Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1081 Useril este offline   PUIU2006 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-November 10
  • Location:Iasi

Postat 16 April 2011 - 06:22 PM

Vezi postareajohnreno36, la 15 Apr 2011, 00:40, a spus:

Multam fain Leo, mi-ai dat da gindit, iar eu m-am grabit. Acum am luat o hotarire definitiva, ramine deschisa pe o parte. Asa daca mai uita omul ceva nu e problema, are pe unde umbla. Multam inca o data Leo si spor la toti.

Cit despre scarita, vazusem pe undeva ca acolo vine, dar nu mai eram sigur si am cautat si in reviste si pe dvd si nu am gasit. Probabil am vazut tot pe aici la vreun coleg. Multam si pentru asta


#1082 Useril este offline   xcnvnhhijrp 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16-April 11

Postat 16 April 2011 - 07:35 PM

Salutare,


Eu inca nu m-am apucat de corabie, dar am cumparat numarul 8 de 2 ori si m-am gandit sa incerc sa fac niste teste legate de scandurile de pe punti. Stiu ca sunt mai multe metode pentru a simula smoala. Eu am ales la primul test sa pun culoare neagra in aracet. Am lasat loc si pentru celelalte metode.
Iata ce a iesit. Ce parere aveti? Este prima mea incercare cu machete din lemn.

http://img17.imagesh...i/dsc08349j.jpg

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de xcnvnhhijrp: 16 April 2011 - 07:35 PM


#1083 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 16 April 2011 - 07:45 PM

Vezi postareaxcnvnhhijrp, la 16 Apr 2011, 20:35, a spus:

Salutare,
Eu inca nu m-am apucat de corabie, dar am cumparat numarul 8 de 2 ori si m-am gandit sa incerc sa fac niste teste legate de scandurile de pe punti. Stiu ca sunt mai multe metode pentru a simula smoala. Eu am ales la primul test sa pun culoare neagra in aracet. Am lasat loc si pentru celelalte metode.
Iata ce a iesit. Ce parere aveti? Este prima mea incercare cu machete din lemn.

http://img17.imagesh...i/dsc08349j.jpg

Imagine postata

Smoala e ok, da lipitul scandurilor puntii cu ce le faci? ca de aracet nu se pune problema.

#1084 Useril este offline   xcnvnhhijrp 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16-April 11

Postat 16 April 2011 - 08:11 PM

Vezi postareaAdy, la 16 Apr 2011, 20:45, a spus:

Smoala e ok, da lipitul scandurilor puntii cu ce le faci? ca de aracet nu se pune problema.


Pai le fac cu "smoala"(aracet + culoare neagra). Se lipeste foarte bine. Procesul de lipire este urmatorul: dau cu pensula cu smoala pe punte un strat mai gros, dupa care pun scandura la o distanta mai mare decat cea finala fata de scandura anterioara, dupa care apropii scandura noua astfel incat excesul de smoala sa intre intre cele 2 scanduri. La sfarsit inlatur excesul de "smoala" si lustruiesc cu glaspapir. Procesul de lustruire mi se pare greoi si nu cred ca o sa aplic aceasta metoda "pe curat".Eu vrau ca mai intai sa lipesc toata puntea de jos si mai apoi sa pun scandurile astfel incat sa nu iasa in evidenta lipiturile dintre punti.

PS: Nu prea sunt multumit de poza. In realitate arata mai bine. O sa incerc sa pun pozele cu celelalte metode de filare si alte culori de bait. Cred ca o sa mai cumpar un nr 8.

#1085 Useril este offline   rrelu_c 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:pitesti

Postat 17 April 2011 - 11:01 AM

Vezi postareatraian, la 15 Apr 2011, 19:34, a spus:

Se insista pe problema care nu e chiar o problema. Gura bocaportului de pe coverta ofera spatiu lejer pentru introducerea tunurilor iar ghidarea lor pe locurile destinate se poate face tot lejer prin sabordurile de la pupa zona unde dealtfel pozitionarea pare mai dificila. O idee ar fi ca sa se marcheze exact pozitia fiecarui sabord de pe puntea principala pe marginea puntii. La distanta de 1,5 cm de marginea puntii si strict pe axa fiecarui sabord se da cate o gaura cu burghiu de 2,5 mm. Asta doar la puntea principala. Dupa aceasta se poate inchide linistit bordajul si se poate continua constructia. Nu se fixeaza definitiv gratarele bocaportului de pe coverta. La fiecare tun de pe prima linie de tunuri, in ,,talpa'' afetului la 1,2 cm de marginea din fata se da exact pe axa o gaura cu burghiu de 2,5 mm. In aceasta gaura se fixeaza cu adeziv un capat de scobitoare de lungime care sa treaca cu cativa mm. de baza rotilor. Tunurile se ansambleaza in totalitate. La montare, prin gurile sabordurilor se pune cate o picatura de aracet in gaura din punte iar apoi cu ajutorul unor scule confectionate dupa ingeniozitate din capete de sarma se trage tunul prin sabordurile de la pupa si prin cel destinat pana cand ajunge la pozitie si se implanta capatul scobitorii in gaura, Se ajusteaza pozitia tevii in raport cu sabordul si se lasa sa se usuce aracetul. Tunurile de la pupa se monteaza ultimele. In zona bocaportului si la prova e mai simplu doar cu o penseta curbata mai lunga. Mai simplu de atat nu stiu, alte modalitati mai sunt.

super
multumim de sfat
cred ca e singura varianta realizabila

#1086 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 April 2011 - 05:27 PM

Mai exista o metoda realizabila: confectionarea si lipirea afeturilor pe punti inainte de filarea bordurilor si lipirea tevilor tunurilor in pozitie pe afeturi, tevile fiind introduse prin saborduri. Operatia poate fi facuta dupa finisarea exteriorului.

Bafta!

#1087 Useril este offline   rrelu_c 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:pitesti

Postat 18 April 2011 - 06:23 PM

dar asa trebuie sa astepti pana ai toate tunurile de pe puntea inferioara si abia apoi te apuci de bordaj

#1088 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 18 April 2011 - 06:44 PM

Am rupt o scarita, e nevoie absoluta de ambele?

Aceasta postare a fost editata de Saci: 18 April 2011 - 06:45 PM


#1089 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 18 April 2011 - 06:49 PM

Vezi postareacrios, la 18 Apr 2011, 18:27, a spus:

Mai exista o metoda realizabila: confectionarea si lipirea afeturilor pe punti inainte de filarea bordurilor si lipirea tevilor tunurilor in pozitie pe afeturi, tevile fiind introduse prin saborduri. Operatia poate fi facuta dupa finisarea exteriorului.

Asta este cea mai ca lumea idee. Nu aveam de gand sa o fac cu bordurile inchise, dar dupa sugestia lui Crios ma bate gandul sa o fac totusi.
Ar mai fi o solutie ca unul din borduri sa se faca detasabil pe suprafata indicata de DeA, dar banuiesc ca este migaloasa chestia. Oricum o mai analizez.

In alta ordine de idei: Pe mine ma bate gandul sa fac mecanismul carmei functional, adica daca invarti de timona sa se miste carma, avand in vedere ca ar fi un bord deschis, iar DeA da si axul acela care se lipeste in partea superioara a carmei, cum am vazut pe DVD, ar fi interesant de vazut functionarea acestui mecanism. M-am tot invartit pe NET si am cautat mecanisme, dar nu am dat de mare lucru. Deci nu stiu cum se face. Am gasit numai mecanisme electrice si mecanice cu roti dintate, dar imi zicea un marinar (eu nu sunt marinar - nu va luati dupa avatarul meu) ca la corabii in secolul XVII era cu parame si scripeti.
Ce ziceti de idee? Ar fi realizabila?
Parerea mea este ca da, dar nu gasesc schema. Ma poate ajuta cineva?
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 18 April 2011 - 06:50 PM


#1090 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 18 April 2011 - 07:01 PM

Incearca sa lipesti scarita cu Picatura, lipeste bine lemnul


Asta este pentru Saci.

#1091 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2011 - 07:08 PM

un numar 6 se gaseste la cnv din bucuresti, pentru un prieten proaspat cooptat in aventura mari corabii ?!? sau un chiosc care il mai are daca a vazut careva

Aceasta postare a fost editata de SXT: 18 April 2011 - 07:12 PM


#1092 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2011 - 07:35 PM

Sfatos, eu zic ca nu are rost sa te chinui pentru ceva ce nu va avea nicio finalitate functionala. va sta doar in vitrina si tu vei fi singurul care stie ca acea piesa se misca.

#1093 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 18 April 2011 - 08:12 PM

Vezi postareaKIT, la 18 Apr 2011, 20:35, a spus:

Sfatos, eu zic ca nu are rost sa te chinui pentru ceva ce nu va avea nicio finalitate functionala. va sta doar in vitrina si tu vei fi singurul care stie ca acea piesa se misca.

Daca un bord ramane deschis, eu zic ca ar fi interesant sa se vada si mecanismul acela, iar daca il mai fac si functional ii dau pe spate pe toti cei ce vor vedea macheta. Ma bate gandul sa fac si scripetii din arborada functionali. Cand tragi de scote sa se miste velele, sa se ridice, sa se coboare, etc.

Uite ca am gasit un model aici si cred ca este realizabil, voi ce parere aveti. Grafica este cam slabuta, dar se intelege. O alta problema ar fi cum fac intinderea paramelor respective, ca sa nu alunece pe tamburul timonei (ma refer la imaginea din stanga sus).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Mecanism_carma.jpg

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 18 April 2011 - 08:15 PM


#1094 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 18 April 2011 - 09:10 PM

La galionul nostru modelul de carma nu e cu scripeti, e asa:

Imagine atasata: 3bf79fd64c27.jpgImagine atasata: c7f8d976bfd9.jpg

Omuletul de carmeste sta in casuta asta:
Imagine atasata: 816610d5831d.jpg

O schema destul de cuprinzatoare a unei corabii: http://www.boundingm...com/galleon.htm

Varianta cu scripeti am vazut-o undeva, pe un model, destul de bine reprezentata dar nu mai gasesc poza. O sa revin cu un edit daca o gasesc.

#1095 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 18 April 2011 - 09:36 PM

Vezi postareaminime, la 18 Apr 2011, 22:10, a spus:

La galionul nostru modelul de carma nu e cu scripeti, e asa:

Atunci cred ca este si mai usor de realizat sistemul.

#1096 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 18 April 2011 - 10:35 PM

Vezi postareaSaci, la 18 Apr 2011, 18:44, a spus:

Am rupt o scarita, e nevoie absoluta de ambele?




epic

#1097 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 19 April 2011 - 11:01 AM

Vezi postareaSfatos, la 18 Apr 2011, 22:36, a spus:

Atunci cred ca este si mai usor de realizat sistemul.

ori renunti la ultima scara (aia din cala, cea mai de jos scarita), ori o repari pe asta (cu multa rabdare sunt sigur ca se repara, foloseste superglue), ori cumperi un numar care are scara (sau cumperi numarul vechi cu scarita, posibil sa-l gasesti in supermarketuri, gen real, sellgros) ori fabrici inca una acasa din materiale proprii (asta presupune sa ai ceva scule si indemanare, eu unul nu as merge pe asa ceva, ca n-am nici scule, si nu am mai facut vreodata asa ceva)! Raspunsul e al unuia incepator, nu e obligatoriu sa-l bagi in seama! Important e sa-ti ocupi timpul mestesugarind ceva care are "cap" si "coada"! Daca nu iese nimic tot tu esti in avantaj ca ai facut si altceva inafara sa butonezi enervat telecomanda cautand un program de kkt pe la tv!!! SPOR, sa-mi comunici si mie te rog cum ai rezolvat, sunt curios!! :diablo:

#1098 Useril este offline   georgel1976 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 12-April 11

Postat 19 April 2011 - 11:32 AM

sal! ca orice incepator in modelism si pe acest forum, am si eu nelamuriri si idei.
Fiind prima mea barcuta, voi respecta indicatiile din revista si acolo unde se poate pe cele din forumuri, nu ma voi complica sa ambele parti ale corabiei. Filele le voi taia la 7 cm. si le voi lipi intercalat, calafatuirea o voi face cu un creion pe cantul filelor, nu stiu daca voi face cuiele pe file (m-i se pare mai comod si mai estetic, parerea mea), in unele forumuri am citit ca acele cuie se bateau in laterala scandurii.
1. daca am taia dintr-o singura bucata de placaj, cu traforasul, etrava + chila + etamboul, am avea astfel o singura piesa, fara riscul de a fi stramba, singura diferenta ar fi grosimea placajului, nu stiu daca este la aceeasi grosime cu ceea ce se da in revista, si daca mai tarziu va afecta cu ceva aceasta diferenta de grosime.
2. puntile sa fie taiate tot dintr-o bucata, din aceleasi motive ca mai sus (75% din piesele mele, pana la nr. 11 sunt strambe, mai mult sau mai putine), aici nu stiu daca pot baga puntile facute dintr-o bucata peste coaste (cine a incercat sa-mi spuna si mie), puntile mele sunt mult mai subtiri fata de coaste si de elementele chilei.
scuza-ti lungimea postului, sper sa nu va plictiseasca! :D

#1099 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 April 2011 - 12:51 PM

Pentru Georgel1976. Piese strimbe adica punti si coaste ca si la ceilalti. Puntile se pot indrepta daca le umezesti putin si le pui o zi-doua la presat si coastele daca respecti unghiurile alea de 90 de grade atunci cind le lipesti, se vor trage frumos cind pui puntile. Cat despre puntea dintr-o bucata, placajul ar trebuii sa fie cam de aceeasi grosime ca sa-l poti modela. Daca ai vazut puntea dupa montaj nu va venii chiar dreapta. Ca sa o faci dintr-o bucata ar trebui sa respecti niste etape, lipirea traverselor de jos dupa care restul. Spor la treaba.

#1100 Useril este offline   rrelu_c 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Location:pitesti

Postat 19 April 2011 - 05:58 PM

ca sa bagi puntea intreaga nu merge la partile din fata si spate ca nu ai loc
trebuie sa tragi de coaste cam tare si e risc sa le rupi

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi