Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#641 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 March 2011 - 11:46 AM

Vezi postareaNightAngel, la 17 Mar 2011, 11:12, a spus:

cred ca se refera la santurile de pe lateralul coastelor, care se poate verifica usor cu o bagheta


Probabil ca la aceste santuri se referea.


Vezi postareaNightAngel, la 17 Mar 2011, 11:12, a spus:

uite o poza de la colegii rusi... acolo se vede si bagheta are vine ca un brau de la un capat la altul, dar se vede si o anumita curbura a puntii... sau mi se pare mie... :rofl:

Stiu asta. Evident ca puntea are selatura continua pe toata lungimea ei. Eu nu spun ca puntea trebuie sa fie orizontala in acea zona, ci numai ca ea ar trebui sa se aseze pe toate traversele.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 March 2011 - 11:49 AM


#642 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 17 March 2011 - 12:31 PM

Salut. Si eu am identificat aceeasi problema ca la Leo2003 si Daniil, dar am zis sa astept pina la nr 9 sa am si celelalte bucati de punte si atunci putem vedea si mai bine ce e de facut. spor la toti

#643 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 17 March 2011 - 03:12 PM

Daca nu sunt lipite costele se inclina in toate partile, decupajul dupa care se fac inbinarile coastelor cu chila sunt foarte largi, asa ca ...... coastele se inclina spre inainte, inapoi sau lateral, de aici se vad si diferentele astea (numai in cazul cand coastele nu sunt lipite) Dupa ce coastele vor fi lipite respectand unghiul de 90 de grade, nu cred ca vor mai fi astfel de probleme, cel putin asta a fost observatia mea!! :rofl:

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 17 March 2011 - 03:14 PM


#644 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 March 2011 - 03:29 PM

Vezi postareaSorinR, la 17 Mar 2011, 15:12, a spus:

Daca nu sunt lipite costele se inclina in toate partile, decupajul dupa care se fac inbinarile coastelor cu chila sunt foarte largi, asa ca ......

Nici mie nu mi se pare concludent daca coastele nu sunt lipite. Numai ca eu am lipit coastele, zic eu, corect si tot a aparut gap-ul (spatiu, luft, interstitiu) de care vorbeam. :rofl:

#645 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 17 March 2011 - 03:50 PM

Pentru puntea inferioara am lipit si eu traversele (de fapt sunt singurele traverse care pot fi lipite pana acum) si dupa ce am asezat coastele pe chila, am trecut o bagheta peste ele sa vad daca le atinge pe toate ........ nu le atinge!! Sunt traverse care raman la 2-3 mm sub bagheta si nu intr-o ordine care sugereaza selatura puntii, vreo curbura longitudinala, ci haotic, asa ca dintii unui ferastrau!!! Ciudat, nu cred ca am sa pot curba puntea astfel incat sa se lipeasca de toate traversele, ar trebui sa o tensionez prea tare sau probabil sa on curbez pana la rupere, si curburile nu vor forma selatura ci niste valuri ciudate ale puntii!! Sper sa nu vorbesc aiurea ininte de vreme, dar cred ca peste unele traverse v-a trebui ceva umplutura!! vom trai si om vedea, putina rabdare trebuie!! Maine am sa pun si niste fotografii care evidentiaza problema!!

#646 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 March 2011 - 04:17 PM

Vezi postareaSorinR, la 17 Mar 2011, 15:50, a spus:

...si dupa ce am asezat coastele pe chila, am trecut o bagheta peste ele sa vad daca le atinge pe toate ........ nu le atinge!! Sunt traverse care raman la 2-3 mm sub bagheta si nu intr-o ordine care sugereaza selatura puntii, vreo curbura longitudinala, ci haotic, asa ca dintii unui ferastrau!!! Ciudat, nu cred ca am sa pot curba puntea astfel incat sa se lipeasca de toate traversele, ar trebui sa o tensionez prea tare sau probabil sa on curbez pana la rupere, si curburile nu vor forma selatura ci niste valuri ciudate ale puntii!! Sper sa nu vorbesc aiurea ininte de vreme, dar cred ca peste unele traverse v-a trebui ceva umplutura!!...

Pai da. Asta ziceam si io. 3mm e destul de mult. Io am scapat mai ieftin.
La mine, nervura coastei 14 a ajuns acum de la 4 la 5mm, iar nervura coastei 15 a ajuns de la 4 la 5.5mm (masurat la subler, evident). Probabil o sa mai fac mici ajusturi cand voi vedea cum "cade" puntea. Dar de majorat inaltimea unor traverse multi dintre noi nu vor scapa daca vor sa aseze puntea pe toate traversele.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 March 2011 - 04:41 PM


#647 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 17 March 2011 - 06:44 PM

Vezi postareaDegrelle, la 16 Mar 2011, 14:53, a spus:

Stiti cumva unde mai pot gasi nr.6? Multumesc anticipat!

P.S. Ma refer in Bucuresti



in fata statiei de metrou Constantin Brancoveanu

#648 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2011 - 07:44 PM

Dupa ce am cerut parerea referitoare la calafaturire si am citit opiniile voastre acum voi prezenta rezultatul. Am ales varianta cu ata neagra de papiota, aceasta fiind un pic mai groasa decat ata de cusut.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0159.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0164.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0167.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0168.JPG

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 17 March 2011 - 07:45 PM


#649 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 17 March 2011 - 08:50 PM

Mai intai ai lipit scandurile, iar apoi ai 'fortat' ata intre ele?

Ce-i aia ata de papiota????

#650 Useril este offline   SERGHEY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 28-February 11
  • Location:IASI
  • Interests:Drumetiile montane (peste 2.000m) si lucrurile cu dichis

Postat 18 March 2011 - 08:16 AM

Vezi postareaButonEL, la 17 Mar 2011, 19:44, a spus:

Dupa ce am cerut parerea referitoare la calafaturire si am citit opiniile voastre acum voi prezenta rezultatul. Am ales varianta cu ata neagra de papiota, aceasta fiind un pic mai groasa decat ata de cusut.




A incercat careva cu aparatul de pirogravat? :rofl:

#651 Useril este offline   cobra_00711 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 09-June 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 09:28 AM

Vezi postareaButonEL, la 17 Mar 2011, 19:44, a spus:

Dupa ce am cerut parerea referitoare la calafaturire si am citit opiniile voastre acum voi prezenta rezultatul. Am ales varianta cu ata neagra de papiota, aceasta fiind un pic mai groasa decat ata de cusut.


Nu inteleg de ce va grabiti sa lipiti "scandurile" pe punte. A iesit bine calafatuirea dar cred ca ai stricat puntea lipind filele asa. Eu am sa urmez sfatul lui crios si anume acela de a taia filele la 7 cm. si de a le lipi intercalat ca si caramizile, astfel nu se vor vedea imbinarile transversale ale puntilor. Bafta si spor la modelit.

#652 Useril este offline   MalasorteChris 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 15-January 10
  • Location:Petrosani, Hunedoara, Romania

Postat 18 March 2011 - 11:02 AM

Vezi postareacobra_00711, la 18 Mar 2011, 09:28, a spus:

Nu inteleg de ce va grabiti sa lipiti "scandurile" pe punte. A iesit bine calafatuirea dar cred ca ai stricat puntea lipind filele asa. Eu am sa urmez sfatul lui crios si anume acela de a taia filele la 7 cm. si de a le lipi intercalat ca si caramizile, astfel nu se vor vedea imbinarile transversale ale puntilor. Bafta si spor la modelit.


Puntea aratata de ButonEl este puntea teuga si aceasta nu are continuitate, deci nu a stricat nimic.

#653 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 11:20 AM

Vezi postareaMioriticul, la 17 Mar 2011, 20:50, a spus:

Mai intai ai lipit scandurile, iar apoi ai 'fortat' ata intre ele?
Ce-i aia ata de papiota????

Mai intai am lipit scandurile una langa alta apoi cu ajutorul unei lame intoarse cu taisul in sus am creat un spatiu intre ele. Metoda a fost foarte usoara plus ca m-am folosit de o rigla pentru a iesi liniile cat mai drepte. Apoi am taiat bucati de ata, le-am intins pe toata lungimea puntii si am trecut cu degetul de aracet peste ata. Dupa uscare am taiat surplusul de la capete. Imi place metoda, este usoara iar efectul este mai mult decat m-am asteptat. Ata de papiota este ata care se foloseste la cusut cu acul (un nasture la haina, una alta, vezi foto).

Vezi postareacobra_00711, la 18 Mar 2011, 09:28, a spus:

Nu inteleg de ce va grabiti sa lipiti "scandurile" pe punte. A iesit bine calafatuirea dar cred ca ai stricat puntea lipind filele asa. Eu am sa urmez sfatul lui crios si anume acela de a taia filele la 7 cm. si de a le lipi intercalat ca si caramizile, astfel nu se vor vedea imbinarile transversale ale puntilor. Bafta si spor la modelit.

Nu este o graba, chiar si la puntea teuga am taiat filele la sapte centimetri si le-am lipit dupa modelul caramizilor.

Vezi postareaMalasorteChris, la 18 Mar 2011, 11:02, a spus:

Puntea aratata de ButonEl este puntea teuga si aceasta nu are continuitate, deci nu a stricat nimic.

Multumesc pentru ajutor, mi-ai luat-o inainte cu raspunsul. Respect. Raman dator cu o :rofl:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00214.JPG
  • Imagine atasata: DSC00219.JPG
  • Imagine atasata: DSC00221.JPG
  • Imagine atasata: DSC00223.JPG


#654 Useril este offline   florynelu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-March 11
  • Location:bucuresti - pantelimon

Postat 18 March 2011 - 12:22 PM

http://www.accessmodels.co.uk/detail.asp?m...e=2&id=2512

ce ziceti de asta ?

#655 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 18 March 2011 - 01:58 PM

nu zicem nimic, daca vrei sa ai toata macheta o cumperi de acolo, :rofl: noi restu asteptam bucurosi ziua de miercuri

#656 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2011 - 02:46 PM

Vezi postareaflorynelu, la 18 Mar 2011, 12:22, a spus:


Mai daca vad eu bine zice ceva de 150 de lire aproximativ 700 de ron nu cred ca e aceiasi macheta ca nu-mi iese socoteala, sau poate gresesc eu...!
n
						
						

#657 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 March 2011 - 03:22 PM

nu e aceiasi, e inchisa, are alta culoare, pintenul de la prova e altfel, e nitel diferita!!

#658 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 18 March 2011 - 06:57 PM

E cu totul altceva kitul de-a gata de la Artesania Latina, ce avem noi e varianta exclusiv facuta pentru Deagostini dupa specificatii mai realistice si la o alta scara. Uitati aici:http://maquetas.mforos.com/480463/7810961-san-giovanni-battista/

#659 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 18 March 2011 - 07:35 PM

Vezi postareaAdy, la 18 Mar 2011, 18:57, a spus:

E cu totul altceva kitul de-a gata de la Artesania Latina, ce avem noi e varianta exclusiv facuta pentru Deagostini dupa specificatii mai realistice si la o alta scara. Uitati aici:http://maquetas.mforos.com/480463/7810961-san-giovanni-battista/

Ca e diferita inteleg, dar, atat Artesania Latina cat si deAgostini spun cu subiect si predicat ca sunt la aceeasi scara 1:50.
Si dimensiunile sunt aceleasi. Ma rog, inaltimea difera putin (678 versus 660) dar depinde unde o masori, cu ce o masori si cine o masoara. :rofl:

Ca eu am oarecare dubii in privinta scarii reale, e alta treaba si am explicat-o intr-un post anterior.
Intre timp am gasit imaginea de mai jos pe un site rusesc:

Imagine atasata: galeon_075_1_.jpg

Io zic ca sunt cam inalte manechinele de 1.8m fata de dimensiunile galionului, nu?
O scara mai mica (1:63 cum mi-a iesit mie) ar fi mai aproape de adevar, cred.
Desenand manechinele la scara 1:63 ar fi mai scunde cu aprox. 7.5mm, ar intra fara sa se cocoseze pe usa si ar trece cam la limita pe sub traverse. :-):

Hai ca v-am plictisit, inebunit de creierii capului, etc. Scuze!!!

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 18 March 2011 - 08:10 PM


#660 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 18 March 2011 - 08:04 PM

Vezi postareaLeo2003, la 18 Mar 2011, 19:35, a spus:

Ca e diferita inteleg, dar, atat Artesania Latina cat si deAgostini spun cu subiect si predicat ca sunt la aceeasi scara 1:50.
Si dimensiunile sunt aceleasi. Ma rog, inaltimea difera putin (678 versus 660) dar depinde unde o masori si cine o masoara. :rofl:

Ca eu am oarecare dubii in privinta scarii reale, e alta treaba si am explicat-o intr-un post anterior.
Intre timp am gasit imaginea de mai jos pe un site rusesc:

Atasament galeon_075_1_.jpg

Io zic ca sunt cam inalte manechinele de 1.8m fata de dimensiunile galionului, nu?
O scara mai mica (1:63 cum mi-a iesit mie) ar fi mai aproape de adevar, cred.

Oricum esti de acord cu mine, ca e mai buna varianta Deagostini?!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 31
  • 32
  • 33
  • 34
  • 35
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

17 useri citesc topicul
0 membri, 17 vizitatori, 0 utilizatori anonimi