Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#601 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 March 2011 - 05:43 PM

Vezi postareaPUIU2006, la 9 Mar 2011, 17:24, a spus:

Buna ziua tuturor! E pom de iarna sau nu?


E chiar toples.

Bafta!

#602 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 March 2011 - 06:02 PM

Vezi postareaRaven, la 9 Mar 2011, 13:24, a spus:

Hai, ca ai fost rau... mai bine spuneti-i omului in fata ca nu e o idee buna, si nu va bateti joc de el


Ba eu cred ca Ovidiu nu a fost rau. Prezenta lui de pana acum pe forum atat cu prezentarile cat si cu comentariile dovedeste contrariul. Dar e totusi o limita a rabdarii macar pentru unii dintre cei prezewnti in topic, care au citit fiecare postare incepand cu prima, care au gasit raspunsuri la unele probleme chiar inainte de a pune intrebarea si care nu reiau aceeasi problema ca si cand postul sau ar fi primul. Raspunsuri au fost si imi pare rau sa ma repet, cei ce fac altceva decat e de facut o fac pe propria raspundere, solicitari de sfaturi ulterior eventualei greseli fiind si cu asumarea riscului de plimbari cu balonul.
Poate ar fi o solutie ca fiecare sa deschida topicul sau incepand cu SFIB-01 si pana la cat s-o intinde si acolo sa isi expuna toate doleantele iar pentru a nu se isca dispute sa specifice si de la cine primeste si de la cine nu, sfaturi si comentarii.
Poate ca si eu am fost rau dar sunt sigur ca si ingerii la un moment dat devin rai.

#603 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 09 March 2011 - 06:14 PM

Pentru o mai buna aprofundare a chestiunii:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-3280-1299687204.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-3280-1299687237.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-3280-1299687271.jpg
  • Imagine atasata: monthly_03_2011/post-3280-1299687282.jpg


#604 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 March 2011 - 06:24 PM

Vezi postareatraian, la 9 Mar 2011, 18:02, a spus:

Poate ar fi o solutie ca fiecare sa deschida topicul sau incepand cu SFIB-01 si pana la cat s-o intinde si acolo sa isi expuna toate doleantele iar pentru a nu se isca dispute sa specifice si de la cine primeste si de la cine nu, sfaturi si comentarii.


Si mie mi se pare a fi solutia cea mai buna si (sper sa nu se supere Traian pe mine) mi-am permis sa ingros un lucru care mi se pare la fel de important.

Bafta!

#605 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 09 March 2011 - 06:50 PM

Buna seara.

Am pus si eu o intrebare mai demult, si nu mi-a raspuns nimeni... ce dimensiuni trebuie sa aiba vitrina? 78 cm per 66 cm... si latimea? Masurand coastele 14 si 15, am vazut ca nu trece de 16 cm... cavaletul de lucru e o idee mai mare, are cam 18 cm... 20 cm e acoperitor? cat au catargele si velele? Si suportul de la DeAgostini cam ce latime va avea?

Cu respect,
Olimpiu

#606 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 March 2011 - 07:14 PM

Vezi postareaolimpiu, la 9 Mar 2011, 18:50, a spus:

Buna seara.

Am pus si eu o intrebare mai demult, si nu mi-a raspuns nimeni... ce dimensiuni trebuie sa aiba vitrina? 78 cm per 66 cm... si latimea? Masurand coastele 14 si 15, am vazut ca nu trece de 16 cm... cavaletul de lucru e o idee mai mare, are cam 18 cm... 20 cm e acoperitor? cat au catargele si velele? Si suportul de la DeAgostini cam ce latime va avea?

Cu respect,
Olimpiu


Nu ti-a raspuns nimeni pentru ca probabil cei de pe forum nu stiu inca dimensiunile vergilor. Eu sigur nu le stiu.

Bafta!

#607 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 March 2011 - 07:57 PM

Vezi postareaolimpiu, la 9 Mar 2011, 12:53, a spus:

Buna ziua.

Eu ma gandesc sa bag in cutia de sticla jos, in prova si pupa, 2 spoturi de 45 W...

Cu respect,
Olimpiu

Nici asta nu cred ca e o idee buna daca spoturile sunt cu halogen.
Uite de ce:
Cu ceva timp in urma aveam o vitina mult mai mare, cu "flori de mina", luminata asa cum zici tu, cu doua spoturi nu mai mari de 45W. Ei bine, dupa cateva ore pietrele se incingeau, mai ales cele mai inchise la culoare.
Eu iti garantez ca in incinta respectiva se va ajunge foarte repede la o temperatura "total neplacuta" pentru galion.
Poate fi o solutie, pentru cine doreste, o sursa de lumina care genereaza cat mai putina caldura si cu un IRC (indice de redare a culorilor) cat mai bun (IRC=98), de tipul anumitor tuburi fluorescente.
Daca tot m-am cam abatut de la subiectul topicului imi permit sa mai dau un sfat. Sau nu neaparat un sfat ci ce am sa fac eu cand va veni timpul. Eu voi face vitrina din sticla nu din plexiglass, sticla acrilica, stiplex sau ce denumiri comerciale mai au.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 09 March 2011 - 08:25 PM


#608 Useril este offline   Mihaly_Lazslo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Timisoara

Postat 09 March 2011 - 08:18 PM

Ma gandesc ca intrebi in ideea ca vrei sa te apuci de lucru si vrei sa ai un loc unde sa pastrezi macheta in siguranta si ferita de praf ?
In curand vreau sa ma apuc si eu de lucru si chiar ma gandeam cum ? Unde ? o sa il pastrez pe parcursul celor 2 ani (Minim 2 ani ! ) .... " Vitrina " deocamdata nu este o solutie cred eu . ideal ar fi ca pe parcursul constructiei (si nu numai) macheta sa fie ferita de praf , lumina directa (solara , dar ma gandesc ca nici blitul nu ii face prea mult bine :) ) , variati de temperatura si umezeala ..... Ideal ar fi sa imi amenajej un spatiu de lucru (un birou ceva ) care il voi acoperi cu un material ( ceva destu de gros cat sa nu treaca lmina prin el , dar suficient de poros cat sa respire ) cand nu lucrez la el , avantajul ar fi ca ar fi usor acesibil pentru munca , daca nu imi voi permite " luxul " acesta atunci o sa inpachetez totul intr-o cutie de carton mai marisoara si mai solida si o sa il plasez in SIGURANTA sus pe un dulap .
Cred ca este inca mult prea devreme sa ne gandim la vitrine de expunere , indiferent ca vrei sa o faci din sticla sau din pexiglass findca in urmatori 2 ani o sa manevrezi respectiva vitrina de minim 1000 de ori :( (astea in conditile in care o sa te apuci de 500 de ori de lucru la macheta , eu zic ca vb de un numar mult mai mare de manevrari ) si de la atatea manevre sigur o sa isi piarda din calitati ! ( ma gandsesc la zgarieturi , ciobituri .... ) .....

#609 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 March 2011 - 08:23 PM

Vezi postareaMihaly_Lazslo, la 9 Mar 2011, 20:18, a spus:

In curand vreau sa ma apuc si eu de lucru si chiar ma gandeam cum ? Unde ? o sa il pastrez pe parcursul celor 2 ani (Minim 2 ani ! ) ....

Momentan eu imi tin macheta intr-un sac menajer (din ala de gunoi) negru. :bad:

#610 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 09 March 2011 - 08:31 PM

O macheta de a mea sta bine-merci impachetata intr-un... cearceaf, inca de anul trecut! Va asigur ca nu a intrat praf la ea si accesul este rapid, fiind legata cu gume de la borcanele cu gem!De vazut nu trebuie sa o vada nimeni, pentru simplul motiv ca machetele noastre sunt importante doar pentru noi insine.(Nici eu nu ma grabesc sa o admir, pen'ca am admirat-o destul cat am facut-o!!)

#611 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 March 2011 - 08:46 PM

Vezi postareaolimpiu, la 9 Mar 2011, 18:50, a spus:

Buna seara.

Am pus si eu o intrebare mai demult, si nu mi-a raspuns nimeni...


Dimensiuni onorabile ar fi : lungimea cu aproximativ 10 cm mai mare decat a modelului masurat la extremitati, latimea cu 6 cm mai mare decat lungimea vergii mari iar inaltimea cu 3 cm mai mare decat inaltimea masurata cu modelul pe cavalet, de la suprafata pe care e asezat cavaletul si pana la varful bastonului de la arborele mare, dimensiunile fiind la interiorul cutiei. Ce am spus eu adaugi la raspunsul lui Crios si ai exact ce trebuie. Mai mult nu strica dar mai putin creste riscul de avarii in momentul in care din diferite motive se mai umbla la cutiuta.

Ma refer tot aici la iluminat; sunt de preferat spoturi cu LED care dau lumina alba curata (sau colorata la fel), rece, clara, si fara efecte de decolorare in timp a obiectului iluminat. Ca sa nu mai zicem de consum.

#612 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 March 2011 - 09:41 AM

Orice macheta se poate ilumina interior si exterior. Diferenta dintre ceva de prost gust si ceva care sa aduca imbunatatiri modelului consta tocmai in cantitatea si calitatea surselor de lumina. Adica alegerea corecta a pozitiei si mai ales evitarea excesului de orice fel, de culoare sau intensitate. Pentru iluminarea exterioara este bine a se folosi surse de lumina care nu produc incalzirea "subiectului", lucru valabil pentru orice model si pentru orice vitrina in general. Pentru vitrinele cu modele se pot folosi tuburile cu lumina fluorescenta de dimensiuni si puteri mici, tuburi de diametru 10 mm, lungimi variabile, obligatoriu cu lumina alba. In acest caz, al unei vitrine separate pentru model, solutia descrisa de Traian, a iluminarii cu LEDuri este cea optima.

Atat iluminatul interior cat si cel exterior trebuie de fapt sa asigure o buna evidentiere prin umbre si zone luminoase a detaliilor modelului.

Referitor la materialul vitrinei, as merge pe sticla in defavoarea plexiglasului, care desi este mai usor, in timp va releva mai rapid urmele uzurii.

#613 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2011 - 10:39 AM

Cer si eu un sfat referitor la calafaturie: avand in vedere ca am lipit traversele inainte de a aplica o metoda sau alta de calafatuire vin acum cu o intrebare pe aceasta tema. Ce parere aveti de metoda din fotografie de a aplica ata neagra de papiota? Metoda nu este greu de aplicat insa ma gandesc sa nu fie culoarea neagra prea stridenta, sa incerc cu o alta culoare mai deschisa, gri sau maro?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00212.JPG
  • Imagine atasata: DSC00213.JPG

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 11 March 2011 - 10:39 AM


#614 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 11 March 2011 - 12:32 PM

Salut, cred ca mai bine ar veni cu un gri, dar na, e treaba cum iti place tie. Eu le-am facut cu creion cum am mai vazut pe aici si a iesit fain. Si cu ata e migala mai mare si sa nu cumva sa lase ceva scame cand o sa dai cu lac, in rest se vede frumos.

#615 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 11 March 2011 - 01:01 PM

Incep sa cochetez tot mai mult cu ideea de a folosi aceasta metoda de imitare a calafatuirii cu ata. Mi-a placut si cum a iesit cea facuta de rusul ala. Cu atat mai mult cu cat a realizat-o DUPA lipirea puntilor. Oare cat de grea este calea aceasta de urmat? Sa lipesti scandurile puntii dupa lipirea bazei intre coaste. Asa dispar problemele legate de continuitatea celor trei segmente de punte

#616 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 March 2011 - 03:43 PM

Vezi postareaMioriticul, la 11 Mar 2011, 13:01, a spus:

................. Oare cat de grea este calea aceasta de urmat? ....................



E mai grea da e mai dreapta !

#617 Useril este offline   mbl 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-March 11

Postat 12 March 2011 - 01:49 PM

Vezi postareaButonEL, la 11 Mar 2011, 10:39, a spus:

Cer si eu un sfat referitor la calafaturie: avand in vedere ca am lipit traversele inainte de a aplica o metoda sau alta de calafatuire vin acum cu o intrebare pe aceasta tema. Ce parere aveti de metoda din fotografie de a aplica ata neagra de papiota? Metoda nu este greu de aplicat insa ma gandesc sa nu fie culoarea neagra prea stridenta, sa incerc cu o alta culoare mai deschisa, gri sau maro?



In primul rand doresc sa salut toti membrii acestui forum fie ei mai experimentati fie incepatori, desi mi-am propus sa astept pana la numarul 10 pentru a incepe montajul propriu zis, nu am reusit din curiozitate dupa ce am citit pareri si sfaturi utile, m-am apucat sa calfatuiesc puntea teuga ea fiind dintr-o bucata si ne mai continuand cu alta punte (caz in care ar fi trebuit sa am grija ca "rosturile" dintre scanduri sa corespunda si pe cealelalte bucati de punte ) am aplicat metoda descrisa de ButonEL dar folosind ata neagra de papiota iar rezultatul pentru mine a fost multumitor

#618 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 12 March 2011 - 02:06 PM

Vezi postareatraian, la 11 Mar 2011, 15:43, a spus:

E mai grea da e mai dreapta !


Confirmarea din partea ta a mai adaugat tarie alegerii mele. Mai apelez la un sfat din partea ta, Traian.

Observ in pozele postate de rus ca atunci cand a realizat calafatuirea, ata atarna disperata in toate partile, si este normal sa te incurce. Uneori se poate intampla chiar sa aiba portiuni de ata care sa faca "cocoase" si sa iasa inafara scandurilor.

Oare ar fi o solutie sa tai bucati de ata ceva mai mari decat lungimea puntii de calafatuit, sa o agat cu o greutate la capat si s-o impregnez cu ceva (eventual adeziv folosit la kiturile de plastic) astfel incat dupa uscare sa rezulte un calafat drept, mult mai usor de utilizat?

Ma intreb daca totusi daca nu cumva adezivul va intari prea mult calafatul, iar acesta sa nu mai permita apropierea estetica a scandurilor puntii.

#619 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 March 2011 - 03:13 PM

Acel "ceva" poate fi foarte bine amidonul alimentar (intreaba-ti sotia, prietena); cel mai bun e cel din porumb (gasesti si din cartof = mai slabut calitativ). Il amesteci cu apa, il intinzi usor cu o pensula; dupa uscare, ata se intareste suficient/are destula rigiditate pentru a putea lucra cu ea, pastrandu-si si culoarea (daca si asta cauti).
Eu asa ceva am folosit la o nava plasticoasa, pentru a putea forma/pozitiona mai usor "scarile" (imi scapa termenul corect) ce urca spre catarge, precum si la unele manevre.

E doar o solutie (printre multe altele), la una din micile probleme de care va veti bate toti cei care vrei sa finalizati corabiuta asta.
Spor sa aveti.

#620 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 12 March 2011 - 07:51 PM

Buna seara.

O intrebare pentru mai tarziu... vad ca au aparut si coastele de la mijlocul navei...insa nu vad "dublurile" pentru fixarea filelor de bordaj...in DVD-ul atasat la numarul 2 se trece foarte repede peste aceasta etapa...
Am in vedere cuirasatul Bismark care a aparut cu coastele dublate, in vederea fixarii optime a filelor de bordaj...dar acesta e un navomodel, pe cand galionul e o macheta...

Cu respect,
Olimpiu

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi