Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#141 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 09:03 AM

Buna ziua. Sunt si eu incepator in ale modelismului. Am facut pana acum doar avioane, blindate si creo doua corabii de plastic. Pana acum nu am lucrat cu lemn. Aveam de gand doar sa urmaresc acest forum, ca spectator. Totusi vazand filmuletul de montaj de pe DVD, mi-am dat seama ca asamblarea acestui galion este o lucrare de diploma. As ruga seniorii in ale modelismului sa sugereze o corabie mai simpla ( o punte, 1-2 catarge) pentru cei care sunt la inceput. ( poate Nina, Pinta, daca nu or fi si astea la fel de complicate).

#142 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 February 2011 - 10:16 AM

Vezi postareaLeo2003, la 10 Feb 2011, 08:22, a spus:

Scula aia de infipt cuie pare a fi cu un soi de "cap" magnetic. Cu toate ca asa par, in acest caz, cuiele nu pot fi de alama. :lol:
Mister... Poate ne lumineaza cineva. :-)


Scula aia este o teava in interiorul careia culiseaza o tija. Teava tine cuiul in pozitie (oarecum) verticala, iar la inpingerea in maner, tija inpinge cuisorul, acesta patrunzand in lemn. In functie de forta cu care apesi si de duritatea lemnului capul cuiului poate patrunde si el aproape total. Tine de antrenament. Scula nu este magnetica si cu ea se pot infige orice cuie al caror cap are diametrul mai mic decat diametrul interior al tevi. Functioneaza si cu ace de gamalie scurtate de la varf spre cap si al carui cap se incadreaza in regula de mai sus.
Scula mea este asta:
Imagine atasata: aplicator_de_cuie.jpg

Bafta!

#143 Useril este offline   catalinxmi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Interests:Scufundari, citit.

Postat 10 February 2011 - 11:25 AM

Buna ziua din nou,
am si eu o intrebare, pana sa ne apucam de treaba ce folosim mai bine, aracet de lemn ori adeziv poliuretanic?
Multumesc mult.

#144 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2011 - 04:45 PM

ma bucura faptul ca a crescut nr de pers interesate sa construiasca modelul dl deagostini, tot inainte si imediat ajungem si la numaru 100 :-). nu va lasati descurajati, pretul e bun pt ce se ofera iar timpul e ok pt cnv care are servici,casa,masa,viata sociala.eu nu ma grabesc, vreau sa iasa maxim din acest kit si sunt sigur ca avand ajutorul celor mai experimentati d p-aici si documentand-ne unpic asa o sa fie.multumesc celor interesati si astept sa strangem ceva numere sa ne putem apuca.
pt cei care spun ca e prea scump dar ar vrea sa cumpere kitul pana la capat va prezint o solutie interesanta gasita pe forumul din rusia unde se construieste corabia..15 lei pe saptamana este o revista, cel mai simplu mod de amortizare a costului acesta e sa renuntati la un pachet de tigari si aia sunt banii!daca nu fumezi...apuca-te si lasa-te imediat si ai ramas si cu o experienta in + si cu banii de corabie :lol:
pt cei care spun ca dureaza prea mult si vor mai multe piese...se gasesc masurile pieselor din numerele viitoare,printati pe hartie milimetrica si fuga la magazin de bricolaj unde taie lemn la comanda,rezultate foarte bune din ce am vazut pe forumul rus cu aceasta metoda

Aceasta postare a fost editata de SXT: 10 February 2011 - 05:01 PM


#145 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 February 2011 - 04:54 PM

Vezi postareacatalinxmi, la 10 Feb 2011, 11:25, a spus:

Buna ziua din nou,
am si eu o intrebare, pana sa ne apucam de treaba ce folosim mai bine, aracet de lemn ori adeziv poliuretanic?
Multumesc mult.


Paii :-) eu zic ca aracet. Ceva gen "moment wood expres" :lol:

Bafta!

#146 Useril este offline   ionutfifa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:Bihor

Postat 10 February 2011 - 07:07 PM

dupa cum ma asteptam azi n-am mai gasit la chioscuri revista nr 2. oricum nu-mi fac probleme, ma gandesc ca si asta e tot o testare de piata si cand vor scoate numarul 3 pe piata, vor mai scoate si nr 2. o zi faina

#147 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 10 February 2011 - 08:21 PM

Eu as vrea sa mă apuc sa pregătesc piesele. Din cāte am īnțeles Stejarul e nuanta pentru coaste. Pentru punte ce folosim? Ca si materiale dam un strat de bait si pe urma lac? Vreau sa mă duc sa cumpăr materialele, d'aia īntreb. Deci,ce sa cumpăr? (Crios, zi-mi o vorba) Merci.

#148 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 10 February 2011 - 10:32 PM

Vezi postareafl0po, la 10 Feb 2011, 20:21, a spus:

Eu as vrea sa mă apuc sa pregătesc piesele. Din cāte am īnțeles Stejarul e nuanta pentru coaste. Pentru punte ce folosim? Ca si materiale dam un strat de bait si pe urma lac? Vreau sa mă duc sa cumpăr materialele, d'aia īntreb. Deci,ce sa cumpăr? (Crios, zi-mi o vorba) Merci.



culoarea pe care o au baghetele din kit este potrivita pentru o punte. nu cred ca ar trebui colorate in vreun fel, ci doar date cu... ulei. eu folosesc ulei de teck.

#149 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 11 February 2011 - 06:28 AM

Vezi postareagobi71, la 10 Feb 2011, 22:32, a spus:

culoarea pe care o au baghetele din kit este potrivita pentru o punte. nu cred ca ar trebui colorate in vreun fel, ci doar date cu... ulei. eu folosesc ulei de teck.

După ulei dau si un strat de lac? De unde cumpăr uleiul asta?

#150 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2011 - 07:22 AM

Ieri am mai mesterit la macheta. Cand am asezat cele doua punti una linga cealalta am observat ca gaura pentru catarg nu este perfect circulara. Asta nu-i o problema ca se poate ajusta. Numai ca... Diametrul interior al inelului care se va lipii pe punte are diametrul mai mare decat gaura din punte. :-)
Intrebare de baraj: Ajustam gaura din punte la diametrul interior al inelului? Daca se monteaza cele trei punti aceasta ajustura e mai dificila. E mai bine sa fie facuta din timp. Asa ca... atentie.

Am facut si un montaj preliminar cu ce avem pana acum. Cele doua jumatati de punte au nevoie de mici ajusturi pentru a se aseza corect da nu-i bai.
In rest totul pare OK pana acum.
Deasemenea am matisat inelele ancorelor cu atza maron. Par ciudate asa aurii, iar solutia am vazut-o prin sursele mele de documentare. Este migalos dar merita. Astazi ancorele, evident vopsite (negru ancora si maron traversa), vor primi lac mat si vor fi puse la pastrare.

Tot ieri mi-am facut un cleste de indoit baghete dintr-un cleste defect de sertizat mufe de telefon. Am facut si o proba pe o bagheta de pin cu sectiunea 4x10mm. Rezultatul este excelent dupa parerea mea. :lol:

Din pacate nu stiu cum sa pun poze pe forum ca va arat scula respectiva si realizarile de pina acum. :lol:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 February 2011 - 07:38 AM


#151 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 08:45 AM

Am observat si eu ca orificiul pentru catargul prova , de pe prima punte e cam aplatizat, ma gandeam sa-l ajustez dupa ce fixez puntea, il iau nitelus cu pila (altceva nu-mi trece prin cap!!) Am mai observat ca puntile sunt binisor inclinate, partea dinspre prova fiind mai inaltata decat partea dinsre "mijlocul" navei, credeam ca vor fi paralele cu planul facut de sol, sper ca m-am inselat si inclinarea respectiva sa fie normala. E prima nava cu care am de-aface asa ca apar si intrebarile astea, care probabil pentru cei care au mai ansamblat astfel de nave, sunt nitel stupide! Pana cand ajung sa le lipesc, sper sa-mi clarific micile mele "probleme"!! :lol:

#152 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2011 - 09:00 AM

Vezi postareaSorinR, la 11 Feb 2011, 08:45, a spus:

Am mai observat ca puntile sunt binisor inclinate, partea dinspre prova fiind mai inaltata decat partea dinsre "mijlocul" navei, credeam ca vor fi paralele cu planul facut de sol, sper ca m-am inselat si inclinarea respectiva sa fie normala.

Inclinarea este normala. M-am uitat pe zeci de site-uri. Asa trebuie sa fie. Si puntea principala va fi inclinata (ceva mai putin) si tot inclinata si puntea teuga. Am facut si niste masuratori si asa trebuie sa iasa.
Si catre prova se va intimpla la fel. In final puntile vor parea curbate.

ATENTIE: Puntea inferioara, cea pe care o avem acum, trebuie ajustata putin in zona de imbinare cu chila de la pupa, pentru o asezare corecta. Altfel iese mult prea inclinata si nici orizontala in planul transversal.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 February 2011 - 09:26 AM


#153 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2011 - 09:59 AM

Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 09:00, a spus:

ATENTIE: Puntea inferioara, cea pe care o avem acum, trebuie ajustata putin in zona de imbinare cu chila de la pupa, pentru o asezare corecta. Altfel iese mult prea inclinata si nici orizontala in planul transversal.


S-a mai discutat asta in paginile 4-5 din acest topic, dar fiecare face cum vrea si cum crede ca-i mai bine. :lol:

Bafta!

#154 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 10:06 AM

Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 09:00, a spus:

ATENTIE: Puntea inferioara, cea pe care o avem acum, trebuie ajustata putin in zona de imbinare cu chila de la pupa, pentru o asezare corecta. Altfel iese mult prea inclinata si nici orizontala in planul transversal.

Am vazut ca puntea sta destul de ciudat, se vede inclinata si in plan transversal, insa cred ca am sa ma orientez mai bine dupa ce am sa lipesc baghetele acelea (ce sustin puntea) intre coaste!!

#155 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 10:32 AM

Pentru cei ce au lipit deja scadurile pe punti, am vazut pe forumul rusesc dedicat acestei corabii, ca cei de acolo au ales sa mascheze delimitarea dintre punti cu niste "scandurele" asezate transversal. Nu stiu daca asa ceva se vad pe navele adevarate, dar solutia e eleganta si frumoasa vizual. Oricum e mai buna decat sa ramana fractura aceea urata pe punte (pentru carcotasi)Imagine atasata: traversa_colorata.jpg,Imagine atasata: traversa_alba.jpga.jpg]. Dupa cum se observa la o lucrare s-a ales o sapculita colorata iar la celalta, una la culoarea puntii!! mie mi se pare o optiune buna, daca ati ales sa lipiti de pe acuma scandurele si le-ati taiat dupa forma puntilor!!

#156 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2011 - 10:48 AM

Puntea se sprijina pe partea superioara a chilei, care dupa cum se vede (pozele de pe pg. 4) este inclinata, pe o muchie, nu pe o suprafata. Evident, nu se taie acel "coltisor" din chila ci se ajusteaza numai grosimea puntii in acea zona inclinat, pentru a se ajeza corect (pe o suprafata).
Repet, nu am taiat nimic si puntea se aseaza mult mai corect. Nu stiu daca am fost destul de clar.

P.S. Observ ca unii useri isi doresc ca acest topic sa ramana "curat". OK. Daca nu aici este locul de discutie cu privire la realizarea acestui galion, rog un moderator sa ne spuna unde. Nici eu nu sunt de acord cu off topic-uri aiurea sau mishtocareli fara sens.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 11 February 2011 - 10:53 AM


#157 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 February 2011 - 11:30 AM

Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 10:48, a spus:

P.S. Observ ca unii useri isi doresc ca acest topic sa ramana "curat". OK. Daca nu aici este locul de discutie ........


E deja ,,tardiv de tarziu''. Locul era dar pentru discutii direct pe subiect cum a dorit initiatorul

#158 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 11 February 2011 - 11:33 AM

Referitor la acele "scandurele" de pe forumul rusesc. Asta este o alegere. Dar prin primele pagini gasiti o idee si mai buna si mai practica, care din nou implica rabdarea. Daca se incepe munca dupa ce avem toate bucatile puntii, aceasta poate fi acoperita de la un cap la altul cu acele baghete, fara sa se vada nici o imbinare. Nu vom mai avea capete taiate la fiecare bucatica de punte si nu ne vom mai face griji cum arata. Cred ca e mai bine asa.

Cititi topicul amanuntit si veti descoperi lucruri folositoare.

#159 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 11:50 AM

Vezi postareaMalasorteChris, la 11 Feb 2011, 11:33, a spus:

Referitor la acele "scandurele" de pe forumul rusesc. Asta este o alegere. Dar prin primele pagini gasiti o idee si mai buna si mai practica, care din nou implica rabdarea. Daca se incepe munca dupa ce avem toate bucatile puntii, aceasta poate fi acoperita de la un cap la altul cu acele baghete, fara sa se vada nici o imbinare. Nu vom mai avea capete taiate tla fiecare bucatica de punte si nu ne vom mai face griji cum arata. Cred ca e mai bine asa.

Cititi topicul amanuntit si veti descoperi lucruri folositoare.

Sigur, varianta asta e cea mai buna, de aceea si eu astept toate puntile, ca am citit si rascitit topicul asta, doar incercam sa ajut pe cei care deja au lipit scadurelele pe primele punti (sunt useri care deja au trimis fotografii cu asa ceva, si se discutase ca s-au grabit nitel) Varianta propusa de mine este cea de "compromis" :lol: !!

#160 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2011 - 12:04 PM

Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 10:48, a spus:

Puntea se sprijina pe partea superioara a chilei, care dupa cum se vede (pozele de pe pg. 4) este inclinata, pe o muchie, nu pe o suprafata. Evident, nu se taie acel "coltisor" din chila ci se ajusteaza numai grosimea puntii in acea zona inclinat, pentru a se ajeza corect (pe o suprafata).
Repet, nu am taiat nimic si puntea se aseaza mult mai corect. Nu stiu daca am fost destul de clar.

P.S. Observ ca unii useri isi doresc ca acest topic sa ramana "curat". OK. Daca nu aici este locul de discutie cu privire la realizarea acestui galion, rog un moderator sa ne spuna unde. Nici eu nu sunt de acord cu off topic-uri aiurea sau mishtocareli fara sens.


Daca ti s-a parut mistocareala ceea ce am scris/ postat pana acum ... ma rog. Fiecare cu parerea lui.
Totusi, am pus o poza cu "nava" asa cum arata ea dupa numarul 4 (fara tronsonul de chila care vine la numarul 4), poza reprezentand obiectul fix in biblioteca mea din barlogul unde-m relaxez neuronul.
Mai pun o data poza cu o mentiune scrisa pe ea
Imagine atasata: nr4_traversa.jpg
Acolo, exista niste traverse care iti ridica puntea mai sus cu cativa milimetri. Acele traverse, inca nu le ai drept pentru care, daca nu le-ai confectionat si montat nu prea vad cum ai putea sti care va fi pozitia finala a respectivei punti. Continui sa ma repet : nu este nimic de modificat nici la chila nici la grosimea puntii.
In rest, chiar face fiecare cum vrea. Rezultatul final tine fix de regula asta si este o regula nu o mistocareala.
Spor la treaba si

Bafta!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi