Forum Machete,Modelism,Hobby: Actualizare software forum - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Actualizare software forum

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 01:47 AM

Daca intampinati probleme cu noua versiune a forumului, va rog sa postati in acest topic. Mai sunt cateva schimbari de facut, asa ca probabil pe parcursul zilelor urmatoare vor mai fi scurte intreruperi in functionarea forumului

#2 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 29 May 2011 - 07:19 AM

Cum te poti loga anonim pe aceasta noua versiune?

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 08:08 AM

Logarea anonima este dezactivata.

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 29 May 2011 - 11:54 AM

Nu gaseam "view new posts" dar s-a rezolvat. Interfata arata de zile mari, felicitari celor implicati ! Treaba de nota 20!




Pe de alta parte, acu vad o "problema", respectiv la semnatura mea, nu se vede, inainte nu era nici o problema.

L.E. Se pare ca aparent "s-a rezolvat de la sine", m-am uitat in profil, am adaugat-o din nou, si apoi a aparut poza. E oke acum.


Aceasta postare a fost editata de GGG: 29 May 2011 - 12:01 PM


#5 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 29 May 2011 - 02:51 PM

Salut Cartula.
Am carcoteli in privinta motorului de cautare, care nici inainte nu mergea cine stie ce. Acum am incercat sa caut "Arado". E ca la "french military victories": http://politicalhumo...yvictories.htm. Concomitent, n-ai putea sa reduci numarul de elemente(litere, simboluri) care trebuie sa fie identice de la "x" la trei?

P.S. Cred ca n-am postat linkul dorit de mine. Idea era de 'NIX'.

#6 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 29 May 2011 - 07:50 PM

Buna seara! Cred ca aceasta schimbare de format i-si are avantajele si dezavantajele sale ca orice fapt. Personal pt ca nu cunosc engleza la perfect pt a ma putea descurca in intelegerea instructiunilor ce imi apar cand intru pe " AJUTOR" " desi am reusit sa dau pe romana acolo topicele de ajutor sunt in engleza si dupa ce ca sunt cumsunt (Dl.Z-mare stie ) sa mai buchisesc si in engleza pana sa inteleg ce scrie pe acolo ;asa ca va rog sa mi spuneti daca acele Topice de ajutor vor fi si in romana ..Multumesc si sanatate .



#7 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 08:12 PM

Va rog luati in considerare si implementarea plugin-ului Tapatalk, e o aplicatie foarte utile pt. forumuri pentru cei care detin un telefon cu android/ios

http://www.tapatalk.com/

#8 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 08:35 PM

Cu Noul format cursorul merge greoi, secvential. Inca nu m-am dumirit cum vizionez postarile noi, de la ultima vizita.

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 09:04 PM

Cassin,

Multumesc pentru atentionare. O sa ma uit sa vad ce are. Arado nu merge, arado in schimb merge bine.
Limita pentru minimul de caractere este deja la 3. Alta e buba, o sa caut sa rezolv.

Muggs,

Interesant, neavand un telefon cu Android sau iOS nu stiam. Exista un skin pentru mobil si in momentul asta, care-i destul de curat. Dar o sa studiez si ce implica Tapatalk. Multumesc.

CaporalMusat,
Din pacate, traducerea in romana nu o gasesc de-a gata decat foarte sumar, restul trebuie sa stau sa le traduc eu singurel. E in lucru, incet-incet se va rezolva. Deja am tradus multe, stiu ca mai sunt inca si mai multe care nu sunt inca traduse. Deci da, vor fi si in romana.

Flo,
In partea din dreapta sus exista "Vezi continut nou" (sau "View new content" in engleza).
Pentru partea cu problema cursorului, incearca sa schimbi editorul folosit. La setari, exista campul "Enable visual (RTE) editor?". Implicit e selectat, deselecteaza-l si vezi daca se rezolva.

#10 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 29 May 2011 - 09:07 PM

Salutare!
Pe mine nu ma incanta functionarea noii interfete.
Nereguli constatate:
- Prima data cand am dat clic pe linkul din mail cu anuntul de postari noi, pentru ca sa imi deschida forumul la postarea respectiva, s-a deschis prima pagina. Prima data doar, apoi nu a mai facut.
- Eu folosesc IE 8 si 9 cu functia zoom la 150% (nu mai vad bine si ochelarii ma enerveaza), iar cand deschid pozele din posturi acestea ies din pagina afisata pe monitor, nu fac shrink (restrangere automata) asa cum se intampla in interfata cealalta si din aceasta cauza este dificil sa le vezi in intregime si sa le inchizi (trebuie glisata fotografia cu ajutorul cursoarelor ferestrei).

Probabil ca fiind la inceput astea sunt chestii care vor fi remediate in timp.
Bafta

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 29 May 2011 - 09:09 PM


#11 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 29 May 2011 - 09:31 PM

la fiecare intrare i-mi cere user name-ul . am setat browserul sa le retina dar tot degeaba.
in rest e ok ,poate putin dificil pana cand ne deprindem. oricum felicitari pentru munca depusa ,baniesc ca nu e putina

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 10:01 PM

Sfatos,

O sa studiez posibilitatea de redimensionare. Personal, am stat in dubii daca sa folosesc stilul acela, sau pur si simplu sa fie deschisa imaginea direct. La imagini mari, e intr-adevar extrem de deranjant.
Momentan am dezactivat partea aceea, imaginea se deschide in aceeasi fereastra si e redimensionata de catre browser.

Lacatus10,

Curata toate cookie-urile existente pentru domeniul cartula.ro. Datorita modificarii softului, probabil date ramase de la versiunea precedenta produc comportamentul asta.

#13 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 29 May 2011 - 10:18 PM

Si eu am constatat ca imi cere "user name" si parola la fiecare postare.
Eu nu am facut niciodata "iesire" de bunavoie, ci asta s-a intamplat doar atunci
cand am reinstalat Windows ori s-a blocat computerul şi l-am īnchis fortat.
Acum, ca sa nu zic numai despre ce nu-mi place, o sa spun si despre ce mi s-a parut ca e bine.
Inainte, mesajele trimise si primite erau separate, asa ca, daca vroiam sa vad
un dialog cu cineva cap-coada, trebuia sa intru cand intr-o parte, cand in celalata - deci, ma cam... balanganeam!
Acum, nu mai e cazul!
Deocamdata, atat. Daca mai gasesc ceva pe parcurs, de bine sau de rau, o sa-mi permit sa mai postez.
Pana atunci, numai de bine!
Cu respect,

#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 10:51 PM

Florin,

Aceeasi solutie pe care am recomandat-o mai sus. Si eu am patit exact acelasi lucru, sa nu imi fie tinuta minte logarea, in perioada in care foloseam atat varianta veche de forum, cat si versiunea noua.

Multumesc.

#15 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 30 May 2011 - 07:28 AM

Salutare,
ca parere personala, versiunea noua care s-a implementat mi se pare mult mai greoaie ca cea veche. Lucrez in domeniul software, desi in cazul meu este vorba despre ceva dedicat, asa ca nu ma refer acum la capacitatile motorului care sta in spatele interfetei ci strict la afisarea informatiilor. In general orice aplicatie trebuie sa respecte anumite calitati de ergonomie vizuala, pentru ca informatiile sa nu fie greu de citit. Sunt multe forumuri de profil, iar multe dintre acestea sunt efectiv greu (obositor) de urmarit. Pentru calitatea informatiilor de aici, sper ca ma voi obisnui cu noul format.
numai bine

#16 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 10:14 AM

Mie sincer mi se pare un mare pas inainte implementarea noii versiuni, da un aer de 2011 acestui forum, folosesc Chrome si nu am nici una din problemele de mai sus ?

PS: mi se pare ca face si mai repede search-ul si threadurile se deschid mai rapid de asemenea, nu ar strica nici un header nou care sa se potriveasca cu noul layout

#17 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 30 May 2011 - 02:34 PM

Vezi postareacartula, la 29 May 2011 - 10:01 PM, a spus:

Curata toate cookie-urile existente pentru domeniul cartula.ro. Datorita modificarii softului, probabil date ramase de la versiunea precedenta produc comportamentul asta.


Am facut si chestia asta, dar tot asa se intampla, de fiecare data, cand deschid pagina, imi cere username-ul si parola.

#18 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 30 May 2011 - 04:18 PM

Si mie la fel! Cere autentificare si dupa stergerea coockies-urilor!

#19 Useril este offline   Emil_A 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 204
  • Inregistrat: 15-March 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Fotografie / Modelism

Postat 30 May 2011 - 06:19 PM

La mine functioneaza bine , pe Chrome.

As vrea sa scot "fast reply", se poate? Mai ales pe mobil, e incomod..

Aceasta postare a fost editata de BOOBY: 30 May 2011 - 06:29 PM


#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 06:57 PM

Mersu,

Scorpio a zis ca a rezolvat-o, avea legatura cu adresa pe care incerca sa o acceseze. Incearca sa te duci direct pe http://www.cartula.ro/forum/ dupa stergerea cookies, vezi daca mai face.

BOOBY, setarea e generala, si altii o folosesc. Nu exista dupa stiinta mea o varianta sa o scot doar pentru anumiti utilizatori.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi