Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1101 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 19 April 2011 - 09:56 PM

Ms pt sfaturi. Voi cumpara inca un nr 11.

#1102 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2011 - 10:40 PM

@ Saci, sunt foarte proaste acele laterale de la scarite... am gasit una deja rupta in revista si am mai rupt doua la incercarile de lipire (din cele 4 existente) asa ca pana la urma dupa ce m-am enervat bine m-am apucat usurel si am facut altele care nu au iesit foarte rau mai ales ca am folosit ceva lemn fara noduri...

#1103 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 19 April 2011 - 10:57 PM

Am si eu o intrebare la experti (Crios, Traian, Leo si alti oameni cu experienta). Cum se patroneaza inelul acela de ancora. Cu ce ata si care este tehnologia ca la acuitatea mea vizuala (+1,5), nu reusesc a face acea patronare si parca arata mai ca lumea totusi cu ea, dar este dificil de realizat la scara aceea si cu inelul curb. Exista vreun secret in realizarea acesteia?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri. :clapping:

#1104 Useril este offline   SERGHEY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 28-February 11
  • Location:IASI
  • Interests:Drumetiile montane (peste 2.000m) si lucrurile cu dichis

Postat 20 April 2011 - 07:09 AM

problema principala la puntea dintr-o bucata este lipirea ei pe traversele coastelor; din proprie experienta iti spun ca trebuie sa folosesti multa forta ca sa adere la toate; puntea are o usoara curbura astfel ca intampini probleme insa sunt sigur ca vei gasi solutii :clapping:

#1105 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 April 2011 - 08:39 AM

interesanta scara v-a iesi de aici!! Adevarul ca multe piese sunt lucrate aiurea!!
Acestea sunt sipculitele vericale intre care vor veni lipite treptele!, va iesi o scara foarte dreapta :clapping:
Imagine atasata: Picture.jpg

#1106 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 April 2011 - 09:30 AM

incredibil, oameni buni, uitati ce mi-a iesit, scara etalon pentru valorile romanesti, ......., e o bataie de joc, dupa ce m-am chiniuit o ora la ea aiesit si o parodie de scara, probabil pe ea a sa urce numai marinarii aia cu un picior mai scurt din lemn :))))! Spuneti-mi si mie va rog ce fac cu ea, unde am s-o ascund, ca vreau sa-mi fac galionul descoperit pe o parte (asa cum este proiectul celor de la d-agostinii!! Sa mor de ras si in acelasi timp ma tot intreb daca am s-o pot folosii!!
Imagine atasata: Picture_scara.jpg

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 20 April 2011 - 10:08 AM


#1107 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 20 April 2011 - 09:34 AM

Superba! Ma faci sa regret ca am renuntat sa cumpar revista si-mi fac singur piesele. Stiam de la inceput ca la traforaj nu am aceeasi precizie pe care o au astia cu masinile lor, da pot sta linistit ca mai strambe de atat nu-mi ies.

#1108 Useril este offline   meleaca 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Calarasi

Postat 20 April 2011 - 09:36 AM

Salut,

e primul meu post, insa am citit din scoarta in scoarta tot ce s-a scris pe aici. Inca nu am inceput lucrul la galion, insa am tot verificat piesele. Pana acum nu am avut surprize neplacute.

#1109 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 April 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaSfatos, la 19 Apr 2011, 23:57, a spus:

Am si eu o intrebare la experti


Terminati cu prostiile astea cu expertii cel putin in ceea ce ma priveste pe mine. Nu ma consider, nu am pretentii, fac ce stiu dar stiu ce fac si daca intamplator foloseste si altora sunt multumit.
In primul rand trebuie ,,inchis bine capatul de imbinare al inelului, sau cu o lipiture cu pistolul de lipit sau cu o picature de Picatura pentru a nu risca sa se desire ata prin fanta. Se confectioneaza o scula ajutatoare dintr-in capat de sarma sau chiar din o fasie de carton care sa treaca prin inel lunga de aprox. 10 cm. Daca e sarma, la capete se lipeste cate o piesa tot din sarma, in forma de V. Produsul va fi o suveica pe care se infasoara ata si prin treceri succesive prin inel se realizeaza matisitea. Daca e din carton acelasi V se decupeaza in capete. Se pate face si dintr-o bagheta de lemn. Se poate face si prin rasucirea intre ele a doua fire de sarma la capete fiind lasate cate 2 mustati care se ,,cracaneaza'' pentru a obtine V.ul. Trebuie tinut cont doar ca scula sa treaca prin inel, spatiul din V.uri sa fie suficient ca sa incapa ata si ata sa fie suficient de lunga sa ajunga operatiunii. Se poate si doar cu un ac dar e mai migalos dat fiind ca ata trebuie sa fie mai lunga si e posibilitatea sa se incurce

Vezi postareameleaca, la 20 Apr 2011, 10:36, a spus:

Salut,

...... Inca nu am inceput lucrul la galion, insa am tot verificat piesele. Pana acum nu am avut surprize neplacute.


Ma bucur sa aflu ca nu sunt singurul, incepeam sa imi fac griji.

#1110 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 April 2011 - 10:20 AM

Salut. Nu degeaba ne spuneau unii colegi nu va grabiti. la mine pot sa spun ca au iesit aproape perfect si am avut si eu probleme cu marginile scaritelor. am pus marginile una linga alta si unde era canalul decalat decupam putin din canalul opus. rezultatul il vedeti si dumneavoastra.

scuze pt calitatea foto

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0129.jpg
  • Imagine atasata: moto_0130.jpg


#1111 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 April 2011 - 10:28 AM

Restul scaritelor mi-au iesit si mie bine! doar scara aceea la care sapculitele longitudinale sunt inegale a iesit naspa!! una e mai scurta decat cealalta cu aproximativ 2 mm!! prababil trebuia sa o scurtez si pe celalta si sa-i fac alte locasuri pentru trepte!! dar n-am sculele necesare si nici banutii pentru a-mi face un minimum de scule, deja cumpararea saptamanal a revistei e un efort f. mare pentru mine!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 20 April 2011 - 10:29 AM


#1112 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 April 2011 - 11:41 AM

SorinR. Daca tot ai ajuns pina aici ,hai cu noi inainte. eu mi-am facut un obicei cind iau numarul respectiv, stau si analizez piesele, le verific-asez pe macheta nelipite sa vad ce probleme sunt. La fel am facut si cu scaritele, asta-i a 4-a

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0131.jpg


#1113 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 April 2011 - 12:05 PM

k, multam de incurajare, nu ma las pana nu termin galionul, vad eu pe unde dosesc scarita aia, nu-i bai de ea, ma descurc, doar sunt baiat mare :))!

#1114 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 April 2011 - 12:23 PM

SorinR, pe aia pune-o jos in cala

Vezi postareajohnreno36, la 20 Apr 2011, 12:13, a spus:

SorinR, pe aia pune-o jos in cala

tot pentru SorinR, am reusit sa desfac inelul de catarg fara sa-l rup, cel pe care il lipisem eu gresit pe puntea teuga, multam

#1115 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 20 April 2011 - 12:44 PM

Vezi postareajohnreno36, la 20 Apr 2011, 13:23, a spus:

tot pentru SorinR, am reusit sa desfac inelul de catarg fara sa-l rup, cel pe care il lipisem eu gresit pe puntea teuga, multam


hohoho, suuper, chiar ma bucur pentru tine!! cred ca te-ai straduit nitel!!

#1116 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 20 April 2011 - 02:30 PM

Cam da si totusi nu am stricat nimic

#1117 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 April 2011 - 07:53 PM

Vezi postareaSfatos, la 19 Apr 2011, 23:57, a spus:

Am si eu o intrebare la experti


Expertul Traian a raspuns deja, expertul Crios nu mai are nimic de adaugat. :clapping:
Expertul Crios ... :-D

Vezi postareaSorinR, la 20 Apr 2011, 10:30, a spus:

incredibil, oameni buni, uitati ce mi-a iesit, scara etalon pentru valorile romanesti,


Trebuie sa recunosc ca la capitolul scari DeA s-a intrecut pe sine. Si eu am niste scari de mare exceptie. :lol:
@ Traian, nici eu, expertul, nu m-am apucat de minunatie, dar sa vezi cand m-oi apuca ... :lol:

Bafta!

#1118 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 April 2011 - 08:30 PM

Desi am zis ca nu mai scriu - musai tre' sa o fac de data asta.
Nu de alta - da' pentru prima data m-am lovit si eu de probleme misto cu DeA: daca la primul set de scari una s-a rupt si am lipit-o eu cu superglue, de data asta am constatat cu fericire ca dupa ce am facut prima scarita - a doua numa' nu-mi iesea. Si dupa ce-am frecat-o si am invirtit-o pe toate partile am tras concluzia ca nici n-are CUM sa-mi iasa! Aveam doua miini stingi; si nu ma refer la ale mele - ci la lateralele scaritei, care erau ambele pentru o singura parte... :(

Asa ca - musai o fost sa fac eu o laterala, din bube, mucegaiuri si noroi. Detaliile - o sa le pun in celalalt topic....

#1119 Useril este offline   Raven 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Iasi

Postat 20 April 2011 - 10:04 PM

Nici eu nu m-am apucat inca - deci mai exista un incepator care v-a ascultat sfatul :clapping: . (Oricum nu ma pot inca decide asupra culorii baitului....nuc....fag...combinatii?! :-D )

#1120 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 20 April 2011 - 10:09 PM

Scara bi beck.

Conform instructiunilor treptele scarii se tau la 12 mm, or la latimea care rezulta nu intra in trapa centrala a puntii inferioare (poza 11m)
A mai patit cineva asa sau numai la mine nu vrea?

Aceasta postare a fost editata de Saci: 20 April 2011 - 10:11 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi