Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkyardul lui 109 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkyardul lui 109 1/72

#181 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2020 - 09:06 PM

Vezi postareaLonginus, la 19 January 2020 - 08:54 PM, a spus:

Frumoase.
Statoreactorul ăla Campini Caproni CC1 mă atrage și pe mine.
Cum a fost kitul, probleme cu el ?


De evitat :))))

Kitul e ridicol...are nituri si pe cadre arata bine, dar nu se potriveste nimic, cabina e o gluma proasta, piesele de PE sunt parca pentru alt avion, la alta scara .

Vezi postarea1-0-9, la 19 January 2020 - 09:04 PM, a spus:

De evitat :))))

Kitul e ridicol...are nituri si pe cadre arata bine, dar nu se potriveste nimic, cabina e o gluma proasta, piesele de PE sunt parca pentru alt avion, la alta scara .



Nici macar researchul nu si l-au facut cum trebuie, desi exista poze garla, plus avionul in muzeu...m-am luat dupa instructiuni si am pus decalul cu fascia de pe fuselaj, aiurea...

#182 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 January 2020 - 09:31 PM

Hmmm. Īnțeleg.
Păcat.
Ar fi un subiect cool și o pāine de māncat, cum se zice.

#183 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2020 - 11:04 PM

Vezi postareaLonginus, la 19 January 2020 - 09:31 PM, a spus:

Hmmm. Īnțeleg.
Păcat.
Ar fi un subiect cool și o pāine de māncat, cum se zice.


Pe mine ce m-a socat realmente, e marimea...e enorm, pare la alta scara, lejer 1/48.
Daca faci o vitrina cu primele reactive, Gloster Pioneer si Meteor, Me-163, 262, Heinkel 176, 178 si 280, P-80, Kikka etc, asta e din alt film...poate doar cu Airacometul american sa fie compatibil, dar si ala e muult mai sleek.

Daca as mai face unul pentru mine (asta a fost pentru un prieten) as incerca sa ii refac cupolele, din ceva...nu am idee decoamdata din ce, insa cele din kit sunt oribile, zici ca sunt termoformate pe ipsos...

#184 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2020 - 12:41 PM

Distractia continua :) Multumita lui Catta, care m-a ajutat cu patratele taiate la cutter/plotter, am reusit sa termin si monstrisorul asta, un P-47D Tamiya.

Nu multe de zis despre el, e unul din cele mai bune kituri in 1/72, ever. Am schimbat doar tevile de la mitraliere si am pus 2-3 PE-uri in cockpit (centuri si backupul de colimator)

Vopsit cu Gunze. Decaluri (numerele si emblema) din kitul Academy.

Avionul e destul de cunoscut, e al lui Cecil Dean din celebrul crup checkertails (325th FG) care a luptat nu pic mai tarziu, dotat cu mustanguri si deasupra Romaniei.

Mai imi trebuie doua rezervoare de P-38 pentru el, se pare ca erau mult folosite de 325 in misiuni long range.

Imagine atasata: IMG_9377.jpgImagine atasata: IMG_9376.jpgImagine atasata: IMG_9378.jpgImagine atasata: IMG_9379.jpg
Imagine atasata: IMG_9382.jpgImagine atasata: IMG_9383.jpgImagine atasata: IMG_9385.jpgImagine atasata: IMG_9384.jpg
Imagine atasata: IMG_9386.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 March 2020 - 12:42 PM


#185 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2020 - 01:56 PM

Uau ! :hi:

#186 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 23 March 2020 - 09:14 AM

Bravo boss, foarte frumos ti-a iesit!

E mare cat o zi de post, bestia...:)




#187 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 March 2020 - 03:06 PM

Vai ce-mi placeee !!
P-47 este unul din favoritele mele. Mare cīt un TIR, greu , excelent blindat și īnarmat ( o salvă a celor 8 fifty calibers făcea PRAF orice avion al Axei...nu-l avaria , incendia sau...nooo, praf !! Am văzut nenumărate filmulețe din război pe YouTube, este impresionant), și-a făcut datoria cu brio. Am de gīnd să achiziționez și eu cīndva acest kit Tamiya, am avut (și făcut) doar var.D bubbletop, și vreau și razorback-ul.
Dar să mai termin din stash, ca mă īngrop sub ele...
Acum , ca suntem consemnați īn case , poate avem mai mult timp de modelit.
Sănătate !

#188 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 April 2020 - 01:12 PM

M-am toot uitat la el , și ceva īmi dă cu virgulă...Nu văd eu ( se poate, vīrsta...) sau antena radio NU are coborīre ?? Are figurate (corect și frumos) izolatoarele ceramice de la capete , dar coborīrea ? Fără coborīre , este doar o sīrmă inutilă.

#189 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2020 - 03:23 PM

Vezi postareadakian67, la 22 April 2020 - 01:12 PM, a spus:

M-am toot uitat la el , și ceva īmi dă cu virgulă...Nu văd eu ( se poate, vīrsta...) sau antena radio NU are coborīre ?? Are figurate (corect și frumos) izolatoarele ceramice de la capete , dar coborīrea ? Fără coborīre , este doar o sīrmă inutilă.


Da, ai observat bine...

Problema e ca la P-47D razorback, au fost cel putin 3-4-5 configuratii de radio, cu diverse tipuri de antene :(

Sunt unele cu antena catarg ( de mai multe feluri ; intotdeauna montata un pic asimetric, pe partea stanga).
Firul, uneori merge in varful catargului (prin care probabil intra in fuselaj, ca la multe japoneze, de exemplu, fara coborare la vedere).
Exita la unele un motz de legare ceramic, pe partea dreapta, bunul simt ar spune ca acolo ar trebui sa intre in fuselaj legatura, insa in nicio poza nu e vizibil ceva prins acolo, in afara de cazurile in care antena intra direct in el, fara a mai avea legatura cu catargul.

Imagine atasata: 3.JPGImagine atasata: media-22758.JPG

Alteori firul ignora catargul de tot si intra direct in acel motz mentionat mai sus (uneori sunt doi), pe partea dreapta a fuselajului.
Imagine atasata: 1.JPGImagine atasata: 2.JPG

Alte ori poti jura ca nu e deloc fir :
Imagine atasata: media-29662.JPG

Imagine atasata: 4.JPGImagine atasata: 5.JPG

Altele au o antena subtirica in loc de catarg...
Cu niciunul, unul sau dooua puncte de legare in fuselaj, la care nu e legat nimic :))
Imagine atasata: media-29496.JPGImagine atasata: media-31177.JPGImagine atasata: media-31178.JPG

Long story short, eu nu am vazut, la configuratia asta cu fir care merge inspre catarg, in nicio poza, sa se vada clar daca si pe unde intra in fuselaj, asa ca am facut ce am vazut.
Daca gasesc vreo poza clara (si am urmarit sute) , va fi usor de rezolvat.
Imagine atasata: Pict0037.JPG

#190 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2020 - 03:39 PM

Varianta aia fara catarg, sau mai bine zis cu antena subtirica in locul catargului, nici nu pare ca mai avea alte cabluri...eu cel putin nu reusesc sa vad nimic de genul asta prin ce poze am.
Adica era doar antenutza aia subtire si atat.

Pt varianta cu catarg, a mai gasit poza atasata, daca ajuta pe cineva.




Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: antenna mast.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 22 April 2020 - 03:53 PM


#191 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2020 - 04:08 PM

Vezi postareaRocknRolla, la 22 April 2020 - 03:39 PM, a spus:

Varianta aia fara catarg, sau mai bine zis cu antena subtirica in locul catargului, nici nu pare ca mai avea alte cabluri...eu cel putin nu reusesc sa vad nimic de genul asta prin ce poze am.
Adica era doar antenutza aia subtire si atat.

Pt varianta cu catarg, a mai gasit poza atasata, daca ajuta pe cineva.


Cam asa ar trebui sa fie...

#192 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 April 2020 - 10:36 PM

Antenuța subțire ( în engleză whip antenna, adică antenă-bici ) nu are o coborîre vizibilă . EA este TOT firul ( lungimea ei este un submultiplu al lungimii de undă pe care funcționa transceiverul de la bord), coborîrea ei este legată invizibil la partea inferioară.
Antenele prinse de catarg și coadă sînt de două tipuri :
1. "long wire" , care poate avea coborîrea la unul din capetele antenei( de regulă la capătul dinspre catarg), iar coborîrea poate să fie invizibilă în pozele de epocă...dar exista sigur, intrînd fie prin capătul catargului , fie prin acele "moțuri" izolate cu porțelan de pe fuselaj .Este exact cazul pozei pusă de Rock'n Rolla .
2."Dipole antenna", care are musai coborîrea la mijlocul firului întins între catarg și coadă. Coborîre care intră si ea în fuselaj tot printr-un orificiu izolat cu ceramică.Fix ca la Bf-109.
Ca să afli ce tip de antenă s-a folosit , dacă nu se vede în vre-o poză, ar trebui să știi pe ce frecvență/frecvanțe lucra radioul de la bord...Deja e mai complicat...
Scuzați dizertația, poate e totuși utilă cuiva.
Seară bună dragilor ! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 April 2020 - 10:39 PM


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi