Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#121 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 11:52 AM

Am primit o informatie dintr-o sursa (nu prea sigura) ca saptamana viitoare impreuna cu numarul trei se va mai scoate la vanzare inca odata primul numar. Daca va fi adevarat sau nu ramane de vazut.

#122 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 03:51 PM

Vezi postareaMioriticul, la 9 Feb 2011, 11:40, a spus:

In filmuletul de pe DVD se foloseste scula aceea interesanta de aplicat cuiele. Stie cineva cum se numeste si de unde se poate achizitiona?


http://www.cartula.r...anel-t3357.html

Tot in film il gasesti si pe asta:

http://www.cartula.ro/forum/Cleste-pentru-...hete-t3356.html

Eu le-am achizitionat de pe Moduni inainte sa-si schimbe propietarul.

Este posibil ca DeAgostini sa le scoata la vanzare separat, sub forma de trusa.

Vezi postareacriksu, la 8 Feb 2011, 23:36, a spus:

De ce sa ii imbogatiti pe cei de la DeAgostini cand va puteti realiza singuri piesele dupa plan? E un pic mai greu, normal, dar consider ca e mult mai interesant si mai satisfacator decat o simpla asamblare. :unknw:


Revista este pentru incepatori, nepasionati ce vor deveni probabil pasionati.
Pe artmodelism.ro scriam:

Citeaza

In general un incepator rareori se baga sa faca ca prima lucrare o macheta de nava de la zero fara sa aiba cat de cat un indrumator (sfatuitor, sau cum vreti sa-i spunem) si de cele mai multe ori renunta pentru ca nu i-a iesit nu stiu ce piesa, ca nu este corpul navei simetric, sau pentru ca n-are posibilitatea sa confectioneze diverse piese.
In situatia asta, cei mai multi perfera un kit. Un kit din lemn inbina destul de bine astfel de cerinte. Are piese preformate, vine cu multe piese deja prelucrate, dar vine si cu piese ce trebuiesc confectionate in tehnici identice cu cele constructiei intregii nave de la zero folosind, insa un minim de scule.
Un astfel de kit, cat de cat asemanator cu cel de la DeAgostini ar costa cam 7 - 15 sute (d-astea de le zice noi sau leuroni), dar daca cel ce tocmai s-a apucat constata ca nu-i place, ca n-are timp, ca mai bine se ocupa ce columbofilie, etc. ramane cu o cutie de piese si ceva inceput pe care este posibil sa nu mai poata sa-l vanda.
Un kit de genul celui de la DeAgostini, daca nu mai ai chef sa-l continui, nu mai cumperi mai departe si gata si de regula cine vede ca n-are chemare catre a face asa ceva sigur se lasa pana la numarul 20. Per total distractia l-a costat mai putin decat un kit similar luat cu banii jos.


Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 09 February 2011 - 03:52 PM


#123 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 09 February 2011 - 05:02 PM

Vezi postareaMioriticul, la 9 Feb 2011, 11:40, a spus:

In filmuletul de pe DVD se foloseste scula aceea interesanta de aplicat cuiele. Stie cineva cum se numeste si de unde se poate achizitiona?

Mersi



In Italia DeAgostini a dat-o cu revista.

Cine a sesizat o chestie spusa in film despre cuie? Si cine si-a dat seama are nota 10 de la mine, incepatorilor nu lui Crios sau altora de pe aici.

#124 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 09 February 2011 - 05:15 PM

ca trebuie taiat capatul cuielor inainte de slefuire si domnul din filmulet nu le-a taiat?

#125 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 05:49 PM

http://www.cartula.ro/forum/index.php?s=&a...ost&p=48849

#126 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 09 February 2011 - 05:52 PM

Vezi postareanorbi, la 9 Feb 2011, 17:15, a spus:

ca trebuie taiat capatul cuielor inainte de slefuire si domnul din filmulet nu le-a taiat?



Exact, dar tu meriti un 2 pentru ca nu esti incepator :clapping: . Problema cu floarea cuisoarelor este ca atunci cand treci la etapa de slefuire, care se vede in poza, te :-) , pentru ca ai de pilit si slefuit acele flori ale cuielor de iti ies ochii. Eu sunt patit si a trebuit sa-mi cumpar un slefuitor cu banda pe care am dat vreo 300 lei si benzi de smilgher de vreo 100 lei, asta dupa ce am petrecut vreo 5 dupamiezi slefuind cu pile si smilgher, fara rezultate. Eu unu am ramas si fara cuisoare pe care le-am suplimentat cu ace cu gamalie, taiate, apoi am aflat ca mai am nevoie de ace de alama, sau din ce metal o fi ele, pe la altele, precum carma sau barcile de salvare. Am incercat sa bat cuiele mai tare ca sa se ingroape in lemn floarea, dar nu a dat rezultate asa ca nu incercati.

Ca si chestie de exactitate a kitului vreau sa precizez ca, catargele si panzele de la Sf. Ioan Botezatorul sunt identice ca nr. forma, aspect si inaltime cu cele de la San Felipe, nava care este la o scara aproximativa de 1:75, asa ca m-am scos :unknw: , mie lipsindu-mi acestea, mai raman doar cu sculpturile care nu le am.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 111111.JPG


#127 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 08:23 PM

Eu folosesc astfel de cuie:
Imagine atasata: cuie.jpg

Sunt din alama moale si sunt usor de prelucrat/ slefuit. Pot fi introduse fie pana la capat si slefuite dupa fixare fie pot fi lasate cu capul in afara si taiate sau chiar extrase pentru a fi refolosite.
Eu prefer sa le introduc pana la capat si le slefuiesc initial cu un slefuitor cu hartie abraziva de granulatie mare dupa care finisez cu hartie abraziva de granulatie mai mica.
Desi nu se vede prea bine in poza treaba asta, capetele cuielor au fos slefuite la nivel cu lemnul si au fost chiar foarte cooperative. :clapping:
Imagine atasata: gh6_2.jpg

Dar, asa cum scriam si cum se vede si in film, pana la inceperea montajului este mai bine de asteptat ... inca.
Cei care au vazut filmul, probabil au sesizat si faptul ca desi "vopseste" piesele (coastele si chila), atunci cand incepe montajul acestea nu sunt vopsite. :unknw: si ar mai fi si altele, dar nu vreau sa va stric distractia. Pentru incepatori sun si lucruri destul de utile in film.
Si ce este iarasi super de urmarit in film, intr-una dintre imagini se vede ca tipul are in fata planurile. Inpaturite ... dar planuri. :-)

Bafta!

#128 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 09 February 2011 - 08:50 PM

Multumesc pentru raspuns, Crios. Se pare ca varianta prezentata de tine (folosirea acelor cuie de alama) este cea mai buna. Imi poti spune de unde se pot achizitiona acele cuie? Prin PM, daca aici nu este permis.

Multumesc inca o data

#129 Useril este offline   sebi32 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 31-January 11

Postat 09 February 2011 - 08:56 PM

aici apare trusa completa folosita in film http://www.deagostini.co.uk/shop/products/.../tool_kit_2_294

#130 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 08:56 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 8 Feb 2011, 20:14, a spus:

Apropo de ancore, am vazut bine, traversele de lemn sunt vopsite si ele negre sau e doar lemn invechit.


Nu-mi dau seama. Poate fi lemnul invechit, dar poate fi si vopsit negru avand in vedere ca respectiva nava are foarte multe piese din lemn vopsite in negru, inclusiv bordurile pe exterior (ma refer la USS Constitution).
In orice caz, traversa este facuta din doua bucati simetrice fixate intre ele cu bratari metalice.

Vezi postareaDGDaniel, la 9 Feb 2011, 17:02, a spus:

In Italia DeAgostini a dat-o cu revista.


Imi pare ca si la rusi, aplicatorul de cuisoare, a fost dat impreuna cu piesele dintr-un numar. Poate ca si la noi ...

Si tot pentru inspiratie, puntea principala de pe USS Constitution, poza facuta tot de catre prietenul nostru Gabi Petraru.
Imagine atasata: punte.jpg

Pentru colegii care m-au intreabat de ce folosesc adaos de material pentru a simula calfatuirea, a se vedea latimea calfatului.
Fireste ca metode mai exista si tin de preferintele fiecaruia. Probabil ca vom discuta despre ele pe parcursul constructiei.

Bafta!

#131 Useril este offline   sebi32 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 31-January 11

Postat 09 February 2011 - 09:02 PM

http://www.deagostini.co.uk/shop/products/...the_hms_victory si aici toate sculele folosite in acel filmult e cam umt pentru un incepator nu inteleg cum revistas se adreseaza noua adica incepatorilr si ei folosesc asemena scule si pe deasupra planurile lipsesc cu desvarsire o facem dupa ureche

#132 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 09:12 PM

Vezi postareaMioriticul, la 9 Feb 2011, 20:50, a spus:

Imi poti spune de unde se pot achizitiona acele cuie? Prin PM, daca aici nu este permis.

Ceva asemanator aduce machete.ro (http://www.machete.ro/p-model-craft-ppu817...10mm-black-pins) dar n-am lucrat cu ele si nu stiu cum sunt. Probabil ca bune.
Eu mi-am adis mai multe pungi de cate 100 cuie de alama, dar nu mai stiu daca de pe moduni sau de pe www.hobbiesguinea.com
Si ca sa va enervez mai tare, rasfoiti asta pana la numarul 3 : http://www.hobbiesgu...hp?cPath=57_144, pentru ca eu, cu ajutorul lui Cartula, mi-am adus niste chestii interesante de acolo.

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 09 February 2011 - 09:12 PM


#133 Useril este offline   sebi32 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 31-January 11

Postat 09 February 2011 - 09:13 PM

si cam ce ofera ei la un kit complet nu near strica si noua http://www.model-spa....uk/hms-victory

#134 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 09:17 PM

Vezi postareasebi32, la 9 Feb 2011, 21:02, a spus:

http://www.deagostini.co.uk/shop/products/...the_hms_victory si aici toate sculele folosite in acel filmult e cam umt pentru un incepator nu inteleg cum revistas se adreseaza noua adica incepatorilr si ei folosesc asemena scule si pe deasupra planurile lipsesc cu desvarsire o facem dupa ureche


Sebi, se poate si fara sculele alea. Alea doar grabesc lucrurile. Nimic mai mult. Te poti descurca si fara. Ritmul lucrului va fi altul, dar cine te grabeste? Mai sunt peste doi ani pana la final. :unknw:

Bafta!

#135 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 February 2011 - 09:50 PM

Povestea cu ...cuisoarele de alama.
DGDaniel problema cu astea este ca le poti suplinii usor cu ace cu gamalie(daca ne referim la lemnul de balsa).
Daca le tai capul inainte,exista riscul ca stinghiile din lemn sa iasa prin capatul cuielor ,pana sa se usuce lipiciul.Nu spun ca slefuirea este o fericire ,dar riscul ala exista.Si eu am patit-o cu Victory,dupa care am folosit ace de gamalie.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 February 2011 - 09:51 PM


#136 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 February 2011 - 10:00 PM

Vezi postareaLonginus, la 9 Feb 2011, 21:50, a spus:

Povestea cu ...cuisoarele de alama.

Povestea cu cuisoarele de alama, Daniel, este ca se poate si fara si asta destul de usor si fara cine stie ce inginerii, doar ca DeAgostini, daca nu ma insel (si zic eu ca nu :unknw: ), va pune la dispozitie si respectivele cuisoare din alama... la un moment dat. :-)

Bafta!

#137 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 09 February 2011 - 10:04 PM

Vezi postareaLonginus, la 9 Feb 2011, 21:50, a spus:

Povestea cu ...cuisoarele de alama.
DGDaniel problema cu astea este ca le poti suplinii usor cu ace cu gamalie(daca ne referim la lemnul de balsa).
Daca le tai capul inainte,exista riscul ca stinghiile din lemn sa iasa prin capatul cuielor ,pana sa se usuce lipiciul.Nu spun ca slefuirea este o fericire ,dar riscul ala exista.Si eu am patit-o cu Victory,dupa care am folosit ace de gamalie.



De fapt le indepartam partea de la jumatate spre varf, capul la cui ramanea, ca deasta am luat scula de 300 lei sa am cu ce slefui. M-am exprimat incomplet. Ideea este ca am folosit cuiele pentru ca unele bete le udam sa le dau forma, sau le abuream cu fierul de calcat si supergluul nu prindea, ca unele lipindu-le cu superglue nu le mai bateam cuie.

#138 Useril este offline   Shu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 09 February 2011 - 10:40 PM

Nu ma pricep dar va urmaresc cu mare interes. Ideea cu acele de gamalie mi se pare interesanta, cred ca le poti bate "la fata" cu lemnul.

#139 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2011 - 11:05 PM

Salutari, dupa ce tot am citit si recitit posturile de pe acest forum am decis si eu sa cumpar revista si implicit sa ma inhamez la acest maraton, sunt incepator nu am mai construit nimic de genul asta inafara de cateva modele de avioane din plastic si asta cand eram mic copil, chiar e bine venita aceasta constructie si sper ca de data asta sa mearga pana la capat cu numerele revistei, deocamdata citesc si ma informez, nu ma apuc sa construiesc mai nimic, astept pana am sa am toate elementele pentru corpul galionului si sper sa invat cat mai multe de la voi, deocamdata caut sa achizitionez diverse scule/elemente ce ma vor ajuta la constructie (timp este suficient :) ), multumesc frumos pentru toate ideiile cu care veniti si sper sa ne auzim si la numarul 100 cu impresii, dar deocamdata astept numarul trei si sper sa trecem de 5 cu bine :) o seara buna!

#140 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 10 February 2011 - 08:22 AM

Scula aia de infipt cuie pare a fi cu un soi de "cap" magnetic. Cu toate ca asa par, in acest caz, cuiele nu pot fi de alama. :lol:
Mister... Poate ne lumineaza cineva. :-)

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi