Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell Airbrush Power 39665 / 39661 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell Airbrush Power 39665 / 39661 - un mic ajutor

#1 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 20 February 2011 - 02:03 AM

Plimbandu-ma prin talcioc am gasit pe o masa 3 produse Revell nedesfacute. Dupa o mica negociere cumpar 2 dintre ele, 1 set de vopsele 32340 (din astea avea 2 buc, eu am luat doar unul :friends: ) cu 10 lei si un spraygun 29666 cu 20 lei.
Cu gandul ca voi scapa in sfarsit de clasica suflanta, v-as ruga daca aveti vre-o butelie goala (Revell Airbrush Power 39665 sau 39661) sa ma ajutai cu ea.
As avea nevoie de racordul de pe butelie pe care s-o adaptez sa zicem la un stingator gol. Acesta ar avea si volumul mai mare si l-as putea reincarca in principiu la orice benzinarie.

merci

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: K_p0111.jpg
  • Imagine atasata: K_p0112.jpg

Aceasta postare a fost editata de Saci: 20 February 2011 - 02:13 AM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 February 2011 - 03:03 PM

Citeaza

Cu gandul ca voi scapa in sfarsit de clasica suflanta,
Hmmmm...ce ai luat tu, tot suflai este, doar ca e lucrat ceva mai bine. :friends:
Renunta la idea de a te plimba cu stingatorul, de la benzinarie casa! Mai bine cauta un motor de frigider, ca o prima etapa, si foloseste-l, e mult mai rentabil si mai sigur. Apoi, achizitionind si celelalte materiale, poti sa-ti faci un compresor.
http://www.cartula.ro/forum/Compresor-aero...casa-t3535.html
http://www.cartula.ro/Articole/Unelte-inst....-comprese.html
http://www.cartula.r...esor-t4006.html

#3 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 21 February 2011 - 10:18 PM

Suflai sau nu suflai, nu o sa-mi mai scuip plamanii pana ma apuca ameteala ca pana acum. :friends:
Iar daca cei de la revell considera ca o butelie de 400 ml e suficient pt. un mic proiect eu vreau un rezervor "ceva" mai mare (oricum am treaba la benzinarie fiecare a 2-a zi).

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2011 - 10:03 AM

Eu ti-am dar un sfat, daca il urmezi sau nu, este alegerea ta.

#5 Useril este offline   aviatoristu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 177
  • Inregistrat: 14-September 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:aviatie

Postat 23 February 2011 - 05:28 PM

trebuia sa iei ambele seturi de vopsea, la 10 lei..., o sa "plangi" mai tarziu ca nu l-ai luat.

am avut si eu suflaiul asta de la revell + un spray, era set si cu ceva vopsele. in principiu e bun, cel putin la inceput cat e nou. eu nu am vopsit cu el decat 3 avioane. daca folosesti emailuri ai grija sa fie diluate cat trebuie; daca e vopseaua un pic mai groasa o sa se infunde si o sa-ti faci un car de nervi. eu am facut si greseala sa atasez direct borcanul cu vopsea(vopsea din setul suflaiului) vopsea care normal ca la fund era smantana si incepatorul de mine :friends: nu a luat aspectul asta in seama si s-a umplut cu vopsea tubul ala subtire care aspira din borcan, si care nu am putut-o curata cum trebuia. nici macar nu reuseam sa-i reglez duza ca sa stropeasca pe placul meu :cray: . daca aerul cu care zici ca o sa umpli recipientul nu e pe bani, atunci merge, dar sa cumperi mereu sprayuri de la ei... nu se merita. suflaiul asta m-a facut sa-mi iau compresor si suflai cu dubla actiune, care e alta viata... chiar daca e compresor simplu fara butelie.
merita incercat, mai ales ca nu te-a costat mult. sper sa faci rost si racordul respectiv.
:lol:

#6 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 27 February 2011 - 11:22 PM

Cand am ajuns acasa deja plangeam dupa cel de-al doilea set. :rolleyes:

Am gasit la Praktiker o butelie de oxigen care se pare ca ar avea racordul de care am nevoie.
Problema e ca e mai scump decat butelia de la Revell. Mai caut, poate gasesc una goala pe care sa fac incercari.

#7 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 February 2011 - 12:19 AM

salut Saci

Tot ce vreu sa-ti spun e sa citesti cu atentie ce scrie pe butelia de la Revell, si ai sa discoperi ca in ea nu este aer comprimat ci butan, propan.....
motivul e simplu de ce.....la cat aer comprimat ar incapea intr-o butelie din aia sincer nu cred ca ai apuca sa vopsesti o aripa de avion 1/72....
Acel gaz care e in butelie (propan, buton) e in stare lichida, si cand trece in stare gazoaza i-si mareste mult volumul de unde rezulta acea presiune pe care poti sa o ai ca sa vopsesti, si e suficent de mult gaz ca sa poti vopsi 4-5 avioane la 1/72.
Tie nu-ti trebuie nici un rezervor pe care sa-l umpli la o benzinarie cu aer, ci acea butelie se poate umple foarte simplu cu rezerve de gaz pentru brichete, si culmea nu-ti trebuie nici macar un adaptor ceva, parca e facuta special sa o poti reumple.

Dezavantaje....
cel mai mare este scaderea destul de rapida a presiunii datorita foptului ca o data cu eliminarea gazului din butelie, butelia se raceste destul de repede si tare, uneori aproape ca pride bruma pe ea.....
un alt dezavantaj foarte important e ca gazul e foarte inflamabil......trebuie lucrat in spatii foarte bine aerisite si ferite de foc deschis...scantei.....

Toate astea ti le spun din propie experenta ca vreo 2 ani am folosit si eu sistemul pe care i-l ai tu acum.

Iar pe forum pe undeva mai este o discutie despre acea rezerva , butelie, de la Revell


bafta

Aceasta postare a fost editata de corsar: 28 February 2011 - 12:37 AM


#8 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 February 2011 - 12:34 AM

Pentru confirmarea celor spuse de mine, si a nu aparea discutii lungi si contradictorii atasej o poza de butelia mea, pe care o foloseam pe vremuri.......

Imagine atasata: IMG_7619_m.jpg

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2011 - 04:29 AM

Vezi postareaSaci, la 27 Feb 2011, 23:22, a spus:

Am gasit la Praktiker o butelie de oxigen care se pare ca ar avea racordul de care am nevoie.
Problema e ca e mai scump decat butelia de la Revell. Mai caut, poate gasesc una goala pe care sa fac incercari.


Saci, nu face gresala sa iei butelia de oxigen pentru a o folosi la aerograf. Cam toate vopselele au compusi organici, si oxigenul e un oxidant nemaipomenit. Ca sa nu mai vorbesc daca folosesti diluanti. Pe scurt, cred ca e cea mai proasta idee posibila ca sursa pentru aerograf.
Daca vrei sa iei doar racordul, e ok. Dar nu te baga sa o folosesti.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 February 2011 - 09:47 AM

Citeaza

in ea nu este aer comprimat ci butan, propan.
Mai sa fie! :rolleyes: Tu ai da drumul la aragaz in casa (fara flacara) apoi ai aprinde becul, de exemplu??? :-D :diablo: Contine o substanta organica inerta, din pacate am uitat cun naiba se numeste. Seamana la nume cu medicamentul ale, propanolol.
Unii, pe afara, folosesc butelii cu codoi, dar...mai bine nu!

#11 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 February 2011 - 10:33 AM

Citeaza

Mai sa fie! Tu ai da drumul la aragaz in casa (fara flacara) apoi ai aprinde becul, de exemplu??? Contine o substanta organica inerta, din pacate am uitat cun naiba se numeste. Seamana la nume cu medicamentul ale, propanolol.
Unii, pe afara, folosesc butelii cu codoi, dar...mai bine nu!


Z-ule...aici nu esti pe felie....se vorbeste practic de acea butelie de la Revell, uitate la poza si vezi exact ce scrie pe ia....si daca tot nu crezi fa ceva experente.....da drumul la ceva gaz din acea butelie in apropierea unui senzor de gaz de genul celor instalate in casa .....aproape instantaneu declanseaza senzorul ......daca tot nu crezi.....incearca sa dai foc la acel jet de gaz care iesa din respectiva butelie........si in privinta asta asteptam rezultatele experimentelor tale aici pe forum....

bafta la experente.....

#12 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 28 February 2011 - 11:32 AM

Mult timp am umplut butelia (bomba) de aer comprimat Revell cu gaz pentru brichete din spray si am vopsit cu ferestrele deschise. In schimb nu recomand nimanui!!!

#13 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 28 February 2011 - 05:41 PM

Holly Molly, ce rasturnare de situatie, ...

Am gasit si minibutelii de propan/butan dar nici prin cap nu mi-a trecut ca butelia de la revell e umplut cu asa ceva.
Oricum, MERCI PT AVERTIZARE.

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 February 2011 - 07:59 PM

Corsar, pune te rog poze cu toata butelia, fata - spate. Tare sunt curios daca nemtii lasa pe mina copiilor o mica bomba!

#15 Useril este offline   SteelMaster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2446
  • Inregistrat: 12-April 05

Postat 28 February 2011 - 08:17 PM

Desi am avut vreo 2 butelii Revell, nu le-am folosit niciodata. De ce ?
Le-am dat unui amic sa-si umple brichetele, au un gaz foarte bun pentru asa ceva.
Cu toate astea, se folosesc si pentru airbrush.

#16 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 28 February 2011 - 08:46 PM

Eu am folosit vreo 2 ani buteliile alea de la Revell pana sa imi iau un compresor. Le reumpleam cu gaz de bricheta de la benzinarie. Imi ajungea una pt un avion la 1/72. Initial tot ceva gen propan aveau in ele

#17 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 28 February 2011 - 09:13 PM

ok, Z-ule mai vin cu 2 poze

incredibil, dar adevarat........si inca ceva...nu e singura bomba care se vine liber, sunt de exemplu si acele spray-uri cu aer pentru curatat tastaturile, calculatoarele.....inauntru tot butan / propan este....


Imagine atasata: IMG_7621_m.jpg Imagine atasata: IMG_7622_m.jpg

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2011 - 11:55 AM

Pai in cazul asta e nasol! Eu stiam ca este un gaz inert, asemanator cu freonul din fisurile cosmetice!
Pai daca e pe asa, va pot recomanda ceva...airsoft:
http://www.airsoft.r...hp?idprodus=485
http://www.airsoft.r...hp?idprodus=720
http://www.airsoft.r...p?idprodus=2468

#19 Useril este offline   Saci 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 01-February 11
  • Location:Oradea
  • Interests:Motociclism

Postat 06 March 2011 - 11:00 PM

Merci de recomandare, dar nu corespunde racordul. Pe de alta parte, acestea sunt amestecate cu un lubrifiant pt arme care cred ca nu se impaca cu vopseaua.


btw. daca nu rezolv problema pana la sfarsiul lunii, v-a trebui sa folosesc din nou vechiul pulverizator/suflai (in 2 aprl. concuram la pinewood derby :friends: ).

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 March 2011 - 01:38 PM

In mare ai dreptate, nu toate recipientele contil silicon.
O observatie, cele de mai sus nu sunt pentru arme!!!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi