Forum Machete,Modelism,Hobby: Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 Din ciclul "to little , to late..."

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 January 2017 - 04:33 PM

Bună ziua , dragilor !
Cum am pățit rușinea de-am fost nevoit să " conserv" proiectul perechii de 109E ( nu am cupolă de E3 , sau măcar decaluri de E4...) , mi-am zis să fac totuși ceva , să nu treacă timpul degeaba...Nu știu cum de-a picat chiar avionul ăsta sub ochii mei , dar recunosc o oarece slăbiciune pentru el.
LeO 451 B.4 este un bimotor elegant . Īn anii ăia , cred că el și Amiot 351 sīnt campionii eleganței . Și considerat unul din cele mai grozave bombardiere medii ale epocii.
Imagine atasata: leo_45_078lafillephph.jpg
Poate că dacă ar fi fost disponibil īn număr semnificativ , și folosit īn scopul īn care a fost proiectat ( bombardier mediu de altitudine și viteză) , alta ar fi fost soarta lui , și poate și a dezastruoasei campanii din mai '40. Īn schimb , puținele aparate disponibile īn primăvara lui 1940 ( īn septembrie '39 erau doar 10 bucăți īn serviciu , iar īn campania mai-iunie 1940 au fost disponibile doar 183 de avioane īn Franța și 135 īn Africa de Nord) au fost masacrate de Flak și de vīnătoarea germană īn atacuri la sol , inutile și inefective.
A servit cu devotement īn Armee de l'Air , Aeronavale , sub Guvernul de la Vichy precum și FAFL , ultimul avion fiind retras la sfīrșitul anului 1957 !!
Kitul Smer ( Heller ) vă este probabil bine cunoscut.
Imagine atasata: DSCN0067.JPG
Bine turnat , bine detaliat pentru epoca lui , liniile de panou īn pozitiv .
Imagine atasata: DSCN0068.JPGImagine atasata: DSCN0071.JPG
Transparențele puțin cam groase și cam "netransparente" , cu ramele bine desenate( se văd și niturile pe ele !! ) deși nu foarte bine definite.
Imagine atasata: DSCN0079.JPG
Īn opinia mea , este un kit bun , din care , cu ceva muncă , se poate scoate o machetă decentă , potrivită oricum scopului meu.
Mi-am luat inima īn dinți , și am hotărīt ca acest kit să-l regravez și nituiesc īn totalitate. Merită , avīnd īn vedere că este singurul kit existent ( la 1/72) al acestui frumos avion. Plus cīteva tone de scrach la interior , să-l umplu cu ceva decent , deși nu se va mai vedea mare lucru , odată īnchis.
Kitul oferă trei īnmatriculări , despre care nu se spune practic nimic . După cercetările mele , numarul 11 alb este un avion al GB I/25 , escadrila 1 , aerodromul El Aouina , Tunis , īnceputul lui '42. 5 negru este un avion al Aeronavale , escadrila 613, sfīrșitul lui 1942. Despre 23 alb nu știu īnca nimic. M-ar tenta să-l fac pe 5 negru , e mai exotic nițel. Mai este īnsă mult pīnă departe...
Va urma.
Salutări !

#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 24 January 2017 - 05:24 PM

23 Alb, GB1/25 Armee de L'Air de l'Armistice, cu baza la Al Aquina, Tunisia 1941.
Imagine atasata: LeO 451 23 alb-1600.jpg

Kitul e unul mediocru; nu stii ce te asteapta.
Spor.

#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 January 2017 - 06:29 PM

Salut , Adi !
Nu , nu este acel 23 , ăsta este scris absolut normal. Știu poza pusă de tine , și e corect ce-ai zis , dar nu e ăsta. Whatever...
Măi , sigur nu este Tamigawa , dar potrivirea este destul de OK. Am dat jos de pe culee și-am curățat fuselajele , aripile și coada , și , la rece , potrivirea este bunicică. Am avut și altele mai rele...
Mulțumesc de interes !
Sorin
L.E. Am găsit , este 23 alb No.47, GB I/31, Armee de l'Air , Franța 1940.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 24 January 2017 - 06:38 PM


#4 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 24 January 2017 - 10:35 PM

Eu nu am reusit sa trec de faptul ca botul vitrat are panourile delimitate... pe interior. Adica va trebui sa vopsesti pe interior.
Un avion sexos, insa kitul, cel putin pentru mine a fost ucigas.

Urmaresc desfasurarea ostilitatilor.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2017 - 11:26 AM

Pe bot poti face rame exterioare. Cel mai simplu din decal. Dar aca tot il nituiesti peste tot, poate incerci cu aluminiu autocolant (d-ala pentru aer conditionat) si ii faci si nituri.
Am facut avionul mai demult cand le faceam in 2-3 zile si ma simteam minunat.
Nu-mi aduc aminte sa-mi fi dat tendinte sinucigase dar deh, alte vremuri, alte pretentii.
O sa aiba ceva gauri la imbinare dar sunt rezolvabile daca le vezi din timp si pui ceva plastic de sustinere pe interior.

#6 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 25 January 2017 - 11:55 AM

Un avion frumos, ma bucur ca te-ai apucat de el. Daca te supara foarte tare cupolele, gasesti unele vacuformate Falcon ( la Hannants).

Uite un spaniol care mie mi-a placut cum a lucrat:

http://maquetas.mfor...-451-smer-1-72/

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2017 - 02:45 PM

Am avut si eu o situatie asemanatoare cu un Dornier. Am mascat, pentru inceput, marginea ramelor. Destul de greu pentru ca nu aveam nici un pic de profil/desen pe cupola. Apoi am mascat restul cupolei, raminind doar "ramele" libere. Am vopsit prima data in culoarea de interior, dupa care in culoarea de camuflaj.

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 January 2017 - 06:16 PM

Salutare , prieteni !
Din puținul pe care-am reușit să-l deslușesc din pozele pe care le-am găsit , cumva chiar așa era , ramele erau interioare , plexiglass-ul le îmbrăca la exterior. Cei de la Heller au fost mai catolici decît Papa , deși inconsecvenți , pentru ca numai diagonalele alea din bot sînt pe exterior , restul sînt în relief pe exterior , în cel mai clasic mod...Probabil c-am să încerc să-i fac ramele pe exterior , cam în modul descris de Z-mare , deși am verificat , cu nițică răbdare se pot vopsi chiar acolo , la interior...numai ca o să se vadă diferența față de celelalte.
Călin , am niște aluminiu autocolant , dar mi se pare mult prea gros. Se vede prea tare diferența față de ramele vopsite doar. Și pot pune foiță subțire , dar aia nu-i autocolantă...și orice aș pune , NU aș putea să-i vopsesc baza , s-ar vedea ca naiba...Cred ca rămîn la soluția lui Z-Mare , e simplă și suficientă , la scara asta.
MDO , setul Falcon este 13 sterline...cam cît 3 kituri Smer ! Cam mult pentru scopul meu . Și nu mi-au plăcut niciodată vacuumformatele , sînt prea subțiri , se lipesc foarte greu...pentru mine! Spaniolul s-a descurcat binișor , îl am salvat ca referință , alături de alte două construcții.
Mult mai tare ma deranjează decalurile , ca de obicei , Smer o dă de gard rău de tot...Culorile roșu și albastru sînt mult prea închise ! Cocarde franceze bune gasesc ușor , dar...la derive nu am ce să fac !! Le vopseam ușor , dacă cretinoizii dădeau inscripțiile " SNCASE LeO 451" separat !! Așa , nu am ce să le fac...Dacă nu găsesc alte decaluri , am să le folosesc pe astea , așa cum sînt.
Mă bucură interesul si sprijinul vostru , o să mai am nevoie de ceva sfaturi , este o altă premieră pentru mine , în ceea ce privește tehnicile de abordare a machetei.
Muțumiri , și ...va urma !
Sorin

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 25 January 2017 - 06:16 PM


#9 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 27 January 2017 - 05:55 AM

Mă ghiaure, parcă era vorba că acum faci cel mai bun și mai ușor de pus la un loc kit din colecție, să-ți mai tragi sufletul.
Cānd ți-am zis că ești masochist, tu că nu că...
Spor la treabă!

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 January 2017 - 08:18 PM

Am īnceput gravarea . Foarte chinuitor pentru mine , migălos și lent. Noroc c-am văzut la timp un tutorial de gravare pe net , tipul folosea lama unui fierăstrău ultrafin pentru suprafețele curbe , asta chiar m-a salvat la fuselaj , mi-ar fi ieșit un kkat.
Imagine atasata: IMG_0840.JPG
Imagine atasata: IMG_0842.JPG
Imagine atasata: IMG_0844.JPG
Cam asta a ieșit deocamdată . Nu este perfect , dar este mulțumitor pentru prima oară . Nu știu īnsă cum să curăț reziduurile rămase , oricīt aș șlefui , tot mai am reziduuri...Am șlefuit , curățat , tras iar cu scula ( de gravat , măi !! ) prin șănțulețe ca să le golesc de mizerii , iar șlefuit , iar...și tot așa , dar tot nu-mi place cum arată , e loc de mai bine...
Mai am o tură de gravat la capotajele motoarelor , si gata cu gravatul.
Va urma.

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2017 - 08:46 PM

Z Mare ne sfatuia sa se faca o trecere cu betisor cu vata umezit in nitrodiluant dupa slefuire.

#12 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 January 2017 - 08:51 PM

Uite o scula nemaipomenita pentru curburi .
De la Radub ..scriber
Cam asa lucreaza ..Imagine atasata: Scribe-R_2.jpg

#13 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2017 - 09:15 PM

Treci in lungul liniei cu periuta, cu diluant sau si mai bine cu tamiya extra thin cement.
Spor!

#14 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 January 2017 - 09:47 PM

Ahaa , mulțumesc !

#15 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 February 2017 - 05:51 PM

Practic am terminat gravarea . Pentru mine a fost extrem de greu . Chinuitor. Nu a ieșit așa cum vroiam , dar mai bine decît am sperat...Cel mai chinuitor a fost la nacelele motoarelor . Aia a ieșit cumva aproximativ. Nu-i de vină nimeni , cred că deocamdată atîta pot. Pentru prima oară , mă declar oarecum mulțumit , în sensul ca se putea și mai rău...Aș vrea să spun ca data viitoare îmi va ieși mai bine , dar , undeva în sufletul meu , sper să NU mai existe vre-o dată viitoare. Mi s-a părut o operațiune prea chinuitoare ca să o vreau repetată prea curînd.
Imagine atasata: IMG_0846.JPGImagine atasata: IMG_0847.JPG
Nituirea , ei bine , nu știu cînd s-o fac. Să o fac chiar acum , sau să montez principalele subansamble ( fuselaj , aripi , etc.) pentru o rigiditate sporită ? Voi ce ziceți ?
Am descoperit o chestie urîtă , aș putea jura că nu era așa înainte de gravare , dar...poate nu am fost prea atent . Una din semiaripile inferioare (la tribord) este cumva ...vălurită , la bordul de scurgere. Poae că din cauza plasticului cam subțire , și cam moale. Celelalte semiaripi sînt normale .
Imagine atasata: DSCN0080.JPG
Am încercat eu cu ceva apă fierbinte , dar nimic.
Va urma...
L.E. Știe cineva , mai cu precizie așa , ce culoare aveau bombardierele franceze pe interior ? Am întîlnit două variante :
- cockpitul , camera radio și postul tunarului "bleu nuit interieur" , restul "chamois"
- "chamois" peste tot
Știe cineva ?
Mulțumesc !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 06 February 2017 - 06:13 PM


#16 Useril este offline   kvogel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 20-April 05

Postat 07 February 2017 - 11:09 AM

Arata profi. Nu te stresa prea tare, daca uiti de el 1 luna o sa ti se para super-wow.

Vorbesc din cunostinta de cauza, am machete care imi aduc aminte ca "ceva nu era ok, nu imi convenea" si acum, dupa 2-3 ani incerc sa le gasesc acele defecte. Majoritatea trec inspectia.

#17 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2017 - 10:46 AM

Aoleo Sorine.

In ce hal arata kitul asta!
De ce te schingiuiesti tu cu kit-uri d-astea nu stiu. De fapt, daca ma gandesc mai bine, cred ca stiu, ca si eu am tendinta sa ma pedepsesc cu tot felul de gunoaie de kit-uri, cu toate ca am o gramada de cutii cu d-alea de se monteaza singure, numa' cand te uiti la ele.
Nu inteleg de ce sunt trapele de la trenul de aterizare inchise...asa sunt turnate? Trebuie sa le tai tu, ca sa poti face modelul cu trenul scos?

Altfel, arata bine ce-ai gravat tu acolo.
Spor la treaba, tin pumnii!

#18 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 February 2017 - 09:17 PM

Măi , să știți că nu-i chiar atît de rău pe cum pare...Doar semiaripa asta este torsionată la bordul de fugă , celelalte componente nu par a fi afectate. Și potrivirea este bunișoară . Oricum o să-l fac cu flapsurile normale , nu lăsate , e prea mult de modificat ca să le las jos. Da , trapele trenurilor sînt figurate închise by default , dacă vrei să faci airoplanul cu trenurile lăsate , trebuie să le decupezi , dar sînt bine pre-decupate , este o formalitate să le lași deschise.
Și da , cred că am ceva sado-maso în materie de modelit , dar...ăsta-i tot farmecul , n'est ce pas ?
Mulțumesc de încurajări , chiar contează .
:friends:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 08 February 2017 - 09:18 PM


#19 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 08 February 2017 - 11:28 PM

Salut Sorine!

Băieţii au dreptate, nu ştiu cum faci că tot la subiecte sado ajungi. Culmea īnsă că reuşeşti mai mereu să le scoţi frumos.
Un proiect interesant pe care īl voi urmări cu plăcere.
Să ai spor şi mānă sigură!
Nicu

#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 February 2017 - 11:04 PM

Bună seara !
Am început să-l "umplu" cu ceva credibil. Ceea ce furnizează Heller pentru interior este taaare departe de ce-a fost de fapt. Pe scurt , fantezie totală. Așa că se va reface totul. De data asta am avut noroc și-am găsit un desen "cutaway" foarte bun , care mă va ajuta să reconstitui interiorul ceva mai real , chiar dacă este ceva de muncă . Partea mai puțin frumoasă a acestor desene este că nu oferă practic cote sau dimensiuni (pe acestea le voi ghici / aproxima ) , ci doar "conținutul" avionului.
Imagine atasata: DSCN0074.JPG
Imagine atasata: DSCN0076.JPG
Imagine atasata: DSCN0077.JPG
Începe deja să arate mai bine...
Deja mă gîndesc să-i figurez turela ventrală în poziție escamotată , strică linia frumoasă a avionului. Am două opțiuni : una , las gravura de pe burta păsăroiului ( care imită fundul turelei ), și mă fac că plouă , saaaau , doi , decupez deschizătura turelei , fac fain-frumos turela , o plasez apoi ușurel în deschidere, si-o glisez în interior , cam cum a fost de fapt.
Mă mai gîndesc , deși cred că știm cu toții ce voi face , nu ? :crazy:
Va urma .

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 12 February 2017 - 11:05 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi