Forum Machete,Modelism,Hobby: Aparat curatare cu ultrasunete pentru aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aparat curatare cu ultrasunete pentru aerograf

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2014 - 02:26 PM

Salutare. Sunt interesat de achizitionarea unei astfel de jucarii si am cateva nelamuriri. In primul rand daca imi poate recomanda cineva un model anume, cineva ce are si foloseste cu succes aparatul la curatarea aerografului. Si in al doilea rand ce solutie foloseste la curatarea cu acest aparat. :drinks:

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 06 February 2014 - 05:14 PM

Salut Buss,

Eu mi-am cumparat unul anul trecut de la Lidl/Germania si am curatat aerograf si bijuterii cu el. Inca nu pot spune ca investitia este de milioane dar am reusit sa curat aerograful in lucuri in care nu ajungeam cu nici o scula imporvizata. Anul asta a fost in oferta la Lidl aici in Romania. Arata similar, vezi poate mai gasesti.

Uite ce am gasit pe fundul vasului dupa ce am curatat aerograful :

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 06 February 2014 - 05:15 PM


#3 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 06 February 2014 - 09:37 PM

Hmmm, pare interesant! Si aerograful se poate pune intreg sau neaparat pe bucati in cuva aparatului? ma gandesc daca nu cumva garniturile pot fi afectate.
Sincer, ma tenteaza si pe mine o astfel de masinarie, mai ales ca lucrez cu acrilice si sunt sigur ca mai sunt zone unde aerograful nu e perfect curatat. In plus, poate fi folosit cu suces si la alte - sa le zicem - "curatari" domestice :rolleyes:

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2014 - 11:27 PM

Aia din vas pare ca o pilitura.
Nu cumva se consuma din aerograf ?
La 3 curatari mai ramai cu o piulita ...Imagine postata

Poate prin Germania si Sighisoara sa se desfasoare normal lucrurile la Lidl.
Pe la noi cand baga scule d-astea mai rasarite te calca babele in picioare sa ia ele cate 2-3.

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 February 2014 - 08:24 AM

Salut prieteni,

@ gaby : eu am desfacut aerograful bucati si l-am lasat citeva ture sa se curete. Mai ales aerografele BD au o problema in ceea ce priveste scurgerea vopseleui inspre trigger, si acolo se ajunge greu cu o pensula sau scule special concepute. Trebuie sa recunosc ca s-a curat destul de bine dar nu am folosit inca o solutie prea agresiva.

@wurge : ce vezi acolo nu este pilitura dar seamana :rolleyes: Defapt este vopsea depusa de citva ani... Nu cred ca la Lidl in Bucuresti sau cumparat aceste aparate pe rupte, trebuie sa mergi si sa vezi daca mai sunt. La Sighisoara nu este Lidl dar este unul aproape, la Cristurul Secuiesc. Vineria trecuta am vazut inca vreo 3 - 4 exemplare pe rafturi.

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 07 February 2014 - 08:24 AM


#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 February 2014 - 08:49 AM

Salutare ! Foarte interesanta scula ! Din pacate, nu cred c-am vazut-o la Lidl-ul local. Ca idee, cit costa un astfel de aparat ?
Spor s-aveti !

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 February 2014 - 08:54 AM

Ultrasonic cleaner costa undeva pina in 100 RON

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 February 2014 - 09:33 AM

Da, o astfel de scula este foarte utila si nu afecteaza garniturile. Am incercat sa-mi fac o astfel de scula, dar am renuntat din varii motive.
Eu urmaresc ofertele de la Lidl din aprilie 2013, saptaminal, dar o astfel de scula nu a apartut pe lista de oferte, la noi in Sebes!

#9 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:153524
  • Interests:club, discussion

Postat 07 February 2014 - 11:19 AM

aparat cu ultrasunete se mai gaseste si pe la magazinile de chinezarii, si sunt ceva mai iefine.

#10 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2014 - 12:27 PM

Tibi tu ce solutie folosesti la curatare cu aparatul? La prima vedere pare a fi solutie de curatat geamul. Bill mi-a spus ca el foloseste o mixtura de solutie de geamuri, alcool izopropilic si o solutie de curatat radiatoare (?) :shiftyninja:

Am fost in doua lidl pe aici si angajatii din ambele magazine au zis ca ei nu au primit pana acum genul asta de aparat.. Vreo alta idee de magazin? Ca nici 300 de lei nu as da :)

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 07 February 2014 - 01:17 PM

Sers,
George daca vad la Cluj la Lidl aparat te sun si te rezolv, insa ajung pe acolo doar saptamana viitoare.
La solutii mai exista varianta sa dai o gramada de bani pe solutiile dedicate, insa eu am avut de la Medeea(frati cu Iwata) si nu este mare socoteala. Am mai incercat si alte solutii insa cele mai bune rezultate le-am avut cu mix/inventia de care ti-am zis. Si am peste 10 ani de cand imi curat aerografele cu ea. De retinut este ca acest sistem de curatare nu inlocuieste curatarea/corvoada post suflare, pe care oricum o facem, ci se face periodic pentru depunerile in timp. Eu o fac cam o data pe luna la aerografele cu care lucrez mai des.
Spor,
Bill :punk:

#12 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2014 - 01:23 PM

Mersi mult Bill. Nici nu am de gand sa il folosesc dupa fiecare schimbare de culoare, ci cand incepe sa faca figuri din cauza depunerilor in locurile greu accesibile, unde nu ajungi nici cu pensula, nici cu periuta, etc.

Daca dai peste un aparat de genul in Cluj da-mi un telefon - 0758.117.866 :drinks:

#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 07 February 2014 - 01:48 PM

Salut, este chiar curios ce spui! Eu l-am fost sunat pe Bill chiar cind eram cu ele in fata! Mai mult le-am vazut si vineria trecuta la Lidl in Cristuru Secuiesc. Am sa ma interesez daca mai este si putem discuta.
Solutia mea a fost putin diferita, in senul ca am amestecat solutie de geam cu alcool izopropilic si amoniac. Merge destul de bine dar pute de mori si renunt la idee. Am sa incerc inca ceva inainte sa fac amestecul lui Bill - am sa incerc in weekend cu esenta de otet.

#14 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 07 February 2014 - 01:51 PM

Am fost si eu pe la vreo trei Lidl-uri azi si nu am gasit. La fel, parca 300 de lei nu as da nici eu pe asa ceva. :whistle:

#15 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 08 February 2014 - 01:48 PM

Asta nu-i buna ?
Cuva

#16 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 08 February 2014 - 05:31 PM

Deci fratilor detinatori in urbe de magazin Lidl, oferta saptamanala la Lidl se poate urmari aici: http://www.lidl.ro/
Lugojul e un oras destul de amarat (per ansamblu) dar aproape intotdeauna ce a scris acolo pe site, au avut la Lidl. E adevarat ca uneori daca nu te duci pana in ora 13 nu mai gasesti unele articole ...
De aceea imi vine greu sa cred ca oferta de pe site, NU e respectata in toata tara ... romaneasca. Poate vanzatorii difera de la o locatie la alta ..Imagine postata
N-as pune mare pret pe declaratiile lor, ca au avut sau nu ceva ...
Aparatul de curatat cu ultra sunete a fost in oferta cam prin noiembrie 2013 si a costat intr-adevar ~ 100 ron. L-am avut in mana si m-am codit sa-l cumpar .. Imagine postata
Teoretic sunt sanse sa reapara ....
Sfatul meu ?! Consultati periodic site-ul Lidl.ro

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 08 February 2014 - 05:32 PM


#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 February 2014 - 09:46 AM

Blue -Max, eu, de cind am revenit in Sebes, martie 2013, merg in fiecare duminica la Lidl si i-au catalogul. Crede-ma, in Sebes nu a fost o asemenea oferta, altfel as fi anuntat pe forum si mi-as fi luat unul pentru mine. Eu, cel putin, am vazut oferte care erau in catalog, dar in Sebes nu au aparut! Dar nu asta-i problema, pina la urma, si ce a postat Busila este bun. Sau, ar merge un e-mai la firma, poate mai au in depozite.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 09 February 2014 - 09:47 AM


#18 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 February 2014 - 10:11 AM

Salut prieteni, ieri am fost la Lidl in Cristuru Secuiesc sa fac cumparaturi dar sa cumpar si un aparat de curatat de care v-am spus. Din pacate au fost retrase pentru ca nu s-au vindut si sa facut loc pentru alte produse! Acestea se afla probabil in depozitele mari ale firmei. Imi pare rau ca nu va mai pot ajuta dar incercati sa scrieti la Lidl si poate aveti succes!

#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 February 2014 - 10:30 AM

Vezi postareabusila, la 08 February 2014 - 01:48 PM, a spus:

Asta nu-i buna ?
Cuva

Ba bine ca nu.
E foarte buna, indefinitiv foloseste acelasi principiu.
Atentie insa la intensitatea folosita/ presetare timp de lucru.

#20 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 09 February 2014 - 01:39 PM

Vezi postareabusila, la 08 February 2014 - 01:48 PM, a spus:

Asta nu-i buna ?
Cuva


E buna Misule, eu recomad sa aiba cuva metaliza si sa-ti dea ei cosul de plastic. Citeam undeva ca nu e bine sa fie metal pe metal cand faci curatire, piesele sensibile(subtiri) de gen duza se pot deforma. Daca nu are inclus oricand poti sa folosesti tu ceva improvizat.
Spor,
Bill

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi