Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#621 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 March 2011 - 09:09 PM

Vezi postareaMioriticul, la 12 Mar 2011, 14:06, a spus:

Oare ar fi o solutie sa tai bucati de ata ceva mai mari decat lungimea ... sa o agat cu o greutate la capat si s-o impregnez cu ceva


Regret dar nu am folosit niciodata metoda asta si nici nu m-a tentat, ca sa studiez tehnica. Totusi din cat imi dau seama nu ar fi o solutie prea buna ce vrei sa faci, in primul rand adezivul pentru plastic rigidizeaza prea mult ata, apoi orice alt maglavais ai folosi formeaza mici cocoloase pe fir, parte din ele datorate structurii firului, cocoloase care nu se pot strange intre file. Personal nu sunt adeptul metodei desi se foloseste. Cea mai comoda metoda o consider cu fasii de hartie neagra de la ambalaje de hartie fotografica, se gaseste la orice laborator foto si de obicei se arunca. Sau colorarea aracetului cu care se lipesc filele cu tus negru.

#622 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 March 2011 - 10:34 PM

Vezi postareaolimpiu, la 12 Mar 2011, 19:51, a spus:

Am in vedere cuirasatul Bismark care a aparut cu coastele dublate, in vederea fixarii optime a filelor de bordaj...dar acesta e un navomodel, pe cand galionul e o macheta...


In functie de marime, posibilitati, gandire, fiecare astfel de nava are mai multe posibilitati de a fi realizata. Atat la corabii cat si la alte tipuri de nave, metodele de realizare pot fi extrem de asemanatoare, dar si total diferite. Diferenta intre ele nu este ca unul este navomodel si celalalt este macheta pentru ca navomodelul este o macheta de nava asa cum o macheta de nava se numeste navomodel.

Bafta!

#623 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 12 March 2011 - 11:59 PM

Vezi postareacrios, la 12 Mar 2011, 22:34, a spus:

In functie de marime, posibilitati, gandire, fiecare astfel de nava are mai multe posibilitati de a fi realizata. Atat la corabii cat si la alte tipuri de nave, metodele de realizare pot fi extrem de asemanatoare, dar si total diferite. Diferenta intre ele nu este ca unul este navomodel si celalalt este macheta pentru ca navomodelul este o macheta de nava asa cum o macheta de nava se numeste navomodel.

Bafta!

:yahoo: Daca mai spui odata te plagiez. :bad:

#624 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 March 2011 - 08:11 AM

Vezi postareaAdy, la 12 Mar 2011, 23:59, a spus:

:yahoo: Daca mai spui odata te plagiez. :bad:

Considera ca am mai spus :lol: si plagiaza-ma fara grija. :-D

Bafta!

#625 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 15 March 2011 - 10:30 PM

Deci, nu mai comenteaza nimeni? Ati fugit in munti?

#626 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 15 March 2011 - 11:26 PM

Vezi postareaAdy, la 15 Mar 2011, 22:30, a spus:

Deci, nu mai comenteaza nimeni? Ati fugit in munti?

Te interesa ceva anume?

Aceasta postare a fost editata de axor: 15 March 2011 - 11:27 PM


#627 Useril este offline   ropotan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 20-February 11

Postat 16 March 2011 - 12:02 PM

Salutare tuturor!

Am gasit (si urmarit) acest forum de la aparitia primului numar al revistei, cand cautam informatii pe net, iar aici mi s-a raspuns - indirect :), pentru ca nu am intrebat eu - la toate nelamuririle si, mai mult de atat, am prins cateva idei bune de la cei mult mai experimentati ca mine, iar cu aceasta ocazie le multumesc.

Cum nimeni nu mai are intrebari "arzatoare" momentan, as dori sa intreb eu ceva, mai mult de curiozitate: din poze si cum, de altfel, se mentioneaza si pe DVD, corabia va avea tribordul deschis - presupun ca nu exista nici o problema daca eu am pitici pe creier si as vrea sa o construiesc cu tribordul inchis si babordul deschis, nu? ca doar sunt jumatati identice :rofl: . Intreb mai degraba ca sa ma asigur ca nu exista vreo regula ascunsa cum ca, daca, construiesti un navomodel si vrei sa lasi o parte neacoperita, neaparat sa fie partea dreapta, sau ceva de genul.

Probabil ca e o intrebare cam stupida, e mai mult o curiozitate, am profitat de linistea de pe forum :).

In alta ordine de idei, iata ca a aparut si numarul 7. Greul a trecut, mai sunt 93 numere si gata :-)

#628 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 March 2011 - 01:52 PM

Vezi postarearopotan, la 16 Mar 2011, 12:02, a spus:

Probabil ca e o intrebare cam stupida, e mai mult o curiozitate, am profitat de linistea de pe forum :).

Nu e stupida.
Acest tip (stil) de model se numeste "ADMIRALTY" si de regula se face cu unul din borduri deschis (chiar ambele). Desigur, acest "stil" ar presupune mult mai multe lucruri nu numai unul din borduri deschise (materiale identice; structura identica, detalii identice, etc. toate la scara, identice cu originalul).
Evident ca se poate face si cu babordul deschis.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 March 2011 - 02:23 PM


#629 Useril este offline   ropotan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 20-February 11

Postat 16 March 2011 - 02:21 PM

am inteles, multumesc!

#630 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 March 2011 - 02:46 PM

Vezi postarearopotan, la 16 Mar 2011, 12:02, a spus:

as vrea sa o construiesc cu tribordul inchis si babordul deschis, nu? ca doar sunt jumatati identice :rofl: . Intreb mai degraba ca sa ma asigur ca nu exista vreo regula ascunsa

Singura regula ascunsa in situatia de fata este: o faci dupa cum iti place.
Pana la urma beneficiarul acestei lucrari esti tu. Felul in care a fost gandita constructia iti va permite sa faci cum vrei.


Vezi postareaLeo2003, la 16 Mar 2011, 13:52, a spus:

ar presupune mult mai multe lucruri nu numai unul din borduri deschise (materiale identice; structura identica, detalii identice, etc. toate la scara, identice cu originalul).


Avand in vedere ca nici macar structura nu e ce trebuie pentru o sectiune, la restul cerintelor nici nu mai am pretentii.
Probabil ca cel mai aproape de adevar ar fi cu coca inchisa pe ambele borduri.

Bafta!

#631 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 16 March 2011 - 02:53 PM

Stiti cumva unde mai pot gasi nr.6? Multumesc anticipat!

P.S. Ma refer in Bucuresti

Aceasta postare a fost editata de Degrelle: 16 March 2011 - 02:55 PM


#632 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 16 March 2011 - 03:36 PM

Sa nu am probleme cu cumpararea revistei, am reusit sa ma lipesc de tipa de la chioscul de ziare de la coltul starzii (sa nu-mi spuneti ca nu aveti un asemenea choisc de unde cumparati presa). Iau mai multe reviste de la ea, printre care si aceasta cu corabia!! O tine pentru mine chiar si pana vineri, cand am timp sa trec pe la ea!!! E o strategie de luat in seama, daca cumparati constant reviste sau ziare! Si ea iese in avantaj ca-si atrage un client sigur, si eu ca nu alerg ca apucatu' dupa revista!!!! Dimineata cand apare e coada la chioscuri sa o cumpere lumea!! I-mi scuzati off-topicul dar vad ca pentru unii din colegii de la bordul corabiei e o problema cu achizitionarea revistei, eu am spus cum am rezolvat-o pe a mea!!!

#633 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 16 March 2011 - 05:04 PM

Salut, pentru Deqrell orice numar care nu a fost achizitionat din diverse motive, se poate comanda telefonic la Deagostini, dar vei platii taxele.

#634 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2011 - 06:14 PM

Degrelle iti recomanda sa cauti pe la chioscurile de ziare din hypermarketuri si nu la alea de la coltul strazii.

#635 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2011 - 06:49 PM

Vezi postareaDegrelle, la 16 Mar 2011, 14:53, a spus:

Stiti cumva unde mai pot gasi nr.6? Multumesc anticipat!

P.S. Ma refer in Bucuresti

Am vazut nr. 4, 5 si 6 in Militari. La autogara si la un chiosc aflat la intersectia Iuliu Maniu cu Apusului.

#636 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 March 2011 - 07:14 PM

Sa revenim putin la constructia machetei dupa numerele 6 - 7.

Ce am constatat eu:
- am montat coastele 13 - 16 impreuna cu traversele pe care se va aseza partea centrala a puntii inferioare;
- am pus un liniar pe traversele coastelor 12 - 16 pentru a verifica daca sunt coplanare;
- liniarul s-a asezat corect pe traversele coastelor 12, 13, 16;
- traversele coastelor 14 si 15 erau mai jos cu 1 - 1.5mm;
- am verificat si planeitatea "umerilor" pe care se vor monta traversele pentru puntea superioara atat catre babord cat si catre tribord;
- aici lucrurile par OK;

Ce am considerat eu ca fiind corect bazandu-ma numai pe bunul simt:
- nu cred ca puntea inferioara are selatura in acea zona;
- intradosul puntii inferioare ar trebui sa se aseze pe toate traversele coastelor 12 - 16 asa cum indica si ghidul;

Cum am decis sa remediez problema aparuta:
- am adaugat (lipit) adaosuri de furnir pe traversele coastelor 14 si 15 pentru a le aduce in acelasi plan;
- am mai ajustat (pilit, smirgheluit) traversele respective pentru a devenii cit mai posibil coplanare cu celelalte;
- rezultatul este multumitor si alta solutie nu mi-a trecut prin cap;

Imagine atasata: DSCF0289.JPG

Se observa in imagine ca traversele coastelor 14 si 15 sunt acum mai inalte.

ATENTIE !!! Ceea ce am prezentat mai sus mi s-a intamplat mie, nu este obligatoriu sa apara si la altii, si nu acuz in acest moment niciun fel de erori de kit.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 March 2011 - 07:50 PM


#637 Useril este offline   daniil 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Resita

Postat 16 March 2011 - 11:54 PM

Vezi postareaLeo2003, la 16 Mar 2011, 19:14, a spus:

Sa revenim putin la constructia machetei dupa numerele 6 - 7.

Ce am constatat eu:
- am montat coastele 13 - 16 impreuna cu traversele pe care se va aseza partea centrala a puntii inferioare;
- am pus un liniar pe traversele coastelor 12 - 16 pentru a verifica daca sunt coplanare;
- liniarul s-a asezat corect pe traversele coastelor 12, 13, 16;
- traversele coastelor 14 si 15 erau mai jos cu 1 - 1.5mm;
- am verificat si planeitatea "umerilor" pe care se vor monta traversele pentru puntea superioara atat catre babord cat si catre tribord;
- aici lucrurile par OK;

Ce am considerat eu ca fiind corect bazandu-ma numai pe bunul simt:
- nu cred ca puntea inferioara are selatura in acea zona;
- intradosul puntii inferioare ar trebui sa se aseze pe toate traversele coastelor 12 - 16 asa cum indica si ghidul;

Cum am decis sa remediez problema aparuta:
- am adaugat (lipit) adaosuri de furnir pe traversele coastelor 14 si 15 pentru a le aduce in acelasi plan;
- am mai ajustat (pilit, smirgheluit) traversele respective pentru a devenii cit mai posibil coplanare cu celelalte;
- rezultatul este multumitor si alta solutie nu mi-a trecut prin cap;

Atasament DSCF0289.JPG

Se observa in imagine ca traversele coastelor 14 si 15 sunt acum mai inalte.

ATENTIE !!! Ceea ce am prezentat mai sus mi s-a intamplat mie, nu este obligatoriu sa apara si la altii, si nu acuz in acest moment niciun fel de erori de kit.



Si la mine am observat aceeasi problema. Inca nu m-am apucat sa lipesc coastele si de aceea intreb: asezarea puntii s-a rezolvat, dar acele santuri laterale sunt aliniate?
Bafta!

#638 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 17 March 2011 - 12:12 AM

Pentru "coneseori", acele coaste inaltate sunt de fapt ghidajele pentru puntea superioara care va veni in curand. Nu faceti nici o modificare la coaste, deocamdata.
Bafta si RABDARE!

#639 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 March 2011 - 07:36 AM

Vezi postareadaniil, la 16 Mar 2011, 23:54, a spus:

... dar acele santuri laterale sunt aliniate?
Bafta!

Daca te referi la santurile laterale ale puntii in care vor intra coastele, vom vedea cand va veni puntea.

@Ady Vad ca nici cu imagini lucrurile nu se prea inteleg. In tot topicul nu am vazut nici "coneseori" nici ne-connaisseur-i sa fi facut modificari la coaste.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 March 2011 - 08:28 AM


#640 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 17 March 2011 - 11:12 AM

cred ca se refera la santurile de pe lateralul coastelor, care se poate verifica usor cu o bagheta
Imagine atasata: traversa.jpg

uite o poza de la colegii rusi... acolo se vede si bagheta are vine ca un brau de la un capat la altul, dar se vede si o anumita curbura a puntii... sau mi se pare mie... :rofl:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4xcshn_d7o.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi