Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#201 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2011 - 05:26 PM

astazi am scos coastele de la indreptat si rezultatul este chiar multumitor, tinand cont ca nu am folosit 2 placi de sticla. as fi vrut sa stiu aceasta metoda si atunci cand m-am apucat de Bluenose. :lol:

#202 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 14 February 2011 - 06:33 PM

Vezi postareacatalinxmi, la 14 Feb 2011, 13:36, a spus:

.....am "furat" de la Leo2003 ideea cu infasurarea inelelor..... Cred ca au iesit binisor...


Aratau chiar bine daca inlocuiai traversele din metal date de kit cu altele din lemn (bineanteles ca dupa tiparul existent)

#203 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 14 February 2011 - 06:50 PM

Este cineva care a schimbat traversele pana acum? Ca model :))

#204 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 February 2011 - 07:41 PM

Vezi postareaMalasorteChris, la 14 Feb 2011, 18:50, a spus:

Este cineva care a schimbat traversele pana acum? Ca model :))


Fireste ca este! Si este exact cum a scis Traian

Citeaza

Aratau chiar bine daca inlocuiai traversele din metal date de kit cu altele din lemn (bineanteles ca dupa tiparul existent)

Probabil ca la sfarsitul saptamanii o sa fac si poze la lumina zilei ca vad ca la blit nu-i ies cum trebuie.

Bafta!

#205 Useril este offline   criksu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 11-November 08
  • Location:Pitesti

Postat 14 February 2011 - 07:58 PM

Multumesc pentru corectura Traian :lol: . Nu eram sigur si de aceea am pus cuvantul in paranteza.

#206 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 14 February 2011 - 10:28 PM

La ancore dupa ce le-am facut negre, am dat cu acrilic ruginiu foarte apos, care dupa ce s-a uscat, a iesit nistre striuri de rugina interesante!! Ma gandeam ca oricat de harnicuti sunt "marinerii" si oricata ordine e pe o corabie, apa marii corodeaza fierul daca nu e proaspat vopsit :))!! E o idee, nu stiu daca e buna. La lemnul de la traverse mai lucrez, il fac mai inchis la culoare, mai uleios, nitel atins si el de vreme cu mai multe nuante de maro, am sa fac poze sa le postez aici! Inelele nu merg coloratem am sa le dau nitel cu vopsea cu ulei de in pe care am sa le slefuiesc slefuiesc nitel sa prinda si acrilicul!! Ideea cu solutia minune care invecheste-corodeaza mi s-ar parea buna, dar ce solutie? stie careva denumirea solutiei respective! Aaa, asa am facut si cu ancorele, intai le-am dat cu vuloare in ulei de in - negru, apoi am dat putin de tot cu smirgher, apoi debia am dat cu acrilice (se lucreaza mai usor cu acrilicul, se usuca f. repede si poti sa revii imediat cu culoare) , asa ca suptrafata ancorei nu mai e neteda, e cu ceva asperitati!! maine pun fotografie sa vedeti, mie imi place!

#207 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 14 February 2011 - 11:52 PM

Buna seara.

Sunt nou, si din ce am vazut pana acum, am si eu un off...partea dreapta, tribordul, am vazut ca e neacoperita...cum pot sa o acopar, dar sa pot introduce si tunurile pe puntea inferioara?
Ma gandesc sa nu montez puntea superioara, sau sa fac un decupaj in ea, sa achizitionez mai multe tunuri la nr. 21, compensand cu cele de la numerele 57 si 58, si sa achizitionez cate 2 numere la cele cu bordajul...

Astept sugestiile dumneavoastra...

Cu respect,
Olimpiu

#208 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 15 February 2011 - 08:55 AM

Olimpiu, parerea mea (de incepator) e sa iei nr. 21 si in functie de dimensiunile tunului, comanzi aici cate ai nevoie (trebuie sa confectionezi afetul).
Bordul inchis te pune la munca si pt. detalii ale gurilor de tragere din bord. Dar asta-i alta poveste.

#209 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2011 - 01:19 PM

Ma gandesc sa fac si eu traversele de ancora din lemn.
Problema e din ce fac bridele?. Metal (alama, cupru) sau matisate. :lol:
Daca imi iese ceva va arat, daca nu... :-)

#210 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 15 February 2011 - 05:09 PM

Vezi postareaolimpiu, la 14 Feb 2011, 23:52, a spus:

Buna seara.

Sunt nou, si din ce am vazut pana acum, am si eu un off...partea dreapta, tribordul, am vazut ca e neacoperita...cum pot sa o acopar, dar sa pot introduce si tunurile pe puntea inferioara?
Ma gandesc sa nu montez puntea superioara, sau sa fac un decupaj in ea, sa achizitionez mai multe tunuri la nr. 21, compensand cu cele de la numerele 57 si 58, si sa achizitionez cate 2 numere la cele cu bordajul...

Astept sugestiile dumneavoastra...

Cu respect,
Olimpiu



Exact cu introdusul tunurilor am dat eu tema de gandire mai sus. Indeea e ca nu poti cumpara tunurile pana nu vezi la nr 21 ce dimensiune au si sunt si in romania de cumparat asa ca poti sa astepti pentru ca eu am aceiasi problema o am si eu. Am si o rezolvare dar care nu ma multumeste pe deplin.

Spor la treaba

#211 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 15 February 2011 - 05:36 PM

Multumesc frumos Kromaq si DGDaniel pentru sfaturi si pentru link...
DGDaniel, ati optat si dumneavoastra pentru coca completa? Astept un link pentru producatorii de tunuri din Romania...merg si cei din Polonia- link de la Kromaq-, dar am observat ca sunt cam slabuti la detalii; chiar si asa, se merita pretul...este sub pretul lui deAgostini...
M-am hotarat sa merg pe coca completa...mai ales ca nu sunt preturile mari...vreo 3 numere in plus...ramane de vazut cum introduc tunurile...ma gandesc sa nu lipesc puntile, mai ales cea superioara...

Cu respect,
Olimpiu

Vezi postareaKromag, la 15 Feb 2011, 08:55, a spus:

Olimpiu, parerea mea (de incepator) e sa iei nr. 21 si in functie de dimensiunile tunului, comanzi aici cate ai nevoie (trebuie sa confectionezi afetul).
Bordul inchis te pune la munca si pt. detalii ale gurilor de tragere din bord. Dar asta-i alta poveste.

Multumesc pentru sfat si link...nu mai e nevoie sa fac afetul, le-am gasit gata confectionate la set de 4 bucati pret 5,35 Euro...plus drumul, cred ca se merita.

Cu respect,
Olimpiu

#212 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 15 February 2011 - 06:50 PM

Vezi postareaolimpiu, la 15 Feb 2011, 17:36, a spus:

Multumesc pentru sfat si link...nu mai e nevoie sa fac afetul, le-am gasit gata confectionate la set de 4 bucati pret 5,35 Euro...plus drumul, cred ca se merita.

Cu respect,
Olimpiu

Bineinteles ca se gasesc si gata facute (cu afet), dar unde mai e placerea de a le face cu mana ta?! :lol:

#213 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2011 - 07:27 PM

Mi-am facut traverse de ancora din lemn:

Imagine atasata: DSCF0242.JPG
Imagine atasata: DSCF0244.JPG

In poze se vede materialul (furnir de stejar 1mm), lipit in straturi si citeva din sculele folosite. In mod sigur traversele le voi lasa natur. Nu vor primi decat lac mat.
Mai astept sugestii pentru bride. Parca ma tenteaza sa le fac matisate. Dar ce culoare???
Sau cu sarma ??? :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0243.JPG

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 February 2011 - 08:08 PM


#214 Useril este offline   Badea_Mihai 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Location:Buftea

Postat 15 February 2011 - 08:05 PM

O idee pentru traversele de la ancore ar fi sa asteptam numarul 4, acolo am observat ca primim unele de 4x4 mm, din care o sa ramana un surplus. Eu zic ca e numai bun pentru ancore !

#215 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 February 2011 - 08:05 PM

Vezi postareaLeo2003, la 15 Feb 2011, 19:27, a spus:

Mi-am facut traverse de ancora din lemn:


Si nici macar n-a durut. :lol:

Vezi postareaLeo2003, la 15 Feb 2011, 19:27, a spus:

Mai astept sugestii pentru beide. Parca ma tenteaza sa le fac matisate.


Mai bine te-ar tenta sale faci din fasii de tabla. Nu dureaza mai mult decat cele din sfoara si nici nu te va putea contrazice nimeni ca nu erau asa.
Despre traversa ... se poate face si dintr-o bucata doar ca in realitate era facuta din doua bucati simetrice. Acuma nu-i bai pentru ca si producatorii de asa ceva tot dintr-o bucata le fac. Se merge pe ideea ca nici nu prea se vede inbinarea (vezi ancora de pe Constitution postata de mine pe ceva pagina mai in spate)
Exemplu de ancore produse de fabricanti de accesorii:
Imagine atasata: ancore.jpg

Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 15 February 2011 - 08:06 PM


#216 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 15 February 2011 - 08:05 PM

super, daca ai sculele necesare se merita sa faci traverse din aste, eu am sa merg cu cioara vopsita!! Numai sa o vopsesc bine!! :lol:

#217 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2011 - 08:18 PM

Vezi postareaBadea_Mihai, la 15 Feb 2011, 20:05, a spus:

O idee pentru traversele de la ancore ar fi sa asteptam numarul 4, acolo am observat ca primim unele de 4x4 mm, din care o sa ramana un surplus. Eu zic ca e numai bun pentru ancore !

Nu merge. Sectiunea maxima a traversei este 4x5mm.
Vorba lui crios... La munca baieti ca nu doare. Mie mi-a luat fix o ora de traversa.

#218 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2011 - 08:46 PM

Iata si traversa cu o brida facuta repejor. Asta e din cupru. Maine umblu la cutia cu minuni. Poate gasesc niste tabla de alama de 0.5 si prestez. Va arat io ce-a iesit.
Imagine atasata: DSCF0245.JPG

#219 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 February 2011 - 08:59 PM

Va asigur ca merge cu rezultate multumitoare chiar si din tabla de cutie de conserva cu fata cositorita spre exterior. Se poate imita nituirea originala cu ace cu gamalie sau tinte ca cele folosite la fixarea bordajului. Asta pentru cei cu posibilitati minime. Ca scule, un foarfec, un cleste spit pentru indoit si o sula sunt suficiente.

#220 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 15 February 2011 - 09:42 PM

@Traian..... Poti sa imi spui si mie (sau chiar o poza ar fi de folos) unde sunt pozitionate niturile? Au pe ambele parti ale ancorei, sau doar pe o parte la imbinare? La o cautare rapida pe "goagal" nu am reusit sa observ nici o poza edificatoare.

P.S.Multumesc pentru rabdarea de care dati dovada cu noi.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

13 useri citesc topicul
0 membri, 13 vizitatori, 0 utilizatori anonimi