Forum Machete,Modelism,Hobby: Scule, dispozitive mesterite de noi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scule, dispozitive mesterite de noi

#1 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2016 - 08:07 PM

M-am hotarat sa-mi fac singurel un dispozitiv pentru spalat aerograful, cele "de fabrica", zic eu, fiind cam scumpe.
Inspirat de realizarile altora, cu care s-au falit pe internet, m-am aprovizionat cu o cutie de plastic (vreo 2-3 lei din supermarket), doua capace desprinse cu tot cu gatul filetat de la cutii de suc ( din cele de carton), umerase din sarma (din cele pe care se livreaza hainele la curatatorii) si o bucata de tub (D:1cm) prin care se trag instalatiile electrice.
Imagine atasata: 1  1.jpg
M-am decis la dopul portocaliu. Diametrul mai mic al sau imi asigura un montaj mai usor pe capacul cutiei. Acest capac va deveni filtrul de evacuare. Am masurat diametrul si am trasat mai apoi locul unde voi monta "filtrul".
Imagine atasata: 2  1.jpg Imagine atasata: 3  1.jpg
Cu o sula am impus gauri pe conturul trasat, mai apoi cu un cutit am desavarsit decuparea.
Imagine atasata: 4  1.jpg
La fel am procedat si pentru orificiul in care se va monta "mustiucul" pentru aerograf. "Mustiucul" este o bucata de vreo 4 cm din tub. Am montat "filtrul" si " mustiucul", lipiturile (si totodata etansarea) fiind facute cu ajutorul pistolului cu bagheta din plastic.
Imagine atasata: 5  1.jpg
Am observat ca aerograful poposeste foarte bine in mustiucul sau fara a mai nevoie de o sustinere suplimentara. Asa ca am renuntat la umerase (din sarma lor ma gandisem sa confectionez un suport pt. aerograf).
Imagine atasata: 6  1 - Copy.jpg
Pentru a evita rasturnarea am lipit o placuta din plastic pe fundul cutiei. O nervura de ranforsare imi oferea spatiul necesar.
Imagine atasata: 7  1.jpg
Dintr-un material poros (folosea la ambalajul unui aparat electrocasnic) am taiat o bucatica, am gaurit capacul cu sula si am finalizat "filtrul". Se poate folosi si un servetel umed dupa uscarea lui.
Imagine atasata: 8  1.jpg
Cam asa arata in cele din urma dispozitivul meu. Este un pic cam instabil, insa cred ca va disparea si aceasta tendinta dupa ce se pune si ceva apa in el.
Imagine atasata: 9  1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 12 February 2017 - 07:21 PM


#2 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2016 - 02:23 PM

Cum puteti face ca o penseta sa ramana pe pozitia inchis . Simplu, folosin o guma cu care se tin bancnotele laolalta.
Imagine atasata: 20161227_134749.jpg
Imagine atasata: 20161227_134813.jpg
Imagine atasata: 20161227_134825.jpg

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2016 - 09:36 AM

Acum cu ceva timp in urma, sa tot fie vreo15 ani, mi-am facut un astfel de dispozotiv de de curatat. Am renuntat repede la el: incomod, nepractic, murdarea duza, vaporii de diluant, tot in camera iti vin. Mai buna o incinta de vopsit eficienta, in care vopsesti si cureti aerograful. Parerea mea.

#4 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2016 - 03:52 PM

Multumesc pentru informatii. Banuiam ca pentru enamel se poate intampla asta.

#5 Useril este offline   Visco 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 25-December 16
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2016 - 07:14 AM

Intrebare. La dispozitivele acelea originale, borcan de sticla cu filtru pe capac si sarma aceia stabilizatoare, vaporii de diluant sunt retinuti de filtru?

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 December 2016 - 02:18 PM

Pai nu prea! Filtrul retine aerosolii (particulele de vopsea si stropii mici de diluant), gazul/vaporii de diluant, trec prin filtru. Ar trebui filtre speciale care sa retina si vaporii de diluant.

#7 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2017 - 07:12 PM

Clestisori, ieftini.

Dintr-un umeras pe care sunt comercializate hainutele pentru copii am obtinut doi clestisorii. S-au dovedit folositori.
Imagine atasata: cleste1.jpg
Imagine atasata: cleste22.jpg
Imagine atasata: cleste3.jpg

#8 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 06:36 PM

Fara discutie un dispozitiv/hota care sa asigure evacuarea gazelor ce rezulta la utilizarea aerografului imi era necesar. Cum spatiul disponibil este limitat am dorit sa fac o chestie pliabila care sa ocupe putin loc atata vreme cat nu-i folosita. Si uite asa atentia mi-a fost atrasa de laditele pliabile comercializate prin supermarket-uri. Am profitat de oferta de la Kaufland si cu cca 10 lei am luat o astfel de ladita. In poze apare cu gaura pentru ventilator deja practicata. Pentru vehicularea aerului viciat doream sa folosesc un ventilator recuperat de la un cuptor cu microunde.
Imagine atasata: h1.jpg Imagine atasata: h2.jpg Imagine atasata: h3.jpg si ventilatorul
Imagine atasata: h4.jpg

Aceasta postare a fost editata de flo: 09 February 2017 - 07:17 PM


#9 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 06:48 PM

Tot din motive de spatiu limitat, pentru tubulatura de evacuare am ales tubul din PVC, pentru ca poate fi strans usor dupa utilizare.
Imagine atasata: h6.jpg

Peretii au fost acoperiti intre zabrele cu carton lipit cu silicon
Imagine atasata: h7.jpg
iar pentru etansarea "balamalelor" am folost banda izolatoare. Sper sa tina la cat mai multe cicluri de utilizare.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 February 2017 - 04:23 PM


#10 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2017 - 07:13 PM

Eram constient ca un astfel de ventilator nu ofera un randament grozav. Cartula spunea foarte bine aici despre neajunsurile unei astfel de solutie. Un nene, a ales sa monteze ventialtorul la capatul de evacuare al tubului flexibil. https://www.youtube....h?v=hzh0pWUzXeg

Cum realizarea unei carene ventilatorului meu, care sa asigure prinderea de lada si cuplarea la tubul flexibil dar care sa si pastreze dimensiuni reduse era anevoiasa si avand in vedree cele mai sus amintite, m-am hotarat sa fac un dispozitiv cu doua ventilatoare : unul pe lada si unul la celalalt capat al tubului.
Pentru echiparea laditei am achizitionat un ventilator pentru baie (cel mai ieftin pe care l-am gasit 25 lei).
Imagine atasata: h5.jpg Imagine atasata: h8.jpg

Pentru carenarea ventilatorului meu am folosit o reductie 100mm/150mm utilizate la tubulaturile rigide de evacuare si o galetuse de iaurt. Am facut niste bride pentru prindere (din L -uri metalice care se utilizeaza la rigidizarea mobilierului) si cu ceva efort am centrat ventilatorul in carena.
Imagine atasata: h9.jpg Imagine atasata: h10.jpg Imagine atasata: h11.jpg

Dupa asamblare, cam atat spatiu ocupa in pozitia "strans".
Imagine atasata: h12.jpg
La probe, eu zic ca s-a comportat satisfacator. Cartula a explicat care sunt limitele.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 February 2017 - 04:26 PM


#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 February 2017 - 04:34 PM

Din cauza limitelor acestor tip de ventilatoare, eu as fi ales alta solutie, e drept, greu de departajat care e mai buna. Tinind cont de slabul randament, adica gaze si aerosoli e posibil sa vina in camera, deci oricum exista, eu as fi pus ventilatorul sub cutia de vopsit, in asa fel incit el sa traga vaporii din incinta si sa le dea drumul in camera. In cutie as fi pus un strat de vata peste care se pune o bucata de plasa metalica, ce constituie suportul de vopsit. In timpul vopsirii, ventilatorul trage aerul din incinta, acesta se filtreaza prin stratul de vata, aici raminind aerosolii de vopsea, cei mai periculosi, si cea mai mare parte din particulele de diluant. Cam asta ar fi idea. NU dau cu parul, realizarea lui Flo e buna, eu ofer doar o alta varianta.

#12 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2017 - 04:57 PM

Multumesc de apreciere. Vata se imbacseste repede, zic eu. Acum mai bine de doua decenii, cand mastile nu prea existau , vopsitorii (de al URA Obor, unde lucram) isi improvizau masti de protectie din tifon cu vata. In doua minute erau obturate. Vata se imbacseste mai rau ca si tifonul. Ma gandesc sa pun o plasa din fese de tifon inaintea admisiei.
Pe mine ma bate gandul sa cumpar un asa ventialator. Se recomanda ca tubulatura atat cea din amonte cat si cea din aval , la un asa ventilator sa fie de minim 1 m. Favorabil, zic eu.
Este drept ca probele cu scula mea au fost influentate de vijelia de afara.

Aceasta postare a fost editata de flo: 10 February 2017 - 05:00 PM


#13 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 12 February 2017 - 01:00 AM

Parere personala: cu cat se investeste in "n" ventilatoare/carcase artizanale etc se poate cumpara direct o hota decenta la promotie. Cu 2-300 de lei se poate lua ceva cu doua motoare, debit mare... Se mai adauga ceva pentru o bucata de PAL si niste OSB pentru construirea cabinei de vopsit si gata. Si pe urma vin mofturile (iluminat fix/reglabil, suport rotativ pentru vopsit...). :drinks:

#14 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2017 - 12:46 PM

Vezi postareabmwh548, la 12 February 2017 - 01:00 AM, a spus:

Parere personala: cu cat se investeste in "n" ventilatoare/carcase artizanale etc se poate cumpara direct o hota decenta la promotie. Cu 2-300 de lei se poate lua ceva cu doua motoare, debit mare... Se mai adauga ceva pentru o bucata de PAL si niste OSB pentru construirea cabinei de vopsit si gata. Si pe urma vin mofturile (iluminat fix/reglabil, suport rotativ pentru vopsit...). :drinks:

Discutabila eficienta unei hote la 2-300 lei. In plus apare un cufar in plus. :drinks:

#15 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 12 February 2017 - 04:12 PM

La fostul domiciliu luasem un model Cata (doua motoare,filtru din inox, debit de peste 300mc) cu vreo 300 de lei la oferta (au trecut niste ani de atunci). Puteai sa arzi linistit ceapa ca nu prea pleca mirosul in restul casei. Intr-adevar, nu intotdeauna gasesti lucruri bune la bani putini, dar uneori mai ai si noroc. Spatiul este o problema si pentru mine (probabil pentru toti cei care stam la bloc).

#16 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2017 - 11:11 AM

Ca tot vorbiti de hote, exista filtre de rezerva pentru hote. Niste impaslituri sintetice un pic mai aerisite ca vata dar clar mai dese ca 3 straturi de tifon.
Nu cred sa fie mai mult de 20 de lei unul si te tine ceva pana se imbacsteste asa de rau ca trebuie schimbat.

Ce deranjeaza in casa e de fapt mirosul, deci particule fine de diluant. De alea nu prea vad cum sa scapi decat daca ai furtunl conectat la exterior si evacuarea se face in atmosfera.

Ieri am gasit pe pinterest un tutorial cu o hota facuta din cuva de plastic. Si ma gandeam cum sa combin materialul de la aia cu principiul de pliere de la o lada ca cea folosita de Flo.
Poftim, acum dau peste asta...

#17 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2017 - 08:36 PM

Evacuarea o voi face in exterior. Acum in storc mintea sa fac ceva care sa "etanseze" geamul intredeschis cat evacuarea este scoasa pe fereastra. Am vazut ca se poate face geam pt. tamplarie termopan cu gaura pentru hota. Nu indraznesc sa ma gandesc inca la asa ceva. Concecintele ar fi mai dihai ca cele la OUG 13/22017.

Cunosc materialul. Ma tem sa nu se imbacseasca prea repde.

Aceasta postare a fost editata de flo: 14 February 2017 - 08:47 PM


#18 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 14 February 2017 - 09:46 PM

Si eu am aceeasi problema. Blocul e in forma de L si geamul camerei unde lucrez e periculos de aproape de geamul vecinului din tronsonul urmator. Vara s-ar putea sa il ameteasca mirosul de diluant, dar pe mine ma ameteste pretul unui filtru activ care sa neutralizeze vaporii. Poate s-ar rezolva cu filtrare prin apa? Nu stiu cat de tare ar afecta debitul de aer, a incercat cineva?

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2017 - 12:52 PM

Flo, destul de complicat. Daca ai termopane, ar trebui, conform legii, sa ai in perete doua gauri cu diametrul de cel putin 10 cm, una sus, una jos. Ma gindesc ca le-ai putea folosi. Altfel singura solutie viabila este un panou tip termopan gaurit

#20 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2017 - 01:03 PM

Si in balcon ar trebui sa am doua hude de 10 tzenti ?

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi