Forum Machete,Modelism,Hobby: North American T6G Texan - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

North American T6G Texan Italeri 1/48

#21 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2016 - 08:55 AM

Hei, alo-alo...ce e linistea asta pe-aci pe forum?!?
LOL, m-am gasit tocmai eu sa vorbesc de liniste..:)

Ok. Am cazut in pacatul delasarii, recunosc cu smerenie.
Vara asta m-am luat cu altele si n-am mai facut absolut nimic la plasticele mele. Am fost un baiat obraznic :acute:
Acu` incerc sa revin. Asa ca sa ma incalzesc putin, am pus mana pe cutia cu T6-ele inceput cu multi eoni in urma.
Am inchis structura de rezistenta a cockpit-ului, am lipit partea din spatele ultimului scaun, care este insa subreprezentata rau. Am adaugat eu din tot felul de ramasite din plastic o chestie pe post de aparat radio si peretele despartitor posterior.
Cu asta, structura cockpit-ului este in mare incheiata.
Acum urmeaza sa montez tot felul de tevi si fire care erau pe lateralele posturilor de pilotaj, apoi ma pot gandi sa inchid fuselajul.

Toate cele bune,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 41.jpg
  • Imagine atasata: 42.jpg


#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 October 2016 - 09:19 AM

"Ok. Am cazut in pacatul delasarii, recunosc cu smerenie."

Pacatul recunoscut e pe jumatate iertat.

#23 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 18 October 2016 - 11:49 AM

:good:

#24 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 18 October 2016 - 02:45 PM

Iar dacă-l recunoști de două ori, se cheamă că s-a iertat de tot, nu? :-D

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 October 2016 - 06:36 PM

Vezi postareaflorin44, la 18 October 2016 - 02:45 PM, a spus:

Iar dacă-l recunoști de două ori, se cheamă că s-a iertat de tot, nu? :-D

:angry: Nu !!! Dacă-l recunoşti doar īn fața Marii Adunări Naționale...e cam tardiv.

#26 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2016 - 09:21 AM

Am terminat cockpit-ul, care este gata de instalat in fuselaj.
Panoul de instrumente din fata e piesa separata care se instaleaza dupa ce se inchide fuselajul.
Cand faceam pozele am vazut o urma de amprenta ramasa pe partea dreapta a bordului spate...imprimata in lac...am scos-o ulterior prin slefuire usoara.

Toate cel bune,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 43.jpg
  • Imagine atasata: 44.jpg
  • Imagine atasata: 45.jpg
  • Imagine atasata: 45.jpg
  • Imagine atasata: 47.jpg
  • Imagine atasata: 48.jpg


#27 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 November 2016 - 09:36 AM

Dadada , a ieșit chiar bine ! Mățăraia de cabluri /conducte arată foarte convingător. Nu știu cīt din ea o să se mai vadă odată īnchis fuselajul , dar si eu fac la fel . Indiferent dacă se vede sau nu , tot le fac .
Spor la lucru !
Sorin

#28 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2016 - 09:32 AM

Merci Dakian.

Nu se mai vede mai nimic, dupa cum se poate observa din pozele de mai jos. Stiam ca nu se vor vedea unele detalii, dar nu ma pot abtine :crazy:

Asa, deci, am inchis fuselajul. Potrivirea a fost ok in general...mai putin la imbinarea ventrala pe fuselajul posterior (intre cockpit si bechie), unde va trebui sa intervin cu superglue gel si slefuire serioasa.
A trebuit sa completez cu niste mici bucatele de plastic si partea aceea putin mai ridicata de pe lateralele cocpit-ului, unde vor veni montate cupolele. Se vede diferenta de culoare fata de restul plasticului. Daca n-o faceam,dupa montarea coamei fuselajului anterior ar fi ramas un spatiu gol care nu trebuie sa existe.

Am mai montat si panoul de bord al postului de pilotaj fata pe coama fuselajului anterior.

Asta se monteaza separat, dar n-am apucat inca s-o lipesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 52.jpg
  • Imagine atasata: 53.jpg
  • Imagine atasata: 54.jpg
  • Imagine atasata: 55.jpg
  • Imagine atasata: 56.jpg
  • Imagine atasata: 57.jpg
  • Imagine atasata: 58.jpg
  • Imagine atasata: 59.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 08 November 2016 - 09:33 AM


#29 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2016 - 09:23 AM

Pe la T6 nimic senzational de raportat...am montat si tabloul de bord al postului de pilotaj fata, astfel incat acuma fuselajul este aproape complet.

Am lucrat putin la ampenajele orizontale, pe care le-am modificat, in sensul ca am separat profundoarele de stabilizatoare, astfel icat sa le pot monta intr-o pozitie dinamica, adica putin lasate (pozitie picat).In poze se vede ca la sol profundoarele de Texan stau putin lasate cand avioanele sunt la sol.

Abia dupa ce am sectionat ampenajele mi-a dat prin cap ca totusi nu voi putea face mare branza cu chestia asta, pt simplul fapt ca mansele sunt pozitionate pe pozitia neutru in cockpit. Deci daca las profundioarele prea in jos, ar trebui sa am si mansele impinse pana aproape sub bord - ceea ce nu e cazul.

Oricum, daca tot le-am taiat si refacut, voi monta profundoarele doar intr-o pozitie foarte usor lasata, astfel incat sa nu para ca-s in disonanta cu situatia din cockpit.

Toate cele bune,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 60.jpg
  • Imagine atasata: 61.jpg
  • Imagine atasata: 62.jpg
  • Imagine atasata: 63.jpg
  • Imagine atasata: 64.jpg


#30 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 29 November 2016 - 11:35 AM

Foaie verde brebenel,
Īţi iese-ntr-un mare fel!
Urmăresc cu interes
Chiar şi cel mai mic progres! :-P

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 November 2016 - 01:17 PM

Ca nu e om sa nu fi scris o poezie.... :-P

Fain de tot pina aici! :hi:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 November 2016 - 01:17 PM


#32 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2016 - 12:04 PM

Vezi postareaflorin44, la 29 November 2016 - 11:35 AM, a spus:

Foaie verde brebenel,
Îţi iese-ntr-un mare fel!
Urmăresc cu interes
Chiar şi cel mai mic progres! :-P


Foaie verde patrunjel,
Multumesc mai Florinel.
Trag tare pe meserie,
Mai pun o fotografie
Ca sa stea drept marturie,
Cu progresu' la Texan,
Zburator American
Cu motoru'-n radial
Si aripa din metal.

:drinks:

Vorba lu' Z, tot romanul e poet:)


Asa deci i-am montat stabilizatoarele orizontale.
Am pus si parbrizul plus partea din spate a cupolei. Mai am o gramada de mascat cu restul elementelor cupolei,
La prizele de aer ale motorului a trebuit sa fac unele imbunatatiri...daca le lasam asa cum erau as fi ramas cu tot felul de gauri vizibile, ceea ce mi se pare inacceptabil.

Toate cele bune va doresc,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 65.jpg
  • Imagine atasata: 66.jpg
  • Imagine atasata: 67.jpg
  • Imagine atasata: 68.jpg
  • Imagine atasata: 69.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 08 December 2016 - 12:10 PM


#33 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2016 - 10:54 AM

Am montat piedsle pricipale la aripa. Nimic special.

Am incropit niste lampi/faruri de aterizare pt bordurile de atac ale aripilor. Nu puteam sa las asa cume e kit-ul, pt ca in locasurile respective, care sunt destul de proeminente, nu era absolut nimic. Acum problema e ca nu cred ca voi mai putea folosi geamurile originale pt locasurile lampilor din bordul de atac al aripii...pentru ca sunt monstrous de groase si pt ca acum dupa ce am pus eu si lampile alea, oricum nu mai incap peste.

Deci va trebui sa confectionez eu alte geamuri...sa vad cum bnaiba le fac si pe astea...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 70.jpg
  • Imagine atasata: 71.jpg
  • Imagine atasata: 72.jpg


#34 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 22 December 2016 - 11:30 AM

Am tot incercat sa fac geamurile pentru farurile de aterizare de pe bordul de atac al aripii.
Am folosit plastic transparent subtire, pe care am incercat sa-l conformez pe forma generala a bordului de atac prin expunere la caldura (n-a mers asa cum imi doream), apoi l-am taiat pe forma aproximativa a lacasului farurilor, apoi prin slefuiri usoare si incecercari repetate le-am adus la forma finala. Le-am lipit cu extra-thin.
Nu-s multumit de rezultat, voi mai incerca - insa rahaturile astea de transparente imi consuma foarte mult din putinul timp pe care oricum nu-l am...:angry2:
Altfel, am mai adaugat ceva detalii prin baia trebului de aterizare...ceva tzevi si chestii...erau destul de vizibile...


Sarbatori Fericite s-aveti, domnilor! :hi:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 74.jpg
  • Imagine atasata: 75.jpg
  • Imagine atasata: 76.jpg
  • Imagine atasata: 73.jpg


#35 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2017 - 11:41 AM

Asa-deci si prin urmare,

Am mai continuat putin cu lucrul si la Texan.
Am lipit aripa cu fuselajul...imbinare decenta...mai trebuie aranjata putin, dar in mare e ok.
Deja incepe sa se vada alura distincta a acestui avion:)

Am avut (si oarecum, inca mai am) mari probleme cu rahaturile alea de geamuri acoperitoare pt farurile de aterizare din bordurile de atac ale planurilor. La postarile precedente am zis cum am abordat intial problema si ca nu am fost multumit de rezultat.

Am revenit asupra lor si am dat jos primele acoperitoare si am incercat sa repet procesul...dar am abandonat rapid, pt ca imi mananca foarte mult timp si orice greseala duce la compromiterea definitiva a piesei. Asa ceva ar trebui facut printr-un procedeu de turnare-matritare, nu prin manufacturare. Insa pt turnare nu detin nici tehnologia, nici know-how-ul necesar, asa ca...
Asa ca am revenit la geamurile din platic transparent ale kit-ului, pe care initial refuzasem cu superioritate sa le folosesc, pt ca sunt prea groase si prost turnate. Ceea ce este perfect adevarat.
Doar ca acum le-am luat la pila serios, pe interior...apoi smirgheluire succesiva din ce in ce mai fina...astfel incat le-am adus la o grosime mai decenta. Tot distorsoneaza lumina ca naiba cand te uiti prin ele, dar macar nu mai par ca-s faruri anti-tanc. Apoi le-am cufundat in future si le-am montat in locasurile lor. Dupa care a trebuit sa le mai slefuiesc odata, pe exterior, pt ca depaseau putin profilul aripii...

Ma rog, cam asa arata acum. Nu-s foarte fericit, dar e mai bine ca inainte. Au ramas mici spatii goale, voi incerca sa le rezolv la final, dupa vopsire...inca nu stiu exact cum, poate cu zeama aia numita Micro Kristal Klear, din care cica s-ar putea face si transparente de mici dimensiuni...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 77.jpg
  • Imagine atasata: 781.jpg
  • Imagine atasata: 79.jpg
  • Imagine atasata: 80.jpg
  • Imagine atasata: 81.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 05 January 2017 - 11:44 AM


#36 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2017 - 11:21 AM

Am mai adaugat ceva detalii.

Pe planuri si in poze bag seama ca pe burta (fuselajul posterior, imediat dupa postul de pilotaj spate) erau un fel de trape si imediat dupa ele 3 lampi de semnalizare colorate...rosu, verde si orange.
Pe kitul in sine, dupa cum se poae vedea in prima poza (facuta inainte sa-i montez aripile), nu exista nimic de genul asta.
Asa ca am facut trapele...in loc sa le gravez direct in plastic, am preferat sa le fac din ceva stiren foate subtire.
Lampile de semnalizare sunt gauri facut cu burghiul, pe fundul carora am vopsit cu chrome silver, peste care am venit cu clear red, green si amber. Apoi deasupra am inchis cu niste capacele de plastic transparent.

Apoi am mai adaugat unele detalii in baile trenului de aterizare principal...am mai pus unii pereti ai baii de aterizare, ca altfel lipseau cu desavarsire...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 82.jpg
  • Imagine atasata: 83.jpg
  • Imagine atasata: 84.jpg
  • Imagine atasata: 85.jpg


#37 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2017 - 11:46 AM

Dom'le ce nameti! Demult n-am mai vazut asa ceva. Nici n-am putut sa scot Crucisatorul Stelar din parcare...

Am mai adaugat ceva detalii structurale la bordul de fuga, in zona flapsurilor...pe care sper sa le pot pozitiona "lasate". Aici in zona asta va fi mai mult de lucru.
Am mai lucrat putin la motor...l-am pus pe sa vad cum vine, inca nu e lipit...

Cam asta deocamdata....bafta baietii...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 86.jpg
  • Imagine atasata: 87.jpg
  • Imagine atasata: 88.jpg
  • Imagine atasata: 89.jpg
  • Imagine atasata: 90.jpg


#38 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2017 - 03:19 PM

Domnilor,

M-a lovit necazul cu proiectul asta. Macheta a suferit un accident...in urma caruia parbrizul s-a rupt.
Piesa e compromisa total si nu poate fi salvata. Deci stop joc deocamdata cu lucrul la T6.

Cat ma gandesc la o solutie, am zis sa va intreb totuusi....se intampla cumva ca vreunul dintre voi sa aiba transparente pentru kitul asta, pe care sa fie dispusi sa le ofere, contra cost, desigur? Stiu ca e mica sansa...dar poate e cineva care are kitul si are alte piese lipsa...sau nu mai are ce face cu el, etc.
Poate am noroc si ma scoate cineva din mizerie:)

#39 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 January 2017 - 05:35 PM

Sau lipesti piesa cu superglue si apoi rogi pe cineva care se pricepe sa iti faca o canopie vacuumformata.

#40 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 January 2017 - 06:21 PM

Īmi pare rău , cunosc și eu sentimentul. 5 luni am "conservat" Fulmarul , cīnd i-am bulit decalurile...Iar acum , ambele Bf-109 sīnt la "naftalină" , nu am ce-mi trebuie la ele...2 parbrize am rupt la E-3 , īncercīnd să forțez potrivirea la kkatul ăla de Airfix. Acum , așteaptă vremuri mai bune.
Curaj , poate se găsește vre-un parbriz , sau obții unul vacuum-format , ideea lui Ady este foarte bună .
Sorin

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi