Forum Machete,Modelism,Hobby: Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna"

#61 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 12 May 2012 - 04:02 PM

Salutare din nou, cum am spus in postul de mai sus v-a trebui dupa confectionarea sticlelor felinarelor sa le vopsesc cu o vopsea transparenta ,pentru ca asa ceva nu am gasit momentan si nu am mai avut rabdare sa caut am incercat sa o prepar acasa cu misloace destul de modeste .Pentru proiectul meu am nevoie de patru culori ,rosu,verde, galben si albastru,pentru confectionarea vopselei am folosit nitrolac ,si rezerve de pix ,am scos cerneala din rezerve si am amestecato cu nitrolac cam cite 5 ml de fiecare rezultatul il puteti vedea in pozele de mai jos.
Prima incercare am folosit lac alchidic dar amestecind cu cerneala din pix s-a coagulat si culoarea nu s-a dispersat bine in lac si am renuntat la acesta varianta .
La felinarele cu lumina alba din cauza prelucrarii in strung au un aspect mat,iar pentru a da un aspect mai real am aplicat un strat de nitrolac incolor si pe acestea.Dupa cum vedeti rosul,albastrul si galbenul au iesit destul de natural in schimb verdele este ceva ca un verde de prusia.Total investitie pentru acestea a fost cam 3,5 lei.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: felinare vopsite.JPG
  • Imagine atasata: vopsea transparenta.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 12 May 2012 - 04:07 PM


#62 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 12 May 2012 - 10:01 PM

Salutare din nou si pentru ca ma simteam dator sa va arat ce am mai facut nu prea multe ,asadar am construit usa timoneriei care este singura usa de pe nava facuta din lemn natur de stejar ,nu stiu de ce poate pentru a pastra traditia dar in ultima perioda la navele modernizate si aceasta singura usa traditioanala a disparut fiind inlocuita cu un PVC care o data la aproape un an trebuiesc inlocuite balamalele lucru ce la vechile usi nu se intimpala niciodata.La usa facuta de mine am folosit placaj in trei straturi de 0,8 mm si de 1,2 mm dupa finisaj o voi lacui , deasemenea am mai facut ceva detalii in timonerie parte care se va vedea .
Cam atat pentru astazi o noapte buna va doresc in continuare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detalii timonerie.JPG
  • Imagine atasata: usa timonerie.JPG


#63 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 13 May 2012 - 07:07 PM

Salutare la toata lumea,lucrul merge cu pasi mici si sovaitori ,pentru ca am lucrat prin timonerie am mai fcut cite ceva pe aici . In spatele timoneriei este o copertina care protejeaza intrarea de ploaie si de soare ,initial aceasta copertina era confectionata dintr-un cadru metalic de teava pe care se prindea o tenda special croita pentru acest loc insa cu timpul deteriorinduse aceste tende au fost inlocuite de o bucata de tabla croita pe acel cadru.Odata cu aceasta am amlasat si catargul pe acoperisul timoneriei,acest catarg este rabatabil la baza el este prevazut cu o balama si cu un fluture de asigurare ,dar am renuntat de a face aceasta balama la scara la care lucrez nu am misloacele tehnice de a o realiza.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: catarg si copertina timonerie 1.JPG
  • Imagine atasata: catarg si copertina timonerie 2.JPG
  • Imagine atasata: vedere timonerie 1.JPG
  • Imagine atasata: vedere timonerie 2.JPG


#64 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 14 May 2012 - 06:09 PM

Salutare din nou lucrul continua cu ultimile balustrazi care se gasesc pe pinteni si bastonul prova si cu asta mai bifez inca doua puncte din lista de lucrari de efectuat ,mai raman destule.
Toare cele bune si multa,multa bafta va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: balustrazi pinteni.JPG
  • Imagine atasata: balustrazi pinten tb si baston prova.JPG


#65 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 17 May 2012 - 01:56 AM

Frumoasa treaba sunt curios cum o sa fie toata vopsita

#66 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 17 May 2012 - 10:05 PM

Vezi postareaNeastefan, la 17 May 2012 - 01:56 AM, a spus:

Frumoasa treaba sunt curios cum o sa fie toata vopsita

Salutare,voi folosi schema de vopsire dupa 1992 cand s-a trecut de la culoarea crem a suprestructurii spefica flotei fluviale Romanesti la culoarea alba ,opera viie rosu,opera moarta negru,puntile si coverta verde, balustrazi pe puntea principala negru,balustrazi pe suprasrtuctura albe ,tambuchiuri guri de aerisire la tancuri scarile de pe pinteni sonde de la tancuri de balast si apa potabila vinciuri de manevra si vinci ancora proiectoare de navigatie si de serviciu tifon si triotifon antene de radiotelefon vor fi de culoare gri ,esapamentele motoarelor principale si auxiliare in bronz-aluminiu,colaci de salvare in orange.Elicile fiind de otel la nava nu se vosesc si in relitate virfurile palelor au un luciu metalic si spre butuc tind i nspre ruginiu.
Cam atat despre vopsire cand voi ajunge acolo voi mai dezvolta subiectul.
Toate cele bune si multa,multa bafta.
P.S. Modelul meu v-a arata aproape cu cel din avatar sau din primul post din acest topic.

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 17 May 2012 - 10:09 PM


#67 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 22 May 2012 - 12:29 AM

Nimic nou ?

#68 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 21 June 2012 - 08:09 PM

Salutare la toata lumea ,multe scuze @ Neastefan pentru intirzierea raspunsului de citeva zile am aterizat acasa si m-am apucat de lucru la servici am urmarit forumul de pe mobil atat cit mia permis reteaua romaneasca in roming nu am intrat pentru ca tarifele sunt pohibite .Deci ce am facut,gruiele de la barcile de serviciu si salvare sunt gruie pivotante cu actionare manuala sarcina maxima de 350 kg si suficiente de a ridica barca de salvare care este mai grea .
Dupa cum vedeti di imaginile de mai jos si eu am ales sa le fac pivotante asa mai mult de amorul artei si mai mult demonstrativ.Materiale folosite ,tabla cositorita recuperata de la un bidon de diluant ,plexiglas prelucrat in strung carton de 0,5 sirma de cupru de 0,5 si 1,5 fludor tabla de alama si citeva degete fripte.Rezultatul mai jos ,cam atat pentru astazi toate cele bune si o seara frumoasa va doresc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Gruie de barca  1.JPG
  • Imagine atasata: Gruie de barca 2.JPG
  • Imagine atasata: Gruie de barca 3.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 21 June 2012 - 08:11 PM


#69 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 22 June 2012 - 06:14 AM

Vezi postareadj-bobo, la 12 May 2012 - 04:02 PM, a spus:

...........v-a trebui dupa confectionarea sticlelor felinarelor sa le vopsesc cu o vopsea transparenta ,pentru ca asa ceva nu am gasit momentan si nu am mai avut rabdare sa caut am incercat sa o prepar acasa cu misloace destul de modeste.........

Poti folosi cu succes oja, se gaseste de toate culorile. Nu imi dau seama din poze de aia zic, vopsirea se face la interior ca sa ramana fata lucioasa. Poti incerca si cu filtre din celuloid colorat, se gaseste pe la florarii, ca la lampile reale.

#70 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 22 June 2012 - 03:36 PM

Vezi postareatraian, la 22 June 2012 - 06:14 AM, a spus:

Poti folosi cu succes oja, se gaseste de toate culorile. Nu imi dau seama din poze de aia zic, vopsirea se face la interior ca sa ramana fata lucioasa. Poti incerca si cu filtre din celuloid colorat, se gaseste pe la florarii, ca la lampile reale.

Salutare,da sa nu crezi ca nu am verificat ojele nevestei si ficei dar nu m-a multumit ce aveau ele pe acolo mai ales ca imi trebuia ceva transparent si culori ca albastru si verde mai putin au ,mai mult se poarta negrul acuma ca subtiaza.
Toate cele bune si multa bafta.

#71 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 22 June 2012 - 11:11 PM

Salut! mie imi place cum ti-a iesit. Referitor la ce ti-a propus Traian,cred ca nu este prea inspirata folosirea ojei ptr unghii,in timp asta crapa si rezultatul este unul nedorit.Afirmatie e bazata pe incercari in timp, pe diverse .......Spor!



#72 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 June 2012 - 09:13 AM

Exista vopsea "transparenta" la Humbrol, ModelMaster, Revell, Agama, Gunzee sau Tamiya. Este foarte buna si nu creaza nici o problema

#73 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 23 June 2012 - 09:39 AM

Vezi postareaZ-mare, la 23 June 2012 - 09:13 AM, a spus:

Exista vopsea "transparenta" la Humbrol, ModelMaster, Revell, Agama, Gunzee sau Tamiya. Este foarte buna si nu creaza nici o problema

La momentul respectiv eram intr-o criza de timp si am recurs la aceasta solutie ,si zic eu ca a meritat atat din punct de vedere practic cat si economic .O recomand pentru obiecte mici ca in cazul meu ,nu am probat sa o pun in aerograf sa vad cum se comporta.Am in vedere sa fac o asemenea vopsea cu o nuanta fumurie pentru geamuri ,ABS fumuriu care se gaseste in comert are o tenta prea deschisa.
Toate cele bune si multa,multa bafta.

#74 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1773
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2012 - 11:45 PM

Succesul garantat se poate atinge cu future amestecat cu tus de culoarea dorita. Pentru suprafete intinse, e dezirabila aplicarea cu aerograful.

#75 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 June 2012 - 07:58 AM

Vezi postareaACHRISTIAN, la 22 June 2012 - 11:11 PM, a spus:

......... Referitor la ce ti-a propus Traian,cred ca nu este prea inspirata folosirea ojei ptr unghii,in timp asta crapa si rezultatul este unul nedorit.Afirmatie e bazata pe incercari ........


Depinde pe ce e aplicata oja. Daca suprafata e ,,lucrata'' si nu mai are luciul initial Iar stratul aplicat e subtire si uniform, diluantul din oja dizolva din plastic si formeaza o pelicula in care colorantul se amesteca, practic se formeaza o pelicula plastizata colorata care nu crapa doar ca are o usoara tendinta mata. La felinarele in cauza nu e un lucru rau, in ideea ca vor fi prevazute cu un LED, lumina e dispersata uniform. S-a vrut doar o idee si, la fel, e intemeiata pe folosire practica.

#76 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 24 June 2012 - 10:06 AM

traian a spus:

1340517522[/url]' post='151960']
Depinde pe ce e aplicata oja. Daca suprafata e ,,lucrata'' si nu mai are luciul initial Iar stratul aplicat e subtire si uniform, diluantul din oja dizolva din plastic si formeaza o pelicula in care colorantul se amesteca, practic se formeaza o pelicula plastizata colorata care nu crapa doar ca are o usoara tendinta mata. La felinarele in cauza nu e un lucru rau, in ideea ca vor fi prevazute cu un LED, lumina e dispersata uniform. S-a vrut doar o idee si, la fel, e intemeiata pe folosire practica.


De ce nu lasi plasticul transparent si montezi leduri colorate?

#77 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 June 2012 - 03:29 PM

Vezi postareaNeastefan, la 24 June 2012 - 10:06 AM, a spus:

De ce nu lasi plasticul transparent si montezi leduri colorate?


Nu stiu daca dj- are in plan sa monteze lumini, eu am dat doar ca idee. Se pot monta si doar leduri dar din ceea ce eu stiu, lumina data nu e uniforma pe toata suprafata, concentrarea e in zona ,,filamentului'', efectul fiind diferit de cel real dat de filtrele lampilor de navigatie. Dar astea sunt deja chitibusareli si fiecare e liber sa aleaga atat nivelul cat si metoda de aplicare si normal ca e functie si de ceea ce il avantajeaza si considera mai bun de aplicat.

#78 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 24 June 2012 - 05:42 PM

Salutare la toata lumea , in actualele sticle de felinar incap fara probleme un led cu diametrul de 2mm ,dar nu asta este problema cum am raspuns unui coleg pe celalalt forum este ca in actuala cofiguratie si avind in vedere scara la care lucrez nu imi permite aranjarea instalatii in asa fel incat sa fie de neobservat si al doilea motiv nu as vrea ca toate lampile de pe catarg sa fie aprinse ca un pom de craciun pentru ca nu ar insemna nimic (stim cu totii ca o combinatie de lumini aprinse la nava arata starea in care se afla) si ar fi fost nevoie de mai multe instalatii pentru asa ceva deci lucrurile se mai complicau un pic mai mult .
Toate cele bune si multa,multa bafta va doresc.

#79 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 24 June 2012 - 06:45 PM

Ai putea merge doar cu cate un fir ( + ) la ficare led, pentru cealalta legatura te folosesti de masa catargului iar firul ,,pozat'' elegant pe catarg e comform cu realitatea. Pentru configuratia de mars se pot folosi contacte pe servo. E putin mai complicat pe electric da eu zic ca se merita.

#80 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 26 June 2012 - 06:02 PM

Salutare la toata lumea,de doua zile lucrez la cea mai complicata piesa realizata de mine la acest model si anume vinciul de ancora.In mare masura sunt multumit ,se putea si mai bine am sa va las pe voi sa va dati o parerea .Ca numar de piese puse laolalta am incercat sa le numar o data dar am renuntat.Primele imagini sunt cu vinciul real urmeaza lucrarea mea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: vinci de ancora 1.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 2.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 3.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 4.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 5.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 26 June 2012 - 06:25 PM


Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi