de injectie, ceea ce anula totul.

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 June 2011 - 03:55 PM

Am reusit sa termin si ampenajul orizontal.
Imagine atasata: a.JPG

Si, asa, ca m-a ambīţat Marinelu, daca imi pun mintea pot face si onduleurile tablei. Dar...nu cred ca merita munca!! :wacko:
Imagine atasata: b.JPG
Acum trebuie sa ma apuc si de aripa lui PZL-11. Daca planurile ce le am eu sunt corecte, si inclin sa cred asta, apar ceva diferente intre kit si desene.
Imagine atasata: c.JPG

In primul rind, prima "tabla", dupa capatul de aripa, dupa plan trebuie sa fie la 6,2 mm (linie plina), ori ea e la 4,5 mm (linie punctata). Distanta dintre "fisiile" de tabla este cit de cit respectata la o medie de 3,4 mm. Pe plan ele nu sunt egale, dar variatia este de 5 - 10 mm in real, ceea ce ar insemna 0,07 - 0,14 mm pe macheta. Deci...munca inutila.
De asemenea, trebuie modificat desenul tablei de pe bordul de atac, care trebuie sa fie mai in spate (linie plina)

#45 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2011 - 11:52 PM

Vezi postareaZ-mare, la 17 June 2011 - 03:55 PM, a spus:

Si, asa, ca m-a ambīţat Marinelu, daca imi pun mintea pot face si onduleurile tablei. Dar...nu cred ca merita munca!! :wacko:

Ba io zic ca merita. Asta daca vrei sa iei premiul 1. Sau e din cauza varstei si o dai cotita? :lol:
Mai bine comandai un kit de la Encore, care venea peste doua (spe') luni, dar dormeai linistit.

#46 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 June 2011 - 08:58 AM

Citeaza

Sau e din cauza varstei si o dai cotita?
Si...

Citeaza

Mai bine comandai un kit de la Encore
Pai Encore cred ca e! Daca nu avea acel defect de turnare era super OK! Ampenajele, vertical si orizontal, arata foarte bine, din pacate....

#47 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2011 - 10:45 AM

Vezi postareaZ-mare, la 18 June 2011 - 08:58 AM, a spus:

Pai Encore cred ca e!

Nu mai sunt, dom'le, RPM si MasterCraft? Eu zic ca n-au nicio treaba cu kit-ul Encore, care e de fapt un vechi Airfix (parca).

#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 June 2011 - 04:44 PM

Nu stiu sa-ti spun exact, dar ma tem ca-s tot reimbutelieri! Am luat de la Pavel un kit, exact cu ce am eu, dar de la alta firma. Nu le am la indemina, si ca sa nu spun prostii, nu dau date exacte.

#49 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 June 2011 - 11:33 AM

Cum spuneam si mai sus, kit-ul de la RPM (PZL-11) este aiurea de tot. De pe aripa, doar distantele intre tablele longitudinale sunt, cit de cit, corecte. Restul trebuie refacut: capatul de plan, bordul de atac, eleroanele. Dintre eleroane, doar cel de pe aripa stinga este corect ca dimensiuni si pozitie, restul....Dumnezeu cu mila! Parca restul matritei a fost facuta de cinci insi, dupa cinci planuri diferite!
Imagine atasata: pzl_2001_ed.JPG

Dupa cum se vede, daca pe aripa stinga, pe extrados, eleronul era pozitionat corect, pe intardos era pus aiurea de tot! Nu-mi explic cum :wtf2: :iiam:
Imagine atasata: pzl_2002_ed.JPG

Acu' trebuie sa incarc cu chit (in cazuri din astea folosesc superglue, tine bine la regravat) si sa regravez partile gresite. Noroc ca distanta dintre table este pusa corect, asta ma ajuta, cit de cit, pe mai departe.

#50 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 July 2011 - 06:01 PM

Am reusit sa termin si aripile pentru PZL-11.
De data asta am folosit folie de cupru, din motive de siguranta a lipiturii. Din pacate s-a lucrat mult mai grei, era si un pic mai groasa (citeva zecimi de mm) dar, in comparatie cu folia de dural, mult prea moale.
Imagine atasata: pzl_3001_ed.JPG

Problema am in continuare cu "peticul" pus peste "craterul" de pe extradosul aripii. In timp, plasticul depus a facut pori (era si normal!). I-am chituit, de citeva ori, cu supreglue, dar la fiecare slefuire au rasarit alte bule :diablo: Pina la urma a ramas asa, ca tot slefuind ajungeam de unde am plecat :whistle: , o sa incerc cu putin grund de la Tamyia, inainte de vopsire.
Imagine atasata: pzl_3 002_ed.jpg

#51 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 July 2011 - 08:48 PM

Nasol ce ai tu acolo. ceva asemanator am avut la o macheta Mustang - ICM. Fenonemul pe care il ai este un fel de exfoliere, nu-i asa ? Cu cit mai mult slefuiesti, cu atit mai mult se exfoliaza plasticul. Eu am pus picaturi de Extra Thinn Cement in abundent. Dupa uscare am pus super glue si am slefuit. Nu am exagerat cu slefuitul dar a iesit foarte bine. Cred ca merge si cu chit Tamiya asa cum vrei sa faci tu. Si dupa slefuire ar mai merge cu citeva straturi de grund gri Tamiya. Asa vei face petele sigur imperceptibile!

Spor in continuare!

#52 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 July 2011 - 08:07 AM

Nu, nu este exfoliere, este fenomenul, sa-i zic, de cascaval. Peticul de plastic depus, stiren dizolvat in putin nitrosolv, apoi lasat sa se mai usuce, pentru ai creste viscozitatea, in timpul uscarii a facut pori, dupa evaporarea nitrosolvului. La slefuire, porii apar la suprafata. Au fost chituiti cu superglue, aia s-au astupat, dar la o noua slefuire au aparut altii, care erau mai dedesubt ( ca la cascaval, cum tai o felie, cum apar alte gauri!) Oricit as chitui, dupa ce slefuiesc apar alte gauri! :diablo:

#53 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 06 July 2011 - 08:34 AM

Zetule, mai bine iti dau o aripa de PZL 11 de la Mastercraft (fara bula) si scapi de problema. Nu da, ziceam si eu....

#54 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 July 2011 - 09:03 AM

Vezi postareaZ-mare, la 06 July 2011 - 08:07 AM, a spus:

Nu, nu este exfoliere, este fenomenul, sa-i zic, de cascaval. Peticul de plastic depus, stiren dizolvat in putin nitrosolv, apoi lasat sa se mai usuce, pentru ai creste viscozitatea, in timpul uscarii a facut pori, dupa evaporarea nitrosolvului. La slefuire, porii apar la suprafata. Au fost chituiti cu superglue, aia s-au astupat, dar la o noua slefuire au aparut altii, care erau mai dedesubt ( ca la cascaval, cum tai o felie, cum apar alte gauri!) Oricit as chitui, dupa ce slefuiesc apar alte gauri! :diablo:


Alexandru, stirenul dizolvat in nitrosolv nu este o treaba buna. Te sfazuiesc sa nu folosesti asaceva. Mai bine chit Tamiya, erai gata pina acum! :friends:

#55 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 06 July 2011 - 02:54 PM

Sau daca nu si nu,Miliput aplicat intr-un strat subtire,slefuit frumos,dupa care,daca mai este nevoie,grund.

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 July 2011 - 07:26 PM

Mdo, stai linistit, nu dau, iau, daca ai una in plus! Vorbim pe PM. Merci. :drinks:
Tibi, stiam asta, dar m-am gindit ca no, poate mere! Am si chit Tamiya, si Revell si, pe gatate, Humbrol. Din pacate, ma gindeam ca o sa regravez zona si aveam probleme cu chitul, crapa, sare, treburi din astea. Idea cu benzile de plumb a venit dupa. Acum ma gindesc ca puteam pune, in loc de stiren dizolvat, straturi de superglue, merita incercat.
Axor, rezolv eu cumva!

#57 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2011 - 02:36 PM

Intre timp s-a mai mesterit ceva.
Pentru PZL-7 am ales varianta, e drept mai comoda, de a acoperi tunurile cu un gratar. Am folosit niste resturi de PE.
Imagine atasata: pzl-80010_e1.JPG

De asemenea am refacur plansa de bord, prima varianta fiind gresita (ma rog, nu am avut la indemina planuri, asa ca atunci am improvizat dupa un PZL-11)
Imagine atasata: pzl_8009_e2.JPG

Am montat mitralierele (din PE la PZL-11 si facute de mine pentru PZL-7)
Imagine atasata: pzl_8 003_e1.JPG

Am vopsit plansele de bord.
Imagine atasata: pzl_8005_e_1.JPG

Am asamblat cele doau rame pentru cocpit. Am pus maruntisurile: manetele de gaze, mansele, aparaturav radio. Aici e o problema. In unele schite, in acea zona (partea dreapta), e trecuta, fie aparatura radio, fie instaltia de oxigen.
Imagine atasata: pzl_8005_e1.JPG
Imagine atasata: pzl_8006_e1.JPG
Imagine atasata: pzl_8007_e1.JPG
Imagine atasata: pzl_8008_e1.JPG

Urmeaza asamblarea finala a cocpitului. Desi le-am probat si reprobat pentru o deplina potrivire, am totusi emotii.
O sa revin, nu peste ...doua luni, sper! :whistle:

#58 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2011 - 05:57 PM

Asa. Am reusit sa fac partea din spate, unde vin prinse curelele, si curelele. Am folosit folie de plumb, vopsita in culoarea pinzei (mai mult sau mai putin :whistle: ) si niste sirma de cupru de 0,15 mm.
PZL-7
Imagine atasata: pzl_9001e.JPGImagine atasata: pzl_9002e.JPG

PZL-11
Imagine atasata: pzl_9003e.JPGImagine atasata: pzl_9004e.JPG

Atit la PZL-7 cit si la PZL-11 au fost ceva probleme cu inchiderea fiselajului. La PZL-7, a fost vina mea, copiind dimensiunile de la PZL-11, fara sa stau prea mult pe ginduri. Dar s-a rezolvat.
In schimb la PZL-11, problemele au fost mai mari. Cu aceasta ocazie atrag atentia celor ce comanda PE-uri de la Part pentru kit-ul de la RPM: este mult de degrosat, de taiat si micsorat, ca acel montaj sa incapa in fuselajul dat de chit.

#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 October 2011 - 09:31 AM

Am reusit sa asamblez fuselajele, fara probleme suplimentare la PZL-7.
Din pacate, la PZL-11, pentru ca am subtiat prea mult peretii (trebuia sa incapa rama cu toate cele pe ea :whistle: ), partea dreapta s-a deformat si am bagat asta de seama abia cind am lipit jumatatile de fuselaj.
Imagine atasata: pzl_10_e.JPG
Acu' ramine de facut o operatie de grefa. Fie refac zona din folie de plastic, fie o decupoez din alt fuselaj de PZL-11, ca mai am unul.

#60 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2011 - 07:28 PM

Pai si nu merge indreptata la loc ? Impinsa cumva din interior.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi