Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#561 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 05 March 2011 - 10:48 PM

Nu stiu daca a mai fost dat (eu personal nu l-am vazut pe aici) dar uite un link cu poze din diverse faze de constructie (din nou de pe la rusi): http://www.photoshar...lbum190100.html
Poate osa fie de ajutor pe ici pe colo cuiva :)

#562 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 March 2011 - 09:25 AM

Vezi postarearaducindrea, la 5 Mar 2011, 00:07, a spus:

Relativ la "problemele" aparute - imi permit sa fac trei remarci: prima - problema gaurilor pentru catarg exista; poti sa le freci cit vei, sa le pilesti cit vrei - cind le montezi definitiv - puntea 1 cu 2 se aliniaza perfect - teuga nu; sau teuga cu 1 perfect, 2 nu; catargul va intra - dar un pic fortat (ceea ce nu cre' ca e neaparat rau!); dar nu cred ca e vreo sansa de potrivire daca nu se pileste macar un pic! (poate greii stiu ceva smecherii pe care noi "eshtia" nu le stim...)


Gaurile nu se aliniau nici la editia de acum 5 ani. Deci, asa cum am scris si in alt post, pilit, verificat cu o bagheta rotunda cu diametrul egal cu cel interior al inelor, lipirea inelelor sa se faca atunci cand cele 3 gauri sunt aliniate. In cazul in care s-a pilit prea mult se pot face alte inele cu diametrul exterior mai mare sau chiar cu conturul exterior patrat.

Vezi postarearaducindrea, la 5 Mar 2011, 00:07, a spus:

a doua - constatat pe propira piele, care piele nu a indreptat DELOC piesele, care is FOARTE strimbe: odata ce ajungeti la lipire finala - se aseaza toate fain la locul lor (la cit de subtirele si firave sint - nici nu ma mira; si a propos de asta - la mine in kit - coasta 12 sau 13 - nu mai stiu exact - era de-a dreptul plesnita...deci la un pic de fortare in directia "corecta" - se rupea in doua);


deci problema cu coastele strambe nu-i tocmai o problema asa cum nici cea a puntilor "elice" nu-i problema

Vezi postarearaducindrea, la 5 Mar 2011, 00:07, a spus:

exemplu: puntea teuga, in partea mai lata a trapezului pe care il formeaza - desi in toate pozicile din revista se potriveste PERFECT cu virfurile celei de-a treia coaste - in realitate ramine si de-o parte si de cealalta cite un spatiu de cca 1 mm (daca nu mai bine) intre cele doua; si daca restul problemelor de gen de pina acuma - se pot si se vor rezolva intr-un fel - asta chiar nu vad cum are sa se rezolve... da' din nou - poate nu stiu io....


O solutie ti-a dat Longinus eu mai spun doar ca atat in fata cat si in spate trebuia ca filele din margine babord si tribord sa aiba continuitate peste capatul coastelor 1 si 3.

Vezi postarearaducindrea, la 5 Mar 2011, 17:24, a spus:

Da' om scoate-o cumva la capat si astia mai nerabdatori :)

Cu siguranta!

Sa-ti traiasca micutii!


Vezi postareaLeo2003, la 5 Mar 2011, 17:46, a spus:

E si multa lume OK p'aici.


Asa ziceam si eu. :friends:



Bafta!

#563 Useril este offline   CristiS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-March 11

Postat 06 March 2011 - 10:46 AM

La mine carena e stramba chiar unde va fii catargul principal :friends:

#564 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 March 2011 - 11:47 AM

Vezi postareaCristiS, la 6 Mar 2011, 10:46, a spus:

La mine carena e stramba chiar unde va fii catargul principal :friends:


Chila mai exact pentru ca denumirea de carena se refera la o anumita parte din coca navei si anume la cea imersa. "Carena" este definita gresit de DeA.
Nici problema ta nu-i o problema grava.
In mod normal, cel putin asamblarea osaturii ar trebui sa fie facuta pe o cala de montaj. Ai primit in kit, pana acum, doua dintre piesele ce vor forma respectiva cala.
O cala simplu de facut este cea compusa dintr-o scandura pe care se fizeaza doua baghete, distanta dintre baghete find egala cu grosimea materialului din care este confectionata chila.
Imagine atasata: suport3.jpgImagine atasata: lucru1.jpg

o alta cala de lucru asemanatoare cu cea de la DeA si facuta pentru situatia in care coastele sunt la acelasi nivel cu chila
Imagine atasata: cav1.jpg

o cala ceva ma complicata pe care am asezat osatura din kitul in discutie dar doar pentru poza
Imagine postata

si o cala de lucru pentru alte operatii
Imagine atasata: cav2.jpg

Orice alte variatiuni pe aceste teme pot deveni deosebit de utile.

Bafta!

#565 Useril este offline   CristiS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-March 11

Postat 06 March 2011 - 06:13 PM

Sa vedeti la puntea dintr-o "bucata" a nr 8, sa vedeti dans atunci..ca trebuie s-o bagam de-intregu'.... :friends: (pt cei care deja s-au apucat de ea)

#566 Useril este offline   radu_me 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 30-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2011 - 07:23 PM

Vezi postareaCristiS, la 6 Mar 2011, 18:13, a spus:

Sa vedeti la puntea dintr-o "bucata" a nr 8, sa vedeti dans atunci..ca trebuie s-o bagam de-intregu'.... :friends: (pt cei care deja s-au apucat de ea)


Daca cineva va avea lipite traversele de la coaste si pentru puntea superioara va avea intr-adevar o problema:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nr8.jpg


#567 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 March 2011 - 07:38 PM

Vezi postarearadu_me, la 6 Mar 2011, 19:23, a spus:

Daca cineva va avea lipite traversele de la coaste si pentru puntea superioara va avea intr-adevar o problema:


Cine s-a grabit sa lipeasca traversele de la coastele numerotate cu 12 si 13, cele care sustin puntea principala, exista rezolvare. Nu va faceti griji.

Bafta!

#568 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 06 March 2011 - 07:47 PM

Vezi postareacrios, la 6 Mar 2011, 19:38, a spus:

Cine s-a grabit sa lipeasca traversele de la coastele numerotate cu 12 si 13, cele care sustin puntea principala, exista rezolvare. Nu va faceti griji.

Bafta!

Adica sa despice puntea in doua? :friends:

#569 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 March 2011 - 08:19 PM

Vezi postareaAdy, la 6 Mar 2011, 19:47, a spus:

Adica sa despice puntea in doua? :friends:


:hi: Fix pe lungime. :pint:

Bafta!

#570 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 06 March 2011 - 10:28 PM

Nu le-a lipit inca nimeni.
Bagheta pe care am primit-o era suficient doar pt. suportul puntii inferioare.
Avansatii stiu ce se-ntampla iar incepatorii respecta indicatiile.

Bafta.

#571 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 06 March 2011 - 10:49 PM

Vezi postareaSaci, la 6 Mar 2011, 22:28, a spus:

Nu le-a lipit inca nimeni.
Bagheta pe care am primit-o era suficient doar pt. suportul puntii inferioare.
Avansatii stiu ce se-ntampla iar incepatorii respecta indicatiile.

Bafta.

Bine, lasa, :pint: stim noi ca mai sunt si disperati. :friends:

#572 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 07 March 2011 - 08:45 AM

multumim crios, exact la obict pe "marile probleme " pe care le aveam, banuiam si eu astfel de rezolvari, dar la inceput nu am curajul sa intervin asupra kitului!! Dar acum ai fost pus exact degetul unde ma durea!!! pana nu asez puntea inferioara toata nu mai mai pun nicici o imagine!!!

#573 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 07 March 2011 - 09:00 AM

in link-ul trimis de radu se vede suuper cum se face o calafatuire simpla si de efect!! s-a mai explicat pe aici, dar pana Toma necredinciosu' nu vede cu "il suo occhio", degeaba! :)) Cel putin asa functionaza creierasul unor indivizi cu mintea mai odihnita, asa ca mine!!! merci mult Raducindrea!!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 07 March 2011 - 09:05 AM


#574 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 March 2011 - 09:04 AM

Vezi postareaSorinR, la 7 Mar 2011, 09:00, a spus:

in link-ul trimis de radu se vede suuper cum se face o calafatuire simpla si de efect!! s-a mai explicat pe aici, dar pana Toma necredinciosu' nu cede cu "il suo occhio", degeaba! :)) Cel putin asa functionaza creierasul unor indivizi cu mintea mai odihnita, asa ca mine!!! merci mult Raducindrea!!!


Cu mult drag :)

R.

#575 Useril este offline   ovidius1969 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bacau

Postat 07 March 2011 - 11:00 AM

Am stat şi am citit tot ce s-a scris aici, şi cred că nu am decāt de īnvăţat foarte multe de la cei mai experimentaţi, eu fiind la prima īncercare de acest fel. Cred că răbdarea e tot ceea ce avem nevoie.

#576 Useril este offline   VaLa 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 23-February 09
  • Location:pitesti

Postat 07 March 2011 - 03:00 PM

Salutare oameni buni...

Crios , ce vad eu la postarea ta 564 , ultima imagine , imi pare a fi Golden Hind..Ma insel??

scuze pt off topic....

Aceasta postare a fost editata de VaLa: 07 March 2011 - 03:01 PM


#577 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 07 March 2011 - 06:22 PM

Am tot cautat ceva de genul navei in discutie (ma refer la structura), care sincer e mult mai aproape de realitate si nu am gasit nimic asemanator, toate firmele de kituri abordeza problema in cel mai fericit caz in sectiune (cum e Victory) si nu cu bordajul pe lungime deschis. Eu cred ca e special conceputa pentru un nivel didactic, de fapt pe asta se si axeaza DeAgostini.
Deci nici nu se pune problema de navomodelism in cazul nostru, ci; UN PROIECT APARTE! :bad:
Asa ca succes fiecaruia!

#578 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 March 2011 - 07:55 PM

Vezi postareaVaLa, la 7 Mar 2011, 15:00, a spus:

Salutare oameni buni...

Crios , ce vad eu la postarea ta 564 , ultima imagine , imi pare a fi Golden Hind..Ma insel??

scuze pt off topic....


Scuze si eu de Off topic si da. Este Golden Hind al carei osatura apare in poza 2 din acelasi post si in decurs de prindere a filelor in postul 544, post in care in planul doi apare sectiunea perin Constitution. Acolo se vede cam cum ar fi trebuit sa se vada in cazul unei sectiuni, forma si marimea costelor cat si filele de pe interior (Asta ca sa nu fiu total off topic :bad: ).

@SorinR, pentru putin! Nu ma costa nimic sa dau un sfat sau sa scriu o recomandare.

Bafta!

#579 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 March 2011 - 09:22 PM

Vezi postareaVaLa, la 7 Mar 2011, 15:00, a spus:

imi pare a fi Golden Hind..


Abia acum am vazut primul tau post. Daca mai ai nevoie de planurile cu pricina, nu stiu daca le mai am pe cele din moelism, dar le am sigur pe cele din mbh, pe cele de la Mamoli si inca un set de planuri italienesti (daca nu ma insel). Da-mi un PM ca sa ved cum te pot pune in posesie.

Bafta!

#580 Useril este offline   SERGHEY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 28-February 11
  • Location:IASI
  • Interests:Drumetiile montane (peste 2.000m) si lucrurile cu dichis

Postat 08 March 2011 - 08:44 AM

Vezi postareacrios, la 6 Mar 2011, 09:25, a spus:

Gaurile nu se aliniau nici la editia de acum 5 ani. Deci, asa cum am scris si in alt post, pilit, verificat cu o bagheta rotunda cu diametrul egal cu cel interior al inelor, lipirea inelelor sa se faca atunci cand cele 3 gauri sunt aliniate. In cazul in care s-a pilit prea mult se pot face alte inele cu diametrul exterior mai mare sau chiar cu conturul exterior patrat.
deci problema cu coastele strambe nu-i tocmai o problema asa cum nici cea a puntilor "elice" nu-i problema
O solutie ti-a dat Longinus eu mai spun doar ca atat in fata cat si in spate trebuia ca filele din margine babord si tribord sa aiba continuitate peste capatul coastelor 1 si 3.
Cu siguranta!

Sa-ti traiasca micutii!
Asa ziceam si eu. :yahoo:
Bafta!



Din ce am mai citit arborele trinchet cica tre sa fie drept, celelalte 2 catarge putin inclinate! :bad:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

15 useri citesc topicul
0 membri, 15 vizitatori, 0 utilizatori anonimi