Forum Machete,Modelism,Hobby: Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 Din ciclul "to little , to late..."

#81 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 April 2018 - 04:23 PM

Mulțam,băieți !
Dany, din nefericire , cam așa este , nu-s deloc grozave. Și eu īncerc păreri de rău , PrintScale chiar au subiecte foarte interesante. Dovadă că doar la ei am găsit ceva decaluri pentru LeO451, restul mai īncet...Mai găsisem ceva pe la Carpena, pe...naiba mai știe acum , dar erau pentru 5 tipuri de avioane, cīte un subiect, și prea scumpe pentru ce ofereau.
Te descurci și cu ele pīnă la urmă , da-ți consumă neuronii și-ți epuizează și ultima rezervă de răbdare !!
Oricum am decis ca 90% din aftermarketurile ce le voi mai lua să fie doar decaluri, fotoinciziile și rășinile sīnt foarte scumpe , și poți avea surpriza cretină să dai 25€ pe niște PE care NU se vor vedea deloc la final.
Spor !

#82 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 April 2018 - 09:11 AM

TANAAAA!!
După ceva vreme , am reușit să-l declar terminat și pe el :
SNCASE Liore&Olivier LeO-451B4 , model 1941, Escadrila 6B a Aeronavale , Tafaraoui, vara lui 1941.
Imagine atasata: IMG_0905.JPGImagine atasata: IMG_0906.JPG
Imagine atasata: IMG_0893.JPGImagine atasata: IMG_0894.JPG
Imagine atasata: IMG_0903.JPGImagine atasata: IMG_0895.JPG
Imagine atasata: IMG_0890.JPGImagine atasata: IMG_0901.JPG
Trebuie să recunosc faptul că a fost o mare provocare. Deocamdată este cel mai mare model construit ( īn epoca modernă, tinerețea nu se mai pune...și așa s-a dus naibii :-( ), și dimensiunile au avut provocări suplimentare, mai ales īn privința vopsitului. A implicat și extrem de mult scrach, kitul original Heller fiind bunișor, dar prea puțin detaliat avīnd īn vedere dimensiunile și suprafețele vitrate generoase. M-am străduit mult să redau chippingul accentuat al avioanelor franceze din epocă ( se pare că vopselele lor, și mai ales economia īn prepararea suprafețelor ce trebuiau vopsite au fost chiar mai proaste ca la niponi...), deși mi-a ieșit doar aproximativ. La tehnica asta mai am de lucrat, mai ales că totul este mai evident din cauza suprafețelor mari.
Comentariile voastre sīnt binevenite !
Spor să fie !
Sorin

#83 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2018 - 11:29 AM

Mie imi place. Frantuzestile si italienele aveau "penaj" cu colorit interesant .
Vargatele guvernului de la Vichy nu sunt tocmai lesne de reusit. Parerea mea ....

Felicitari!

#84 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2018 - 01:32 PM

Ti-a iesit foarte foarte bine, ai muncit mult la el si se vede.
Tunul e mortal.
Nu cred ca am curaj sa incep asa ceva deocamdata.
Culorile sunt exact cum le-as face si eu, asa ca :hi:

O singura carcoteala, mai mult un sofism. Eu as face "pijamalele" mult mai "fresh" decat restul avionului, considerand ca poate el a apucat sa zboare si sa se "cojeasca" inainte de a primi umilitoarele marcaje ale armistitiului.

#85 Useril este offline   bogdan1 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1432
  • Inregistrat: 24-November 12

Postat 25 April 2018 - 05:44 PM

Frumos, īmi place. Tunul era cumva parţial retractabil?

#86 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 25 April 2018 - 07:42 PM

Superba realizare!Cu adevarat reusit...Imagine postataSpor!

#87 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 April 2018 - 08:05 PM

Ah , mulțumesc pentru aprecieri !! :hi:
Edi , din pozele pe care le-am găsit , escadrila 6B avea īn dotare cel puțin 6 avioane : numerele 2,3,4,5,6,8 sīnt documentate. Īn poze se vede că 4 din ele sīnt model vechi , cu derivele " īn scară" ( numerele 2,3,4 și 8) , iar două ( numerele 5 și 6 ) sīnt model 1941 , deci practic noi, avīnd drivele ovale și armamentul sporit ( īncă două MAC de-o parte și de alta a tunului ) Cred că nr.111 a fost marcat cumva odată cu predarea la unitate , nu cred că a apucat să mai zboare īnainte...Acuma , să nu crezi că uzura uniformă a fost deliberată , ținīnd cont de considerațiile de mai sus :acute: ...TU te-ai gīndit la aspectul ăsta , mie nu mi-a dat prin cap , a fost pură potriveală :rolleyes:
Bogdan , nu , tunul nu era deloc escamotabil , se lăsa doar īn lungul fuselajului,nu avea nici o "adīncitură" sau ceva asemănător...Bine , ce am făcut eu nu este 100% real , am īmbunătățit după pricepere piesa dată īn kit , care era destul de aproximativă.
Dacă aș mai face odată kitul ăsta , doar DACĂ , i-aș aduce mult mai multe īmbunătățiri , de care am aflat prea tīrziu ca să le mai fac , nu am știut cum să le fac , sau pur și simplu mi-a fost frică să le īncerc. Asta īnsă nu cred că se va īntīmpla prea curīnd...Nu mai am alt kit, și nici nu am īn plan altul...m-am chinuit totuși cam mult la el , pentru a repeta prea curind experiența :nea:
Seară plăcută tuturor !
Sorin

#88 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 April 2018 - 09:29 PM

Fain de tot . Poate chipping-ul o idee mai discret ... La mai multe frumuseti deastea .

#89 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 April 2018 - 10:15 PM

Mulțam !

#90 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2018 - 10:47 AM

Taaaaanaaaa! :hi: :hi: :hi: Faina treaba! La culori nu ma (mai) bag, ca nu ma pricep! :-P Detaliile sunt faine, lucrarea ingrijita. Excelent!! Pe linga circoteala maestrului 1-0-9, as mai adauga ceva: uzura aia dintre panouri. Sa-mi fie scuzat, dar in unele locuri pare fușerai, paraca taman colo te-a apucat plictisul. :-( Adica, ai cam scapat pensula/creionul pe linga si nu da bine de loc.

#91 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 April 2018 - 04:15 PM

Z-ule , la capitolul ăsta mai am de īnvățat și de exersat.Nu-i de fușerai , este de ...nepricepere. Dacă ai ști ce m-am chinuit la asta...Plus că ar mai fi și problema de răbdare. La un moment dat , īnnebunisem să iau la mīnă panou cu panou...plus că uitam ce-am făcut, timpul de lucru este foarte limitat, lăsam baltă și mă apucam iar...Am avut și puțin ghinion, că avioanele franceze sīnt extrem de cojite, și am avut mult de jupuit.Am lucrat cu pensula și aluminiu acrilic Agama, că nu am creioane de alea șmechere, cu creioanele ar fi fost mult mai controlabil, cu pensula , nu prea mi-a mers. Ba se lua prea mult , ba prea puțin. Ce să zic , cu timpul sper să-mi iasă tot mai bine.
Spor !

#92 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2018 - 07:31 PM

Citeaza

Nu-i de fușerai
Stiu, si se vede asta din atentia cu care ai lucrat!!! Spuneam ca asa par acele linii, parca la final te-ai plictisit! :-( Da, vorba ta, cu iegzazais se rezolva tot! :hi:

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi