Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#581 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 March 2011 - 09:50 AM

Vezi postareatraian, la 3 Mar 2011, 02:14, a spus:



Arborele trebuie sa fie usor inclinat spre fata(prova).

#582 Useril este offline   Kermit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Craiova

Postat 08 March 2011 - 01:01 PM

O intrebare, putin off-topic deocamdata dar pentru viitor. Ma adresez celor cu experienta in machete.

Cum as putea sa dau o gaura - un canal - prin interior pe lungimea catargului - este acesta suficient de gros? canalul sa fie suficient de larg pentru a putea strecura 2 fire (sectiune mica 0.25 mmp, poate si mai mici).

O solutie am gandit eu, despicarea pe jumatate, un santulet pe mijloc apoi matisarea catargului cu ceva (nu stiu inca cu ce).

Va spun si pentru ce: Vreau sa introduc niste luminite (leduri SMD ... poate din zona trenuletelor electrice) atat in interiorul navei, in felinarul din spate si eventual in varfurile catargelor.

#583 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 March 2011 - 03:26 PM

Vezi postareaKermit, la 8 Mar 2011, 13:01, a spus:

Va spun si pentru ce: Vreau sa introduc niste luminite (leduri SMD ... poate din zona trenuletelor electrice) atat in interiorul navei, in felinarul din spate si eventual in varfurile catargelor.

Crezi ca in secolul al XVII-lea existau lumini in varful catargelor? Eu cred ca nu.
In felinarul de la pupa, hai mai treaca- mearga.
In rest mi se pare extrem de kitsch-os sa punem tot felul de luminite prin galion.
Dar fiecare cu gustul lui.

#584 Useril este offline   Kermit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Craiova

Postat 08 March 2011 - 03:32 PM

De asta am si intrebat, vreau sa iasa bine si sa includ si ceva din ce stiu eu sa fac. Am inteles punctul tau de vedere ... si voi tine cont de el.

Best Regards

#585 Useril este offline   symple 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 08-March 11
  • Location:Huedin
  • Interests:aviatia moderna, navomodele, diorame

Postat 08 March 2011 - 04:56 PM

Vezi postareaLeo2003, la 8 Mar 2011, 15:26, a spus:

Crezi ca in secolul al XVII-lea existau lumini in varful catargelor? Eu cred ca nu.
In felinarul de la pupa, hai mai treaca- mearga.
In rest mi se pare extrem de kitsch-os sa punem tot felul de luminite prin galion.
Dar fiecare cu gustul lui.


Chiar in virful catargului nu prea cred ca erau, vorba ta. Dar musul era foarte probabil sa poarte felinar.

#586 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 08 March 2011 - 05:38 PM

De asta am si intrebat, vreau sa iasa bine si sa includ si ceva din ce stiu eu sa fac. Am inteles punctul tau de vedere ... si voi tine cont de el.


luminite poti sa pui si in capetele vergilor, folosind metoda descrisa de tine.saum mai simplu, iti cumperi direct un pom de iarna... :bad:

#587 Useril este offline   CristiS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-March 11

Postat 08 March 2011 - 08:16 PM

In Bucuresti deja a aparut numarul 6 :bad: ,oricum nu-i mare lucru de el, doua coaste si o bagheta..

#588 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 08 March 2011 - 08:50 PM

Vezi postareaCristiS, la 8 Mar 2011, 20:16, a spus:

In Bucuresti deja a aparut numarul 6 :bad: ,oricum nu-i mare lucru de el, doua coaste si o bagheta..

Nu e si o parte de calapod?
Apropo, partile metalice; suruburile cu fluturi si holzsuruburile pentru calapod nu le baga sau daca da, cand?
La rusi calapodul a venit intr-o cutie separat, cu toate cele.

#589 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 08 March 2011 - 09:16 PM

Vezi postareaKermit, la 8 Mar 2011, 13:01, a spus:

...... Vreau sa introduc niste luminite ......... atat in interiorul navei, in felinarul din spate si eventual in varfurile catargelor.


Cu luminite la interior si in felinar nu ar fi o mare problema, daca sunt bine plasate pot da chiar bine dar cu catargele apare deja o problema. Atat in vechime cat si acum sunt niste reguli de amplasare a ,,luminitelor'' pe o nava, asa ca remarca lui Gobi cu pomul de Craciun e foarte aproape de adevar. Nici chiar un mus nu se prea zbenguia cu felinarul in dinti prin arborada, efectele scaparii unui felinar aprins printre vergi, vele, manevre pana pe punte fiind destul de nedorit. Nu vreau sa te descurajez dar nu e chiar modelul de nava care sa se preteze la luminite doar daca nu vrei sa o transformi in veioza.

#590 Useril este offline   CristiS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-March 11

Postat 08 March 2011 - 09:24 PM

Ba da dar o singura parte din cavaletul de lucru si mai sunt inca 2 bucati inafara de asta

#591 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 09 March 2011 - 10:05 AM

Regulile de iluminare ale vaselor, si atunci si acum sunt foarte simple. Exista 3 lumini care sunt obligatoriu sa fie aprinse.
Trebuie sa fie o lumina rosie si una verde pe cate o latura a vasului (stanga - dreapta) si o lumina alba pe catarg. Aceste lumini sunt asezate diferit in functie de marimea si constructia navei. La acest gen de nave, in mod sigur lumina alba era reprezentata de un felinar aprins in partea din fata(cel mai probabil agatat de bompres, sau undeva in zona)

#592 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 March 2011 - 10:30 AM

Vezi postareaAlexPl, la 9 Mar 2011, 10:05, a spus:

Regulile de iluminare ale vaselor, si atunci si acum sunt foarte simple.


Atunci, da, erau mai simple si inca nu se reglementase treaba cu rosu-verde acum insa ai fi surprins sa afli ca nu mai e chiar atat de simplu.

#593 Useril este offline   Kermit 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18-February 11
  • Location:Craiova

Postat 09 March 2011 - 11:46 AM

Vezi postareatraian, la 9 Mar 2011, 10:30, a spus:

Atunci, da, erau mai simple si inca nu se reglementase treaba cu rosu-verde acum insa ai fi surprins sa afli ca nu mai e chiar atat de simplu.


Rosu-Verde mai mult ca sigur ca nu erau in sec XVII-lea

Pana la urma care e regula? poate nu m-am exprima eu corect in primul post referitor la iluminat. Vreau sa o luminez strict cum era si in realitate, de aceea am intrebat de luminile pe catarg. Din cate filme am vazut, unul recent - Duminica,

1. lumini in zona usilor din spate - capitanul are sigur lumina n cabina
2. unele palide in zona tunurilor, care sa razbata prin usitele acestora - cred ca erau si pe acolo niste opaite (ma gandesc la un sir montat pe spatele puntii superioare)
3. felinarul din spate

ce nu stiu:
1. Partea din fata a navei
2. daca e vreun felinar agatat de catarg

Best Regards,

#594 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 09 March 2011 - 12:53 PM

Vezi postareaKermit, la 9 Mar 2011, 11:46, a spus:

Rosu-Verde mai mult ca sigur ca nu erau in sec XVII-lea

Pana la urma care e regula? poate nu m-am exprima eu corect in primul post referitor la iluminat. Vreau sa o luminez strict cum era si in realitate, de aceea am intrebat de luminile pe catarg. Din cate filme am vazut, unul recent - Duminica,

1. lumini in zona usilor din spate - capitanul are sigur lumina n cabina
2. unele palide in zona tunurilor, care sa razbata prin usitele acestora - cred ca erau si pe acolo niste opaite (ma gandesc la un sir montat pe spatele puntii superioare)
3. felinarul din spate

ce nu stiu:
1. Partea din fata a navei
2. daca e vreun felinar agatat de catarg

Best Regards,


Buna ziua.

Eu ma gandesc sa bag in cutia de sticla jos, in prova si pupa, 2 spoturi de 45 W...

Cu respect,
Olimpiu

#595 Useril este offline   ovidiusc23 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 114
  • Inregistrat: 25-May 06
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 March 2011 - 12:59 PM

Cred ca zicea gobi mai sus de un pom de iarna ....
La vremurile alea nu cred ca o corbaie era atat de iluminata.
Proiectoarele nu se inventasera ,dar eu zic ca ar merge.... poate aveau un om antrenat special sa stea atarnat de bompres cu o lanterna cine mai stie.
Poate si fiecare tun avea o lanterna si luneta cum sunt armele din ziua de azi ....dar iar nu poti sa sti.
Acum eu ma gandeam sa iasa cat mai frumos sa-i punem si o cutiuta muzicala sub capacele bocaportilor si sa le facem in asa fel sa se deschida si poate iese si o balerina de acolo si incepe sa se invarta.
Muschetele erau cu fascicol laser eu zic sa incercam sa facem cativa marinari cu ele aprinse ...vom vedea.
In varful arborelui mare, poate daca navigau in periodada sarbatorilor de iarna, atarnau si ceva beteala si felinare colorate sa fie frumos.
Idei sunt multe dar depinde ce vrem sa iasa ....o corabie, pom de craciun, un obiect care sa atarne prin casa, totul depinde de fiecare in parte.


Nimeni din cate se pare nu asculta la ce se spune si vine pe urma si zice ca se fac glume pe seama intrebarilor puse.

"Succesuri"

Aceasta postare a fost editata de ovidiusc23: 09 March 2011 - 01:08 PM


#596 Useril este offline   Raven 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Iasi

Postat 09 March 2011 - 01:24 PM

Hai, ca ai fost rau... mai bine spuneti-i omului in fata ca nu e o idee buna, si nu va bateti joc de el. Spor la treaba!

#597 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 09 March 2011 - 02:53 PM

deja suntem pe langa subiect ....

#598 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 09 March 2011 - 03:18 PM

eu cred ca a intrebat,simplu,unde erau partile luminate ale navei (daca cineva este cunoscator si binevoieste) ,iluminate cu felinare sau candele , nu pot sa cred ca umblau pe bajbaite,omul probabil cunoaste electrica si va folosi lumini difuze pentru a imita cat mai bine originalul. nu cunosti,nu raspunzi,simplu.

#599 Useril este offline   PUIU2006 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 08-November 10
  • Location:Iasi

Postat 09 March 2011 - 05:24 PM

Buna ziua tuturor! E pom de iarna sau nu?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3496423121_13c0dca278_z_1_.jpg


#600 Useril este offline   ovidius1969 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bacau

Postat 09 March 2011 - 05:31 PM

şi eu sunt de acord cu răspunsul lui Leo, deja poţi considera că este chiar un kitsch şi pentru un asemenea lucru nu cred că merită să sacrifici un caterg, dar ... "de gustibus non disputandum" .

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi