Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, noiembrie 2012 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, noiembrie 2012

#21 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2012 - 09:30 PM

Un muzeu despre care nu stiam:
http://www.muzeulagr...ndex.php?page=8

Daca nu-i aici locul, rog moderatorii sa-l aseze unde-i potrivit.

#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 November 2012 - 10:35 PM

Foarte interesant, Flo. Nici eu nu stiam ca exista asa ceva la noi. Deci se poate.
Stau si ma uit la utilajele alea, ma gandesc la ce performante puteau avea, la nivelul lor tehnic.
Pe urma imi mai vine in minte, un gand: Romania a fost la vremea aceea "granarul Europei" ;
- parca asa era denumita, nu ?
Astazi... <_<

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 November 2012 - 10:36 PM


#23 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 12 November 2012 - 11:55 PM

new

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bunny fighter.jpg
  • Imagine atasata: mig parken.jpg


#24 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 13 November 2012 - 05:48 PM

O veste trista...

http://romanian-spot...-bye-bye-mig-23

#25 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 13 November 2012 - 10:57 PM

Vezi postareaLonginus, la 11 November 2012 - 10:35 PM, a spus:

Foarte interesant, Flo. Nici eu nu stiam ca exista asa ceva la noi. Deci se poate.
Stau si ma uit la utilajele alea, ma gandesc la ce performante puteau avea, la nivelul lor tehnic.
Pe urma imi mai vine in minte, un gand: Romania a fost la vremea aceea "granarul Europei" ;
- parca asa era denumita, nu ?
Astazi... <_<


Asa cum la intrarea in orasul Constanta se afla puse vapoare, la Intrarea in orasul Slobozia se afla Tractoare din perioada interbelica, sau si mai devreme. Daca va duceti la mare pe drumul vechi Bucuresti - Urziceni - Slobozia - Harsova - Constanta veti trece pe linga ele.

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 November 2012 - 05:29 PM

Citeaza

O veste trista...
Taiem paduri, taiem avioane, taiem fabrici, ce mai conteaza.... :huh:
Sper ce cele ramase vor ajunge in muzeu.

#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 November 2012 - 08:48 PM

Citeaza

Foarte interesant, Flo. Nici eu nu stiam ca exista asa ceva la noi.

DA , foarte fain .Nici eu nu stiam ca mai exista asemenea frumuseti , unele cred ca au chiar culoarea originala .

Citeaza

Deci se poate.

... din pacate , as spune , zimbind amar , fiindca nu ma pot uita la masinariile astea fara sa-imi aduc aminte de groaza din perioada colectiviarii . Saracii oameni ce au facut posibil ca Romania sa devina " granarul Europei " si mai mult de-atat . Majoritatea au murit prin inchisori si lagare de munca , ori infierati , batjocoriti , saraci lipiti sau prin pustiurile Baraganului ; inlocuiti cu o minciuna importata ce servea doar bunastarii catorva "Mici" nemernici universali .
Si din acest motiv eu nu pot sa spun " taiem * " , fiindca nu doresc si nici nu pot sa ma asociez cu acei sau cu urmasii acelor nemernici (ori cu cei indiferenti , ce se scurg ca apa printre pietre ) ce au distrus ori distrug ... o " poveste de suflet " unica , cu bunele si relele sale dar parte a aceluias intreg si de neinlocuit pana la urma .
* Scuze , Z :-D , nu ma legam de tine ci de acel tip de scuze > " Toti ;-) sintem vinovati " , ori " Nu stiu - S-A pierdut /taiat " , etc .

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 November 2012 - 09:16 PM


#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 November 2012 - 09:25 PM

Ei,dany,aici e poveste lunga, care nu mai tine de hobbyul nostru,asta al machetitului.
Unele masini din fotografiile alea,dateaza din perioada interbelica, toata munca se facea cu un randament mult mai scazut decat performantele masinariilor de astazi si totusi era, pentru toata lumea, ba chiar ramanea de prisos. Acuma exista tehnologie, dar noi papam "din import". Care sa fie explicatia? (retoric ma-ntreb,sincer nu astept raspuns; il stiu).
Cat despre bietii (oameni,romani,tarani, fie cum le-om zice, ca tot despre aceasi este vorba), am si eu exemplele mele in familie.
Decorat de regele Ferdinand pentru merite in razboiul antibolsevic din 1919 impotriva Republicii lui Bela Kuhn, bunicul meu (dinspre tata) a "bagat" trei ani de Vacaresti, asa, ca sa fie.Dupa ani si ani.
Si tot dupa ani si ani, eu mai am in pastrare,acasa Ordinul de decorare al M.S. Regele Ferdinand I, semnat in original. Sentinta comunistilor nu, asta nu o am pentru ca n-a existat nici o sentinta. A fost un pumn in masa,urmat de cei trei ani de munca silnica.Si a scapat ieftin. Altii...
In fine.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 November 2012 - 09:27 PM


#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 November 2012 - 11:05 PM

Citeaza

Unele masini din fotografiile alea,dateaza din perioada interbelica,

Stiu , Longinus . De asta mi-am adus aminte de felul in care s-a facut colectivizarea . Cred ca mai toate masinariile acelea au fost luate cu japca de pe la ..." chiaburi" ... si folosite probabil o perioada la " comun" dupa care au ajun la muzeu .

Citeaza

am si eu exemplele mele in familie.

...Si eu am vreo cate exemple ... au avut foarte mult de suferit in special rubedenile mele din partea tatalui ce se trage de prin partile "Logojului" ...

#30 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 15 November 2012 - 12:30 AM

Un newsletter de la FINE SCALE MODELER:

http://links.mkt746....jQyS0&mt=1&rt=0

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 November 2012 - 08:45 AM

Baieti, si eu sunt revoltat, dar hai sa revenim la tema rubricii.

#32 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 15 November 2012 - 12:37 PM

frumos le mai zice prima doamna a chinei :-)


#33 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 16 November 2012 - 09:26 AM

Mi-ar plăcea să īnțeleg și versurile. Bănui că zic ceva rău de imperialiști, blesteme și alte alea, și de cīt de dornici sīnt să-și dea viețile păcătoase pentru patria mumă.

#34 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 16 November 2012 - 05:01 PM

Printre "blesteme si alte alea --patria muma" desii e comunista s-a dezvoltat enorm fata de cand le faceam noi niste amarate de nave portcontainere ei facand acum acele nave supermegaportcontainere caci "imperialistii" si-au mutat multe fabrici acolo pt ca e mai ieftina mana de lucru . China si-a invatat lectiile chiar daca a si copiat si acum e putere mondiala . N-ar trebuii ca noi cei aflati u\in ue cu pantalonii rupti in c... sa facem misto de ei .Printre altele ce fac chinezii http://www.rumaniami...alent#comments. Nu o spun cu rautate ci ca constare. Sanatate si cer senin.
PS Made in PRC scrie pe multe electronice Philips alte marci chiar japoneze care vin cu acele nave uriase in Hamburg si umplu Europa.
PS 2 Sunt si ceva firme ce produc si ceea ce ne place noua machete la o calitate si pret dupa buzunarul fiecaruia .

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 16 November 2012 - 05:05 PM


#35 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 November 2012 - 04:19 AM

:rofl: Vai ce-am ras .
Btw . faceti un stop cadru la minutul 3:05 (!) . Chestia asta am mai vazut-o si la parada Victoriei Sovietice din 1945 .
:-D Prefer totusi pantalonii mei rupti in c.

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 November 2012 - 04:42 AM


#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 November 2012 - 04:11 PM

Dani, fara a intra in controverse si discutii inutile treaba sta cam asa: daca fastul si paradele vin din partea comunista a lumii ni se par aiurea si de ris, daca vin dinspre partea capitalista, mai ales americana, totul este perfect OK! Ai vazut concursurile de minuit arma ale armatei americane? Difera mult fata de ce ai vazut la inceputul clipului??? Vezi vreo diferenta intre fastul deschiderii olimpiadei de la Londra fata de ce a fost la chinezi??? Poate un fast putin mai patriotard.


#37 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 17 November 2012 - 05:33 PM

ADEVARAT.....graiesti...dar asa e lumea...uni de dreapta ..uni de stinga.

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 November 2012 - 07:37 PM

Citeaza

Dani, fara a intra in controverse si discutii inutile treaba sta cam asa: daca fastul si paradele vin din partea comunista a lumii ni se par aiurea si de ris, daca vin dinspre partea capitalista, mai ales americana, totul este perfect OK!

Ah , nu , pentru mine ,aici nu era vorba de partizanatul cu vreuna dintre ideologii . Smiorcaiala aceea ridicola ce se vrea solemna si inaltatoare si butaforia gesturilor mi se pare foarte hazlie . Insa e cumva specifica acelei zone .
Nu am dorit sa o compar cu paradele sau modul de propaganda din alte tari fie si comuniste sau foste .Daca am atras atentia asupra acelui cadru ( min3:05) e fiindca nu am crezut ca voi mai vedea in acesti ani mai bine simbolizata lipsa de umanitate si libertate .
In alta ordine de idei , daca e sa ne limitam la paradele militare favoritii mei sint cei din Legiunea Straina Franceza iar apoi sint rusii .

Citeaza

Ai vazut concursurile de minuit arma ale armatei americane? Difera mult fata de ce ai vazut la inceputul clipului???

Z , nu pot compara Rambo( de la 2 in sus) cu Sora13, chit ca la toate razi la fel de bine :lol:

Citeaza

Vezi vreo diferenta intre fastul deschiderii olimpiadei de la Londra fata de ce a fost la chinezi???

Ca fast ,nu neaparat, insa diferenta de caracter era enorma . Chinezii erau niste roboti, o masinarie bine unsa dar rece , ori englezii erau din contra umani , noncomformisti , simpatici , etc .

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 November 2012 - 07:51 PM


#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 November 2012 - 07:52 PM

Frumos baletul ala militar (la chinezi ma refer) dar daca tot sunt pusi pe copiat(in sfera industrial/militara, nu bat apropouri) , de ce n-au bagat ceva gangnam style ? Ar fi fost mai funny si poate ii impresionau si pe japonezi.
- era mult mai adecvat epocii decat inversunarea patriotico bla,bla,bla a tenorului si mai ales a mezzo sopranei. :-D
P.S. mentiune speciala pentru tipa si chiar nu ma refer la voce; mai rar vezi o chinezoaica draguta, sau imi par mie, toate la fel ?:pardon:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 November 2012 - 08:04 PM


#40 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 17 November 2012 - 08:48 PM

* la cei 49 de anisori ,,,,are voce ....:whistle:
** oricum e mult mai decent decat ....


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi