Forum Machete,Modelism,Hobby: MODELISM INT. 1/2006 (96) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MODELISM INT. 1/2006 (96) mini recenzie

#41 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 16 March 2006 - 11:33 AM

tomcat_ct, la Mar 15 2006, 08:38 PM, a spus:

Am impresia ca totul merge in regres practic daca vin cu propunerea publicari unui articol (in adevarul sens al cuvantului :-D ) despre F-4 Phantom II nu cred in concretizarea acestuia!!!

Tomcat_ct,
Nu ma prind ce zici.

Tu ai scris un articol despre asa ceva si esti enervat ca nu ti-l publica? De unde ai pozele? De unde ai desenele? De unde ai informatiile? Sunt toate inedite? Altfel se cheama plagiat.

Sau tu vrei sa scrie "altcineva" un "articol in adevaratul sens al cuvantului?"
Adica ce? Istorie? Tehnica? Insemnele militare sau civile in functie de natiunile, serviciile sau entuziastii care le-au folosit sau inca le mai folosesc? Campanii? Asi? Fotodocumentar? Liste de machete si accesorii? Constructia de machete? Corectarea erorilor unor machete?
Nu stiu de ce, dar cred ca daca ar exista o revista de cate 100 de pagini care apare saptamanal, i-ar trebui cam 10 ani sa acopere toate aspectele astea.

Dojana asta a ta fata de revista "Modelism" e nascuta din concepte nerealiste si, cred eu, un pic de lene. Daca vrei toate lucrurile astea da nene un Google si te saturi - o sa ai ani de zile de citit.

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 16 March 2006 - 11:58 AM


#42 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 16 March 2006 - 02:43 PM

Dind si eu cu bita-n balta din tribuna (avind in vedere ca nu am deschis nici un numar al acestei reviste), spun ca numai faptul de a publica o revista de acest gen in Romania mi se pare un mare lucru. O fi pe gustul unora sau altora, o fi buna sau mai putin buna, mi se pare o chestie suplimentara. Bine ar fi sa mai fie vreo 10 reviste ca aceasta, sau mai bune sau mai proaste, pentru ca asa cum spunea cineva nu te pune nimeni sa o cumperi. Singura chestie este ca doar cineva care a incercat sa scoata asa ceva mi se pare ca poate sa inteleaga ce inseamna asta si sa-si dea cu parerea. Sunt atitea pareri (pe care le respect pe toate), ca articolele sunt bune sau nu, ca sunt originale sau nu, ca sunt complete sau neinteresante, etc. , dar aici pe forum nu prea se inghesuie nimeni sa puna articole MAI bune, MAI interesante, MAI complete, MAI originale, decit cele din revista. Nu sunt bune alea, faceti fratilor altele mai bune si pune-ti-le aici. Daca nu, sa ne multumim cu ce avem si poate mai putina patima ar fi binevenita.
Inca o data, iubiti-va ca fratii :-D

#43 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 16 March 2006 - 02:48 PM

Parol, frate Marhaba... CA BINE ZICI !

Aia-i chestiunea. Pai sa ne iubim, cum zice Marhaba, CA FRATII !

AFERIM ! Sa traiesti !

#44 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 16 March 2006 - 08:08 PM

of, of, modelism, modelism
parerea mea despre modelism e una buna fiind una din revistele ce mi-au leganat copilaria, dar iata ce ar citi un adolescent din zilele noastre la pag.48 al ultimului nr:

cum ca Dan Scurtu, erou in WWII intra la scoala de ofiteri de aviatie la 17 ani (nascut in 1915) deci in 1932. Nefiind probabil prea zelos reuseste sa o absolve la 1 iulie 1955 (!!!) dupa 23 ani!!! Norocul lui (altfel ar fi ratat al doilea razboi mondial) ca reuseste un drum inapoi in timp si este incadrat in 1940 in Escadrila 57 a Grupului7. In acest razboi are la activ diverse indatoriri, unele de-a dreptul bizare cum ar fi apararea rafinariilor de la Ploiesti impotriva americanilor in 1945!!! deci dupa 23 august'44..etc. etc.
asta ca sa nu mai spun de nava IMERATRITA MARIA de pe coperta, etc
prescurtare, prescurtare a articolelor, discutii pro si contra despre calitate..dar astea sunt erori prea mari de acum..scapate intr-o revista de specialitate

Aceasta postare a fost editata de MiG: 16 March 2006 - 08:09 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi