Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu 109E - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu 109E 1/72

#201 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2020 - 07:17 PM

Inca un pic pentru azi:

Am inchis fuselajul. Lipirea, prefer sa o fac asa : deriva si fuselajul posterior precum si motorul, cu Tamiya extra thin cement. Zona din fata cockpitului si cea din fata radiatorului de ulei, cu superglue.

Asa ma asigur ca lipitura nu lucreaza in timp si nu apare din nou neplacuta linie de imbinare unde nu trebuie. Bf-109 are jumatatile fuselajului imbinate pe mijloc, deci acolo avem linie gravata, dar in fata cockpitului, trebuiie sa fie neted si frumos la imbinare.

Cu tertipul asta, putem sa lucram mai departe la fuselaj la 5 minute dupa lipire...

Imagine atasata: IMG_9553.jpgImagine atasata: IMG_9552.jpg

Sub bot, Eul avea un capacel, care la macheta Tam/Icm/Parc intotdeauna se duce pe apa sambetei la pilire.
Cei de la Atoll Hobby au scos un template care ne permite sa il refacem relativ usor.

Aici se vede si utilitatea piesulicii albe, lipite in spatele radiatorului. Altfel pe acolo se vedea pana sub fusta pilotului...

Imagine atasata: IMG_9556.jpgImagine atasata: IMG_9557.jpg

Am pregatit si piesele mici pentru vopsire:

Elicea cu RLM70 apoi lac lucios
Contragreutatile de eleroane si montantii profundoarelor, RLM65.
Rotile cu negru lucios
Componentele coafei elicei, priza compresorului si directia, cu alb.

Imagine atasata: IMG_9559.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 01 May 2020 - 07:21 PM


#202 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2020 - 07:21 PM

Superbe lectiile, 109, bravo, nu te opri ... suntem cu ochii pe tine... :dribble:

#203 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2020 - 08:10 PM

Pentru azi nu mai am multe de facut la el, am mascat (pentru a preveni gazarea) si am dat cu alb de la Tamiya, ca baza pentru "galbenul Radub", in esenta un RLM04 de la Gunze , amestecat cu putin rosu pentru a se potrivi cu nuanta decalurilor RB.

Imagine atasata: IMG_9562.jpgImagine atasata: IMG_9563.jpg

O nota, pentru directia de E romanesc, putem merge pe RLM04 curat (sau un galben mai lemon, in orice caz), pentru ca in cele cateva poze color, pare intr'adevar, alta nuanta decat restul marcajelor galbene :

Imagine atasata: Untitled_2.JPG

In poza se remarca si proportiile diferite intre benzile tricolorului intre 65 si (cel mai probabil) 63.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 01 May 2020 - 08:12 PM


#204 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 May 2020 - 08:58 PM

Aproape gata pentru azi, am dat cu galbenul mai lemon pe directie si cu cel mai portocaliu pe restul zonelor.

Imagine atasata: IMG_9567.jpg

Am avut norocul sa fiu de mai multe ori langa E-ul de la muzeul din Dubendorf si am facut multe poze .
Din asta se vad trei elemente pe care Tamiya le-a cam zbarcit, mai mult sau mai putin.

Imagine atasata: 919106_432937796825487_733292986_o.jpg

1- Inelusele de ancorare (usor de refacut din litza rotita pe cel mai mic burghiu de otel pe care il gasim) Eu am avut una mai groasa si am invartit-o pe un burghiu de .3, deci au iesit nitel supradimensionate, dar pot trai cu asta...

Imagine atasata: IMG_9570.jpgImagine atasata: IMG_9571.jpgImagine atasata: IMG_9572.jpg

2- Tubul pitot, musai de inlocuit, cel din kit e penibil.

Pe asta il putem rezolva relativ usor din resturi de PE. De la asta:

Imagine atasata: IMG_9573.jpg

...dupa taieri, piliri si alte violente, ajungem la asta :

Imagine atasata: IMG_9577.jpg

Not great, not terrible, dar parca mai bine decat ce e in cutie.

3- Contragreutatile eleroanelor, care au piciorusele foarte groase si patratoase la kit.
Aici putem sa le pilim (subtiem nitel), sau sa le lasam asa, sau sa luam de la Quickboost (facute pentru Gul nou de la Tamiya, dar nu vad de ce nu s-ar potrivi)

Cu asta inchei pentru azi, vopseaua galbena e cam lucioasa asa ca nu mai pot face mare lucru pana nu e complet uscata.

#205 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 May 2020 - 11:02 AM

Innprivibta tunurilor din bordul de atac, as adauga ceva. Pe interiorul aripii, pe una din jumatati, in dreptul unde vin tunurile, se lipeste o bucatica de plastic, pilita in asa fel incit sa se inchida aripa. Cind se monteaza tunul, se da o gaura cit diametrul tevii (de obicei ac de seringa) apoi, numai o juma de mm adincime, concentric, cu un diametru cu o zecime mai mare se face alta gaura. Astfel, se obtine un suport mai eficient pentru teava si montarea e mai realista.
In alta ordine de idei, am decaluri cu cirnati, de la kituri Fine Molds. Nu merita, arata si pe coala si pe macheta, aiurea de tot, arfificial. Nu recomand.

#206 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2020 - 06:34 PM

Azi n-am mai facut mare lucru la el, am vopsit si lacuit cateva piese mici :

Imagine atasata: IMG_9580.jpg

Elicea si discul din spatele coafei, RLM70
Coafa in alb si negru , negru lucios pe capacele rotilor.
Directia in tricolor. Galbenul e RLM04 de la Gunze. Aici, cele mai OK culori pe care le-am gasit sa se potriveasca cu cele ale decalurilor RB sunt H86 Red Madder de la Gunze si Revell 52 pentru albastru, o culoare foarte frumoasa.

Cam asta pentru azi, revin maine cu vopsirea, nu e o idee grozava sa maschez peste galbenul lucios dat foarte repede peste un alb lucios.

#207 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 11:15 AM

Gata de vopsire.
Am mascat zonele galbene, cu banda alba, plastica, de la Tamiya, e grozava ca se poate intinde si mula dupa suprafete. Prefer sa folosesc asa ceva, sau oracal. Hartia de mascat, oricat ar fi de fina sau bine taiata, la margine la lasa o demarcatie mai zdrentuita. Pentru ca e insa ingusta si cam scumpa, completez restul de masti cu hartie de mascat normala.

Am mai slefuit vopseaua galbena data in plus, am curatat apoi cu o periuta de dinti uda toate suprafetele, pentru a scapa de scame si resturi de pilire.

Capacele de roti sunt fixate cu bilute de patafix, vor fi vopsite odata cu intradosul,
Tot cu ocazia asta vopsesc si contragreutatile de eleroane , montantii profundoarelor si intradosul profundoarelor.

Imagine atasata: IMG_9583.jpg

#208 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 11:27 AM

Am dat cu RLM65 de la Gunze (C115 - Laquer), diluat cu Rapid Thinner. In cazul asta e un mic compromis intre timpul de uscare si finetea suprafetei.
Vrem finetze, dam cu Leveling Thinner, dar se usuca mult mai incet.

Nu ne facem griji pentru eventualele scame, de pe gunze se pot curata foarte usor cu un smirghel fin si putem repara zona foarte usor si fara urme deranjante.
Imagine atasata: IMG_9586.jpg

#209 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 12:05 PM

Pana se usuca vopseaua pe intrados, ne putem ocupa de cupola, caci urmeaza vopsirea extradosului.

Daca avem masca de la eduard (cea din hartie galbena kabuki) e ok.
Daca avem montex/pmask (pe suport oracal negru) putem "clona" foarte repede mastile , pentru ca oricum cele negre nu se muleaza foarte bine pe conturul rotunjor al cabinei de E3.

Asezam cu grija trei straturi de hartie de mascat, pe o bucatica mica de plastic. Peste ele lipim mastile si taiem cu grija, cu o lama noua sau foarte ascutita, intotdeauna folosind o mica rigla pentru a mentine pe pozitie masca sablon. In scurt timp vom avea trei seturi de masti :)

La 109, e drept, ne ajuta si geometria cupolei.

Imagine atasata: IMG_9587.jpgImagine atasata: IMG_9588.jpgImagine atasata: IMG_9590.jpg

Daca facem mai multe, pentru viitor, e bine sa le pastram intr-un pliculet sigilat, pentru a nu permite prafului sa se lipeasca de marginile mastilor.

Imagine atasata: IMG_9604.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 May 2020 - 01:11 PM


#210 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 01:22 PM

Partile transparente sunt foarte fine, trebuie taiate cu grija de pe suport, in special parbrizul. Pinii de turnare trebuie indepartati mai degraba prin pilire, decat cu clestisor sau foarfeca, riscul e mare sa crapam cabina.

Imagine atasata: IMG_9592.jpg

Facem o proba de potrivire, inainte:
Imagine atasata: IMG_9593.jpg

Apoi punem piesele pe un suport pentru mascat si vopsit:
Imagine atasata: IMG_9595.jpgImagine atasata: IMG_9597.jpg

Partea minunata la Rapid Thinner, e ca poti lucra pe un model la mai putin de o ora dupa ce ai vopsit.
Asa ca am mascat intradosul. Avioanele romanesti aveau demarcatia bordului de atac un pic pe intrados, si relativ gazata; aici am folosit patafix.
Imagine atasata: IMG_9599.jpg

Piesele mici: profundoarele, catargul antenei, priza compresorului (in prealabil vopsita cu galben si mascata) . Si nu uitam varful directiei.
Imagine atasata: IMG_9600.jpg

Inainte de vopsire, scurtam si ajustam un pic, varful de prindere al antenei de pe deriva, din cutie e un pic cam inalt:
Imagine atasata: IMG_9601.jpg

Vopsit cu AK real color, RLM71 , diluat cu Leveling Thinner:
Imagine atasata: IMG_9603.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 May 2020 - 01:23 PM


#211 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 01:53 PM

Ultimile retusuri inainte de lacul lucios.
Acum am lipit si directia. Asta trebuie lipita cu superglue, musai. Am patit la lipirea cu thin cement ca s-a scurs mai mult lipici inauntrul derivei si a topit pe acolo, la suprafata aparand niste mici depresiuni, imposibil de rezolvat fara chirurgii grele si revopsiri. Asa ca mai bine evitam problemele din start, folosind superglue.

Imagine atasata: IMG_9605.jpg

#212 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2020 - 02:09 PM

Aqua Gloss de la Alclad (cam aceleasi rezultate ies si cu Gx100 de la Gunze, doar ca ala pute de rupe) :

Imagine atasata: IMG_9611.jpg

Probabil ca asta e pentru azi, lacul ar fi bine sa fie lasat bine la uscat, inainte de abuzurile cu washuri si zemuri de decaluri.

#213 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 08:55 AM

Foarte dragut si instructiv tutorial.
O gramada de informatii folositoare, pt cine se uita cu atentie.
Bravo :clapping:

#214 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2020 - 12:09 PM

O solutie pentru realizarea contragreutatilor. Cind nu ai P.E.
Dintr-o sirmulita de cupru, subtire se face bucla asta.
Imagine atasata: Untitled.png
se inmoaie bucla in aracet mai gros si se lasa la uscat. Se repeta treaba pina cind se obtine forma dorita. Cu un pic de experienta se obtin rezultate foarte bune

#215 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 12:37 PM

Gata si decalurile: Am mai dat peste ele un strat de Aqua Gloss, cam intr-o ora se pot aplica washurile.

Imagine atasata: IMG_9614.jpg

Am vopsit si cu crom, butucul elicei. Aici putem sa urcam nitel (cam un .5mm) cu crom/aluminiu si pe pale, la elicele germane primii 30 mm se lasau nevopsiti, pentru a ramane vizibile gravajele de aliniere.
Imagine atasata: IMG_9612.jpg
Imagine atasata: 182738.jpg

#216 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 09:39 PM

Dupa lacul lucios, am folosit washurile de la Tamiya (Panel Line Accent - maro si negru), apoi am dat cu lac mat (TS-80) apoi o afumatura usoara cu negru mat foarte diluat, pe la esapamente.
Esapamentele au fost vopsite la pensula cu Burnt Metal de la model master, apoi frecate cu pigemt rust de la Agama. Apoi un pic de jegarire pe ici pe colo cu maro si negru din "trusa de farduri" de la Tamiya.

Imagine atasata: IMG_9654.jpg
Imagine atasata: IMG_9655.jpg

#217 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2020 - 10:14 PM

Ultima treaba pe ziua de azi, dar importanta. L-am incaltzat. Aici o nota , Tamiya (si probabil toate clonele sale) au zbarcit rau unghiul trenului de aterizare. In fine, e corect, dar pentru un F/G ( care aveau 6 grade mai inclinat, pentru siguranta mai mare la sol). La E, jamba e un pic trasa spre inapoi, mai perpendiculara pe aripa.
Pentru a indrepta treaba asta, trebuie taiati pinii din spatele jambei si pilita nitel partea care se infige in aripa. Lipitura e bine sa se faca cu supeglue gel, pentru a mai putea indrepta la nevoie , si regla simetria jambelor.

Imagine atasata: IMG_9663.jpg

#218 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2020 - 08:43 AM

Vezi postarea1-0-9, la 03 May 2020 - 02:09 PM, a spus:

Aqua Gloss de la Alclad (cam aceleasi rezultate ies si cu Gx100 de la Gunze, doar ca ala pute de rupe) :

Aqua Gloss asta se da asa cum e din recipient, sau il diluezi cu ceva?

#219 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2020 - 09:22 AM

Direct din sticlutza

#220 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2020 - 11:24 AM

E gata si asta :

I-am pus temporar (pana soseste pachetul cu bunatati din Cehia ) tunuri de rasina (ramase de la T-ul Brengun) si rotita de coada din cutie.
La tunuri am incercat sa reproduc diferenta de luciu intre zonele tevii, folosind doua culori, date la pensula (gun metal de la Model Master pentru zona mata si Gun Metal de la AK Extreme Metal pentru cea lucioasa).

Imagine atasata: IMG_9668.jpgImagine atasata: mg.JPG

Luminitele de pozitie sunt facute cu scula geniala de la Hauler, din rest de plastic transparent, tras la cald si vopsit cu rosu si verde transparent, de la Gunze.
Aici e bine sa facem multe, si sa alegem perechi - perechi, caci desi trase prin aceeasi gaurica, nu toate ies la fel: unele sunt mai bombate, altele mai plate etc.

Imagine atasata: IMG_9680.jpg

Antenuta e fir elastic de la EZ line, cand o lipim trebuie sa avem grija sa nu fie prea rasucita, va avea un efect ciudat cand o vopsim ( tot cu gun metal de la Model Master).
Bumbii izolatori, din vopsea acrilica Vallejo.

Gata :)

Imagine atasata: IMG_9669.jpgImagine atasata: IMG_9670.jpg
Imagine atasata: IMG_9673.jpgImagine atasata: IMG_9674.jpg
Imagine atasata: IMG_9678.jpg

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi