Forum Machete,Modelism,Hobby: Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Impingator fluvial de 2400 CP "Covasna"

#81 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 26 June 2012 - 06:07 PM

Acelasi vinci dupa o mana de grund.
Cam atat pentru astazi o seara placuta va doresc in continuare :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vinci de ancora 6.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 7.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 8.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 9.JPG
  • Imagine atasata: vinci de ancora 10.JPG


#82 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 26 June 2012 - 06:45 PM

D-nule,m-ai dat pe spate.Jos palaria pentru indemanare,si cel mai important lucru in acceptiunea mea,este ca :TACI si FACI,:hi: Cred ca comentariile sunt de prisos!



#83 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 26 June 2012 - 11:59 PM

dj-bobo a spus:

1340726858[/url]' post='152094']
Acelasi vinci dupa o mana de grund.
Cam atat pentru astazi o seara placuta va doresc in continuare :rolleyes:


Bravo nene

#84 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 27 June 2012 - 09:05 PM

Buna seara la toata lumea ,dupa vinciul de ancora care m-a tinut ocupat doua zile astazi am facut ceva mai usor ca un sprit de vara si anume butoaiele de ulei si cavaletii acestora.Cum la nava exista tancuri de ulei pentru motoarele principale si motoare auxiliare de capacitate 1800 kg respectiv de 450 kg si sunt situate pe bordul Bb sub careul echipaj alte uleiuri pentru hidraulice ,inversoare sunt depozitate in butoie asezate pe cavaleti pe duneta ,in ultima perioada din cauza piratilor aceste butoie sint asezate pe puntea barcilor.
Materiale folosite,nelipsita sirma de cupru de 0,4 lemn de tei prelucrat in strung placaj de tei de 1mm si lipici si cam asta a esit.
Asta a fost pe ziua de astazi,o seara placuta va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 1.JPG
  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 2.JPG
  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 3.JPG
  • Imagine atasata: cavaleti si butoaie 4.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 27 June 2012 - 09:06 PM


#85 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 27 June 2012 - 09:12 PM

O remarca, dj: incearca sa finisezi partile componente ale unei piese (vinciul , de exeplu) inainte de a le asambla. dupa asamblare clar , nu mai poti. la vopsire iti dai seama ,dar e prea tarziu. e mare pacat de efortul depus. in rest , numai de bine. :good:

#86 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 27 June 2012 - 10:14 PM

Vezi postareagobi71, la 27 June 2012 - 09:12 PM, a spus:

O remarca, dj: incearca sa finisezi partile componente ale unei piese (vinciul , de exeplu) inainte de a le asambla. dupa asamblare clar , nu mai poti. la vopsire iti dai seama ,dar e prea tarziu. e mare pacat de efortul depus. in rest , numai de bine. :good:

Foarte corecta observatia ,intradevar am avut citeva scapari si imi dau seama ca imi v-a fi greu de corectez mai tirziu , multe multumiri.
Si acum alta problema dupa terminarea vinciului si amplasarea lui pe pozitie am crezut ca am gresit cotele lui si a esit mai mare dupa cum abservati in imagine este mai mare ,cu acesta ocazie neavind o nava pe aproape am dat telefoane pe la colegi pentru a-mi face o masuratoare la fata locului.Concluzia ;nu am gresit eu vinciul ,am gresit ca nu am verficat planurile indeajuns si am ajuns la aceasta eroare ,dimensiunea mea este 3,5 m din plan iar la nava este 4,5 m cea ce sunt cei 2 cm lipsa din modelul meu.Deasigur modificarea o voi face pentru ca in stadiul actual arata urit si o fac pentru linistea mea nu pentru vreun concurs sau altceva .
O seara buna va urez in continuare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dimensiune duneta.JPG


#87 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 27 June 2012 - 11:42 PM

Nene daca faci totul bine din prima si nu gresesti nu mai are nici un farmec

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 July 2012 - 02:49 PM
Motiv editare: citat inutil


#88 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 June 2012 - 08:17 AM

Vezi postareaNeastefan, la 27 June 2012 - 11:42 PM, a spus:

Nene daca faci totul bine din prima si nu gresesti nu mai are nici un farmec

Asa patesti daca nu verifiici planurile ,acum imi dau seama de unde au aceste nave in acea zona un compartiment secret ,rezultat din aceste planuri .La aceste nave pertele dunetei in zona aceasta exista real ca la modelul meu si formeaza un tunel cu pertele care il voi construi eu si duce spre prova si formeaza acel compartiment liber ce a rezultat din peretele puturilor lantului de sub vinciul de ancora si peretele exterior din spre prova al dunetei,cred ca v-am bagat in ceata cu explicatia mea si am sa fac un desen.Am incercat sa atasez o schita nu stiu de ce nu merge,am sa o pun intr-o viitoare postare.
Toate cele bune si multa ,multa bafta.

#89 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 June 2012 - 12:07 PM

Salutare,cum am promis iata si un desen ca sa itelegeti ce am vrut sa spun mai sus .
Toate cele bune si multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desen 1.png


#90 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 June 2012 - 09:45 PM

Buna seara la toata lumea ,dupa constatarea erorii din plan nu am mai stat pe ginduri si am inceput remedierea situatiei ,ce pot sa spun ca mai degraba mai usor de construit decat de reparat .
Toata lucrarea m-a tinut ocupat de ieri de la prinz pana atazi pe inserat ,singura noutate pe linga acestea a fost ca am confectionat narile de la instalatia de ancorare.
Atat pentru astazi o sera buna va doresc si voua.

PS. Parca acum arata mai bine duneta sau este doar din cauza ca m-am uitat astazi prea mult la ea :crazy:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nari de lant ancora.JPG
  • Imagine atasata: refacere duneta 2.JPG
  • Imagine atasata: refacere duneta.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 29 June 2012 - 09:51 PM


#91 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 30 June 2012 - 11:33 AM

Vezi postareadj-bobo, la 29 June 2012 - 09:45 PM, a spus:

......
PS. Parca acum arata mai bine duneta sau este doar din cauza ca m-am uitat astazi prea mult la ea :crazy:




Poate si una si alta. :-D

#92 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 02 July 2012 - 09:25 PM

Buna seara la toata lumea ,dupa o pauza de o zi in care am pus la punct si am probat pe balta un alt model , am reluat lucrul si am confectionat asa numitele ghidaje ale lanturilor de ancora care vin montate pe slipurile de la pupa de pe duneta si ancorele .Materiale folosite pentru ancore ; placaj de 1,5 mm si lant care este cumparat de la un magazin de modelism ,pentru ghidajele lanturilor cartonul prespan de 0,5mm.Si pentru ca rezerva de super glue mi s-a terminat (niste tuburi albastre) am cumparat o noua folie desene cu rosu si un elefant pe carton de o calitate slaba de care te rogi sa se usuce si care m-a intirziat un pic mai mult ,deci luati aminte si nu cumparati asa ceva.
Cam atat pentru astazi a seara buna in continuare va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ancore.JPG
  • Imagine atasata: ghidaje lanturi.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 02 July 2012 - 09:28 PM


#93 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 03 July 2012 - 07:34 PM

Buna seara la toata lumea ,astazi in ciuda caldurii de afara si din casa am reusit sa mai termin doua piese la modelul meu si sa mai bifez un punct din lista de lucrari si anume stopele lanturilor din instalatia de ancorare.
Materiale folosite ,carton prespan ,placaj de 1,5 mm cateva bolduri si super glue ( tuburi albastre) si cam asta a esit .
O seara buna va doresc si multa,multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stope lant de ancora 1.JPG
  • Imagine atasata: stope lant de ancora 3.JPG
  • Imagine atasata: stope lant de ancora 2.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 03 July 2012 - 07:35 PM


#94 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 04 July 2012 - 10:45 AM

Macheta arata frumos, imi place modul de detaliere, care indica un modelist adevarat, inzestrat cu mult talent.
Este o placere sa privesti, si chiar sa realizezi in masura posibilitatilor ulterior, diferite elemente de infrastructura folosind tehnica scratch.

Spor la lucru.

Ca o intrebare de tehnica, am in plan realizarea unor butoaie de combustibil scara 1:35. Solutia de a realiza nervurile cu sarma mi se pare logica, vin cu intrebarea: ai folosit un sablon, de exemplu din carton, la pozitionarea sarmei pe elementul de baza, sau ai mers la ochi cum se spune?

#95 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 04 July 2012 - 08:06 PM

Salutare la toata lumea,multumesc pentru aprecieri @stageexp pentru a sti unde sa aplic cercurile am facut masuratori si am trasat cu creionul locul lor.
Si acum am sa va prezint ce am mai lucrat astazi ,pentru ca o nava dispune de mai multe tancuri de diferite utilitati pentru evacuarea aerului din ele la umplerea sau golirea au nevoie de aerisi aceste aeresiri au la nava un dublu rol pe linga acela de a lasa aerul sa intre sau sa iasa din tank mai are rolul ca la o eventuala scufundare a navei sa blocheze intrarea apei in tank printrun flotor care in cazul cind ajunge apa la el prin ridicarea lui de catre nivelul apei va obtura gura de aerisire.La acesta nava sunt opt tancuri de combustibil de depozit cite patru pe ficare bord cu o capacitate de aproximativ de 90 t de combustibil si au aceste aerisiri pe coverta ,pe puntea principala la prova mai sunt doua tankuri de balast care au aceiasi aerisiri.Odata cu confectionarea aerisirilor am confectionat si ciupercile de la instalatia de ventilatie ,cele sase mai mari sunt de puntea de comanda ,cele doua tuguiate sunt de la erisirea bailor capitanului si a sefului mecanic care au cabinele pe nivelul 1 ,cele mici sun doua sunt de la compartimentul cirmei, una la magazia pupa si una la magazia prova.
Cam atat pentru astazi o seara buna va doresc in continuare.

P.S.Dupa aplicarea grundului sau mai ridicat pori din material va asigur ca nu vor ramane asa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aerisiri tancuri.JPG
  • Imagine atasata: ciuperci de aerisire si aerisiri tankuri combustibil.JPG
  • Imagine atasata: ciuperci de aerisire.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 04 July 2012 - 08:18 PM


#96 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 05 July 2012 - 08:07 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul merge mai departe si iata ce am mai facut astazi si sa incep.Protectie cabluri ,la aceasta nava la prova se gasesc tancurile de apa potabila unul mare de 19,5 t dispus pe centrul navei flancat pe laterale de cite un conferdam in fata lui spre prova se gaseste al doilea tank mai mic de capacitate de 10 t si pentru a duce cabluri de forta constructorul a ales sa folosesca acest tub pentru a ocoli aceste tankuri pe punte .Cabluri ce tranvereaza acest tub folosesc la alimentare cu energie a prizei de 380 v pentru virat de pe pintenul din Bb ,prin acest tub mai trec cabluri pentru lumini de convoi la 24 v.
Proictoare auxiliare ca sa spun asa in numar de patru falosite la iluminarea puntii si dispuse unul in prova sub timonerie si ilumineaza puntea prova ,unul pe puntea barcilor pe axa navei si ilumineaza vinciul de ancora si urmatuarele doua sun dispuse pe puntea barcilor pe balustrada imediat in spatele cosurilor pe fiecare bord.Cavaletii barcilor nimic deosebit la ei.Sondele in numar de patru vor fi gradate in trei culori respectiv negru, alb si rosu si are o lungime in mod obisnuit de 4m dar la bordul navei se folosesc si de lungimi mai mari adica in jur de 6m .Vopsirea acestora se face astfel primul segment 1m cu negru iar urmatuarele segmente de cite 0,25m cu alb rosu si se repeta aceasta ordine .
Cam atat pentru astazi ,o seara buna va doresc in continuare.

PS.Am uitat sa fa spun de firmele navei care de aseaza pe nivelul unu al suprastructurii putin in spatele timonerii si in fata luminilor de pozitie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: protectie cabluri.jpg
  • Imagine atasata: cavaleti barci,protectie cabluri ,sonde.JPG
  • Imagine atasata: proiectoare si firme.JPG
  • Imagine atasata: ..JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 05 July 2012 - 08:23 PM


#97 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 06 July 2012 - 09:02 PM

Buna seara la toata lumea ,asa cum v-am abisniuit si in seara acesta am sa postez ce am mai facut astazi,lucruri usaoare si anume ; controlerul vinciului de ancora ,gurile de la instalatia de stingeria incendilior cu spuma din exterior si pentru ca am facut barcile de salvare pentru acestea rame.
Si acum sa va spun cite ceva si in primul rind instalatia de stins incendiu cu spuma din exterior ,acesta instalatie esta compusa din sapte puncte de intoducere a spumei cu cuple de tip "C" unde se cupeaza furtunele cu spuma de la o nava specializata, aceste puncte de introducere sunt urmatuarele :la compartimentul DG-uri cite unul pe fiecare bord ,deasupra motorelor principale ,unul la caldarina repectiv pupa Tb ,unul la DG stationare respectiv bordul pupa Bb si ultimul la compartimentul compresoare care se gaseste la pupa compartimentului masini.Pe la sfirsitul anilor optzeci s-a renuntat la ase mai monta la bordul acestor nave a acestor instalatii din motive care nu le cunosc .Poze mai jos.
Atat pentru astazi o seara buna si multa,multa bafta.

PS.La nava ramele de la barcile de salvare sunt vopsite ,si acum va cer o parere cu ar fi sa le vopsesc sau sa las lemnul natur pentru putina diversificare?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: gura de spumogen din exterior.jpg
  • Imagine atasata: controler vinci ancora si intalatie spumogen.JPG
  • Imagine atasata: controler vinci ancora.JPG
  • Imagine atasata: rame barca de salvare.JPG
  • Imagine atasata: controler vinci ancora1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 06 July 2012 - 09:08 PM


#98 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 10 July 2012 - 08:47 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul continua mai greu din cauza caldurii dar sper sa se mai racoreasca afara ,iata ce am mai facut .Pentru astazi colacii de salvare si suportii acestora in numar de sase ,sunt asezati la nava trei pe fiecare bord si anume cite unul pe balustrada de pe puntea de comanda ,unul in dreptul cabinelor prova pe balustrada de pe puntea principala ,si unul pe balustrada de la pupa la urcarea pe prima treapta de la pupa in dreptul ultimei cabine de pe tribord si in dreptul cambuzei de pe babord duneta.
Materiale folosite ,pentru suportii colacilor tabla de alama de 0,3 mm recuperata de la un calendar vechi ,placaj de 1,5 mm pentru colacii de salvare .
Cam atat pentru astazi o seara buna in continuare va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suporti si colaci de salvare.JPG
  • Imagine atasata: suporti si colaci de salvare 1.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 10 July 2012 - 08:51 PM


#99 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 12 July 2012 - 09:17 PM

Buna seara la toata lumea , pentru astazi ceva mai usor si anume ,am confectionat suportii schelelor si le-am fixat pe pozitie si am amplasat suportii colacilor pe locul lor , de maine voi lucra la citeva piese mai dificile .
O seara buna in continuare va doresc .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scela mica pe pozitie.jpg
  • Imagine atasata: schela mare pe pozitie .jpg
  • Imagine atasata: suportul colacului de salvare.jpg
  • Imagine atasata: suportul colacului pe puntea de comanda.jpg

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 12 July 2012 - 09:22 PM


#100 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 July 2012 - 09:28 PM

Daca faceai treaba asta inainte de '89 umpleai puscaria pentru destainuirea secretelor de stat. Fain :clapping:
Lasa vaslele natur, arata mai bine. Despre schele ar fi bine sa amintesti colegilor, nu neaparat de pe nava ta, ca exista si care e utilitatea lor, ca s-a cam uitat.

Aceasta postare a fost editata de traian: 12 July 2012 - 09:30 PM


Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi