Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#161 Useril este offline   catalinxmi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Interests:Scufundari, citit.

Postat 11 February 2011 - 12:12 PM

Salutare,
super am inceput deja sa ne incingem, eu deocamdata mai astept si alte nr. (acum am luat cateva instrumente de la o firma, cutter, lame si o placa de taiere gradata)
P.S. am aruncat factura( stiti voi de ce :lol: )

#162 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2011 - 12:26 PM

Imagine atasata: traversa.jpg

Treba asta este si in brosura de montaj pentru numerele 1-4.
Pentru toata lumea ar fi fost mai simplu daca revista punea la dispozitie planurile. Sper ca macar la final, s-o faca.

Bafta!

#163 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 11 February 2011 - 01:57 PM

Vezi postareaSorinR, la 11 Feb 2011, 11:50, a spus:

... doar incercam sa ajut pe cei care deja au lipit scadurelele pe primele punti (sunt useri care deja au trimis fotografii cu asa ceva, si se discutase ca s-au grabit nitel) Varianta propusa de mine este cea de "compromis" :lol: !!

Sorine, varianta ta se aplica foarte bine in cazul nostru, merci pt tipp.
Sper ca ne tii la curent in continuare cu detalii/solutii ascunse de pe celalalt site.

#164 Useril este offline   SXT 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 02:31 PM

subscriu partii cu asteptatul pt punti...cel mai frumos se vede daca e totul ca dintr-o bucata.si ideea cu mascarea cu scandurele a liniei aceea de delimitare e ok dar parca tot mai bine arata fara :D

#165 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 03:41 PM

Vezi postareaMioriticul, la 9 Feb 2011, 11:40, a spus:

In filmuletul de pe DVD se foloseste scula aceea interesanta de aplicat cuiele. Stie cineva cum se numeste si de unde se poate achizitiona?

Mersi


Cam tarziu raspund si eu la intrebarea asta!! Am vazut tot pe un forum (infima mea experienta este doar teoretica, si revista asta cu corabioara ei parca m-a inebunit, toata ziua caut informatii ca apucatul) ca pistonasul ala de infipt cuiele apare in nr. 25 al revistei, impreuna cu prima serie de cuie pe care le aplicam. Linkul spre acel forum a fost dat de un user ceva mai inainte (nu tin minte pagina) Am cautat si prin orasul unde locuiesc o scula dintr-aia dar lumea se uita la mine ca la tramvai (nici de asta nu e la mine in oras :lol: ) Am sa mai dau odata si eu link-ul, intr-adevar foarte interesant: http://www.ship.deagostini.ru/forum/viewto...p?f=7&t=300 :-)

#166 Useril este offline   catalinxmi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Interests:Scufundari, citit.

Postat 11 February 2011 - 04:38 PM

Deci trebuie sa asteptam numarul 25 pentru a intra in posesia uneltei?

#167 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 04:40 PM

Vezi postareacatalinxmi, la 11 Feb 2011, 16:38, a spus:

Deci trebuie sa asteptam numarul 25 pentru a intra in posesia uneltei?

Pana atunci, nici nu avem de fixat cu cuie nimic, dupa cate se vede!!

#168 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 February 2011 - 04:56 PM

am o intrbare/nedumerire:

mie imi pare ca ,coastele pe care le avem noi sunt cu mult mai subtiri decat cele din filmulet, sau din pozele de pe forumul din RU, si ca cuisoarele alea, sunt cam mari pentru grosimea coastelor. Daca as folosi ace cu gamalie ar fi ok, dar cuiele nu.

Comparati poza anterioara (numerele 1-4 ) cu ce avem deja acasa.


Mersi.

#169 Useril este offline   ovidius1969 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 06:50 PM

Salutare! Am achiziţionat cele două numere. īnsă nu am īnceput nimic īncă. Nu sunt un pesimist, dar cred că ultimele piese ale galionului le voi pune la uscat pe cuponul de pensie ... pentru că chiar am de gānd să cumpăr toate numerele. Baftă celor care au īnceput.

#170 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2011 - 07:09 PM

Vezi postareacrios, la 11 Feb 2011, 12:04, a spus:

Daca ti s-a parut mistocareala ceea ce am scris/ postat pana acum ... ma rog. Fiecare cu parerea lui.
Totusi, am pus o poza cu "nava" asa cum arata ea dupa numarul 4 (fara tronsonul de chila care vine la numarul 4), poza reprezentand obiectul fix in biblioteca mea din barlogul unde-m relaxez neuronul.
Mai pun o data poza cu o mentiune scrisa pe ea
Atasament nr4_traversa.jpg
Acolo, exista niste traverse care iti ridica puntea mai sus cu cativa milimetri. Acele traverse, inca nu le ai drept pentru care, daca nu le-ai confectionat si montat nu prea vad cum ai putea sti care va fi pozitia finala a respectivei punti. Continui sa ma repet : nu este nimic de modificat nici la chila nici la grosimea puntii.
In rest, chiar face fiecare cum vrea. Rezultatul final tine fix de regula asta si este o regula nu o mistocareala.
Spor la treaba si

Bafta!

Evident ca pusesm baghetele respective. Aveam niste baghete 4x4 de balsa printre alte baghete, placaje, furniruri, etc.
Eu am explicat de ce trebuie facuta acea mica ajustura.
Nu o sa folosesc baghetele mele ca sunt prea moi si prea flexibile. Le astept pe cele originale.

In niciun caz nu m-am referit la tine in ceea ce priveste mistocareala. Era o referire generala la pastrarea unui topic curat. Daca s-a inteles gresit... scuze.

Intre timp m-am edificat si in privinta gaurii din punte care este ovala. Si ea (dupa parerea mea) trebuie ajustata la diametrul interior al inelului (9mm). Am explicat de ce ar trebui corectata gaura pentru catarg inainte de a lipi puntile.

#171 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2011 - 07:28 PM

Vezi postareazanuGreuu, la 11 Feb 2011, 16:56, a spus:

am o intrbare/nedumerire:

mie imi pare ca ,coastele pe care le avem noi sunt cu mult mai subtiri decat cele din filmulet, sau din pozele de pe forumul din RU, si ca cuisoarele alea, sunt cam mari pentru grosimea coastelor. Daca as folosi ace cu gamalie ar fi ok, dar cuiele nu.

Comparati poza anterioara (numerele 1-4 ) cu ce avem deja acasa.
Mersi.


Ai ochi foarte buni! Felicitari!
Asa cum scriam si mai inainte, exista diferente constructive intre editia de acum 5 ani si cea de acum.
Imagine atasata: comparatie.jpg
(in poza se vede si o sticluta cu aracet foarte bun si cu priza surprinzator de rapida)
Grosimea coastelor de acum 5 ani era de 5mm pe cand cea a celor de acum este de 4 mm (idem chila).
In celalalt topic am facut si o comparatie intre filmul de acum 5 ani si cel de acum. Filmul este acelasi deci cu piesele de atunci.
Acum 5 ani coastele (exceptie coasta 1 si 2) aveau traversele puntii inferioare corp comul cu castele. Acum traversele sunt separat. Pentru mine treaba asta este mai mult decat OK pentru ca voi putea da si curbura puntii. Si kitul mai are destul de multe alte lipsuri.
Pentru cei ce vor sectiune, va mai spun doua dintre ele:
- dedesubtul puntilor nu exista file (se vad doar inbinarile intre scandurile mari)
- nava are cala cu diverse bagaje, lipseste insa lestul.

Bafta!


Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 19:09, a spus:

Intre timp m-am edificat si in privinta gaurii din punte care este ovala. Si ea (dupa parerea mea) trebuie ajustata la diametrul interior al inelului (9mm).


Corect!

Bafta!

#172 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2011 - 07:42 PM

Vezi postareacrios, la 11 Feb 2011, 19:28, a spus:

- nava are cala cu diverse bagaje, lipseste insa lestul.

Cred ca aici mai e o ciudatenie. Marfurile par a sta direct in santina. :lol: Ori acolo e cam apa imputzita de cele mai multe ori. Nu cred ca o sa avem o punte acolo. Tare mi-e frica ca dupa ce termin osatura o sa trec la traforat sau la taiat niste placaj de balsa pentru a mai fce o punte macar in zona centrala ca sa separ santina. Nu m-am hotarat inca. Mai studiez problema. :-)

#173 Useril este offline   ionutfifa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 02-February 11
  • Location:Bihor

Postat 11 February 2011 - 07:48 PM

Ar fi interesant sa apara toate numerele propuse, iar la final sa se organizeze, pentru cei care vor face corabia, o expozitie, fie ea chiar si internet:D

#174 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 February 2011 - 08:08 PM

Vezi postareaLeo2003, la 11 Feb 2011, 19:42, a spus:

Cred ca aici mai e o ciudatenie. Marfurile par a sta direct in santina. :lol: Ori acolo e cam apa imputzita de cele mai multe ori. Nu cred ca o sa avem o punte acolo. Tare mi-e frica ca dupa ce termin osatura o sa trec la traforat sau la taiat niste placaj de balsa pentru a mai fce o punte macar in zona centrala ca sa separ santina. Nu m-am hotarat inca. Mai studiez problema. :lol:


Incepem sa vorbim aceiasi limba. :-)

Vezi postareaionutfifa, la 11 Feb 2011, 19:48, a spus:

Ar fi interesant sa apara toate numerele propuse, iar la final sa se organizeze, pentru cei care vor face corabia, o expozitie, fie ea chiar si internet:D


Am retinut propunerea! Prima etapa va fi probabil la Salonul National de Modelism Militar - editia din anul acesta si pentru partea de vest a tarii am sa propun acelasi lucru colegilor cere organizeaza Salonul International de Machete de la Alba Iulia. Probabil ca atat noi la Bucuresti cat si prieteni din Alba vor reusi sa facem saloanele si anul asta (inca mai avem ceva sprijin). Nu stiu ce va mai putea fi la anul si mai departe.

Bafta!

#175 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 11 February 2011 - 08:14 PM

Vezi postareacrios, la 11 Feb 2011, 19:28, a spus:

Acum 5 ani coastele (exceptie coasta 1 si 2) aveau traversele puntii inferioare corp comul cu castele. Acum traversele sunt separat. Pentru mine treaba asta este mai mult decat OK pentru ca voi putea da si curbura puntii.

Sa ne spui si noua, te rugam, cum dai curbura puntii!! Suntem cativa pe aici care avem ochii mari, mari de tot ....... sa te vedem mai bine :lol:

#176 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2011 - 08:18 PM

Buna idee Ionutfifa, cred ca cine termina lucrarea ar trebui sa primeasca un premiu. :lol: Asta asa... ca un concurs, doar este o provocare, nu?

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 11 February 2011 - 08:23 PM


#177 Useril este offline   sebi32 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 31-January 11

Postat 11 February 2011 - 10:18 PM

Imagine atasata: Picture_001.jpg Imagine atasata: Picture_002.jpg Imagine atasata: Picture_003.jpg Imagine atasata: Picture_004.jpg Imagine atasata: Picture_005.jpg cateva poze cu modesta mea reusita sau nu :lol:

#178 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 February 2011 - 12:24 AM

Pe cei care vor sa realizeze curbura puntilor in plan transversal, asa cum ar fi normal dealtfel, si nu au ceva experienta, ii sfatuiesc sa nu incerce. Risca sa compromita lucrarea si ar fi pacat.
Puntile pe care le avem noi au doua mari dezavantaje:
- sunt din doua bucati;
- sunt dintr-un placaj rigid, greu de curbat;

Pentru cei cu mai multa experienta una din solutii ar fi:
- inlocuirea traverselor oferite cu altele, avand suprafata superioara curbata, astfel incit in axa navei sectiunea traversei sa ajunga de la 4x4 (la coaste) la 4x6-7. Cred ca la scara acestei machete sageata in axa navei nu e mai mare de 2-3mm. Asta pentru o curbura simplificata, in arc de cerc. Aici mai trebuie studiat.
- refacerea puntilor dintr-un placaj mult mai flexibil;

O solutie la indemana tuturor, cu ce avem in acest set, pare putin probabila, dar, sa asteptam si opinia lui crios.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 12 February 2011 - 12:34 AM


#179 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 February 2011 - 04:15 PM

Vezi postareaLeo2003, la 12 Feb 2011, 00:24, a spus:

sa asteptam si opinia lui crios.


Multumesc pentru incredere!

Vezi postareaLeo2003, la 12 Feb 2011, 00:24, a spus:

Pe cei care vor sa realizeze curbura puntilor in plan transversal, asa cum ar fi normal dealtfel, si nu au ceva experienta, ii sfatuiesc sa nu incerce. Risca sa compromita lucrarea si ar fi pacat.

Pentru cei ce se afla la inceputul modelismului si incep cu aceasta nava, recomand sa urmareasca instructiunile date de catre DeAgostini.
De ce? Pentru ca indiferent cum ar fi acestea, vor duce catre realizarea sigura a machetei.

Vezi postareaLeo2003, la 12 Feb 2011, 00:24, a spus:

Pentru cei cu mai multa experienta una din solutii ar fi:
- inlocuirea traverselor oferite cu altele, avand suprafata superioara curbata, astfel incit in axa navei sectiunea traversei sa ajunga de la 4x4 (la coaste) la 4x6-7. Cred ca la scara acestei machete sageata in axa navei nu e mai mare de 2-3mm. Asta pentru o curbura simplificata, in arc de cerc. Aici mai trebuie studiat.
- refacerea puntilor dintr-un placaj mult mai flexibil;


Pentru cei cu mai multa experienta ... ei stiu deja asa ca solutia este pentru cei cu mai putina experienta si mai mult curaj
Metode sunt doua
- cea amintita de Leo2003

Imagine atasata: traverse.1.jpg

- metoda curbari traverselor

Imagine atasata: traverse.2.jpg

Pentru ambele metode este bine de facut un sablon astfel incat curbura sa fie aceiasi la toate traversele. Placajul, mie personal, mi s-a parut destul de docil, dar in situatia in care nu se lasa curbat la mana, fara prea mare efort, poate fi inlocuit cu un placaj ceva mai subtire sau chiar cu furnir pe care sa se lipeasca un rand de file si pe partea de jos.
Asta este situatia care poate fi aplicata atunci cand sunt deja toate piesele necesare realizarii osaturii.
Sunt metode care ajuta la aducerea cat mai aproape de ceea ce ar trebui sa fie, insa pentru o sectiune "adevarata", intreaga osatura ar trebui inlocuita ... sau mai exact, totul trebuie regandit.
Fiecare va merge pe calea care ii este permisa de cunostinte, curaj, scule, pasiune, chef, etc.

Bafta!

#180 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 12 February 2011 - 05:37 PM

macar asa pentru cunostintele mele generale, sunt multumit de ce am auzit, si daca voi mai lucra la vreo macheta probabil voi tine cont de aceste randuri!! Chiar nu banuiam ca puntile pe un galion trebuie sa fie inclinate si sa aibe anumite curburi (ma gandesc ca au rostul lor). Cel putin pentru chestiunea asta cu puntile, nu am sa ma abat de la ceea ce-mi ofera revista, e mai sigur si nu cred ca a sa se faca gaura in cer daca fac cum spun ei :lol:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi