Forum Machete,Modelism,Hobby: Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Smer/Heller 1/72 Liore&Olivier 451 Din ciclul "to little , to late..."

#41 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 11 December 2017 - 05:27 PM

Salutare !
Gata , i-am dat un strat de bleu nuit interieur la posturile de luptă. Cînd o să am timp , încep pictarea detaliilor interioare , o spălare , ceva, nițel drybrush , și închiderea.
Imagine atasata: IMG_20171211_171708.jpg
Încă nu știu ce să fac în compartimentele trenurilor principale , acum sînt absolut goale...Nu prea am nimic în planurile găsite.
Va urma , totuși.
Seară bună !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 11 December 2017 - 05:28 PM


#42 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 12 December 2017 - 06:50 AM

Cătinel cătinel, iese.

#43 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 December 2017 - 09:22 AM

După īndelungi ezitări , și consultarea tuturor surselor de documentare găsite , am purces totuși la lucru īn compartimentele trenului de aterizare , și-a ieșit cam asta:
Imagine atasata: IMG_20171214_090823.jpgImagine atasata: IMG_20171214_090842.jpg
Of corz că nu este 100% corect, dar este mai mult decīt nimicul dezolant anterior.
Acum nu-mi rămīne decīt să repet operațiunea și pentru babord.
Zi bună !

#44 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 December 2017 - 05:06 PM

Update:
Gata ambele băi ale trenurilor de aterizare principale:
Imagine atasata: IMG_20171220_165825.jpg
Arată satisfăcător. Acum trebuiesc vopsite.
O seară plăcută vă doresc.
Sorin

#45 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 December 2017 - 05:55 PM

:help:
Știe cineva codurile culorilor īn care era vopsită țevăraia unui avion ? Că sīnt țevi de combustibil , de ulei , de aer comprimat , de oxigen...
Parcă am citit undeva , cīndva, dar nu mai țin minte...neamțul ăla cu nume lung īmi cam ascunde informațiile :fool:
Multumesc anticipat !!

#46 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 24 December 2017 - 10:28 AM

Nu știu cāt se aplică la ăștia (avioane, francezi) dar īn industrie e cam așa:
Galben - Gaz natural
Maro - Ulei (hidraulic, ungere etc.), combustibil lichid (motorină, benzină, orice)
Verde - Apă (fie potabilă, fie de răcire fie de alt fel)
Albastru - aer comprimat, fie că e vorba de acționări pneumatice sau aer uscat sau ce fel.
Mov - chimicale de orice fel (clorine, hidrazină, sodă etc.)

#47 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 December 2017 - 11:24 AM

B , văd și eu ca la fel de bine puteam să īntreb unde se află Sfīntul Graal , cam la fel era...
Din ce-am mai găsit și eu , SE PARE că era cam așa:
galben-combustibil
maro-lubrefiere
albastru īnchis-circuite hidraulice
verde-circuit răcire
roșu-circuit extinctoare
azur-oxigen
negru-aer comprimat
Toate culori lucioase. o fi bine , n-o fi...eu așa le fac ( unde mă gīndesc eu c-ar fi...), n-o să mă īmpiedic acum īn asta.
Zi faină !

#48 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 December 2017 - 05:29 PM

Salutare !
Printre cîrnați , lebăr, tobă și friptane , am mai lucrat cîte ceva...
Am terminat de vopsit interiorul , am închis fuselajul. Foarte frumos , fără să fie nevoie de chit , doar nițel Mr.Liquid Putty.
Imagine atasata: IMG_20171229_164211.jpg
Bineînțeles că am uitat să fac niște poze , așa că am făcut unele de afară...cam atît se vede din exterior.
Imagine atasata: IMG_20171228_085705.jpgImagine atasata: IMG_20171228_085739.jpg
Nu-i bai , mie chiar îmi place să le scrăciui , face parte din farmecul hobby-ului, și chiar dacă nu se vede , eu știu că-s acolo!
Am gătat și trenurile de aterizare principale :
Imagine atasata: IMG_20171229_164025.jpgImagine atasata: IMG_20171229_164109.jpg
Arată binișor în final , deși au fost cam migălos de asamblat ( 11 piese fiecare , plus încă 4 adăugate de mine , pentru realizarea părții de cuplare cu pistonul hidraulic de escamotare ).
To be continued...
La mulți ani !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 29 December 2017 - 05:31 PM


#49 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 30 December 2017 - 09:00 AM

Miștocuț di tăt!
E mișto cānd se potrivesc piesele, așa-i? Cu interioarele cam așa fac și eu. Știu că sunt acolo, deși nu le vede nimeni. Probabil și pentru că nu se așteaptă să fie acolo. Dar e mișto cānd īi vezi pe ocazionalii privitori făcānd mutre tip "wtf!?" și aplecāndu-se să vadă mai bine, crezānd că li s-a părut...

#50 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 January 2018 - 03:22 PM

Ave!
Am vopsit trenurile īn culoarea intradosului ( bleu ciel clair ) - așa am găsit recomandat īn cele mai multe site-uri , deși mie mi se pare , din unele fotografii ,că NU ar fi așa, ci o altă culoare (chamois este unica alternativă). Cu toată insistența mea , NU am reușit sa găsesc nici o poză a lui 5Noir . Doar o poză īn care apar două "colege" din esc.613 Aeronavale , nr.2 si nr.6 (sau 8 , nu e prea clar...)
Imagine atasata: LeO451-5Aeronavale.jpg
Am asamblat aripile , ocazie cu care , odată cu lipirea flapsurilor și eleroanelor , a dispărut "vălurirea" aia ciudată de care vă ziceam mai ceva vreme īn urmă. Potrivirea a fost bunicică , a fost nevoie de ceva chit la nivelul capotajelor motoarelor și la īmbinarea de la vīrful aripii. S-a rezolvat destul de ușor , din fericire. Nu același lucru pot să-l spun despre joncțiunea aripi-fuselaj , care mi-a dat ceva bătaie de cap ! La bordul de atac și pe intrados am avut lufturi de 1mm , care au necesitat ștraif de plastic și chit ca să arate "uman".
Imagine atasata: IMG_20180114_131217.jpgImagine atasata: IMG_20180114_131233.jpg
Am șlefuit , am mai intervenit și cu liqiud putty , iar șlefuit , refăcut liniile de panou , nituirea...asta este. Nu a ieșit rău , per total.
Nu este cel mai fericit lucru faptul că am fost nevoit să montez trenurile de aterizare deja , dar asta a fost soluția găsită de Heller acum ....muuulți ani īn urmă , si nu am avut alternativă. O sa trebuiască să am mare grijă de ele la mascat și vopsit , nu aș vrea să se deterioreze , au fost foarte migălos de asamblat și vopsit.
Acum o să-i dau un strat fin de Surfacer, apoi unul de aluminiu , ca să īmpușc doi iepuri : unul , să văd dacă nu sīnt defecte semnificative ( nu o să ma strădui niciodată să scot o suprafață perfectă , am constatat atīt pe viu , cīt și din numeroasele fotografii de epocă, faptul că suprafața era departe de perfectă , cu numeroase julituri , zgīrieturi , lovituri , īndoituri , găurele , etc. Pīnă și suprafețele vitrate , pe care ne chinuim noi să le ultrapolishăm , Futurim , etc , erau departe tare de așa ceva. Ca sa fiu sincer , nici măcar parbrizele de la mașinile actuale nu-s perfecte , fiind pline de ciobituri , zgīrieturi , etc. )și doi , să am o bază pentru chipping , cică franțuzoaicele erau destul de jupuite , calitatea vopselii era oarecum īndoielnică. Acum , din ce-am văzut īn poze , nu o să exagerez cu chipping-ul , mie mi se pare că avioanele Aeronavale erau mai īngrijite ca surorile din Armee de l'Air .
Īntrebare :help: A folosit cineva "Chipping Medium" de la Vallejo ?? Cum se folosește ?? E bun de ceva ??
To be continued...
Sorin

#51 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2018 - 03:31 PM

Dakian, cel putin la nemti, alea erau culorile pentru tevarii. Probabil e ceva international ce nu are treaba cu razboiul. Si acum, acele culori s-au pastrat, fie ca e vorba de ceva casnic sau militar.

Macheta arata super, imi place ca te stradui la detalii, chiar daca, in final, multe vor fi ascunse. Nu-i bai, tu stii ca sunt acolo si asta multumeste.
Toata stima! :hi: :hi: :hi: :hi:
Un sfat ti-a da, referitor la poze: nu mai folosii ca fundal chestii cu multe detalii, cum e acel desen tehnic. Fura peisajul, ca sa zic asa!

#52 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 January 2018 - 05:18 PM

Mulțumesc de aprecieri ! Am reținut chestia cu fundalul , Z-mare , chiar dacă nu a fost pusă intenționat în poză. Este exact cutaway-ul lui LeO451, care este acum pe birou, sub covorașul de tăiat. A fost cea mai bună referință pe care am avut-o...
Seară bună !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 14 January 2018 - 05:21 PM


#53 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 February 2018 - 09:41 PM

Bună seara.
Am mai făcut cīte ceva și la LeO...Potrivit și mascat parte vitrată a carlingii . Recunosc ,nu a fost simplu. Potrivirea aproximativă, a necesitat ceva pilire si ajustare, iar droaia de ferestruici m-a făcut să tīnjesc după o mască de calitate...care nu există.
Imagine atasata: IMG_20180204_205200.jpg
Pīnă la urmă am convins-o să coopereze. Nici celelalte părți vitrate n-au fost mai breze , au necesitat ceva chin.
Imagine atasata: IMG_20180204_205232.jpg
Nu au ieșit prea rău , dar nici grozav.
Am "astupat" deschiderile , și l-am pregătit de vopsire.
Va urma.

#54 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 05 February 2018 - 11:33 AM

Cāndva o să trebuiască să-mi arăți și mie ce fel faci chestiile astea...

#55 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2018 - 04:38 PM

Bravo.

Foarte bine arata ramele si mastile la transparentele alea.
Avand in vedere ca sunt 1/72...arata chiar mega-bine.

Spor in continuare,



#56 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 February 2018 - 06:57 PM

Pe burtă este deja gris bleu clair ( Mr.Hobby H-337 ). A ieșit bine. Pīnă și preshadingul a ieșit mai bine. Repetitio mater studiorum , neh ?
Imagine atasata: IMG_20180226_185124.jpgImagine atasata: IMG_20180226_184051.jpg
Și pe burtă era absolut la fel , dar am uitat să-l pozez īnainte de vopsire...
Va urma.

#57 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 February 2018 - 08:45 PM

L.E. Chiar nu mă pot hotărî cum Satan să-l vopsesc ....Tot studiind pozele din timpul războiului , mi se pare tot mai clar c-am dat-o-n bară cu trenurile în culoarea intradosului și interiorul Bleu nuit. Orice citate din regulamente și alte bazaconii nu fac două parale în fața evidențelor fotografice. Și alea par să indice faptul că , LeO 451 , bombardier mediu rapid , era vopsit pe interior Chamois brillant. Punct. Acum e prea tîrziu să mai schimb ceva , dar ...măcar exteriorul să-l fac și eu ca lumea...Deja am găsit că escadrila se numea 6B , nu 613 !! Acum ,este clar că dacă undeva a fost făcut mai ciudat B-ul , se putea confunda cu 13...Și , în cadrul măreței escadrile 6B Aeronavale, cu sediul la Taffaraoui , am identificat cam trei feluri de vopsiri...Iar unele avioane aveau chiar și tricolorul pe aripi( numărul 3Noir , postat ceva mai înainte , îl are...la 2Noir și 6Noir nu se vede...) 2 și 6 par să aibă capotele suporților motoarelor aluminiu. Tot felul de particularități. Și înca nu am NICI măcar O poză cu 5 Noir.
Mai sap. Să maschez burta , și mă mai gîndesc.
O seară bună !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 February 2018 - 09:02 PM


#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 February 2018 - 12:27 AM

Am gasit o foto color . Cred ca e singura si e unul de captura .
Nu as putea spune sigur ce culoare au trenurile .Posibil sa-l fi lasat in culoarea naturala , metal?
Poate nu reuseau sa pronunte numele culorii si atunci au zis ... " chha...chh ... aluminiu !, ...mama-masii .."

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzz leo s-l1600.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 February 2018 - 12:40 AM


#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 February 2018 - 10:42 AM

:good:

#60 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 February 2018 - 10:06 PM

Hehehe , daa, pentru un neamț ar fi fost o provocare sa pronunțe frumos ceva de genul "șamoaz briian" !! :dribble:
Serios , toate LeO451 intrate īn serviciul Luftwaffe au fost complet revizuite tehnic și revopsite ( RLM 70/71/04). Cu mai mult sau mai puțină grijă, erau destinate transportului , nu mai erau bombardiere. Se poate observa Gris-bleu clair-ul original la īncastrarea aripii cu fuselajul , RLM02-ul de pe trenuri este cojit destul de rău ( bine , aparatul din poză este o epavă !!), iar pe deriva din prim-planul pozei ( care este varianta tīrzie,de după 1941) se poate vedea clar sub swastikă Bleu-gris fonce-ul original.
Īn ce sens sīnt nesigur : schema de vopsire o cam știu , toate aparatele de după 1941 aveau haine Gris-bleu fonce/Vert khaki/Ombre calcinee/Gris-bleu clair.
Dar , să-i fac capotele din spate aluminiu , sau vopsite ? Să-i pun tricolorul pe aripi , sau nu ? Are și partea de sub coadă vopsită Rouge/Jaune , sau nu ? Are stegulețele alea pe ambele părți ale botului , sau numai pe-o parte ? Dunga albă de la cocarda de pe fuselaj se īntinde pīnă la carlingă , sau doar pīnă la racordul spate aripă-fuselaj ?
Iată la ce īntrebări nu știu să răspund pentru 5Noir...
Noapte bună!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi