Forum Machete,Modelism,Hobby: North American T6G Texan - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

North American T6G Texan Italeri 1/48

#41 Useril este offline   mamutel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1317
  • Inregistrat: 15-August 07

Postat 22 January 2017 - 09:38 AM

Vezi postareaRocknRolla, la 20 January 2017 - 03:19 PM, a spus:

Domnilor,

M-a lovit necazul cu proiectul asta. Macheta a suferit un accident...in urma caruia parbrizul s-a rupt.
Piesa e compromisa total si nu poate fi salvata. Deci stop joc deocamdata cu lucrul la T6.

Cat ma gandesc la o solutie, am zis sa va intreb totuusi....se intampla cumva ca vreunul dintre voi sa aiba transparente pentru kitul asta, pe care sa fie dispusi sa le ofere, contra cost, desigur? Stiu ca e mica sansa...dar poate e cineva care are kitul si are alte piese lipsa...sau nu mai are ce face cu el, etc.
Poate am noroc si ma scoate cineva din mizerie:)


La cat ai muncit - este pacat sa te opresti.
Ma ofer sa clonez un parbriz din rasina daca se gaseste un binevoitor sa imprumute unul.

#42 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2017 - 09:19 AM

Asa deci...e timpul sa redeschidem pravalia.

Din cauza accidentului cu parbrizul care s-a spart, am fost nevoit sa arunc banii pe un alt kit de Texan, tot de la Italeri, de data asta sub forma variantei british - adica un Harvard.
Cele 2 kituri sunt aproape identice - am observat insa, cu surprindere, calitatea indiscutabuil mai buna a plasticului din cutia Harvardului! Detalii mult mai crisp, matrita mult mai buna!

Ma rog...am pus parbrizul de Harvard pe Texan, au fost niste mici probleme acolo cu potrivirea dar s-au rezolvat cu ceva kit si smirghel fin.
Apoi m-am apucat sa maschez celelalte cupole (foate amuzant) si le-am lipit in pozitie.
M-am tot gandit cum sa fac cu patile mobile ale cupolelor...daca sa le lipesc pe pozitia inchis sau deschis. Problema e ca ele sunt muuult prea groase ca sa stea fixate in pozitia deschis....se cocoata prea mult una peste alta. E exclusa varianta asta...ar arata ridicol...ar fi fost buna o cupola vacuformata...
Pe de alta parte, parca mi-ar parea rau sa-l inched de tot...am bagat destyl de multe detalii la interior...cae oricum se vad greu si cu cupola deschisa, daramite inchisa.

Asa ca am optat pt o varianta de compromis...partile fixe ale cupolei (parbriz, partea din spate si bucata dintre posturile de pilotaj) le-am lipit definitiv, iar cele mobile (cele 2 cupole de deasupra posturilor de pilotaj) vor fi libere, in sensul ca pot fi prezentate fie pe pozitia inchis, fie scoase complet si se poate vedea interiorul.
Nici asa nu e perfect, dar ma deranjeaza infinit mai putin decat variant cu cupolele coctate unele peste altele.
Cam atat deocamdata...sper sa nu dureze inca un an pana la urmatorul up-date..

Acestea fiind spuse, nadajduiesc ca sunteti cu totii la mare, pe plaja, cu berea in mana si admirand frumusetile locale.
Ceea ce sper sa mi se intample si mie cat mai curand.


Toate cele bune,

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 91.jpg
  • Imagine atasata: 92.jpg
  • Imagine atasata: 93.jpg
  • Imagine atasata: 94.jpg
  • Imagine atasata: 95.jpg


#43 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 July 2017 - 03:42 PM

Cea mai buna opțiune.Și uite așa , o să mai faci ( cīndva...) și un Harvard ! Așa am făcut eu cu Fw190 . Am tot luat cīte un kit , īn speranța să completez sau să īmbunătățesc pe altul , și-am sfīrșit făcīnd 6 bucăți.
Vară răcoroasă īți doresc!

#44 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2017 - 10:59 AM

Vezi postareadakian67, la 13 July 2017 - 03:42 PM, a spus:

Cea mai buna opțiune.Și uite așa , o să mai faci ( cīndva...) și un Harvard !

Nu pot bre Dakiane...doar daca-l fac fara parbriz...ca pe cel de Harvard l-am folosit in locul celui faramat de la Texan :drinks:

Altfel, am refacut flapsurile. Intentionez sa reprezint flapsurile in pozitia "aterizare" si pt asa ceva piesele din kit sunt total necorespunzatoare.
Am incercat sa rezolv problema mai devreme in istoricul constructiei...si am facut atunci niste flapsuri scratch cu care acum nu mai sunt de acord.
Asa ca modificand direct flapsurile originale (piesele din kit) am facut altele noi, care arata ceva mai decent.
Apoi le-am montat pe toate in pozitie. Mai am de instalat ceva actuatori care actionau flapsul, dar altfel cred ca odata vopsit o sa arate onorabil.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15.jpg
  • Imagine atasata: 961.jpg
  • Imagine atasata: 97.jpg
  • Imagine atasata: 98.jpg
  • Imagine atasata: 99.jpg
  • Imagine atasata: 100.jpg


#45 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2017 - 09:14 AM

Continui usurel si cu Texanul.

Am mai montat actuatorii flapsurilor.
De asemenea, am montat si profundoarele. Le-am pozitionat doar putin pe pozitia picat. In general, cand avionul era parcat la sol, daca nu erau blocate comenzile din cabina, profundoarele stateau lasate intr-o pozitie destul de pronuntata...insa in cazul meu nu puteam sa le las mai mult in jos, pt ca atunci cand am facut interiorul inca nu sectionasem elementele de comanda de pe stabilizator si prin urmare nu m-am gandit sa pun si mansele intr-o pozitie mai "picat" (mai impinse spre bord).
Da arata rezonabil si asa.,

M-am apucat sa lucrez si la jambele trenului de aterizare. Am inlocuit legatura amortizorului cu piesa PE si am pus ceva cabluri de frana, blah-blah etc.
Cam asta este stadiul actual.

Frumos avion Texanul asta...tare mult mi-ar placea sa zbor cu asa ceva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 101.jpg
  • Imagine atasata: 102.jpg
  • Imagine atasata: 103.jpg
  • Imagine atasata: 104.jpg
  • Imagine atasata: 105.jpg
  • Imagine atasata: 106.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 08 August 2017 - 09:16 AM


#46 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2017 - 09:25 AM

Am lucrat in ultima vreme la tot felul de detalii.
Nu-i mare rahat, dar nu ma pot opri sa le fac si sunt consumatoare de timp.

Am modificat putin directia...am separat complet trimerul\/compensatorul si apoi l-am montat la loc...
Am montat pe cupole niste chestii care reprezinta mecanismele de inchidere/deschidere si blocare/deblocare...sunt destul de proeminente si la avionul real.
Am facut un alt tub pitot...piesa din kit arata ca un stalp de telegraf care se monta pe aripa...
Pe sub priza de aer a radiatorului de ulei (cred) am montat niste sarmulite, ca sa reprezint niste tevi de drenaj foarte subtiri care erau acolo.
Am mai adaugat si legaturile eleroanelor si ale compensatoarelor aferente. PE plus scratch.. cam prea groase legaturile compensatoarelor, dar asta e, n-am avut altceva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 107.jpg
  • Imagine atasata: 108.jpg
  • Imagine atasata: 109.jpg
  • Imagine atasata: 110.jpg
  • Imagine atasata: 111.jpg
  • Imagine atasata: 112.jpg


#47 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2017 - 09:39 AM

Am lucrat nitel si la capota motorului.

Piesa in sine, montata asa cum era din cutie, arata ca o bucata de ciment pusa pe nasul avionului. Buza aia e asa de groasa incat zici ca e blindaj anti-tanc.
Pe cand, capota motorului pe avionul real arata cam ca in poza atasata.
Inadmisibila diferenta.
Asa ca am subtiat pe cat posibil marginea capotei...astfel incat acum arata putin mai aproape de realitate.
Chestia asta va face montajul capotei mai dificil (nu prea mai exista suprafata de contact intre capota si fuselajul anterior), dar e un sacrificiu care merita, zic eu...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 113.jpg
  • Imagine atasata: 114.jpg
  • Imagine atasata: 115.jpg
  • Imagine atasata: 116.jpg
  • Imagine atasata: 117.jpg


#48 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 15 August 2017 - 11:45 AM

Intr-adevar , capota arata mult mai bine asa .

Aceasta postare a fost editata de busila: 15 August 2017 - 11:45 AM


#49 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2017 - 04:23 PM

U got mail :)

#50 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2017 - 09:00 AM

Salutare baietii.

In sfarsit, mi-am luat inima in dinti si l-am bagat pe-asta in atelierul de vopsitorie.
Nu-s mare vopsitor de fel, mereu am emotii cand ajung la stadiul asta...

Asadar, mai intai am dat cu verdele de interior pe ramele cupolelor...apoi am tras un strat de primer pe tot modelul.
Avand in vedere ca voi merge pe o inmatriculare multi-colora gen Guantanamo Bay care va contine mult yellow gloss, n--am prea avut optiuni de primer in afara de alb...de la Mr.Color in cazul asta. Pute cand il aplci, dar dupa ce nimeresti dilutia bine merge foarte usor.
Dupa primer, nu au fost probleme deosebite sau zone cu corectii majore de facut.

Acu' sa vedem cum merge cand incep cu vopsitoria propriu-zisa...va fi mult de mascat...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 119.jpg
  • Imagine atasata: 118.jpg
  • Imagine atasata: 120.jpg
  • Imagine atasata: 121.jpg


#51 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2017 - 09:57 AM

Cand lucrezi intt-un ritm atat de lent ca in cazul meu partea nasoala este ca ce inveti intr-o sesiune de vopsitorie, uiti pana la vopsitoria urmatoare.
Mereu trebuie s-o iei de la inceput:)

Am incercat un preshading (hohote de ras) diferentiat, in functie de culorile care vor veni peste zonele respective...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 122.jpg
  • Imagine atasata: 123.jpg

Aceasta postare a fost editata de RocknRolla: 21 September 2017 - 09:57 AM


#52 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2017 - 09:07 AM

Salut,

Am reusit sa dau culorile de baza. Cam asa arata, in mare.
M-am hotarat sa merg pe schema Guantanamo Bay, pentru ca imi place, chiar daca dpdv istoric nu e foarte corecta (Texanurile Guantanamo se pare ca erau SNJ5...o sub-varianta anterioara de Texan).
Culorile sunt email-uri Model Master vechi...yellow gloss si dark ghost gray. Zona de flaps/baie tren aterizare este data cu MM Interior green (US) 1715.
Cu yellow gloss-ul am avut probleme.....n-a vrut sa mearga cu diluantul original MM, s-a branzit...a mers in schimb relativ ok cu diluantul de la Gunze Mr. Color!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 124.jpg
  • Imagine atasata: 125.jpg
  • Imagine atasata: 127.jpg
  • Imagine atasata: 128.jpg
  • Imagine atasata: 126.jpg


#53 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 September 2017 - 09:46 AM

Mie imi place.

#54 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2017 - 01:20 PM

Arata foarte bine!Imagine postata

#55 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2017 - 08:52 AM

Multumesc domnilor, ma bucur ca va place :hi:
Intre timp, aseara am dat si cu negru pe unde trebuia...pe bot zona anti-glare, in spatele cabinei carcasa ADF-ului si zona de trafic de la incastrarile aripilor.
In seara asta e planificat un strat de lac lucios...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 129.jpg
  • Imagine atasata: 130.jpg
  • Imagine atasata: 131.jpg


#56 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 27 September 2017 - 01:12 PM

Arata bine pana acum.

#57 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2017 - 03:12 PM

I-am tras si un lac lucios.
Tamyia X22 Clear diluat cu Mr. Levelling Thinner. Merge brici combinatia asta.
Directia e pusa doar asa la misto, inca nu e lipita.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 132.jpg
  • Imagine atasata: 133.jpg
  • Imagine atasata: 134.jpg


#58 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2017 - 08:52 AM

Trenul de aterizare...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 135.jpg


#59 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 05 October 2017 - 10:08 AM

Ok gata si cu decalurile.
Eu am construit putin pana acum...in general kit-uri Academy care sunt notorii pt problemele cu decalurile. Evident, am avut si eu probleme, dar am scos-o la capat rezonabil.
Ideea e ca acum ma asteptam ca decalurile astea sa mearga laser.
M-am inselat. Decalurile astea de la Italeri sunt o dezamagire.

In primul rand, fara cateva aplicari de Mr.Softer nu au vrut sa se lase in liniile de panouri. Stateau tzepene de ziceai ca nici nu exista linii de panouri sub ele.
Apoi, spre disperarea mea, an vazut ca odata puse pe model, erau aproape transparente! In special prin albul numerelor tactice si al stelelor se vedea "clar si tare" vopseaua de dedesupt! La faza asta erau sa ma lase nervii. Am inventat noi injuraturi si de nervi am uitat sa fac poze. Ma rog, a trebuit sa intervin cu vopsea alba peste stele si numelele tactice, ca sa mai reduc din transparenta decalului. Cu pensula, ca mi-a fost frica sa maschez pt aerograf...sa nu ridic si decalul odata cu mastile...
Cam asa astata acum...nu e ideal, dar deja mult mai bine decat era inainte.

Apoi, din cauza ca dupa vreo 2 aplicari de Mr.softer decalurile tot nu se lasau in liniile de panouri, am exagerat putin cu steaua de pe extrados si am avariat-o. Adica erau puncte in care decalu s-a topit efectiv. Am reparat cu vopsea alba si albastra.

Apoi, am constatat ca instructiunile de amplasare a stencils-urilor sunt la misto. Daca te iei dupa ei, ajungi sa pui pe aripi stencils-uri referitoarre la roti. Nu le-am montat pe toate, ci doar pe acelea pe care am putut sa le observ in unele poze de referinta.

Curand sper sa pot da inca un lac lucios protector si sa trec la un wash de linii de panouri si un weathering modest...avioanele astea erau destul de curatel tinute din ce am vazut...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 136.jpg
  • Imagine atasata: 137.jpg
  • Imagine atasata: 138.jpg
  • Imagine atasata: 142.jpg
  • Imagine atasata: 139.jpg


#60 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 October 2017 - 06:05 PM

Lasă că te-ai descurcat impecabil. Nu mă așteptam ca decalurile Italeri sa fie atīt de necooperante, dar orice se poate īntīmpla,totul este să nu disperi... Arată foarte bine , au chiar o doză de realism pe care un decal bun nu o dă , īn realitate extrem de rar , și doar la un aparat nou-nouț īnsemnele sīnt uniforme și perfecte, īn rest , decolorate more or less de itemperii , vreme și mentenanță.
Iar cīnd īl vei "uza" nițel, o să arate și mai bine.
Spor īn continuare!
Sorin

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi