Forum Machete,Modelism,Hobby: Heinkel 112 gri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Heinkel 112 gri identificare culoare

#1 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 23 January 2006 - 09:51 AM

Stie cineva cum se poate obtine acel gri-aluminiu pentru He-112, inmatriculat ARR ?
Incerc sa fac macheta de la RS Models, dar nu stiu cum as putea reda acea nuanta.
Multumesc,
MD

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 10:29 AM

Teoretic, ar trebui sa fie RLM63,varianta mai neutra,caci au fost doua versiuni de 63... una mai verzuie, asemanatoare cu Rlm 02 (~ Hu 115) si una mai neutra (~ Hu 64).



Citeaza

Incerc sa fac macheta de la RS Models

I hate you.....unde ai gasit-o??

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 23 January 2006 - 10:54 AM


#3 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2006 - 12:22 PM

RLM 63 si RLM02 sunt (relativ) una si acceasi culoare. Asta este concluzia la care au ajuns Michael Ullman precum si Kenneth Merrick si Thomas Hitchcock. Pe piata exista si un RLM64 (Xtracolor, Aeromaster sau "errormaster" cum le place unora sa spuna) care este un gri foarte deschis, neutru, dar asta e complet inutil pentru avioanele de dupa 1939. Pana acum nu s-a descoperit nici un esantion de culoare, ramasita, epava sau fotografie color care sa justifice folosirea acelei nuante de culoare dupa 1939.
Iata de ce aceasta versiune de RLM63 (gri deschis) nu se aplica avioanelor de dupa 1939:
- In cartea lui Merrick si Hitchcock scoasa de Monogram (the Official Monogram Painting Guide to German Aircraft 1935 - 1945), pe pagina 15 este un esantion de culoare RLM63 care este un gri deschis, iar imediat alaturi este un alt esantion de RLM63 care este de fapt RLM02. Ei nu explica moitivul pentru care au existat doua nuante de RLM63.
- Michael Ullmann explica in cartea lui (Luftwaffe Colours 1935 - 1945) la pagina 44 ca de fapt RLM63 si RLM02 au fost doua culori diferite in 1935 (acel gri deschis si RLM 02). Dar, datorita unei confuzii datorate unei interpretari gresite a unui ordin cu privire la vopsirea He51 (avionul principal la cea vreme), intre anii 1935 si 1939, griul deschis a fost inlocuit treptat cu RLM02 (care a fost botezat duypa aceea RLM63). Ullman conclude ca dupa 1939, acel RLM63 gri deschis a fost complet inlocuit cu un RLM63 identic cu RLM02.
Nuantierul de culori Luftwaffe scos de Eagle Editions (cu estantioane de vopsea produse de firma care a produs vopselele Luftwaffe in timpul razboiului) nu include acel gri deschis.
Parerea mea e ca He112 au fost vopsite RLM02.
HTH
Radu

#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 12:53 PM

Citeaza

Ullman conclude ca dupa 1939, acel RLM63 gri deschis a fost complet inlocuit cu un RLM63 identic cu RLM02.



...la aceeasi concluzie s-a ajuns si in cazul avioanelor (Bf 109b,c,d,e si He 112)
din Legiunea Condor in razboiul civil din Spania.

Trebuia analizat cu mare grija cliseul color cu acele He112 verzi, in fundal se poate observa unul gri...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 23 January 2006 - 12:55 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 January 2006 - 01:06 PM

Problema lui RLM 63, si nu numai, e oarecum spinoasa! Se spune ca a existat o varianta mai deschisa decit RLM 02 folosita doar singura in special pe prototipuri si in timpul razboiului din Spania si o alta mai inchisa decit RLM02 (cea din catalogul Eagle) folosita in combinatie cu RLM 61, 62 pe bombardiere. Am o fotografie (din pacate nu am aces acum la ea) in care se vede un Bf109 si un He111 unul linga altul si, desi sint aceeasi lumina, nuantele de gri difera, in sensul ca cea de pe Bf este mai deschisa!
Interesant ca in majoritatea profilelor sau a indicatiilor de vopsire din prospecte, pentru RLM 63 este indicata o culoare gri neutru. Mai mult Model Master, si nu numai, are o culoare indicata ca fiind RLM 63 si care este gri.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 January 2006 - 01:10 PM


#6 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 23 January 2006 - 01:10 PM

multumesc, pentru sfaturi. Din cite am vazut pe plansele de culori, comparat cu pozele de epoca, RLM 63v.2 pare mai aproape de aadevar(http://www.beuliland...olor%20List.htm); RLM 02 pe care il vad aici imi pare prea inchis; doar daca pozele pe care le am sunt de fapt colorate pe calculator, si deci o referinta gresita.
Macheta am luat-o de la www.hobbyshop.cz; costa vreo 14 USD la cehi, sau vreo 20 USd la Hannants.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 January 2006 - 01:24 PM

Mdo,"mo(N)strele" de culoare electronice din site-ul respectiv sint o aberatie fara nici o legatura cu realitatea! Echivalenta RLM 02 cu Revell 45 este aproape corecta, mai adauga 5% alb sau, mai usor, 18 parti Revell 45 + 1 parte alb.

#8 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2006 - 01:53 PM

mdo, la Jan 23 2006, 11:10 AM, a spus:

multumesc, pentru sfaturi. Din cite am vazut pe plansele de culori, comparat cu pozele de epoca, RLM 63v.2 pare mai aproape de aadevar(http://www.beuliland...olor%20List.htm); RLM 02 pe care il vad aici imi pare prea inchis; doar daca pozele pe care le am sunt de fapt colorate pe calculator, si deci o referinta gresita.

Trebuie sa ai grija foarte mare la interpretarea culorilor din poze alb negru. Sunt sute daca nu chiar mii de cazuri de poze care sunt copii ale copiilor ale copiilor ale copiilor (si asa mai departe ) ale copiilor ale unor poze publicate in reviste de propaganda de razboi (tiparite cu tehnica de tiparire mai primitiva din timpul razbiului) copiate din nou la refuz si interpetate gresit.

Apoi, trebui sa stii ca RLM02 este relativ deschis la culoare. In pozele cu avioane ale Legiunii Condor, RLM02 poate apare in diferite nuante de gri (In pozele alb negru bineinteles) care pot fi interpretate de la un alb murdar pana la un verde deschis. Vezi volumul Jagdwaffe dedicat Legiunii Condor.

Cat despre He112urile romanesti, cartea Squadron Signal arata destule poze care confirma faptul ca nu era un gri deschis ci era identic cu acea nuanta folosita pe he112urile folosite de Legiunea Condor, despre care se stie cu siguranta ca era RLM02. Chiar si asa, nuantele de gri difera in poze, dar asta e in mod sigur datorata directiei luminii, expunere, uzura vopselei, etc. O dovada concludenta este de asemenea poza de pe pagina 44 care arata un pilot roman sezand in cabina unui He112. Usa de acces a cabinei este deschisa si se vede foarte clar ca culoarea cu care a fost vopsit interiorul este aceeasi ca si culoarea exteriorului. Se stie fara nici o urma de dubiu ca RLM02 a fost folosit la vopsirea interiorului. Daca culoarea interiorului este la fel ca si cea a exteriorului, este deci evident ca exteriorul este RLM02. O poza similara este si pe paginile 45 si 46 (desi cea de pe pagina 46 face ca exeriorul sa para mai inchis la culoare decat interiorul, deci in nici un caz nu poate fi un gri deschis, dar asta se poate datora reflexiei). Cu toate acestea, in profilele color din carte, culoarea este un RLM65 gri deschis. Astfel de profile color au o influenta malefica de necrezut! Am vazut zeci de cazuri in care logica si orice dovada fotografica concludenta au fost aruncate pe fereastra la vederea unui profil color facut cu maiestrie chiar daca e eronat.

Ce vreau sa spun prin toate astea? In ciuda profilelor frumoase cara arata He112 romanesti vopsite in gri deschis, toate dovesile fotografice arata ca erau de fapt RL02.

Daca vrei un nuantier RLM pe care te poti baza, uite aici unul: http://www.ipmsstockholm.org/colorcharts/s...rts_germany.htm

HTH
Radu

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 02:26 PM

privind la Cliseul ala, tind sa cred ca ai dreptate, Radu....howewer, cred ca de dragul inertiei...voiu dilua usor 02-ul pe He112 Arr

#10 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 23 January 2006 - 02:44 PM

daca ma uit pe articolul indicat de radu (excelenta referinta, intr-adevar!), la scara 1/72 ar trebui adaugat cam 15% alb pt a genera perspectiva corecta; care va sa zica si 109 are dreptate.
O ultima intrebare ;stie cineva daca poza aceea cu mai multe He 112 verzi si gri pe Baneasa( parca..), este nativa color , sau post procesata ?

#11 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2006 - 02:51 PM

1-0-9, la Jan 23 2006, 12:26 PM, a spus:

privind la Cliseul ala, tind sa cred ca ai dreptate, Radu....howewer, cred ca de dragul inertiei...voiu dilua usor 02-ul pe He112 Arr

1-0-9, poti sa vopsesti macheta cum vrei... e macheta ta! Poti sa pui si roz bombon pe ea (oricum, rozul bombon arata la fel ca RLM 02 sau gri deschis in alb-negru! :lol:).

DAR, datele istorice (vezi explicatia data de istorici care clarifica de ce nu s-a mai folosit acel gri deschis dupa 1939) precum si dovezile fotografice (pozele din cartea Squadron Signal In Action) dovedesc clar, cu prisosinta si fara nici o urma de indoiala ca He112urile romanesti au fost vopsite RLM02.

Banuiesc ca te bazezi pe poza color in care se vede He112 "9 Negru" gri in departare la distanta, cu niste He112 verzi cu botul galben in prim plan. Nu sunt sigur daca acea poza e re-colorata sau a fost cliseu color. Oricum, avionul gri e foarte departe, nu se vede clar ce nuanta de gri este, si chiar si asa, pare a fi RLM02 mai degraba decat un gri deschis.

Asa cum am zis, e treaba ta ce faci cu macheta. Dar ai grija sa nu te lasi inselat de coada lunga de neinformati (sau refuznici) care perpetueaza mituri gresite. Ca romani, avem datoria sa indreptam erorile si aiurelile scrise de tot felul de asa zisi istorici si artisti de pe internet sau autori carti prost scrise (sau copiate ori chiar supte din deget).

Radu

#12 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 02:51 PM

Poza este un diapozitiv color, deci cu o minima procesare ar trebui sa fie de incredere...problema reala este ca daca ar fi sa ne luam dupa Jagdwaffe Luftwaffe in Spain, Heinkelele 112 erau 02 overall, nu aveau intradosul 65....acum trebuie verificat daca asta e valabil si la astea romanesti...daca vedem vreo linie de demarcaj intre extrados si intrados, avem o problema. Trebuie de asemenea luat in calcul ca cele din Spania erau in serviciu cu doi ani inainte de livrarea celor pentru Romani.

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2006 - 03:02 PM

1-0-9, la Jan 23 2006, 12:51 PM, a spus:

Poza este un diapozitiv color, deci cu o minima procesare ar trebui sa fie de incredere...problema reala este ca daca ar fi sa ne luam dupa Jagdwaffe Luftwaffe in Spain, Heinkelele 112 erau 02 overall, nu aveau intradosul 65....acum trebuie verificat daca asta e valabil si la astea romanesti...daca vedem vreo linie de demarcaj intre extrados si intrados, avem o problema. Trebuie de asemenea luat in calcul ca cele din Spania erau in serviciu cu doi ani inainte de livrarea celor pentru Romani.

1-0-9, ai cartea Heinkel 112 In action a lui Squadron Signal?
Nu se vede nicaieri ca He112urile gri romanest aveau RLM65 pe intrados. Se vede clar ca sunt o singura culoare si pe intrados si pe extrados.

Faptul ca He112urile din Spania si cele din Romaia sunt la doi ani distanta unii de altele este un pic eronat. Cle romanesti au fost primite in August 1939. Primele He112 de serie (nu prototipul V6) din Spania au fost livrate in primavara lui 1938. Dci e cam un an diferenta intre ele
Oricum, detaliul asta e irelevant.[I]Culoarea RLM63 gri deschis a fost scoasa din uz incepand cu 1935. IN 1939 NU MAI ERA IN UZ NICAIERI. A FOST INLOCUITA CU RLM02[I]

HTH
Rdu

#14 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 05:30 PM

...True, true....02 it is then...

#15 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 January 2006 - 06:17 PM

mdo, la Jan 23 2006, 12:44 PM, a spus:

daca ma uit pe articolul indicat de radu (excelenta referinta, intr-adevar!), la scara 1/72 ar trebui adaugat cam 15% alb pt  a genera perspectiva corecta; care va sa zica si 109 are dreptate.
O ultima intrebare ;stie cineva daca poza aceea cu mai multe He 112 verzi si gri pe Baneasa( parca..), este  nativa color , sau post procesata ?

mdo,
Ai grija cu adaugarea de alb la culori ca sa obtii ceea ce se cheama "Scale Effect." Asta e o tehnica cam controversata care este bazata pe idea ca atunci cand reduci o macheta la scara, trebuie sa reduci si intensitatea culorii.
O problema intervine aici: multe vopsele de machetism au acest "Scale effect" deja inclus in formula. Xtracolor, Xtracrylics, Aeromaster, Model Master, etc. se mandresc cu faptul ca vopselelelor au "efectul de scara" pentru scara 1/48 deja inclus. Asta duce la niste variatii ingorzitoare intre manufacturieri si efecte mirobolante.

De aceea eu nu folosesc nimic altceva decat vopselele Lifecolor, care nu sunt alterate in nici un fel si sunt corelate cu standardele FS (vezi niste machete pe situl meu, adresa in semnatura) Eu nu sunt de acord cu acest "scale effect" - mi se pare o "nastrushnicie", o gaselnita.

HTH
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 23 January 2006 - 06:18 PM


#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 09:35 PM

Personal nu agreez si nu folosesc asa numitul efect de scara....Cind am spus ca o sa-mi mai diluez 02-ul, ma gindeam sa-l fac un pic mai deschis nu de dragul efectului de scara, ci pentru ca ce folosesc eu ca 02 (adica revell 45) mi se pare un pic prea inchis.

Trebuie sa recunosc ca discutia m-a prins dimineata, la birou, departe de sursele de informare...Ajungind acasa la documentatie....
Avioanele sint intr-adevar intr-o singura culoare (poza 1) , care este si culoarea interiorului (poza 2).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 42.JPG


#17 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2006 - 09:38 PM

Am gasit si poza color...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1048190437903u.jpg


#18 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 24 January 2006 - 07:19 AM

To be or not to be. 8-) RLM 63 sau RLM 02?

Poate poza de mai ajuta ne mai ajuta la raspuns.
Diapozitiv color Agfa de Ioan Tulea Pipera 1942
Stelele au fost pictate cu negru pt filmarile la "Escadrila alba" ( film alb negru).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: He_112_0022.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 24 January 2006 - 07:22 AM


#19 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 24 January 2006 - 08:44 AM

Superba fotografie,ca de obicei,Cantacuzino,o inepuizabila sursa de surprize!

Totusi ,dupa mine,aceste avioane au fost revopsite,probabil complet,pentru a fi pictate stelele...

Si da pare a fi RLM 02

Oare aveau romanii in 1942 stocuri de vopsea germana?

#20 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 24 January 2006 - 12:20 PM

Cantacuzino, la Jan 24 2006, 05:19 AM, a spus:

To be or not to be. 8-) RLM 63 sau RLM 02?

Poate poza de mai ajuta ne mai ajuta la raspuns.
Diapozitiv color Agfa de Ioan Tulea Pipera 1942
Stelele au fost pictate cu negru pt filmarile la "Escadrila alba" ( film alb negru).

Misto poza Cantacuzino,
Vestea proasta e ca acea culoare nu se potriveste cu nici o culoare din toate nuantierele de culoare pe care le am eu. (Si am nuantiere cu esantioane de vopsea, nu tiparite) Nu este nici RLM63 gri deschis (inainte de 1939) dar nici RLM 02. Tinand seama de faptul ca avionul este in mod clar revopsit pentru film (nu se vede nici urma de insemn romanesc nicaieri!) este foarte posibil sa fi fost revopsit cu ce s-a gasit la magazie (chiar var cu un pigment adaugat - negru de fum poate?). Logica ma face sa cred ca a fost vopsit cu o vopsea temporara care poate fi inlaturata cu usurinta dupa terminarea filmarilor. Nu cred ca intendentii aveau intentia sa le arunce la gunoi dupa terminarea filmarilor, ci mai degraba sa le readuca la insemnele originale. In o astfel de situatie, nu cred ca ar fi vopsit avionul cu o vopsea de aviatie care este uneori foarte greu de inlaturat.
Foarte interesant poza, dar nu cred ca e concludenta. Ai vreo poza color a unui avion in uz cu inselmne normale?

Eu sunt 100% sigur ca a fost un gri verzui similar cu RLM02 (rebotezat in cazul asta RLM63). Asa cum am mai spus inainte, istoricii care cunosc subiectul sunt de acord ca RLM63 gri deschis nu a mai fost folosit dupa 1939. RLM63 dupa 1939 a fost de fapt RLM02 cu alt nume. Deci argumentul daca a fost RLM63 sau RLM02 este futil - amandoua culorile erau identice. Ce conteaza e nuanta de gri - nu a fost un gri deschis ci un gri verzui. Griul deschis A FOST SCOS DIN UZ MULT INAINTE DE 1939.

HTH
Radu

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi