Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#1121 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 April 2011 - 10:13 PM

Vezi postareacrios, la 20 Apr 2011, 20:53, a spus:

@ Traian, nici eu, expertul, nu m-am apucat de minunatie.........


Eram convins de asta, eu nici macar nu sunt decis daca ma apuc sau nu, sunt in virtutea inertiei. ramane sa vad care e virtutea si care inertia, prioritate are blonda.
Spor!

#1122 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 20 April 2011 - 10:20 PM

@Saci

Hmmmm...la mine o si ramas un picut de loc :clapping:
Adica asa...o jumate' buna de mm si pe stinga si pe dreapta....

Dar nu m-ar mira sa ai niste laterale cu o jumate buna (mai buna ca a mea) de mm mai groase....

#1123 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2011 - 06:17 AM

pai hai sa facem un calcul simplu... gaura unde se monteaza ar trebui sa aiba 17x17mm scara nu are cum sa aiba o latime mai mare... la mine ambele scari au iesit la o latime de 15mm... deci ar trebui sa ramana un luft de ~2mm, verifica dimensiunile la gaura.

#1124 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 21 April 2011 - 09:26 AM

La mine prima scarita montata s-a potrivit perfect. A mai ramas 1mm intro parte si in cealalta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0136.jpg


#1125 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 21 April 2011 - 12:14 PM

Pentru cei care mai au nevoie de sipci in Bucuresti la mr Bricolage gasiti. am luat azi de 8 mm latime cu 4mm inaltime. se taie foarte usor si ies cite doua bucati. am gasit si lemn rotund pentru catarge, sigur vom mai strica si din alea. Au si placaj la grosimea puntilor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0139.jpg
  • Imagine atasata: moto_0138.jpg


#1126 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 April 2011 - 01:52 PM

Si eu am lipit din greseala un inel pe puntea superioara(teuga parca se numeste, trebuie sa mai citesc termenii de la sfarsitul revistei :clapping: ) . Apoi l-am dezlipit cu o lama subtire de bisturiu.

Iar o parte de la o scarita era aproape rupta, dar au iesit ok. cam fragil lemnul folost(mie imi pare a fi ceva rumegus presat.)

#1127 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 21 April 2011 - 06:18 PM

Ops, e greseala mea.
La mine gaura e mult mai mica. Acele bastonase le-am lipit pe interior si nu la suprafata, deci n-am 17 mm liber.
Asa nu se vor impiedica marinari in ea :clapping:

E clar ca vor fii n-shpemii de SIB-uri diferite.

#1128 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 April 2011 - 07:30 PM

Asa arata dupa nr. 12, SIB-ul lu' expertu' lu' peste prajit, care s-a apucat de lucru.

Imagine atasata: DSCF0348.JPG Imagine atasata: DSCF0349.JPG

Nimic demn de semnalat. Scaritele au iesit decent. Maine o sa primeasca a doua mana de bait (pin).
(Nu va recomand sa le baituit decat daca sunteti "experti".) :clapping:

Cum in aceasta perioada sunt extrem de ocupat va spun tuturor...
...PASTE LUMINAT SI FERICIT !!!
Sa fiti sanatosi si voiosi !!!


P. S. Ne vedem, probabil, marti, pe topicul Bismrck-ului sa vedem cum mai arata.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 21 April 2011 - 07:38 PM


#1129 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 21 April 2011 - 10:33 PM

Daca cu chestia cu "Expertii" va referiti la afirmatia mea, tin sa va precizez ca nu a fost facuta la caterinca ci la modul serios. Din punctul meu de vedere, sus-numitii din postul meu adresat expertilor, acesti oameni sunt experti, meseriasi in ceea ce fac deoarece o fac de mai mult timp ca mine si AU MAI MULTA EXPERIENTA decat mine.
Daca nu va place cuvantul EXPERTI, voi folosi sintagma de: OAMENI CARE SE PRICEP SI SUNT IN DOMENIU.

Acum sincer si pe bune, nu am folosit la misto apelativul de experti. Am mare apreciere pentru cei care se pricep la o anumita treaba.

Sarbatori cu bine!

#1130 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 22 April 2011 - 06:57 AM

Varianta mea. :clapping:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: K_p0122.jpg
  • Imagine atasata: K_p0128.jpg
  • Imagine atasata: K_p0127.jpg


#1131 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 April 2011 - 07:16 AM

@ Sfatos, stiu ca n-ai folosit la misto termenul de "experti".
Faptul ca noi am luat termenul la misto este pentru ca nu cred ca noi in primul rand ne consideram oarece experti.
Ca in orice chestie in viata, unii sunt mai priceputi decat altii, unii au mai multa experienta decat altii si altii sunt mai dotati de catre proiectantul general cu anumite abilitati decat unii.
Pana una alta, personal cred ca ne putem adresa unii altora folosind "prieten", "coleg" ... :clapping:

Bafta!

#1132 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 22 April 2011 - 09:15 AM

Vezi postareaSaci, la 22 Apr 2011, 07:57, a spus:

Varianta mea. :clapping:


Aspectoasa varianta cu marginile alea puse la nivelul puntii, dar uite ca nu-ti mai incap scarile, ar fi o idee ca inainte de a le pune asa sa mai largesti decupajele alea cu o grosime de bagheta de fiecare parte!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 22 April 2011 - 09:16 AM


#1133 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 April 2011 - 10:54 AM

Pour les connaisseurs...

Vezi postareacrios, la 20 Apr 2011, 20:53, a spus:

Si eu am niste scari de mare exceptie. :pardon:

Hmm... Nu stiu cum se face ca numai voi, astia incepatori, aveti probleme si dati vina pe kit. :-D :lol: :lol:
La "experti", ca mine, :pardon: cum de nu sunt probleme??? :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 22 April 2011 - 11:00 AM


#1134 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 April 2011 - 11:24 AM

Vezi postareaRaven, la 20 Apr 2011, 23:04, a spus:

Nici eu nu m-am apucat inca - deci mai exista un incepator care v-a ascultat sfatul :clapping: . (Oricum nu ma pot inca decide asupra culorii baitului....nuc....fag...combinatii?! :-D )

Daca eu m-as apuca acum de galion as folosi bait (apa) stejar, diluat, ca sa obtin o nuanta cat mai deschisa pentru coaste si chila. Si cat de multe lucruri as face acum dupa numai 57 de pagini de forum... dar dupa 10, 20 de ani de modelism artistic cum au altii. Asa ca... cititi dragii mei, cititi...
Da nici nu-i bai cu ce am facut pana acum. E corbioara mea si-mi e draga asa cum e. Nu am de gand sa ma prezint cu ea la vreo expozitie, dar nici nu vreau sa semene cu alta aiureala.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 22 April 2011 - 11:30 AM


#1135 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 22 April 2011 - 02:17 PM

Vezi postareaSfatos, la 21 Apr 2011, 23:33, a spus:

Acum sincer si pe bune, nu am folosit la misto apelativul de experti.


Sincer si pe bune, nici nu am considerat ca e ,,la misto'', reactia ar fi fost cu totul alta. Doar ca mie nu imi place ,,clasamentul'' iar aprecierea o cantaresc dupa modul in care sunt luate in seama considerarile mele pe un subiect. Restul de ,,maiestrie'' tine strict de limitele atelierului meu.
Cred ca e suficient ,,colegi de forum sau tovarasi de pasiune''.

#1136 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 22 April 2011 - 06:18 PM

Ancore.

Imagine postata

#1137 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2011 - 07:32 PM

@Leo2003

eu unul, (chiar daca sunt incepator), nu dau vina decat partial pe chit... de exemplu tu ce ai face daca ai primi numai jumatate dintr-o laterala de scara (asta daca nu te pricepi sa faci alta, eu m-am descurcat cu acest lucru :D)... eu unul am fost norocos sa "primesc" intreaga chila foarte dreapta si sa se potriveasca perfect, iar dupa montarea coastelor (astea au fost destul de strambe), printr-o operatiune de simetrizare a puntilor, tot restul sa iasa destul de frumos si aspectuos... :)
Oricum, in concluzie, totul se putea sa fie la o calitate mai buna, dar tinand cont de tara de provenienta (China), nu ma mai mira nimic...

#1138 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2011 - 12:01 AM

eu nu stiu cum ati rezolvat voi o gramada de probleme, dar eu cu mare greutate am reusit sa alinii puntile false. intrucat am hotarat ca o fac inchisa, mi-am permis sa pun intaritoare sub puntea inferioara, acolo unde nu se vor vedea. una din problemele aparute aici ar fi ca, desi mi-am dat tot interesul sa fie cat mai drepte cu putinta (si sunt, la imbinarea cu chila, in rest, coastele sunt in toate directiile). mentionez ca pana acum nu am lipit decat chila si coastele ce au venit. dar am asezat puntile sa vad cum se imbina si sunt probleme. pentru cei care au avut rabdare le dau un sfat: inainte de a lipi coastele pe chila, lipiti traversele puntii inferioare si masurati pe unde vine mijlocul, trasati-l si aveti grija sa fie perpendicular pe mijlocul chilei. va veti scuti singuri de o gramada de probleme. mie personal, daca nu as fi lipit acele intaritoare, imi venea sa rup coastele si sa le lipesc din nou.
oricum, poti fi indus in eroare foarte usor si de alte elemente, cum ar fi puntile false. exemplu: elmentele puntii principale se imbina ca naiba si am pierdut 2 ore degeaba incercand sa-mi dau seama ce gresesc. dupa care m-am enervat, le-am dat jos si le-am asamblat pe o bucata de carton, trasand niste linii cu creionul ca sa stiu cum trebuie sa fie asezate in pozitie corecta cand vor fi asezate la locul lor.

#1139 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 April 2011 - 08:31 AM

Daca osatura e aliniata bine, si de aia tot ziceam asteptati, asteptati sa fie complecta, toate celelalte se aseaza de la sine. Puntile false chiar daca nu se imbina perfect vor fi acoperite cu file si la acestea trebuie acordat atentia sporita (nu e cazul la cei care deja au filat). Am mai spus, dar asta e doar pentru cei care sunt neaparat interesati, puntea de jos e puntea principala iar cea de sus e coverta.
Mai sunt 2 coaste si oglinda si semipuntea de pe prova si se poate pune capat nerabdarii dar tot usor si cu rabdare :clapping:

#1140 Useril este offline   Joe_Black 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 21-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2011 - 08:44 AM

Fixarea puntilor inferioare a fost o adevarata distractie... mai ales dupa fixarea pe traverse unde datorita torsionarilor care au aparut datorita curbarii placajelor, acestea (traversele), au inceput sa se desprinda de pe coaste... problema s-a rezolvat cu ceva superglue, precizez ca pe restul le-am lipit cu aracet pt. lemn... o sa pun in curand si ceva poze :D

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 55
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi