Forum Machete,Modelism,Hobby: Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna"

#101 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 13 July 2012 - 05:34 PM

 traian, la 12 July 2012 - 09:28 PM, a spus:

Daca faceai treaba asta inainte de '89 umpleai puscaria pentru destainuirea secretelor de stat. Fain :clapping:
Lasa vaslele natur, arata mai bine. Despre schele ar fi bine sa amintesti colegilor, nu neaparat de pe nava ta, ca exista si care e utilitatea lor, ca s-a cam uitat.

Da, intradevar inainte se considerau secrete ,dar acum cind aceasta nava traieste cine stie pe unde sub forma de fierbeton pe undeva pe la turci macar acum sa ramana amintirea ei aici in spatiul virtual.Cat despre schele inca mai folosim cei drept mai rar mai mult la Croati la Vucovar unde nu ai posibilitatea sa acostezi la ponton pentru ca nu au asa ceva decit la oras pentru pasagere.
Ramele am sa le las asa nevopsite am sa le dau o mana de lac mat si le voi aseza in barca ca pregatite pentru folosire.
Toate cele bune si multa,multa bafta.

#102 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 13 July 2012 - 09:10 PM

Buna seara din nou , dupa cum va spuneam ieri astazi am lucrat la ceva piese mai dificil de realiza si anume proiectoarele de navigatie foarte utile la bordul navelor fluviale si folosite intens la manevre cit si la navigatia pe timp de noapte si nu pot fi inlocuite de cele mai moderne radare GPS-uri si transpondere ce se folosesc in navigatia moderna .
La aceste nave priectoarele folosite sunt de fabricatie sovietica si fiind inlocuite in ultimii ani de unele de fabricatie engleza care sunt aproape indentice cu cele vechi diferenta facando doar soclul becului si un gratar inauntru .Materiale folosite ,dupa cum vedeti in imagini am folosit tabla de alama citeva banale bolduri fludor ,pentru a indoi tabla pentru ca nu dispun de o mininicovala am folosit un spiral mai gros pe care l-am prins in menghina si pentru a face fundul de proiector concav am folosit manerul de la o sula presand pe o bucata de covor de cauciuc,.. si cam asta a esit . Poze,...

Atat pentru astazi maine voi face suportii de prindere pe timonerie ,o seara buna va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: proiectorele ansamblate.JPG
  • Imagine atasata: proiectoare si furci.JPG
  • Imagine atasata: piese.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 13 July 2012 - 09:13 PM


#103 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 13 July 2012 - 11:18 PM

Frumos neadjbobo bagi si lumini in ele?

#104 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 14 July 2012 - 07:21 PM

Salutare la toata lumea ,si ca iti raspund neastefane cu parere de rau nu am sa pun lumini in aceste proiectoare pentru ca de la inceput nu am luat in calcul aceasta posibilitate ,stiu ca ar arata frumos dar asta implica alte probleme ,poate la un viitorul model.Si acum sa va arat cum sunt amplasate aceste proiectoare pe timonerie ,asa cum le-am construit sunt mobile atat in plan vertical cat si in plan orizontal ,ramane sa ma gindesc cum voi face oglinda interioara pentru a se vedea mai aproape de realitate ,vopselurile care sunt pe piata nu reda efectul de oglinda daca aveti vreo sugestie in acesta privinta as fi bucuros sa o primesc.
In privinta lucrului mai am de facut citeva piese pe timonerie si inauntrul ei pe puntea de comanda si pentru ca am gasit modalitatea de a face o microbalama pentru catarg il reface total si il voi face rabatabil asa cum este in realitate .
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta va doresc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: priectoare pe poziti 1.JPG
  • Imagine atasata: proiectoare pe pozitii 2.JPG
  • Imagine atasata: priectoare pe poziti 3.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 14 July 2012 - 07:23 PM


#105 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 July 2012 - 07:46 PM

 dj-bobo, la 14 July 2012 - 07:21 PM, a spus:

...daca aveti vreo sugestie in acesta privinta as fi bucuros sa o primesc.

Folie de aluminiu, scotch aluminiu. Poate chiar argintare electrochimica si slefuire-lustruire.
Foarte frumos oricum. Felicitari!

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 14 July 2012 - 07:49 PM


#106 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 14 July 2012 - 08:02 PM

pentru oglinda reflectoarelor mai poti incerca din o bara de aluminiu modelata la strung sau chiar intr-o bormasina.

#107 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 15 July 2012 - 12:30 AM

O bucata de lemn modelata la forma care vrei invelita cu o bucata de plastic de la o confectie de cipsuri care este mai lucioasa decat foia de aluminiu.Pt iluminat poti folosi fibra optica daca nu gasesti leduri atat de mici , am facut eu un camion care a iesit foarte realistic

#108 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 19 August 2012 - 09:17 PM

Salutare la toata lumea ,iata-ma din nou acasa si bucuros ca pot intra pe forum si a incepe a mai lucra ceva .Mutumesc cu intarziere Leo 2003 si florinx pentru sugestii si cred ca o sa adopt idea lui neastefan caruia ii multumesc deasemenea ideia mea privind oglinda proiectoarelor ar fi prelucrarea unui glob ornament de brad ce craciun care deobicei sunt din sticla si pe interior se prezinta ca o oglinda , dar dificultatea consta in a taia aceste globuri.
Rezultate si poze pe maine ,toate cele bune si o seara minunata va doresc.

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 19 August 2012 - 09:19 PM


#109 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 19 August 2012 - 10:52 PM

 dj-bobo, la 19 August 2012 - 09:17 PM, a spus:

Salutare la toata lumea ,iata-ma din nou acasa si bucuros ca pot intra pe forum si a incepe a mai lucra ceva .Mutumesc cu intarziere Leo 2003 si florinx pentru sugestii si cred ca o sa adopt idea lui neastefan caruia ii multumesc deasemenea ideia mea privind oglinda proiectoarelor ar fi prelucrarea unui glob ornament de brad ce craciun care deobicei sunt din sticla si pe interior se prezinta ca o oglinda , dar dificultatea consta in a taia aceste globuri.
Rezultate si poze pe maine ,toate cele bune si o seara minunata va doresc.

Credeam ca ne ai parasit neadjbobo

#110 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 20 August 2012 - 07:56 AM

 dj-bobo, la 19 August 2012 - 09:17 PM, a spus:

.......... privind oglinda proiectoarelor ar fi ........


Confectionata din tabla de 0,2 - 0,3 mm pansoanata cu o bagheta din lemn de esenta tare pentru concavitate si tinuta cateva ore in fixativ foto uzat ( problema e daca mai gasesti asa ceva ) o sa prinda o pelicula de argint de grosime functie de durata de asteptare, care poate fi lustruita pana la ,,oglinda''.

#111 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 20 August 2012 - 09:06 PM

 traian, la 20 August 2012 - 07:56 AM, a spus:

Confectionata din tabla de 0,2 - 0,3 mm pansoanata cu o bagheta din lemn de esenta tare pentru concavitate si tinuta cateva ore in fixativ foto uzat ( problema e daca mai gasesti asa ceva ) o sa prinda o pelicula de argint de grosime functie de durata de asteptare, care poate fi lustruita pana la ,,oglinda''.
Multumesc train acest procedeu parca se numeste electroliza si presupune ca solutia sa fie o sare a metalului de acoperit, in solutie si anodul o bucatica de argint iar catodul la piesa pe care vreau sa depun argintul totul legat la o sursa de curent continuu .Instalatia in sine nu ar fi greu de facut doar partea cu substantele mai greu de procurat ,efectul produs poate reda mult mai real decat originalul unde o oglinda de proiector se face tot prin electroliza dar cu acoperire de cupru pe un suport de tabla concav dupa care se acopera cu nichel prin electroliza si apoi se slefuieste cu pisla pina la luciu perfect.
Toate cele bune si o seara minunata va doresc .

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 20 August 2012 - 09:09 PM


#112 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 August 2012 - 07:45 PM

 dj-bobo, la 20 August 2012 - 09:06 PM, a spus:

Multumesc train acest procedeu parca se numeste electroliza


Nu e electroliza si nu implica altceva decat solutia de fixativ foto uzata, intr-un borcan de sticla si metalul scufundat in el. Fara electrozi, fara curent. Aveam pe undeva si explicatia fenomenului dar la vremea respectiva m-a interesat mai putin, am retinut doar procedeul pe care l-am si aplicat in cateva randuri si a functionat. Trebuie doar foarte bine degresata piesa, altfel pojghita de argind se desprinde.

#113 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 26 August 2012 - 08:35 PM

daca vrei sa folosesti cu procedee chimice exista o solutie care se foloseste in electronica pt "argintarea" circuitelor imprimate , defapt este o sare de staniu iar procedeul se numeste stanare : http://www.tekro.ro/...t&product_id=51

pur si simplu se scufunda piesa (preferabil din cupru si bine curata) in solutia respectiva si se tine cateva secunde. dupa care daca o slefuiesti cu o pasla iese oglinda.

Aceasta postare a fost editata de bobby: 26 August 2012 - 08:35 PM


#114 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 August 2012 - 09:46 PM

Salutare la toata lumea ,dupa plimbatul familiei la munte si un pic la cumnatu la balta ,iata ca mai fac ceva la modelul meu .Sporul este ca si inexistent si lipseste cu desavirsire ,multumesc inca o data lui traian pentru sugestii dar acum nu am timp de experimente (parca am cazut in capcana timpului) ,multumesc bobby pentru sugestii ar trebui incercat si varianta ta .
In cele din urma am folosit metoda neastefan si cam asta a iesit ,cum vi se pare ? Din imagine pare frumos dar realitatea e dincolo de noi.
O seara buna va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Oglinzi proiectoare.JPG


#115 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12634
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 August 2012 - 11:04 AM

Citeaza

vopselurile care sunt pe piata nu reda efectul de oglinda
Model Master are doua vopsele "metalice" ce se preteaza la vopsire obiecte cromate si argintate: 1790, 1781, 2734, 4678. Pentru intarirea efectului, poti da cu putin lac lucios.

#116 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2012 - 06:15 PM

Poatre merge asa ceva:
http://www.colorit.r...tal-argint/9017

#117 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 August 2012 - 07:16 PM

 flo, la 29 August 2012 - 06:15 PM, a spus:

Multumesc flo am vizitat acest magazin on line si uite ce am gasit tot aici dar pentru aceasta lucrare a mea nu mi-ar trebui decit citeva picaturi ,dar pe viitor trebuie incercat ,aici am vazut multe lucruri care ne trebuie noua cu toate ca nu sunt chiar ieftine.
Toate cele bune si multa,multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 29 August 2012 - 07:17 PM


#118 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 03 September 2012 - 11:01 PM

Buna seara la toata lumea,nu ma pot lauda cu prea multe lucruri facute in ultimul timp si ceia ce am facut va prezint in imagini : pe timonerie am comfectionat clanderul este denumirea unei balustrade de mici dimensiuni circa 15 cm inaltime ,nu stiu daca se afla termenul in dictionarul marinaresc ,am sa verific maine in cele doua dictionare pe care le posed .Si a doua piesa este o scara de acces pe timonerie detasabila in cazul coboririi timoneriiei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: clander.JPG
  • Imagine atasata: scara acces pe timonerie.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 03 September 2012 - 11:02 PM


#119 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 03 September 2012 - 11:24 PM

Salutare din nou ,si pentru a descrie confectionarea scarii de acces de mai sus am realizat un mic tutorial foto ,materiale folosite ,sirma de cupru de 0,4 recuperata de pe terasa blocului (firma de internet dupa vinzarea catre o mare firma de cablu a abandonat cablurile pe terasa blocului unde locuiesc) si eu am recuperat o buna parte din aceste cabluri,fludor ,scule folosite : batranul meu letcom de 35 w foarfeca de tabla si o bucata de placaj .Dupa cum vedeti in imagini am trasat scara pe bucata de placaj am prins si lipit marginele laterale in bolduri lipite in prealabil si a urmat lipirea a treptelor pe care le-am taiat mai mari in prima faza ,dupa terminarea operatiunii am taiat fiecare treapta la dimensiunea corecta dupa care a urmat lipirea cu letcomul .Urmeaza lipirea balustazilor si a suportilor scarii.Toata operatiunea a durat cam o ora si jumatate.
Toate cele bune si spor la lucru va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 3.JPG
  • Imagine atasata: 2.JPG
  • Imagine atasata: 4.JPG
  • Imagine atasata: scara timonerie.JPG


#120 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 05 September 2012 - 09:57 PM

Salutare la toata lumea,continui lucrul cu antene,si anume antenele de radio telefon in numar de doua conform conventiei de la Bratislava in care se prevede obligatia navelor de a avea in dotare doua radiotelefoane.
La vremea respectiva navele erau dotate cu radiotelefoane Unitra si RFT fabricate in fostul CAER,dupa anii 89" s-a renuntat la aceste modele pentru ca se defectau des si sau inlocuit cu modele performante .La lucrarea mea am folosit sirma de cupru de 0,2 si 0,8 tabla de alama de 0,4 fludor si cam asta esit.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: antena radiotelefon (256x320).jpg
  • Imagine atasata: antene si suporti.JPG
  • Imagine atasata: antena unitra.JPG
  • Imagine atasata: antena.JPG


Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi