Forum Machete,Modelism,Hobby: spalare aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

spalare aerograf

#81 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 February 2006 - 11:21 AM

Citeaza

Am privit in ochi o gramada de aerografe


Sper ca nu ai tras si de tragaci :-D

#82 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 February 2006 - 11:40 AM

Dane,
Ai mai rezolvat ceva cu Evolution? Daca mai ai nevoie de experienta cu privire la cumparatura de la Frank, Blue-max e omul potrivit. El a facut totul eu am asistat la lupta lui :-D
Max, ai legatura......
Spor,
Bill :-D

#83 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 11:50 AM

Z-Mare, referitor la pozitia acului... Asta apare din cauza ca prinderea acului, garnitura de teflon a acestuia, si duza, nu sunt PERFECT aliniate... O deplasare de o zecime de milimetru a prinderii acului poate duce la figura B, fara probleme... Si asta pe un aerograf performant chiar... Toate cand le iei noi au figura A, cel putin la ale mele asa a fost... Cu timpul si cu utilizarea s-au mai descentrat un pic.

Faza cu aruncatul vopselei bine, desi apare acea mica descentrare, depinde de constructia aerografului si de modul cum se 'construieste' conul de aer... Asta e mult mai important fata de acea mica descentrare a acului.
De exemplu, la H&S Evolution aerul curge pe langa duza, care da forma. In plus, partea care cuprinde duza are o serie de canale care dau o usoara miscare de 'rotatie' a conului de aer format. Nu stiu daca arata A sau B pe aerograful meu (duza de 0.15, si nu ma tine vederea), dar nu are probleme desi acul e chiar indoit un pic la varf....
La un Paasche VL, care are clar B-ul, sufla stramb, chiar se observa in forma petei cand vopsesti. Dar e cu totul alta constructie acolo... Si e si obosit rau, deh, am invatat pe el si se observa :-D

O mica observatie, 'amestec intern' e un termen oarecum nepotrivit la aerografele noastre uzuale, pentru ca in realitate singura zona unde aerul si vopseaua intra in contact e la varful duzei, atunci cand amandoua ies din aerograf. Nu se amesteca inainte, practic e acelasi drac ca la cel asa zis 'extern', difera doar pozitiile fluxurilor de aer si vopsea.

#84 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 February 2006 - 11:54 AM

Bill, la Feb 28 2006, 11:40 AM, a spus:

Dane,
Ai mai rezolvat ceva cu Evolution? Daca mai ai nevoie de experienta cu privire la cumparatura de la Frank, Blue-max e omul potrivit. El a facut totul eu am asistat la lupta lui :-D
Max, ai legatura......
Spor,
Bill :-o

Pt. oricine e doritor sa cumpere, pot "vorbi" inainte cu Frank in limba mamei lui, :-D dar ceva ma face sa cred ca stie si engleza.
Puteti spune doar, ca vi l-am recomandat eu*. Face deducere de TVA si expediaza fara factura.
*= Pt. detalii contactati-ma pe PM.

#85 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 28 February 2006 - 12:00 PM

Salut Cartula,
ai dreptate. Chiar daca acul si duza nu sunt perfect centrate (ceea ce la o duza de 0.2 mm e vorba de microni), tot se vopseste la fel. Nu m-as framanta.

Din cate stiu eu, amestecul extern e ceva de genul "suflai" sau pulverizatoare de parfum adica aerul si vopseaua vin din doua directiii diferite (la un anumit unghi) si se combina la intersectia lor. In cazul asta, deviatii in jetul de aer sau duza de vopsea afecteaza eficienta pulverizarii vopselei.
Amestecul intern se refera la faptul ca amestecul are loc in interiorul aerografului. bineinteles cu anumite variatii in functie de design.
Exista si al treilea fel de aerograf, ala cu turbina (Paasche), dar nu am avut niciodata ocazia sa vad unul de aproape.

Radu

#86 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 February 2006 - 12:08 PM

Citeaza

Sper ca nu ai tras si de tragaci
NU, dar ma tenta :-D.
Cit despre A sau B, mecanica e de precizie asa ca ar trebui sa fie valabila varianta A dar, asa cum spui, garnitura sau pasul la oarece filete pot duce la acea descentrare. Cantacuzino mi-a dat o idee! Poate cind curge vopseaua acul se indreapta. Ce ar fi sa trag de trigher :bang:
Cartula, buna observatia referitoare la amestec intern si extern . Ca pina la urma ambele au loc in afara aerografului :-D. Poate daca ne gindim la conul de protectie al acului, ce e o prelungire a capului aerografului :-o.

#87 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 February 2006 - 12:09 PM

Asta spun, ca si la cele 'interne' tot extern se face amestecul. Doar ca ambele componente vin pe aceeasi 'axa', prin interiorul aerografului, iar la cel 'extern' cum ai descris tu. In fine, chiar nu e important, dar intotdeauna m-a mirat termenul...

'Turbo'-ul de la Paasche e un aerograf care dezvolta ideea primului patent de aerograf, e o 'atichitate', in sensul bun... Amestec extern, dubla actiune :-D

#88 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 28 February 2006 - 02:35 PM

Citeaza

Pt. oricine e doritor sa cumpere, pot "vorbi" inainte cu Frank in limba mamei lui,  dar ceva ma face sa cred ca stie si engleza.
Puteti spune doar, ca vi l-am recomandat eu*. Face deducere de TVA si expediaza fara factura.
*= Pt. detalii contactati-ma pe PM.


Deocamdata un coleg de al meu pleaca in Braunsweig (sta numai o zi) Poate ma ajuta el. Ar fi mai sigur pt ca am incredere in el.
Cealata varianta ramane totusi in picioare in caz ca prima nu merge si atunci poate apelez la Blue Max.
Poti sa-mi explici cum vine cu deducerea TVA fara factura. Oricum vreau pe viitor sa-mi achizitionez de la el un Hansa 281 -Schwarz lakierung (numai 95 euro) si poate un Grafo duza 0,15 ( 140 euro).


Uite ce mi-a raspuns Frank in legatura cu deducerea TVA.

Quote:

Hallo Dan,

Ja das ist möglich auf die Ware , jedoch nicht auf das Porto (das ist ohne steuer)

Mit freundlichem Gruß

Frank Herterich

Si cam asa arata scula " Schwarze Evolution " de pe site-ul oficial Harder airbrush.
http://www.harder-ai...de/EN/index.php

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: evo_bl.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 28 February 2006 - 02:39 PM


#89 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 10:39 AM

Citeaza

Posted: Feb 28 2006, 10:40 AM  

Dane,
Ai mai rezolvat ceva cu Evolution?

Bill


In sfarsit sunt posesorul mult ravnitului "Schwarze Evolution" -Limited edition.
L-a gasit colegul meu (in Braunsweig) si chiar la pret redus numai 155 euro.
Arata superb dar va ramane doar in vitrina :-D Nu-l voi murdari :-D
Se incadreaza perfect printre celelalte din colectie.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: graf_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 04 March 2006 - 10:46 AM


#90 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 10:44 AM

Face parte dintr-un lot limitat de 1923 de bucati realizate cu ocazia implinirii a 80 de ani (1923-2003) de la infiintarea firmei Harder & Steenbeck. Acestea au certificat individual de autenticitate cu nr de serie.
Al meu are nr 258. :-D Deci nu sunt prea la coada :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: graf_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 04 March 2006 - 10:45 AM


#91 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 10:52 AM

Are rezervor suplimentar, ac si o duza de rezerva de 0,4. Ambalajul este frumos in interior. Dar pacat ca la exterior au folosit plastic. O cutie de lemn ar fi inobillat mai mult modelul de colectie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: graf7.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 04 March 2006 - 10:53 AM


#92 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 11:11 AM

Citeaza

QUOTE 
Tu ai facut aerografele tale numai la cerere sau ai facut o serie?

Am facut o preserie (unul este la Dragos  ) si o serie (modelul dubla actiune) total maxim 15 bucati.
Mai este si un model mai simplu oarecum asemanator cu cel sovietic (din pacate numai am nici-unul pt poza ) o serie de aprox 40 buc.
Cel pe care zici ca l-ai vazut in magazin era scris pe el Alex ( de la Alexandru al doilea prenume al meu) ?


Am reusit sa recuperez capul de serie (92-01) al serii de aerografe "Alex" fabricat in 1992. Era pacat chiar asta sa-mi lipseasca din colectie :-D
Modelul cred ca este recunoscut de o parte din modelistii care au folosit "airbrush-itul" in acei ani. :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: graf6.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 04 March 2006 - 11:13 AM


#93 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 11:19 AM

Citeaza

Am reusit sa recuperez capul de serie (92-01) al serii de aerografe "Alex" fabricat in 1992. Era pacat chiar asta sa-mi lipseasca din colectie 
Modelul cred ca este recunoscut de o parte din modelistii care au folosit "airbrush-itul" in acei ani. 


O imbunatatire semnificativa fata de modelul sovietic (pe langa design si precizie in functionare ) a fost si robinetul de aer.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: graf_66.jpg


#94 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2006 - 05:08 PM

Citeaza

Modelul cred ca este recunoscut de o parte din modelistii care au folosit "airbrush-itul" in acei ani.
.Da Cantacuzino, buna treaba am facut cu el! Pacat ca s-a stricat duza :-D. Am reusit sa fac ceva, dar "mesterul" a fost astit de priceput ca, desi i-am dat un burghiu de 0,5mm, gaura mi-a facut-o de 0,7!
Merge, dar a trecut la munca de jos: lacuit, vopsiri generale si pe suprafete mari, etc.
Se mai gasesc duze? Nu a incercat nimeni sa mai faca citeva?

#95 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 March 2006 - 06:18 PM

Citeaza

Da Cantacuzino, buna treaba am facut cu el! Pacat ca s-a stricat duza . Am reusit sa fac ceva, dar "mesterul" a fost astit de priceput ca, desi i-am dat un burghiu de 0,5mm, gaura mi-a facut-o de 0,7!
Merge, dar a trecut la munca de jos: lacuit, vopsiri generale si pe suprafete mari, etc.
Se mai gasesc duze? Nu a incercat nimeni sa mai faca citeva?


Din pacate duza este una din piesele cele mai complexe si care se uzeaza mai repede (daca vopsesti o duzina de modele ) indiferent de tipul de aerograf.

Cat priveste mesterul tau (eu te-am sfatuit odata :hammer: ) da-i un burghiu de 0,3mm si o sa-ti faca gaura dorita de 0,5mm :-D

Tot e bine si la munca de jos decat la pensie ( are vreo 14 ani in campul muncii) :-D

Sa vedem poate gasesc eu un mester care daca da-i un burghiu de 0,5mm iti face gaura de 0, 2 mm :hammer:

#96 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 March 2006 - 09:19 PM

Ca un fericit posesor de Evolution salut aparitia sa in colectia ta de aerografe. Care e de-a dreptul fenomenala :-D
La mai multe...
Spor,
Bill
:-D

#97 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 12:02 AM

As poza si eu Alexul 92-18 cu care-mi fac eu treaba (de aproape 10 ani), dar mi-e ca ca bietul Cantacuzino, taticul sau, ar trimite raketzii dupa mine...

#98 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 02:42 AM

Dane, tu testament ai...?
Sa stii ca eu matur, spal, dau mancare la pisici.....Daca trebuie le scot si la plimbare...Ba pot sa le fac si lipeala cu niscai motani prin vecini.
Eeeh, n-am mai vorbit de mult...Cand iti mai fac o vizita...Eventual tu sa nu fi acasa...
O sa incerc sa pozez si eu aerografele mele mai antice sa le pun pe-aici. Mai mult asa de dragul intregiri familiei. Ale mele nu-s asa fine dar arata destul de bestial.

#99 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 02:45 AM

Iata un monstru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: huge_beast.jpg


#100 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2006 - 02:47 AM

Si pe partea ALILANTA. Interesant la ciudatul asta e ca din acelasi buton controlezi si fluxul de aer si cel de vopsea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: huge_beast1.jpg


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi