Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 81 C, nr 446 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 81 C, nr 446

#261 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2014 - 10:24 AM

Problem la capacele trenului de aterizare, adica la montarea lor. Pentru ca pistonul amortizorului a fost figurat destins, adica in pozitia din baia trenului, capacele vin ca in zbor, adica cap in cap. Am scurtat, si rasscurtat! pistonul, incit a ajuns la 2 mm. Dar nu asta e problema. Montarea fiind gindita cap la cap, piesele PE 20 - 23 au lungimea gindita pentru aceasta situatie. Am montat piesele R 30 si 31 pe jamba trenului iar cind am vrut sa montez piesele R 32 - 33 distanta intre jamba si clemele de prindere (piesele (R20 -22) era foarte mare. A trebuit sa reduc din dimensiunea piesei PE 23 taind din baza cam 1 mm, astfel incit piesa R 30 sa vina mai aproape de furca jambei.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 210.JPG
Alta solutie ar fi ca la baza pieselor PE 20 - 22 sa fie adugat material sau pur si simplu refacute.
Apoi, de pe piesele R32 - 33 a trebuit sa indepartez partea de jos a ramforsarilor.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 211.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 February 2014 - 10:27 AM


#262 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2014 - 01:41 PM

De citeva zile ma tot muncesc la o treaba care imi da cu virgula!! Capacele trenului de aterizare, oricum le pun tot ....pusca mitraliera imi iese!!! :bang:
In plansele din (1) se vede clar ca aceste capace sunt montate in asa fel incit, privite din fata, vin intr-un unghi ascutit inspre bot, adica vin inclinate inspre axa orizontala a avionului.
In poza de mai jos, preluata tot din (1), se vede clar cum capacul se lipeste de iesitura unde vine montat verinul.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 213.JPG
In cazul kitului, acea iesitura face un unghi cu marginea baii trenului, locul de montare a "balamalelor" capacului lung, ca sa zic asa.
Imagine atasata: IAR 81 C_446 212.JPG
Daca montez capacul in pozitia conform pozei, treaba arata cam asa:
Imagine atasata: IAR 81 C_446 214.JPG
Ori, acel unghi nu-mi permite sa montez corect balamalele, adica cu un capat se sprijinit pe marginea baii trenului, cu celalalt pe partea superioara a capacului.
Ori cit le-am sucit si invirtit, nu-mi iese. Trebuie mentionat ca jamba nu poate fi montata, prin constructia locasului, decit intr-o singura pozitie!! Daca problema provine de aici, mare lucru nu-i de facut!
Unde gresesc, ce nu e bine, ori am imbatrinit prea tare???? :blink:

#263 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 03 March 2014 - 05:42 PM

Capacul superior nu este paralel cu axa avionului. Sa spunem ca sunt ca un fel de "plug de zăpada" Deci dvs trebuie sa le montați aproape paralele cu acel unghi de pe aripa.

Imagine atasata: IAR 81 C_446 214.jpg


Oricum atenție mare la forma capacelor. Sunt "total" diferite de cele folosite pe variantele cu jambele lungi. Cu alte cuvinte capacul de pe furca trenului la partea de jos trebuie sa fie paralel cu solul doar cānd axa avionului este și ea paralela cu solul! Cānd sta "pe coada" capacul face un unghi deschis īnspre īnainte. Contrar celor cu jambe lungi.

Cu stima.

PS: Am revenit īn țară. Din nefericire ma simt īn continuare foarte rău.

Edit:
Jambe lungi
Imagine atasata: IAR80 81 st Bot scurt ET.png


jambe scurte
Imagine atasata: IAR81C st elice tren bechie scurta.png

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 03 March 2014 - 05:51 PM


#264 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2014 - 09:47 AM

Pai tocmai asta e problema, ca acel capac nu trebuie sa fie paralel cu axa avionului si tocmai asta nu iasa din constructie.
Axul unde este prins si se roteste verinul, defapt montura lui, la kit, este paralela cu axa avionului si din aceasta cauza nu pot monta corect capacul suprior.
In poza a doua se vede acest lucru. In poza trei am aratat doar cum ar veni capacul daca l-as monta dupa instructiunile din kit. Ca sa il montez corect trebuie sa departez spatele, si atunci nu mai este loc de montat balamaua. Sunt curios, cei care au facut acest avion, cum au rezolvat problema?
Ar fi o solutie, sa refac acel lagar si sa-l montez in pozitia care sa-mi permita montarea corecta a capacului superior.

#265 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 March 2014 - 01:48 PM

Pina la urma, dupa sesiuni lungi de lipiri, dezlipiri, taiare, ajustari am reusit sa pozitionez, cit de cit, corect capacele baii trenului. Arata cam asa
Imagine atasata: IAR 81 C_446 215.JPG
Imagine atasata: IAR 81 C_446 216.JPG
Imagine atasata: IAR 81 C_446 217.JPG
Imagine atasata: IAR 81 C_446 218.JPG
In mare, am scurtat din lungimea pieselor PE 23, am scovit cavitatea pieselor PE20, am repozitionat mai in fata piesele PE 20 - 22 pe piesele R32 am pilit putin din inaltimea lagarului verinului. Plus inca o scurtare a pistonului astfel incit acesta are acum 2 mm.
Normal, toate cu sacrificarile de rigoare, adica vopsea sarita, piese rupte si relipite etc.
Deoarece catargul antenei era cu ceva grosime, de forma ovala, am incercat doua lucruri:
- am incarcat catargul din kit, piesa PE 34, cu cositor
- am refacut catargul antenei dintr-un ac de cusut, pilit cu un disc diamantat pina am obtinut forma dorita
Imagine atasata: IAR 81 C_446 209.JPG
Cea de a doua solutie e mai buna, piesa din PE nu are suficienta rigiditate pe laterala si, sub tensiunea firului de antena, se poate rupe.

#266 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 05 March 2014 - 06:17 PM

Parca te cam chinuieste.... asa un picutz....da' o sa iasa ceva ce n'a vazut Parisul !!!

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi