Forum Machete,Modelism,Hobby: Ajutor cu aerograful ! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajutor cu aerograful ! Nu-mi dau seama ce se inampla...

#21 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 03 August 2011 - 08:37 AM

OK, am luat nitrosolv am pus in cupa citeva picaturi, dupa care am lasat si botul aerografului in nitrosolv la fezandat (la modelul asta duza nu e demontabila). Aseara am mai scos o mica scama( probabil de la vata de pe betisoare...); m-am bucurat pt o clipa dar nu asat era buba.
Airbrush cleaner e un magalavaitz de la Valejo pentru acrilice; mai putin puternic dar nu miroase asa tare, si probabil mai putin toxic.In mod probabil nu el a fost problema ci tehnica mea de curatare.
Acum astept, mai ma uit dupa alte modele de aerografe, cu muuulte duze si ma gindesc cite chestii minunate voi face eu odata, cindva....

#22 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 04 August 2011 - 09:39 AM

VICTORIE !! Dupa o zi de fezandare s-a dovedit ca aerograful avea o gramada de mizerie in zona duzei cit si pe canalul acului (acum e clar de ce se bloca dumnealui...). Tibi, se dovedeste ca Airbrush cleaner nu face acelasi lucru la bani mai multi ci face mai putin la bani mai multi !
Eu ma gindisem ca diluantul de nitro in contact cu acrilicele le va brinzi si nu va curta bine, dar se pare ca nu-i asa.
Multumesc tuturor pentru ajutor !

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 August 2011 - 10:41 AM

Bine ca s-a rezolvat. Dar, invatarura de minte, alta data curata corect aerograful! :whistle:

#24 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 04 August 2011 - 10:47 AM

Airbrush cleaner e foarte bun...dar nu pentru ce aveai tu in duza si pe canalul acului. La ce spui ca aveai acolo nici sange de Alien nu te salva! Glumesc, evident, dar ideea e ca trebuie sa tragi concluzii corecte din ceea ce s-a intamplat. Adica trebuie sa cureti cu mare atentie aerograful si sa folosesti airbrush cleaner la final.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi