Forum Machete,Modelism,Hobby: Fata mea este modeeel.... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fata mea este modeeel....

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 October 2011 - 08:57 PM

Deci am zis sa o creez pe Eva, si a iesit asta.....acuma, zice-ti voi daca va atrage cumva privirile, fie si numa' cu coada ochiului.
Astazi am comandat grund-ul, asa ca, astept sa vina (LAV-Z, n-am uitat ce am promis, scuze pentru intarziere).
So...astept pareri, opinii, cereri de casatorie.

Scara este 1:24

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Girl1.jpg
  • Imagine atasata: Girl2.jpg
  • Imagine atasata: Girls3.jpg
  • Imagine atasata: Girls4.jpg
  • Imagine atasata: Girls5.jpg

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 12 October 2011 - 08:58 PM


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 October 2011 - 10:02 PM

1. bratele cam prea subtiri-si la ce cara in mana tre' sa se vada ceva fibre(finute)
2.ceva muschi si la pulpe,gambe(finute-da sa fie..)
3. sanii parca in realitate nu pleaca din umeri.
4.are sau nu fata,ca nu pot sa-mi dau seama ?.......

#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 12 October 2011 - 11:00 PM

Sunt de acord cu busila in ce priveste antebratele. Trebuie adaugat musculatura.
Bratele mi se par OK.
Trebuie sa rezolvi umerii.
In ceea ce privesc picioarele dupa ochiul meu arata bine. (Trebuie sa recunosc ca ai gusturi bune).
Sanii sunt putin prea sus (de acord cu busila) dar cu tot harnasamentul ala de sub sani si daca ii mai pui ceva pe cap, ca o creasta, sau echipament auxiliar (s-o faci putin mai inalta) va fi OK. Zic eu...
Daca am ajuns la cap, sa sti ca eu nu am prea inteles mare lucru. Vad ochelari de protectie; o casca si inca ceva accesorii, probabil, dar sunt convins ca ai facut-o dupa o referinta. Asa ca daca tu zici ca-i OK, este si pt. mine.
Arata fain. Mie imi place. Cu cateva mici bibileli arata fain. Mai uitate o data la tocuri. Nu forma ma intereseaza ci marimea. Ele trebuie sa fie egale.
Spor si posteaza ce ai decis sa faci.

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2011 - 11:28 PM

Dupa cum arata, nu-i de pe timpurile noastre.
IN acest caz, daca pre timpul nostru exista sutiene push-up care fac din doamne trecute de prima tinerete niste pustoaice exuberante, va dati seama ce va fi in viitor.
Figurina nu e departe de ce am vazut pe la diverse firme carora le mai scapa si femei in gama - Viejo Dragon, Pegaso, Pili-pili...
Inteleg ca e prima cu care te confrunti. Chiar daca nu e o frumusete iti va ramane ca etalon toata viata si e normal asa. Cu toate micile ei defecte, e un capat de drum. Treptat, la altele vei elimina din greseli si de la Eva (care n-a zis nimeni ca era frumoasa ci doar prima si la un moment dat unica) vei ajunge la Lili Sandu care e .....bine.

#5 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 07:23 AM

Ochii celor care-si petrec o parte din timp bibilind nu-si dezmint acuitatea. De ce nu va apucati si voi de modelat nu stiu, ar fi placut sa vad ca tot mai multi si-ar indrepta dexteritatea si spre sectorul asta. Fireste, daca te imparti in mai multe directii....dar eu zic ca totusi se poate. Voi insa stiti mai bine. Acum sa ne intoarcem la AVE....pardon, EVA.
Intr-adevar, problema sanilor este reala, si totul a plecat de la o problema de start. Am construit scheletul fara sa realizez ca pastrez la latimea umerilor dimensiunea pe care o aleg pentru un barbat.
La ce a condus asta? Pai pur si simplu ca sa nu creez un torace subtire si plat (care n-ar fi fost total disproportionat in raport cu picioarele), am fost nevoit sa umplu ceva mai mult decat trebuia, si cand am mai adaugat si sanii, dupa care i-am pus si harnasamentul....a iesit asa.
Nu stiu daca bratele in sine is prea slabe, problema ca armele le-am facut cam mari, dar m-am gandit ca neavand ca punct de reper un caracter real pot sa exagerez (in tema fantasy, se intalnesc destul de des figurine cu arme supradimensionate). La capitolul finisare musculatura apare o problema de material. Culoarea ascunde o buna parte din detalii, poate cei de la colorit or sa aduca SuperSculpey Firm care este de culoare gri, si lucrurile or sa se mai schimbe olecuta. Deci cu materialul asta ca sa se poate observa (fara sa fie prea mult accentuata) musculatura, rezultatul este imperceptibil. Mie antebratele nu-mi plac cum au iesit, mai ales cel drept (nici dupa maini nu ma omor). In privinta tocurilor....ele is egale, numa ca daca va uitati, unul nu atinge pamantul, in timp ce unul este putin infundat in material, de asta da senzatia ca unul este mai scurt si altul este mai lung. La capitolul casca, iar apare o problema legata de material, culoarea ascunde detaliile din pacate. Are fata, numai ca fiind acoperita de niste ochelari de dimensiuni mari (cam cum sunt cei care sunt atasati la casca unui pilot de avioane de vanatoare) nu i se mai vade decat nasul si buzele, ceea ce ii restrange destul de mult suprafata fetei.
Astept sa-mi soseasca grund-ul, poate cu spray se observa ceva mai bine.
Pe cat de entuziasmat am fost si sunt datorita modului cum raspunde la modelaj SuperSculpey, pe atat de dezamagit sunt de cum arata produsul final, datorita culorii.
Din pacate EVA e coapta, asa ca de modificat n-o mai modific. Observatiile voastre insa au fost retinute, si voi incerca sa le aplic unui viitor proiect.
Oricum, multam pentru pareri, sper ca in timp sa elimin tot mai multe din greselile pe care inca le fac.
:drinks:

#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 October 2011 - 11:22 AM

Citeaza

1. bratele cam prea subtiri
Busila, tu nu te uiti la prezentarile de moda?? Pai silfidele alea au bratele (si picioarele) de scobitorile crapa de invidie!!!! :lol: Bratele mie mi se par OK, bun, hai nitel mai musculoase poate, armele sunt dupa mine prea mari.
Eu ,mai degraba m-as lega de buze, prea sunt ca ale Marinelei Niţu, si de nas, cam prea barbatesc.
Sinii...ma rog, eu as zice ca acea curea este prea sus si ar cam jena-o!
Da...la circoteli ne pricepem toti! Mie imi place, probabil ca dupa vopsire o sa arate mult mai bine!
Spor!

#7 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 11:40 AM

Z-mare, sursa de inspiratie era o negresa....care avea oarece buze :dribble: ...acuma ideea este ca forma lor era mai senzuala, este drept...dar tot mari erau, de asta le-am facut asa.
Am facut prostia de i-am facut umerii prea lati...si armele prea mari....mai bine ii puneam in mana o coasa, si scapam fara dureri de cap. De carcoteli e nevoie (evident, atata timp cat is constructive), pentru ca ele imi trag un semnal de alarma si ma imping de la spate....fireste, si laudele is binevenite :rolleyes: . Oricum....asta ar fi d-abea a 12 figurina pe care am facut-o pana acum si frate.....au trecut 7 luni...ce repede trece timpul. In sfarsit, astept sa vad dupa primele 50, cat de mult am evoluat.
Multam de comentariu, astept si altele pe viitor :drinks:

#8 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 13 October 2011 - 12:00 PM

Silviu, mie imi place ce vad.
Intrebai de ce nu ne apucam de modelit (figurine). Cred ca-ti trebuie o doza mare de talent pentru asta.
Eu unul nu am asa ceva (cel putin nu in acest domeniu) Cred ca ar fi interesant daca ai putea posta (aici sau pe you tube)un tutorial in care sa arati pas cu pas ceea ce faci.
Asta bineinteles daca nu este secret :shifty: In rest, :punk: !!!!!!

#9 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 12:02 PM

Anakinu.....am o curiozitate....sa inteleg ca ai incercat pana acum sa faci asa ceva din moment ce sustii ca nu ai talent?

#10 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2011 - 12:49 PM

Sustin propunerea cu un pictorial prin care sa vedem si noi cum se ajunge de la o idee, la o lucrare care sa-ti incante ochii. Ar fi nemaipomenit.

#11 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 13 October 2011 - 01:23 PM

Foarte frumos ! :hi:
Imi place zona subombilicala ( dintre "buric" = ombilic si ...... ) si cea a coapselor. Fesele si sanii arata foarte bine si realist reproduse (pentru cei care au "criticat" : unele femei au sanii in felul asta STUDIATI-LE :dribble: ).
Pozele din spate si fata arata foarte normal, dar cand ai pozat din lateral se observa " defectele " la maini bicepsi ar trebui mai mari o idee, la fel atentie la zona coatelor par parca prea mari ( daca mai adaugi musculatura pe brate poate se estompeaza efectul coatelor ). Zona genunchilor pare prea "osoasa" si muschii pulpei prea "lucrati" la sala sau pe bicicleta :lol: in contrast cu mainile care par simple bete ( dar la final arata bine picioarele ). Nu imi pot da seama daca mainile sunt sau nu prea mari. Buzele sunt ok chiar si penrtru o Angelina, dapai pentru o negresa, iar nasul specific rasei negre ( se pare ca pana la urma toti ne tragem din rasa neagra )
Nu am inteles de ce nu ai ramas la cizmele mulate pe picior pana sub genunchi ( genul ca la super-eroii de benzi desenate ) si ai optat pentru stilul " sifonat " care este mai complicat de realizat ( nu neaaparat fara toc, si atentie la zona scobiturii piciorului pare cam ciudata si diferita de la stangu la dreptu ), si ca o paranteza forma tocului aduce a anii 50, 60,70 ( POATE IL FACI MAI EYE CATCHING ). Daca ramai la cizmele sifonate poate faci ceva cu sireturile sunt parca prea groase.

Sunt curios daca ai folosit ca model pentru pozitia generala a fetei o poza cu Angelina Jolie.
Spor in continuare si la cat mai multe realizari!

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2011 - 03:24 PM

Nu poti sa combini sculpey cu un pigment sau colorant care sa nu-i afecteze proprietatile ?
Cum, cat si unde ai copt-o pe dansa ?

#13 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2011 - 04:00 PM

Crezi ca poti sa ne delectezi cu un pictorial in care sa ne arati cum transformi o idee intr-o lucrare care incanta privirea.Ma refer la etape, materiale, tehnici folosite etc.

#14 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 04:06 PM

Nu este nici un secret cum modelez o figurina, de fapt cu putina rabdare ati fi gasit si o sa gasiti cu siguranta tot ce va trebuie pe net. Am auzit pe multi spunand ca nu au talent......pai fratilor, la ce diorame faceti, la cat de mult stati sa bibiliti o corabie, un avion sau un tanc, ce va mai trebuie? Rabdarea (si tutunul pentru cei care fumeaza) este factorul cheie pentru asa ceva. Crede-ti-ma pe cuvant ca habar nu am de arta, nu stiu sa desenez cum trebuie un pom, dara-mi-te un om, n-am avut idee despre porportii, material, scule si asa mai departe. Aduce-ti-va aminte cum a fost cand v-ati lansat in hobby-ul care va pasioneaza si o sa va da-ti seama ca la fel este si in directia asta.
Ochiul este cel mai mare critic, si cum toti aveti ochiul antrenat deja, tot ce va mai trebuie sa va antrenati este mana. A citit despre multi care-s tari in domeniu, si pot spune (astea-s afirmatiile lor) ca nu toti au terminat artele, is multi care nici sa deseneze nu se pricep....pur si simplu ochiul si mintea le spun unde anume gresesc si unde anume este bine. Restul e chestie de timp, multi afirmand ca la inceput faceau niste grozavii.
Pictorial nu stiu daca am sa fac, dar am sa incerc sa va detaliez cat mai explicit cum anume procedez.
1. Va ganditi bine la o tema. (fantasy, istorie, fun...etc)
2.Cautati pe net o poza cat mai detaliata care sa va ofere cat mai explicit o cantitate cat mai mare de detalii (va usureaza enorm munca). Vedeti ca exista site-uri unde sunt tipi care-si afiseaza caractere facute in programe 3D (avantajul este ca prezinta caracterul din mai multe pozitii, va da accesul la o cantitate mai mare de detalii).
2.1. De multe ori nici macar nu imi aleg tema dinainte (scormonesc pe net, si-mi aleg intai poza care-mi place).
3. Musai faceti-va rost de unelte. Eu mi-am cumparat un set de la dan2du (va ajuta enorm munca daca va intereseaza sa lucrati la scara mica), is foarte multumit de ele, cred ca am pus poza pe site, dar o sa o mai postez odata mai jos.
4.Cumparati-va material. Nu alegeti cernit, decat daca nu gasiti altceva pe moment, si vreti musai sa va jucati cu el. Alegeti o Fimo Soft (ori alegeti gri direct, ori daca nu, Fimo alb si Fimo negru pe care le combinati in proportie de 50-50 ca sa obtineti culoare gri. Se pare ca este cea mai potrivita culoare pentru evidentierea detaliilor). Insa ca si modelaj pana acum nimic nu a raspuns asa de bine din ce am incercat ( cernit, fimo clasic, fimo soft) ca Super Sculpey. Din pacate culoarea o sa va faca feste, poate avem noroc si o sa apara si la noi Sculpey Firm..
5.Pentru modelele la scara 1:32 (5.4mm), 1:24 (7,5) eu folosesc sarma de 1mm grosime.(pentru alte scaricele, nu stiu ce sa va spun, inca nu am lucrat, aici tgr ar putea sa va informeze)
6.Pentru construirea unui schelet urmati cat mai exact dimensiunile care apar pe desenele care o sa le postez. Le listati, dupa are va folositi de ele cat mai exact. Ca la listare sa va apara scara asa cum trebuie, importati imaginea in word, nu ii dati cu copy si paste.
7.De fiecare data cand construiti un schelet aveti grija sa lasati sarma libera pentru a-l infige intr-un soclu (nu-l modelati in mana, cautati pe cat posibil sa nu atingeti materialul cu mana).
8.Baietii din afara folosesc epoxy putty pentru a-l pune prima data pe armatura intr-un strat extrem de fin, pentru ca materialul care il folositi pentru modelaj sa aiba aderenta. Pus direct pe sarma, o sa va chinuiti ceva mai mult, pentru ca are tendinta sa "alunece". Pentru ca nu am asa ceva, si nici chef sa comand de pe internet nu am, folosesc poxipol cu care dau un strat fin pe schelet, dupa care , dupa 5 minute, cand s-a intarit dar inca isi pastreaza "lipiciunea" ma apuc si aplic un prim strat subtire pe schelet acoperindu-l in intregime.
9. Incep sa modelez.

Mai departe....depinde numa de voi. Am citit si m-am convins ca marea dificultate este in a invata ce cantitate de material sa folosesti, si unde. Asta categoric vine cu timpul. Fiecare bucata de material trebe cat ma bine intinsa.
Unii incep sa construiasca de la picioare si urca...altii incep cu extremitatile, maini, cap, talpi.....altii se imprastie in ytoate directiile. Nimic nu este batut in cuie.
Va trebuie musai oarece carti , poze cu anatomia corpului uman.
Daca faceti o femeie sa tineti cont de faptul ca , coapsele is mai late si mai rotunde decat la barbat, iar umerii is ceva mai ingusti (sa aveti in minte asta cand faceti scheletul).
Deocamdata nu mai imi vine nimic in minte, dar daca am omis ceva si imi aduc aminte, revin.
INSA......eu is novice, parerea mea este sa cautati pe net (chiar si pe youtube, da-ti cautare dupa cuvinte cheie gen "head sculpture" sau orice va vine in minte legat de chestia asta ca o sa gasiti) intrati pe forumuri de specialitate, si acolo o sa gasiti explicatii date de meseriasi.
Inca ceva, pana la urma o sa va da-ti seama (cei care se vor apuca) ca voi ve-ti fi proprii vostri maestri, fiecare trebe sa-si gaseasca stilul lui, sa se adapteze la viziunea pe care o are el despre modeling, pentru ca fiecare figurina este unica in felul ei. Pe net poate o sa gasiti cum se modeleaza un cap spre exemplu....pai de acolo trebe sa retineti doar ideea generala, pentru ca restul n-o sa conteze.....capul ala poate sa aibe o forma patrata, pe cand forma capului facut de voi poate sa fie mai alungita spre exemplu.
N-am nici suficienta experienta, nici cunostinte intr-un domeniu de specialitate ca sa ma pot face mai inteles, asa ca sfatul meu pentru cei care vor sa se apuce este sa "zgarie" netul si sa afle de la meseriasi.
Ochiul deja il aveti format asa ca.....Spor.

http://www.squidoo.com/armatures (cum sa faceti armatura)
http://www.planetfig...?t=17398&page=6 (cum sa modelati un cap)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: template54.jpg
  • Imagine atasata: template75.jpg
  • Imagine atasata: template90.jpg

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 13 October 2011 - 05:01 PM


#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2011 - 07:48 PM

Asa de inceput, pui sculpey mai mult si apoi scoti cu sculele alea din ce ai pus ? Sau mai adaugi direct forme - muschi si alte alea...
Sau din toate cate putin. E clar ca cel mai bine e sa te apuci.
O sa am de facut un soim care va sta pe bratul unui mongol. Deocamdata ma descurajeaza scara (dimensiunea). Nu stiu de exemplu cat de tare va fi materialul si daca se va intari suficent de repede sau incet ca sa fac ghearele sau ciocul.

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 08:08 PM

Nu, material adaugi putin cate putin, mici bobite pe care le intinzi, pana incepe sa prinda forma. Dar musai sa acoperi armatura intai cu un strat de material, pe care pe urma trebuie sa-l bagi la copt sa se intareasca. Peste suprafata asta te apuci pe urma sa adaugi mai departe....dar numa bucati mici de material.
Acum ideea este urmatoarea, depinde ce faci. Daca individul este mai golas, adaugi si finisezi masa musculara....daca este imbracat, n-are rost sa te chinui cu definirea muschilui, pentru ca oricum este acoperit de haine.
Problema cu materialul este ca se intareste la cald, deci daca mongolul este facut, ar trebui sa faci soimul separat, si pe urma sa-l lipesti.

#17 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 13 October 2011 - 08:35 PM

Teoria ca teoria..."praftica " ma omoară !Imagine postata
Rămān la ideea ca trebuie sa filmezi şi să postezi !
Şi, ca un neştiutor, te īntreb de unde procuri materialele ?(preţurile le gasesc eu după ce īmi dai un reperImagine postata)

#18 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 08:43 PM

www.colorit.ro....intra aici si o sa gasesti supersculpey
hobbyart, gasesti cernit si fimo
Anakinu...ca sa spui ca "practica te omoara" trebuia in primul rand sa incepi sa practici, zic eu....Crede-ma ca eu cand am inceput, nu mi-a descris nimeni, asa cum am descris eu mai sus, stilul ti-l formezi singur. Chiar si daca ti-as arata un filmulet video facand o figurina, tot nu te-ai lamuri foarte tare, pentru ca fiecare figurina difera de cealalta.
E ca si cum te-as intreba pe tine cum se face o diorama, si ti-as spune sa te filmezi facand una ca sa-mi dau seama cum se face....pai ok, tu ai face o diorama, eu as vede cum o faci pe aia.....si mai departe....zbac. Cel mult as putea sa fac ceva ca tine, dar daca as incerca sa adopt o alta tema, tot de la 0 as porni.
Dar o sa caut pe youtube, ca sigur gasesc ceva facut de meseriasi, si o sa pun link-ul aici.
Crede-ma pe cuvant ca tu singur o sa-ti dai seama ce si cum.....ideea este sa te apuci.

#19 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 October 2011 - 08:54 PM




Fiecare din clipurile astea au continuari...inveti principiile de baza, si pe urma le adaptezi

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 13 October 2011 - 08:55 PM


#20 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 14 October 2011 - 08:07 AM

Salutare,
dupa parerea mea arata exceptional, :clapping: , de altfel si in realitate prefer doamnele cu alura fina, ceea ce mi se pare un pic prea mult este insa cantitatea de material din buze, dar este ceva pur subiectiv. Oricum cred ca trebuie o gramada de talent sa faci asa ceva, pentru a obtine niste linii anatomice frumoase, o figurina care sa placa omului, pe langa munca mai e necesara si dotarea din start, de la natura.

Asa ca din punctul meu de vedere sincere felicitari.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi