Forum Machete,Modelism,Hobby: UH 1B Huey - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

UH 1B Huey Italeri 1/72

#1 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2010 - 10:58 PM

Pe fondul unei solicitari din topicul infratit apartinand lui milisss2, va prezint si eu una dintre machetele cele mai dragi mie.
Este vorba de vechea macheta de la Italeri, injectata cu ceva steroizi: seturile upgradatoare de la CMK si Eduard.
De la inceput, am sa recunosc ca, intrucat au existat la vremea aceea ceva deficiente in documentare, exista unele mici greseli in constructie (partial semnalate de prietenul Hind la expozitiile la care ne-am vazut):
- rotorul celor de la Italeri pare ca ar fi cam gresit (mai lung sau mai scurt cu vreo 2 mm, dupa neshte gasperi de pe Scale Rotors);
- ampenajul vertical e ciordit de la un Huey C, si prin urmare foate putin diferit;
- configuratia de inarmare e cea de "heavy hog" (adica cu lansator de grenade M5 si de rachete M3), iar cea de interior este de transport trupe - chestia asta nu prea se pupa, decat ca varianta posibila (adica modelistii ingaduitori :hi: sa accepte ca merge si-asa); la interior, bancheta de pe perete ar cam fi lipsit, iar acolo, in spate trebuia sa existe un container ca un butoi pentru munitia de M5; ei bine, nu-i.

Acuma, despre macheta: avand in vedere secolul aparitiei, Italeri a facut o treaba excelenta. La momentul actual insa, se impun ceva imbunatatiri, partial suplinite de CMK si Eduard.
Setul de foto-incizii de la Eduard nu ridica niciun fel de probleme si completeaza excelent zona bordului, scaunele si exteriorul (in special rotorul, dar si niste grile de aerisire pe la motor, interiorul motorului).
Setul CMK insa, e departe de adevar. Daca scaunele, bancheta si alte giugele arata foarte bine, toate piesele care trebuie imbinate cu kitul original (peretele, podeaua si tavanul cabinei) au nevoie de multe probe si ajustari. Despre usile pilotilor nu vorbim, pentru ca nu au nicio legatura cu piesa de baza - nu pot fi facute inchise si atat.
In rest, niste profile Evergreen, niste fir de otel de 0.2mm, niste sarma de cupru, niste folie transparenta si multa, multa rabdare si dragoste - este elicopterul cel mai drag mie, ca forme, ca sunet, ca istorie. Mai mult, prima mea macheta dupa DDR-iste, luata prin '95 de la "doctoru" a fost acest Italeri.
Probabil, in anii urmatori, se vor materializa si C-ul, si H-ul, si F-ul de sub birou (daca nu le-o iau Cobrele inainte).
Imagine atasata: DSC09993.JPG Imagine atasata: DSC09999.JPG
Imagine atasata: DSC09995.JPG Imagine atasata: DSC09996.JPG
Imagine atasata: DSC09997.JPG Imagine atasata: DSC09998.JPG
Multumesc de atentie!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 31 July 2010 - 11:02 PM


#2 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 31 July 2010 - 11:17 PM

Foarte frumos, iar cu upgrade-uri arata minunat. Cred ca e unul din elicopterele indragite de multi modelisti de pe aici.

Poate cat de curand sa-i vedem si pe fratiorii lui (C, H, F).

Bafta

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 August 2010 - 09:51 AM

Nu sunt un mare cunoscator de elicoptere, dar acesta este unul din elicopterele care imi plac si de care am citit citeceva.
Realizarea ta este de exceptie, dat fiind si scara la care este arata cu mult mai mare si este o copie foarte fidela a unui Huey real!
Imi place foarte mult! Astept pe parcurs sa mai vad si alte machete realizate de la tine!

#4 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 01 August 2010 - 10:00 AM

Un singur lucru am de carcotit: palele rotorului portant. La sol ele sunt flectate (mai mult sau mai putin, functie de tip) catre in jos. Uita-te in poza atasata.
In rest ... ,,spiciles'' nene!

:hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: BellUH1lHuey.jpg


#5 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 01 August 2010 - 10:38 AM

Cand am vazut prima data aceasta macheta la o expozitie, am crapat de invidie. In comparatie cu al meu care a fost facut in perioada de pionerat, acesta arata superb iar acele mici neajunsuri sunt foarte greu de observat pentru un neavizat.
In concluzie, este o realizare de exceptie.
FELICITARI si :hi: :clapping: :-D !

#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 01:03 PM

Tuturor, un mare multumesc pentru frumoasele cuvinte.

Vezi postareagoposaurus, la 1 Aug 2010, 11:00, a spus:

Un singur lucru am de carcotit: palele rotorului portant. La sol ele sunt flectate (mai mult sau mai putin, functie de tip) catre in jos. Uita-te in poza atasata.

E o preconceptie a mea - ca daca le fac flectate, arata a blegi, a flasc (nu-mi vine pluralul). Asa drepte arata mai agresive.
Mai mult, in realitate, ele nu se blegesc doar la capete, ci apare si o rotatie in lingimea palei. Iar asta, mie mi-ar fi imposibil de realizat.
Imagine atasata: atgiavuc.jpg

#7 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 01 August 2010 - 02:39 PM

Asta nu-i un elicopter oarecare...este un adevarat simbol al razboiului din Vietnam.La cate au pierdut americanii din astea,zici ca erau carne de tun.Cat despre macheta alexelu nu-ti spun decat :hi: ...restul ar fi doar vorbe.Spor.

Aceasta postare a fost editata de deltadagger: 01 August 2010 - 02:40 PM


#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2010 - 03:17 PM

Frumoasa libelula. Zici ca-i vie.

#9 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2010 - 04:21 PM

Nu ca vreau sa fiu modest, dar va multumesc sincer.

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 02 August 2010 - 09:15 PM

Sers Alex,
Frumos ti-a iesit, bravos !
Spor,
Bill :hi:

#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 12:01 AM

Jos palaria, cu greu spui ca e la 1/72 !
Imi place mult cum te joci umbrele (fineturi de la figurine, sigur) si cu diferentierile intre mat, semimat si lucios.

Respect!

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 01:03 AM

Merci Bill! Merci Edy!

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 August 2010 - 07:31 AM

Cred ca l-am vazut si eu la Alba. Ce sa zic....nu mai zic nimic, au zis altii! :hi: :clapping:

#14 Useril este offline   milisss2 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 09-January 10

Postat 24 August 2010 - 09:35 PM

Frumooooos.
Eu mai am multe de invatat de la voi :drinks:

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2021 - 09:32 PM

Hai salut la toti bajetzii … again

Resuscitez putin topicul asta mort de mult si ingropat. De ce? Din cauza lui Ovidiu / Hind – am zis in primele postari: acum vreo 12 ani, cand am facut Huey-ul, omul a fost foarte dragut (ca de obicei), mi-a zis ca i-a placut macheta, dar cand ne-am intalnit, m-a tras deoparte si mi-a povestit cate ceva despre variantele de UH-1, despre scaparile Italeri si despre erorile mele de executie.

La vremea aceea pot sa zic ca nu eram foarte pasionat de partea de documentatie. Adica mergeam pe un minim de search pe internet si un set ceva de photo-etch-uri, o rasina acolo. Si mi se parea miez.

D-aia nu pot sa zic ca m-a lovit atunci foarte tare cu diferente de 1-2mm la dimensiuni, chestiuni specifice intre variante. Ce m-a afectat insa foarte tare, a fost o gaura in logica machetei, pe care am ignorat-o si eu complet – kit-ul Italeri vine cu optiune de armament pentru lansatorul de grenade de 40 de mm in bot, fara a furniza si o cutie de munitie pentru scula respectiva. Si asta chiar avea una care nu prea putea trece neobservata, in compartimentul din spate, cu o banda transportoare care trecea printre piloti.

Intre timp, pretentiile au crescut si am ajuns la momentul in care ma tin de cuvant sa rezolv treaba asta. Si, cum ma gaseam cumva intre machete si ma documentam pentru Cobra de Vietnam, am alunecat pentru un scurt intermezzo pe terenul reparatiilor.

Asa ca am scos din raft cutia cu Huey-uri si am facut inventarul. Am avut surpriza sa gasesc la un Huey B de la HobbyBoss una dintre variantele de cutie de munitie – cea ca un butoi, destul de simplist reprezentata, dar care s-a constituit in baza de plecare … iaca si ce trebuia sa iasa, si ce mi-a iesit mie.
Imagine atasata: Post1_000001.jpg Imagine atasata: Post1_000002.jpg
Imagine atasata: Post1_000003.jpg Imagine atasata: Post1_000004.jpg Imagine atasata: Post1_000005.jpg Imagine atasata: Post1_000006.jpg

Despre sistemul de ochire nici nu putea fi vorba, asa ca asta a trebuit facut din pix. Greu – dupa cum se vede, nici piesa originala nu e deloc simpla. Am avut noroc cu unul de vindea una pe ebay si avea poze pe toate partile 😊. De mare ajutor mi-a fost manualul tehnic pentru Subsistemul de Armament M5 (adica fix aruncatorul de 40mm). De si mai mare ajutor a fost o dublura la setul de rasini CMK pe care il folosisem la interior si care mi-a slujit de cobai.

Iaca si aici ce trebuia sa iasa (de remarcat sosetele la domnu’ care face demo 😊)))
Imagine atasata: Post 2 1.jpg Imagine atasata: Post 2 2.jpg Imagine atasata: Post 2 3.jpg Imagine atasata: Post 2 4.jpg
Imagine atasata: Post 2 5.jpg Imagine atasata: Post 2 6.jpg

… si ce a iesit in cazul meu.
Imagine atasata: Post 3 0001.jpg Imagine atasata: Post 3 0002.jpg Imagine atasata: Post 3 0003.jpg
Imagine atasata: Post 3 0004.jpg Imagine atasata: Post 3 0006.jpg Imagine atasata: Post 3 0007.jpg

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 24 June 2021 - 10:14 PM


#16 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2021 - 09:39 PM

Iaca si piesele respective vopsite.

Mai intai sistemul de ochire:
Imagine atasata: Post 4 01.jpg Imagine atasata: Post 4 02.jpg Imagine atasata: Post 4 03.jpg Imagine atasata: Post 4 05.jpg

Si apoi magazia de munitie:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Post 5 0001.jpg
  • Imagine atasata: Post 5 0002.jpg
  • Imagine atasata: Post 5 0005.jpg
  • Imagine atasata: Post 5 0006.jpg


#17 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2021 - 09:44 PM

Momentul cu adevarat neplacut a fost sa le inghesui pe destinatar. Nasoala treaba – sistemul de ochire s-a potrivit doar 90%, pentru ca pe macheta acoperisul (rasina CMK) s-a torsionat putin cand s-a impreunat cu plasticul Italeri. De asemenea, piesa CMK e usor supradimensionata, asa ca stalpul cabinei (rama parbrizului) vine ceva mai spre pupa, iar in cazul meu e in drum si mi-a impins piesa confectioanta spre inapoi si spre exterior.

Nu e catastrofa, dar se putea mai bine. Scopul principal mi l-am atins – sa existe si mai ales, sa se vada ceva prin geamul verde de deasupra. Din punctul asta de vedere, me verry happy.
Imagine atasata: Post 6 001.jpg Imagine atasata: Post 6 002.jpg Imagine atasata: Post 6 003.jpg Imagine atasata: Post 6 004.jpg

Mai am banda de grenade de facut si invartit astfel incat sa intre pe pozitie. Complicat tare, dar vedem cum se desfasoara ostilitatile.

Daca tot mi-am consumat neuronii cu vechitura asta, am zis sa-l mai completez pe la colturi cu una, alta … detalii care lipsesc de pe machete Italeri, o parte dintre ele chiar inexplicabil. E vorba in primul rand de contragreutatile rotorului principal (extrem de vizibile), de trim tab-urile de la acelasi rotor principal (tot vizibile), de lumina de pozitie de coada (nu chiar vizibila, dar extrem de distinctiva pentru varianta B a mea), de niste chestii pe sina usilor principale (nu chiar vizibile, dar foarte usor de facut), de opritoarele pentru stergatoare (tot foarte usor de facut) si de lanternele pilotilor (puteam sa nu-mi bat capul, dar nici astea nu-s chiar asa de greu de facut si cred ca o sa dea bine cu cablurile alea spiralate atarnand acolo).
Imagine atasata: Post 6 005.jpg Imagine atasata: Post 6 006.jpg Imagine atasata: Post 6 007.jpg Imagine atasata: Post 6 008.jpg

Cam astea ar fi, revin dupa ce vopsesc …

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 June 2021 - 09:47 PM

Deci huooo, rușine , să-ți bați joc de frații tăi modeliști !
Cum reușești să faci aceste micro-bijuterii, folosind doar cîteva materiale simple, mă depășește...Ești pur și simplu fenomenal.Și nu o spune unul care n-are treabă cu așa ceva. Am făcut și eu scrach la greu , la multe avioane , unel practic de la zero (interiorul lui LeO451), dar ce faci tu este :wtf2: :shok:
Un mare și sincer BRAVO !
Admir la fel de mult tenacitatea cu care cauți informații despre ceea ce ai de scrăciuit.Parcă am mai întîlnit-o undeva...
Toată stima și respectul, ești tare domnule !!
:drinks:

#19 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2021 - 09:52 PM

Lasa vrajeala, fa-i o baza frumoasa ca si el and call it a day !
Time to find another kit to flip :)

#20 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2021 - 11:00 PM

merci, dakiane ... mult de tot.

ce sa zic? cu rabdare si cu incapatzanare le fac. poate si cu un pic de imaginatie cand e de gasit cate o solutie - gen ce sa pun in loc de. clar nu e deloc drumul cel bun daca vrei sa faci multe machete, ca e o varianta cronofaga tare. dar eu m-am resemnat cu gandul ca nu voi mai face asa multe. macar astea pe care mai apuc sa le fac, sa le fac cat de cat ok.

cat despre materiale, da - unele sunt simple, dar unele sunt smecherii (gen tevile de alama sau unele seturi de fotoetch-uri generice ... clamps and clasps, nuts and bolts etc.). sau seturi generice de decaluri (stencils, interior warning signs etc.).

ar mai fi si niste scule mai speciale, care chiar fac diferenta - gen punch and die set-ul de la unguri (nu mai stiu cum ii cheama ... ceva cu toolz ... si mi-e lene sa ma urc in mansarda), cu preducele de la 0.5 la 2mm, sau spirale incepand de la 0.3-0.4mm, sau freze diamantate luate de la un prieten dentist.

am adunat multe in timp si acuma isi mai scot din bani :)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi