Forum Machete,Modelism,Hobby: MODELISM INT. 1/2006 (96) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MODELISM INT. 1/2006 (96) mini recenzie

#1 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 13 March 2006 - 08:27 AM

A aparut Modelism International nr.1/2006 (96)Pret 6 lei, 52 pagini inclusiv copertile

CUPRINS:
Editorial “Al optulea continent:AVIATIA!”- C.Craciunoiu – pag.3
C.R.D.A. CANT Z 501 in culori romanesti – Aurel Pentelescu – pag. 4-11
Enigma cuirasatului “Imperatrita Maria” – Mihai Georgescu – pag.12-19
Vought A-7 D/E Corsair II –poze, planuri, autor neprecizat – pag. 20- 33 (minus 8 pagini poster)
Tunul de 20mm Flak 38, pe afet de marina – poze, planuri, detalii, autor neprecizat – pag. 35-37
Bauart Kaeble – poze, planuri, detalii, autor neprecizat – pag. 38-40
He-114 la scara 1/48 – macheta rasina de la MI – poze, detalii, reclama – pag. 42-43
Draga „Varciorova“ – poze, schite, autor neprecizat – pag.46-47
Asii aviatiei romane - Dan Scurtu – lt. comandor av. – de Constantin Iordache – pag.48
Tancuri KV – fotografii din colectia Jean-Louis Roba – pag.50
Poster A3, inclus in numerotarea paginilor (8 pag.):
fata A “Remorcherul Ostmark 1944” articol si planuri de C.P. Danescu
fata B poster “Flotila de hidroaviatie Cant Z501” desen de Andreea Cristescu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MI_1_06.jpg

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 13 March 2006 - 08:28 AM


#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2006 - 01:31 AM

Poate ar fi fost kashtok sa aiba mai multa aviatie (sau mai putine barci) cu ocazia Centenarului Vuia. E, ce sa-i faci nu mor caii cand vor cainii.
Totusi, un mic articol autoperiant despre cum a ajuns replica 1/1 in Canadfa n-ar fi stricat....Sa ia seama bizonu' ca imaginea lui Vuia vorbeste despre o alt fel de Romanie peste ocean, decat cea cu copii crescuti de bunici in custi...

#3 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 14 March 2006 - 12:29 PM

Constat ca saracia continua sa persiste la capitolul aviatie in aceasta revista....barcile si suratele lor sunt la loc de cinste!!! :-D :hammer:

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 02:10 PM

M-am tot uitat la cuprinsul de mai sus, si tot nu pot sa imi dau seama de unde vine impresia ca aviatia este in deficit. Mi se pare un echilibru destul de bunicel. Sunt 4 articole legate de aviatie din cate imi dau seama (am inclus si He114 acolo) spre deosebire de doua despre nave si doua despre tancuri.

Nu am legaturi directe cu Modelism sau cu cei de acolo, dar trebuie sa spun ca sunt extrem de multumit de ei.
Numerele apar regulat, se ocupa si de aviatia, armata si marina romana, ofera machete cu subiecte romanesti, ofera carti cu subiecte romanesti, sunt usor de contactat (raspund la scrisori si la telefoane), au un magazin de modelism, au o redactie care poate fi vizitata, nu au aere de superioritate.
Pe baza acelorasi criterii, incercati sa faceti o comparatie cu cealalta revista cu aere si fanfoane (care i-au si atacat personal pe cei de la Modelism si au promis "las'ca va aratam noi cum se face"), stiti voi care!

Poate Modelism mai trebuie sa isi perfectioneze produsele pe ici si colea, dar se pare ca ne asculta, deci sunt sanse sa se perfectioneze de-a lungul timpului.
Din punctul asta de vedere, Modelism merita tot sprijinul.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 March 2006 - 02:19 PM


#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 March 2006 - 02:27 PM

radub, la Mar 14 2006, 02:10 PM, a spus:

Nu am legaturi directe cu Modelism sau cu cei de acolo, dar trebuie sa spun ca sunt extrem de multumit de ei.
Numerele apar regulat, se ocupa si de aviatia, armata si marina romana, ofera machete cu subiecte romanesti, ofera carti cu subiecte romanesti, sunt usor de contactat (raspund la scrisori si la telefoane), nu au aere de superioritate.

"sunt extrem de multumit de ei. "

Hmm Radu ! Nu crezi ca supralicitezi ?! 8-)
Chiar nu ai avea sa le reprosezi nimic ?! Ca de ex: articole scurte, sau extrem de scurte, planuri uneori incomplete si cam ... inutilizabile, din cauza de "fel de tiparire" ...
Sa nu fiu inteles gresit, fac si lucruri bune si evident sunt in progres.
Daca doresti, am sa-ti fwd articole publicate de membrii de la MI :-D in reviste franceze ca Avions in speta; acolo sa vezi cu adevarat, articole de care sa fi extrem de multumit. Dupa ce le citesti pe alea, abia daca iti mai vine sa le citesti pe astea de la MI.
Dar noi, intotdeauna am dat cei mai bun la export si doar ce a mai ramas, la piata interna .... :-x

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 02:53 PM

Blue-Max,
Nu are nici un rost sa comparam ce se face in alta parte cu ce se face in Romania. Si asta se aplica in orice domeniu. Fiecare face lucruri in propriul fel. Chiar si revistele din strainatate sunt diferite unele de altele, unele mai cu shtaif, altele mai simplutze.

O revista straina are destui bani ca sa ii plateasca pe autori £25 pe pagina tiparita. Asta ii atrage pe autori sa publice acolo. Si eu am publicat in SAMI si SMI, iar asta fost unul dintre motive. Aceste reviste fac bani buni din abonamemnte, reclame si in special din preturi destul de ridicate. Avions costa 6 euro. SAMI costa 7 euro. Modelism este o treaba scoasa de entuiziasti in conditii in care alte reviste din alte parti nici nu ar supravietui. Se vind la un pret destul de accesibil. Scot lucrari care ar fi ignorate de altii. Isi dau silinta.

Asa cum am zis mai sus, ei au nevoie de imbunatatire, si asta va veni cu timpul.

Poate supralicitez... nu stiu... dar pot spune ca datorita lor stiu mai multe despre aviatia, armata si marina romana. Asta e ce conteaza pentru mine. Pentru mine, asta valoreaza imens de mult. Felul in care arata pozele sau desenele este un pic tangential - mesajul conteaza, chiar adaca poza e un pic neclara. Astea se datoreaza posibilitatilor limitate, si se va schimba cu timpul.
Uite de exemplu, bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca, era cu putina educatie, o femeie simpla care a trecut prin razboi. In felul ei simplu, imi povestea despre razboi, despre ce a trait, etc (in timpul razboiului, un ofiter german a fost incartiruit in casa bunicilor, iar bunicul meu a fost pe frontul de Est si de Vest.) Nu as avea curajul sa spun ca informatiile provenite de la ea sunt lipsite de valoare pentru ca ea nu era educata, frumoasa, cosmopolita, umblata prin lume sau de vita boiereasca.

Don't judge a book by the cover, sau pe romaneste "Nu haina il face pe om"

Parerea mea.
Radu

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2006 - 05:24 PM

Radu ai si nu prea dreptate. Da, revista a inceput sa mearga, zic eu pe drumul cel bun. Dar, cu sau fara voie, ne uitam "peste gard" si facem comparatii! Poate ca vrem si noi o revista de genul Replic (ca nu-mi vine alta in minte acum). Articolele, asa cum arata si Blue Max, sint saracute, un fel de popularizare a stiintei. Raportul aviatie - marina este net in defavoarea aviatiei. Nu pare asa daca citesti cuprinsul dar iti schimbi parerea cind citesti continultul: aviatie citeva rinduri, cu putine detalii, adesea stiute; marina detalii multe, articole ample bine documentate. Probabi si datorita faptului ca domnul Craciunoiu este ...vaporean! Si mai este ceva: oamenii, din cauza politicului, sau cam saturat de "tranzitii" si de vazut "luminita de la capatul tunelului".
Intradevar, Aeromagazin, in care ne-am pus cu totii multe si ...desarte sperante, a revenit pe fagasul "normal": iaca, miine se face luna de cind trebuia sa apara numarul pe acest an! Ca sa nu mai zic de mult trimbitata apartitie a volumului doi al Bataliei Angliei cu bairamul ei cu toit!!!!!! Si ce revista buna a fost la inceput!
Mai este un aspect: o resvista nu poate fi mai buna decit colaboratorii ei! Si aici ajungem la problema ...economica! Cum ziceai si tu, in tarile mei calde, un articol se plateste cu 25 lire (wow!, ca la un milion si ceva!!!) pagina tiparita. Bun, hai sa zicem ca e o revisat cu staif, dar nici 3 euro (suta de mii!!!, mai mult de a zecea parte) de pagina...... Poate publici o data, de doua ori, asa de mindrie, sa te vada vecinii si amantele ca ai publicat ceva, dar te "plictisesti" repede! Si atunci ne miram de ce cuatre revista are articolase saracute iar in strainatate apare nu stiu ce carte scrisa de un roman de-al nostru!
Hai ca iar m-am insirat, cu toate ca ar mai fi multe de spus :-?

#8 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 14 March 2006 - 05:28 PM

In cea ce priveste aviatia subiectele sunt superficiale tratate fata de alte reviste de la noi chiar nu ai ce sa citesti!!! :-D :hammer: Cat priveste o schimbare de stil in functie de cerinte cititorilor nici pomeneala!!! :-D

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 07:30 PM

Tomcat_ct si Z-Mare,
Are si marina pasionatii ei. E dreptul lor sa li se acorde ceva spatiu in revista. Si eu sunt un pic pasionat de marina. Daca te bucura in vreun fel, sa stii ca marina e la fel de superficial tratata de catre modelism ca si aviatia. Cred ca priviti subiectul din persectiva "caprei vecinului"... adica ... "ceilalti" au avantaje, "ai nostri" nu. In realitate, toti sunt tratai cam la fel.

Din nou, ma intorc la puctul de vedere intial. E usor sa spui ca in strainatate se fac reviste mai lustruite, mai aratoase, mai stufoase, mai devreme acasa. Sa le fie de bine. Nu fac o comparatie pentru ca e nedrept. Daca te uiti la revistele din strainatate, majoritatea sufera de ceeasi "dumbing down" sau pe romaneste "manelizare". Sunt satul de aceleasi tehnici (preshading, washing, nituri, etc - astea sunt echivalentul "reverbului", acrobatii vocale a'la "Beyonce" si "efectul Cher" in cazul manelelor) aceleasi subiecte germane pana la refuz, aceleasi "pimp my model" cu tot felul de rasini, fotoeciuri, decaluri bashini, fandari, etc. Trecem printr-o "Macdonaldizare" a modelismului de speriat. E usor sa fii "furat" de astfel de chestii aiuritoare. De ce? Pentru ca asta e si intentia lor!. Toti sunt luciosi, sclipitori si frumosi ca sa te atraga, sa te imbie, sa te aiureasca, sa te faca sa crezi ca nu poti trai fara acele fotoeciuri sau rasini (create de cei care sponsorizeaza prin reclame revistele respective). Dar - si aici e punctul principal - dupa ce te uiti prin revista straina, in mod invariabil uiti aproape imediat ce ai vazut. Rar e ceva inedit. De multe ori sunt o "forma fara fond". Toate sclipiciurile alea sunt superficiale. Sclipiciul te atrage, ce e dedesubt de multe ori e mediocru.
Prin multimea asta de chestii "lucioase" exista si cativa entuziasti care isi dau silinta sa fie altfel. In Anglia sunt "Mushroom Publications", "Windsock Publications" sau defuncta "Padded Cell." Mai sunt si altii prin lume. Pot spune fara nici o urma de exagerare ca aparitia uneia dintre acele reviste e ceva memorabil. Eu inca imi amintesc articole scrise in Modelism cu ani in urma. De ce? Pentru ca erau diferite. Erau altceva decat aceleasi repetitii, aceleasi articole uniforme in care diferiti autori incearca sa se copie unul pe altul in tehnici sau chiar subiecte. Da, pozele sunt tiparite la o rezolutie mai slaba, dar nimeni altcineva (inclusiv acele atat de admirate reviste din alte parti) nu a mai publicat si nici nu va mai publica fotografii sau detalii despre - de exemplu - Spadurile VII/XIII sau Fokkerele VII romanesti (pana sa scrie ei despre asta, nici nu stiam ca am avut asa ceva - iata exemple de lucruri memorabile). Da desenele sunt de putin folos dar oricum se pot gasi pe internet altele mult mai bune. Da articolele sunt scurte, dar sunt inedite. De multe ori, ei scriu despre lucruri care au fost uitate de mult. In astfel de circumstante, e chiar foarte bine ca sunt scrise, chiar si scurt, dar scrise. Altfel se uita de tot. Cine altcineva face asta? Aud? Ei? Cine? Aha! Atunci, de aia zic eu ca e bine sa ii sprijinim.

Vreti articole-fluviu care scriu "ad nauseam" despre preshading, washing si alte cacatzishri si gaselnitze? Cititi tata Hyperscale ca mishuna de chibitzi! Lasati Modelism sa faca ce nu face nimeni altcineva: sa ne aminteasca ca si noi am avut aviatie, marina si armata.

Din nou, parerea mea.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 March 2006 - 07:45 PM


#10 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 14 March 2006 - 07:53 PM

Apropo de AEROMAGAZIN.

Sunt curios daca mai au evidenta cu toate mandatele celor care au platit si partea a 2-a din BATALIA ANGLIEI !!

De-acum ...ani sper sa mai gasesc copia chitantei de la mandatul de bani !

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 March 2006 - 08:19 PM

radub, la Mar 14 2006, 07:30 PM, a spus:

De multe ori, ei scriu despre lucruri care au fost uitate de mult. In astfel de circumstante, e chiar foarte bine ca sunt scrise, chiar si scurt, dar scrise. Altfel se uita de tot. Cine altcineva face asta? Aud? Ei? Cine? Aha! Atunci, de aia zic eu ca e bine sa ii sprijinim.

Alo, Radu ! Ma auzi ?! :-D
Ai dreptate in ce spui,dar te departezi mult de tot, de subiectul de baza.
Nu, nu vrea nimeni o copie insipida de revista din occident, dar NU asta a fost problema. Nu cel putin, cea ridicata de mine !

Daca nu ai, iti dau eu, cateva articole scrise de dl. Craciunoiu in Avions. Dupa ce le vei fi citit si te vei fi bucurat de ele, am sa te intreb daca asa ceva ai citit vreodata in MI ?! Raspund eu si-ti spun ca NU ! Din pacate nu, si nici nu cred ca vei citi prea curand sau .... vreodata.
Si iti mai spun ca sunt fix acele tipuri de articole, care iti plac atat de mult si te entuziasmeaza si de care nu ai fi aflat nicioadata, nici macar din cea mai tare revista occidentalo-americana.
Am sa mai spun doar o mica parabola, cu care inchei si sper ca ma vei fi inteles ?!

De ce la export "Salam de Sibiu" si la intern "salam cu soia" ?!

Despre asta si nimic altceva era vorba ....

#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 March 2006 - 08:43 PM

deocamdata Modelism este o revista cu o foarte mare lipsa de inspiratie. in cei 20 de ani de cand exista au aparut:
Mig 21 in 2 numere
Mig 15 in 2 numere
IAR-39 in 2 numere
F-16 in 2 numere
Me-109 5 numere
Mi-4 2 numere
T-3 2 numere
etc.
si asta nu e o problema dar articolele scrise mai de curand sunt mi slabe de cat cele de la inceputuri.

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 08:47 PM

Ehei Blue Max... te aud, te aud... nu te impacienta.

Stiu articolele scrise de Dl Craciuniu in Avions. Revistele se pot descarca si de pe unele pagini pirat.
Iata unde te inseli:
- Acele texte au fost scrise si in romaneste.
- Acele texte au fost publicate si de Modelism.
- Acele texte au fost insotite de aceleasi fotografii.
Nu au fost publicate in revista Modelism ca atare ci au aparut in cartile scoase de editura Modelism. Ce inseamna asta? Ele sunt si la dispozitia romanilor chiar in tara lor. E acelasi salam de Sibiu, servit si aici, feliat, frumos.

In plus, sa zicem ca sunt si unele lucruri inedite in acele articole publicate in strainatate. Boon. Ce te face sa crezi ca s-a pierdut orice oportunitate sa fie publicate si pe aici la un moment dat in viitor?

Gata, eu am spus ce am avut de spus. Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. E doar opinia mea. Fiecare are dreptul sa creada ce vrea. Eu admir si apreciez ce face Modelism. Datorita lor sunt mai in tema si mai luminat. Asta e tot.

Din nou, PAREREA MEA.

Radu

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2006 - 09:23 PM

Radub nu prea ai dreptate!
In primul rind nimeni nu cred ca se asteapata ca in Modelism sa fie publicate in nestire articole despre preshading, washing, nituri, etc, dar sa nu uitam ca nu toti sint avansati! Uite si aici pe forum se pun intrebari care, pe mine cel putin, ma uimesc prin nivitate (dar acest lucru nu ma opreste sa raspund cit mai detaliat, pentru deplina lamurire). E nevoie si de o astfel de rubrica. Stiu, sint pasionati de nave, tancuri, avione, trenulete, figurine, e greu sa-i impaci pe toti. In cazul Modelismului se face aceiasi greseala ca si cu criticarea comunismul: ne dadea salam pe buletin si ne stingea lumina! Nu a mai facut si altele si bune! Asa si revista Modelism, nu critic faptul ca acolo am gasit cele mai bune planuri pentru IAR-80, ca acolo am gasit articole deosebite despre inmatricularea avionelor, atit din primul, cit si din al doilea razboi mondial, sau ca am gasit un articol foarte bun despre Mig -21, sau despre Tache Brumarescu. Ce nu-mi place e ca revista nu e constanta, ca uneori articolele sint prea subtirele si cu greselei de redactare, ca as fi vrut alte teme, nu tot cele batute, ca as fi vrut mai mult despre aviatia romaneasca, etc.
Apoi

Citeaza

Nu au fost publicate in revista Modelism ca atare ci au aparut in cartile scoase de editura Modelism
nu ma incalzeste de loc. Le prefer in revista!
Hai sa ne mai uitam la ceva. Ia te rog un TopGun de la unguri si comparal cu cel ce apare la noi! Sau revista Aeromagazin cu surata ei din Ungaria sau Franta!
Uneori, toate astea, ma duc cu gindul la vorba romaneasca: las' ca (la fraieri astia) merge si asa! Ei bine, nu mai vreau sa meraga si asa! Vreau ca francezul sau ungurul sau neamtul sa cumpere revista romaneasca sa se chinuie sa o traduca (asa cum fac eu cu ale lor acum) pentru ca e interesant ce scrie acolo, nu sa cumpar eu o revista scrisa de un roman in ...engleza ca acolo se plateste mai bine!

#15 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 14 March 2006 - 09:44 PM

radub, la Mar 14 2006, 08:47 PM, a spus:

Stiu articolele scrise de Dl Craciuniu in Avions. Revistele se pot descarca si de pe unele pagini pirat.
Iata unde te inseli:
- Acele texte au fost scrise si in romaneste.
- Acele texte au fost publicate si de Modelism.
- Acele texte au fost insotite de aceleasi fotografii.
Nu au fost publicate in revista Modelism ca atare ci au aparut in cartile scoase de editura Modelism. Ce inseamna asta? Ele sunt si la dispozitia romanilor chiar in tara lor.

Vorbesti "la general" si te asigur ca te inseli.
Hai sa ramanem la nivelul de revista si sa nu deviem in carti, cd-uri sau mai stiu eu ce alte materiale, nenumarate, de unde citind un timp indelungat, pot afla pana la urma, ce scrie frumos si concentrat intr-un articol bine scris.

Nu neg si nu sunt pe pozitia de a anula si nega contributia revistei MI in peisajul modelistic romanesc.

Dar, acest aspect, de a fi tratati cititorii din tara, ca de categorie inferioara, fata de cei din strainatate, ma deranjeaza.
Nu prea ai argumente de a-mi nega si minimiza dorinta si dreptul de a gusta din cand in cand cateva felii de salam de Sibiu ! 8-)
Faptul de a le regasi, nu feliate si frumos aranjate, ci mai degraba ratacite prin cutii de pateu, nu ma multumeste .....

Din nou parerea mea si ... imi pare mie si a altora .. :-?

#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 10:16 PM

Z-Mare,
De ce le vrei in revista? Eu prefer cartea. E mai usor de folosit. Arata mai bine pe raft. Of course, e doar o chestie de gust.
Restul, adica aia cu "de ce e mai bine in alta parte?", nu ma bag. Astea sunt intrebari la care nu am eu raspuns.
Sa stii ca si in Romania se fac lucruri mai bune decat in alta parte. Incearca tu sa gasesti carnati adevarati sau scrumbie la gratar prin alte tari. Sau Grasa de Cotnari. You win some, you lose some. :-D
In plus, in Romania se publica Modelism, cea mai buna revista de modelism pe teme romanesti din lume - nu are concurenta in lume!! :-D
Radu

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 10:31 PM

Blue-Max, la Mar 14 2006, 07:44 PM, a spus:

Nu neg si nu sunt pe pozitia de a anula si nega contributia revistei MI in peisajul modelistic romanesc.

Dar, acest aspect, de a fi tratati cititorii din tara, ca de categorie inferioara, fata de cei din strainatate, ma deranjeaza.
Nu prea ai argumente de a-mi nega si minimiza dorinta si dreptul de a gusta din cand in cand cateva felii de salam de Sibiu !  8-)
Faptul de a le regasi, nu feliate si frumos aranjate, ci mai degraba ratacite prin cutii de pateu, nu ma multumeste .....

Din nou parerea mea si ... imi pare mie si a altora ..   :-?

Blue-Max,
Ce pot sa iti spun, daca te crezi neindreptatit, de ce nu le scrii celor de la Modelism ca esti nemultumit? Ca daca ei nu stiu, e ca vorba aia romaneasca "s-a suparat vacarul pe sat si satul n-a aflat"

Nu stiu de ce, dar cred ca am dat "cu ascutzitul" in teava cu sentimente!
Oameni buni, nu vreau sa convertesc pe nimeni. Tot ce spun eu e ca EU, moi, me, minea, mich, adica eu RADU, sunt multumit de revista Modelism. Sunt multumit de faptul ca ei sunt singurii care la momentul asta imi satisfac setea de cunoastere despre aviatia, marina si armata romana. Apreciez asta. Nu vorbesc de problemele lor (pe care le vad si eu, nu mi le mai aratati). Vorbesc de meritele lor. Eu sunt multumit de meritele astea. Asta e tot.
Daca voi sunteti nemultumiti, nu ma bag, e treaba voastra. Stiti voi, chestia aia cu paharul jumate plin sau jumate gol.

E loc de imbunatatire, dar pe asta nu o rezolvati atacandu-ma pe mine. Scrieti-le lor nene.

Over and out,

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 14 March 2006 - 10:34 PM


#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 14 March 2006 - 10:48 PM

Over and out ... till next time dude :-D

Acuma trecand eu peste faptul deloc "nice" ca ma faci "cowboy", :-D te informez ca MI stie prea bine de toate astea. A fost o vreme cand comunicarea cu ei era f. dificila. Acum s-a imbunatatit considerabil. Sunt convins chiar, ca acest forum e citit constant de cei de la MI, dar pe cat punem pariu, ca nu vei vedea vreodata un raspuns la vreo problema pusa aici ?!

E bine ca tu esti fericit cu MI asa cum e, dar ma intreb de ce te-ar face MI nefericit intr-o forma, pe care ne-o dorim noi si care e clar ca ar fi mai buna ?! Mai buna, chiar in sesnul in care intelegi si tu notiunea de mai bun ! :bang:
Sau ma rog, nu stiu daca te-ar face nefericit, dar dupa indarjirea cu care-i minimizezi necesitatea si importanta, ma nedumiresti :-D si ma faci sa ma gandesc la tot felul de ipoteze ...

Te rog, nu te simti atacat, decat cel mult ideatic ... in fond ar trebui sa fim in aceeasi barca, nu ?!

#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 11:32 PM

Blue-Max,
"Over and out" nu are nici o treaba cu "cowboyii". E pur si simplu un termen din comunicatiile radio, in special la radiourile "unidirectionale" la care numai un vorbitor poate fi prezent pe frecventa la orice moment si de aceea trebuie sa indici cand s-a terminat mesajul in asa fel incat sa ti se poate raspunde. Daca te simti ofensat, asta e pur si simplu treaba ta. Nu a fost pur si simplu nici o intentie sa te insult pe tine sau pe altcineva. Am vrut sa fiu si eu asa... cum sa zic... mai ... "cool."

Despre restul, ce te face sa crezi ca m-ar nemultumi o imbunatatire? M-ar bucura.
Zici "forma pe care o dorim noi"? Hopaaaaa! Deci este un "noi"! Eu sunt pe dinafara? E un caz de "cine nu-i cu noi e impotriva noastra?" Sper ca a fost o "scapare" de tastatura.

Indarjire? Minimez? Necesitate? Importanta? Aceste cuvinte ne doare. Hai sa ne pastram cumpatul un pic. Blue-Max, citeste inca o data ce am scris pana acum.

Da, se poate si mai bine, dar eu nu vorbesc de asta. Eu vorbesc de faptul ca nimeni altcineva nu ofera ce ofera ei iar eu apreciez si gust ce ofera ei. In conditiile astea pun o valoare mult mai mare pe continut decat pe ambalaj. Da se poate si mai bine. Da vreau mai bine. Repet: Da se poate si mai bine. Da vreau mai bine.

Nu stiu la ce ipoteze te gandesti, dar citeste inca o data ce am scris pana acum. Adevarul e chiar asa de simplu: apreciez mai mult continutul decat ambalajul. Nu e nici o conspiratie la mijloc.

Nu caut apostoli care sa ma urmeze. Mi-am exprimat doar propria opinie.
Radu

#20 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 15 March 2006 - 12:05 AM

radub, la Mar 14 2006, 10:16 PM, a spus:

Eu prefer cartea..... Arata mai bine pe raft.

:-D :-D :-D Si io prefer cartea, o pun sub monitor sa-l tina mai sus.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi