Forum Machete,Modelism,Hobby: Supermarine Spitfire Mk. Vb - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Supermarine Spitfire Mk. Vb Tamiya 1/48

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 28 November 2010 - 12:37 PM

Atat de sigur pe mine si pe Tamiya am inceput constructia modelului...

#2 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 28 November 2010 - 02:47 PM

Super am dat enter inainte de a termina de scris. In fine, am o problema mare,am vrut sa inlocuiesc tobele din kit cu unele de rasina dar surpriza, nu se prea potrivesc, va rog dati-mi o solutie constructiva pentru ele. in poza se vede nepotrivirea ca sa nu stau sa povestesc. Multumesc
rasinile http://www.hobbykit-import.com/product_inf...9d597dc0ce268e7

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06668.jpg
  • Imagine atasata: DSC06674.jpg


#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 28 November 2010 - 03:45 PM

Poti incarca santul fie cu kit urmat de slefuirea atat a excesului cat si a zonei de contact a pipelor, fie folosesti stiren cu care umpli santul.
Logic ca vei fi nevoit sa anulezi prin slefuire materialul devenit in exces si de pe zonele de contact ale pipelor cu capota. Asta ar fi cred, cea mai simpla solutie.
Totusi, parca ceva nu-mi da bine pe acolo, privind noile pipe, raportandu-ma la modelul lor.
Se poate sa ma insel totusi.
Spor sa ai.

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2010 - 04:01 PM

Uitandu-ma prin poze si carti, pot sa-ti zic faptul ca piesele din rasina sunt prea scurte (sau ca botul kit-ului Tamiya e prea lung, dar asta e o sansa de 0.01%, cand am verificat ultima data pe planuri parea perfect)
Musai partea din fata trebuie sa fie la nivel cu partea din fata a decupajului din capota, acolo nu era defel spatiu. Nu umple acolo, ca nu acolo e buba. Mutarea asta te ajuta la partea din spate, poate nu e asa vizibila problema. Incearca. Daca adaugi si tubulatura pentru incalzirea armamentului (cele din plastic o au, rasina nu), atenuezi si mai mult din problema. Asigura-te intai ca inmatricularea pe care vrei sa o faci are sau nu sistemul in cauza prezent. Nu imi dau seama daca ai 'sters' tubulatura din spatele esapamentelor cand ai montat rasinile.
Ideea e:
- ai incalzire pe avion: tevusca din fata esapamentelor prezenta, tubulatura din spate prezenta si ea
- nu ai incalzirea pe avion: atat tevusca din fata, cat si cea din spate, lipsesc.
Nu poate sa fie una fara cealalta (eu cel putin n-am vazut configuratia asta)

Inca ceva, cele din rasina par sa aiba acea priza de aer la partea din fata. Asigura-te ca e gaurita.

#5 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2010 - 05:06 PM

Subscriu la cele spuse de Cartula.
Cu sau fara tevusca , esapamentele incep imediat in spatele celui de-al doilea bulon al capotei. Exact ca in prima ta poza.
Deci aliniaza tevile in fata si umple in spate.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 November 2010 - 01:00 PM

Ar mai fi o solutie, mai laborioasa, adica sa le "lungesti". Tai esapamentul in trei si lipesti intre bucati o folie de stiren de grosime adecvata.

#7 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 29 November 2010 - 07:07 PM

Multumesc mult pentru sfaturi, inca nu stiu ce sa fac, as mai cumpara un set de tobe de la alta firma poate sunt mai bune daca nu pun cele din kit, dar nu mi-as taia avantul avand in vedere faptul ca am vrut sa fac un avion ca la carte, cu PE uri cu tunuri metelice si tobele din kit cam strica aspectul. In poze se vede inmatricularea pe care o voi face si diferenta de lungime a tobelor, cat despre teava pentru colectarea aerului si incalzirea lui, rasinile au doar partea din fata care e gaurita urmand sa tai de pe cele din kit partea din spate sau sa le fac din plastic tras la cald. Referitor la aceste tevi am urmatorul aspect: locul unde intra in fuselaj e prevazut cu un locas de gaurire, dar acesta este mai mare decat diametrul tevilor, asa e corect sau e vreun defect al kitului ca nu am gasit nici o poza cu acest detaliu. Se vede clar ca rasinile sunt mai scurte, au un pic alta forma si sunt si mai inguste.

Multumesc

PS. kitul e cel Limited Edition cu un set de figurine de la ICM, rog pe aceata cale pe cineva sa-mi vopseasca pilotul si cel care il ajuta, evident cost. Mie nu imi ies toate chestiile cu umbrele si alte deastea care trebuie sa ai ochi artistic ceea ce mie imi lipseste cu desavarsire.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06677.jpg
  • Imagine atasata: DSC06683.jpg
  • Imagine atasata: DSC06688.jpg

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 29 November 2010 - 07:10 PM


#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2010 - 07:56 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 29 Nov 2010, 19:07, a spus:

Referitor la aceste tevi am urmatorul aspect: locul unde intra in fuselaj e prevazut cu un locas de gaurire, dar acesta este mai mare decat diametrul tevilor, asa e corect sau e vreun defect al kitului ca nu am gasit nici o poza cu acest detaliu.


Asa e corect. Era practic o teava care trecea prin capotaj, nu era prea la fix imbinarea. Daca e nevoie, caut ceva poze. Nu e mare luftul in realitate, dar se vede clar ca teava e complet separata de capotaj. Acum, cum e in kit, nu mai stiu. Daca il gasesc pe al meu ma uit, dar tind sa cred ca e ok asa cum e.
Teava aia poti sa o faci din fir de stiren/bara de alama/etc, nu are rost sa o tai pe cea de pe piesa de plastic. Care oricum, nu e perfect rotunda, cum ar trebui.

#9 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 17 December 2010 - 07:09 PM

In asteptarea altor tobe am mai stat si am studiat, in loc sa lucrez la macheta si am vazut aceasta macheta facuta pe mai multe site-uri si nu erau indepartate rafonsarile de pe aripa asa cum recomanda Tamiya in instructiuni si care eu le-am scos. Am gresit sau nu, intreb pentru ca nu prea am documentatie despre Spitfire si pe net nu am gasit o poza concludenta. Am mai indepartat si tunurile pe care o sa le inlocuiesc cu unele de metal asta dupa ce am facut gaurile cu frezele din dotare, la mana ca, cu "minidril" mi-a fost frica sa nu ma trezesc cu niste gauri de ar fi incaput rotile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06704.jpg
  • Imagine atasata: DSC06706.jpg
  • Imagine atasata: DSC06709.jpg


#10 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 06 January 2011 - 07:18 PM

Ceva progres in constructie, vopsirea sa facut cu Tamiya sprey AS-9, AS-10 si AS-11, pusa vopseaua in aerograf si nediluata, poate ar fi trebuit totusi diluata, dar nu am stiut cu ce si nici timp de probe nu am avut. Metoda este super, am folosit foarte putin din sprey si prevad ca o sa am vopseaua respectiva foarte mult timp, o vopsea care cu aceasta solutie de vopsire isi merita toti banii. Evident mai am ceva de retusat unde s-a luat vopseaua de pe banda. Urmeaza un strat de lac lucios tot Tamiya, tot la sprey si tot cu aerograful dat, dar nu stiu inca cu ce sa-l diluez sau daca trebuie. Fireste ca odata cu ultima bucatica de banda de mascare deslipita de pe avion am rupt si antena, macar odata as vrea ca nu patesc astfel de lucruri :drinks: . In timpii morti am mai lucrat la 2 modele pe care am sa le prezint curand.

Am uitat. Lumina de identificare de pe intrados nu stiu ce culoare trebuie sa fie, va rog sa ma ajutati in acest sens

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06722.jpg
  • Imagine atasata: DSC06723.jpg
  • Imagine atasata: DSC06724.jpg
  • Imagine atasata: DSC06727.jpg
  • Imagine atasata: DSC06729.jpg
  • Imagine atasata: DSC06730.jpg
  • Imagine atasata: DSC06731.jpg

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 06 January 2011 - 07:20 PM


#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 January 2011 - 08:48 PM

Salut Daniel! Buna treaba ai facut! Diluantul care merge bine este Mr. Color Thinner sau Mr. Color Leveling Thinner de la Gunze. Gasesti la xaba.ro
Dupa cum am spus in topicele mele, vopseaua trebuie putin diluata! De asemenea presiunea trebuie sa fie mai mica 1 - 1,2 bar.
Succes in continuare!

#12 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 13 January 2011 - 07:20 PM

GATA :drinks: , am reusit sa termin Spitu' si ma simt multumit de realizarea me cu toate ca are 4 defecte pe care le-am vazut eu, cocarda sin stanga de pe fuselaj e mai in spate decat ar trebui, cocarda de pe intradosul aripii stangi am cam stricato cu solutiile de inmuiat, dar arata ca si cum ar fi incasat ceva flak, insigna din stanga de langa cabina e putin indoit decalul spre interior si nu se vede o portiune si defectul de care ma oftic cel mai mult la bordul de atac al aripii din stanga vopseaua verde a intrat peste cea gri cam ciudat si urat. Oricum decalurile nu prea mau incantat, destul de tari si nu sunt prea maleabile ramanand ceva incretituri.
In rest am ramas tot la esapamentul din kit nefiind multumit de nici o rasina, deocamdata, nu e lipit asa ca daca gasesc ceva sa-mi placa pot sa-l inlocuiesc. "Mazgaleala" sa realizat cu Dark Dirt de la ProModeller la care am adaugat ceva alcool izopropilic si detergent de vase, dupa uscare, eu nu am avut timp si a stat o zi cu solutia pe el, am sters cu servetele umede lasate vreo jumatate de ora pe masa sa se mai usuce un pic, altfel stege tot si nu faci nimic. Chiped paint nu am facut pentru ca ma tem sa nu-l stric, astept sa-mi cumpar niste creioane argintii speciale pentru asa ceva.
Astep in continuare pe cineva care sa-mi vopseasca 2 omuleti, pilotul si cel care il ajuta sa se "inhameze", contra cost evident sau ceva schimburi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC06733.jpg
  • Imagine atasata: DSC06734.jpg
  • Imagine atasata: DSC06736.jpg
  • Imagine atasata: DSC06739.jpg
  • Imagine atasata: DSC06741.jpg
  • Imagine atasata: DSC06744.jpg
  • Imagine atasata: DSC06745.jpg
  • Imagine atasata: DSC06747.jpg
  • Imagine atasata: DSC06749.jpg
  • Imagine atasata: DSC06753.jpg
  • Imagine atasata: DSC06753.jpg
  • Imagine atasata: DSC06755.jpg
  • Imagine atasata: DSC06762.jpg
  • Imagine atasata: DSC06763.jpg
  • Imagine atasata: DSC06765.jpg
  • Imagine atasata: DSC06767.jpg
  • Imagine atasata: DSC06770.jpg
  • Imagine atasata: DSC06772.jpg
  • Imagine atasata: DSC06774.jpg
  • Imagine atasata: DSC06779.jpg
  • Imagine atasata: DSC06781.jpg


#13 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 13 January 2011 - 07:38 PM

A iesit frumos, vreau sa fac si eu candva inmatricularea asta. Cred ca ar fi mers un wash mai accentuat pe extrados. In rest nu pot decat sa te felicit!

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2011 - 09:59 PM

Excelenta lucrare!

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 13 January 2011 - 10:30 PM

Arata foarte frumos! Felicitari! Cind termini Stuka?

#16 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 13 January 2011 - 10:39 PM

Salut Daniel...frumoasa lucrare si faina inmatricularea...felicitari ! :drinks:
Cum spunea si Norbi,mergea un wash mai accentuat,plus ceva afumaturi la esapamente...
Spor si numai bine

#17 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 13 January 2011 - 10:45 PM

Vezi postareatibi22, la 13 Jan 2011, 22:30, a spus:

Arata foarte frumos! Felicitari! Cind termini Stuka?


Inca nu ma trage inima. Acum ma apucat o faza de prototipuri asa ca construiesc un FW Ta-183 si un He-162D, mai am si un prototip de Me-262 cu un tun mare in bot, pun maine poze

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi